» »

id Software - Rage

id Software - Rage

Bor H ::

Hm...theres your problem. Ce ti vse ostalo dela bi se mogu tvoj rant glasit: nikol vec ID spila

Carmackove igre so k Anna Kurnikova, lepe, slavnesam sam bolj svoh laufajo

Dr_M ::

Dokler sem imel 8800GT ni bilo nobenih problemov z id spili.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Bor H ::

Takrat Rage še ni obstajal, heh.

Anyway, imel sem Nvidio in sem imel same probleme z njo, na AMDju/ATIju mi je vedno vse laufal. Ampak ponavad če ti vse laufa razen enga špila kriviš špil ne pa grafo. Sploh v primeru kot je Rage ko je očitno da imajo skorej vsi probleme z njim.

Dr_M ::

So pa drugi spili obstajal.

Popolnoma brez tezav ni nihce, ampak AMD jih ima mnogo vec.
Ze ce pogledam rant folka na guru3d forumu, je jasno, da so AMD gonilniki popolnoma zanic.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Bor H ::

Zanimivo, kot rečeno, z Radeoni nisem imel nikoli problemov pa sm si lastil 2 višjega ranga pa enega povprečnega, nvidia mi je srala od prvega dneva ko sem jo dobil do bridkega konca

recimo tko: če boš na PC prklopu 15 usb klučkov pa en ne bo delal, se boš jezil na plato/usb kontroler al na kluček?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

D3m ::

Katero grafično od AMDja pa imaš?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

recimo tko: če boš na PC prklopu 15 usb klučkov pa en ne bo delal, se boš jezil na plato/usb kontroler al na kluček?


Me zanima, kaj bi se zgodilo, ce bi jaz kaksen BF3 zalaufu. Verjetno bi imel bolj zalostno faco, tako kot pri rageu.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Bor H ::

Jst laufam BF3 brez problema, sam driverje sem nadgradil, ker jih od junija nisem.
D3m: 6870

Saladin ::

Sem se že poveselil, da so ti uradni 11.10 gonilniki rešili problem - pa niso.

Savegami in tranzicije med stopnjami sedaj občasno delujejo - ampak daleč preredko. Le mala izboljšava nad preview 3 driverji.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

D3m ::

Kako se pa pri nasprotnem taboru pozna v igri???
|HP EliteBook|R5 6650U|

Engineer_SLO ::

dobra igra, po dolgem času MAD MAX 4 ... :)

Kar se grafike tiče je res da dela vredu pri atijevij grafičnih (HD5xxx in 6xxx) samo z preview 3 driverji (11.10)
Prvič odkar imam kakšno grafično da sem moral naložiti beto, ampak je vredno ker potem dela vse normalno.
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

dronyx ::

PC: XP ATI 4850 (igra original).

Ker je igra obupno štekala, sem upošteval navodila na spletu in namestil ATI driver 11.10 preview2 (plus rageconfig.cfg in popravil launch options). Igra je delovala v redu do prve misije, ko se z buggyem odpelješ v nek hideout. Ko pa sem odprl vrata v skrivališče so teksture preprosto izginile in sedaj vidim samo še nekakšno mrežo. Ima kdo rešitev za ta problem?

krho ::

I got it working by expanding the Preview 2 atioglxx.dll into the Rage folder:

expand C:\amd\AMD_Catalyst_11.10_preview2_Win7_Vista\Pack ages\Drivers\Display\W76A_INF\B126530\atioglxx.dl_ "C:\Program Files (x86)\Steam\Steamapps\Common\Rage\atioglxx.dll"

The above command assumes Win7 x64 and that you had the Preview 2 driver installed previously.

I started looking at the various atioglxx.dll versions:

atioglxx.dll 6.14.10.11079 09-08-2011 18,534,912 - Rage Performance Driver
atioglxx.dll 6.14.10.11298 10-03-2011 18,836,480 - Rage Performance Driver re-released
atioglxx.dll 6.14.10.11298 10-06-2011 18,836,992 - 11.10 Preview 2
atioglxx.dll 6.14.10.11299 10-16-2011 18,837,504 - 11.10 Preview 3
atioglxx.dll 6.14.10.11161 10-12-2011 18,630,656 - 11.10 official release

I downloaded both the Catalyst Software Suite package (11-10_vista64_win7_64_dd_ccc_ocl.exe) and the display driver only package (11-10_vista64_win7_64_dd.exe) and extracted them both out.

The problem is that they inexplicably, and seemingly by accident, included a much earlier version of atioglxx.dll in this new 11.10 official release package.


how the hell they managed to fuck that up;((
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

dronyx ::

Tale igra definira "ruskost" čisto na novo. Smešno, najbolj "rusko" igro vseh časov sploh niso naredili Ruski programerji, ampak ekipa Johna Carmacka. :)

opeter ::

Dr_M je izjavil:

Sori za rant, ampak ce clovk tkole caka na ene spodobne gonilnike, da bi igral najboljso igro leta, more bit mal slabe volje.


Rage je igra leta?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

def0r ::

Najbrz se je zatipkal :) Je eden izmed top, najboljsa pa nikoli.

opeter ::

Ja ne vem, zato pa sprašujem. Po videjih sodeč ima zanimiv način igranja, bom pa počakal kakšno leto, da se grafični gonilniki popravijo, ter, da bo igra cenejša.

Tudi grafično bi moral nadgraditi, za kar pa ni cekinov. Verjetno bi se na 1600x1200 resoluciji in Radeonu 5670 512 MB tole zatikalo kot hudič.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Good Guy ::

opeter je izjavil:

Ja ne vem, zato pa sprašujem. Po videjih sodeč ima zanimiv način igranja, bom pa počakal kakšno leto, da se grafični gonilniki popravijo, ter, da bo igra cenejša.

Tudi grafično bi moral nadgraditi, za kar pa ni cekinov. Verjetno bi se na 1600x1200 resoluciji in Radeonu 5670 512 MB tole zatikalo kot hudič.


dej zrihtaj si config fajl in ustrezne driverje...

meni na 4890 deluje brez problema na full hd resoluciji
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

dronyx ::

Jaz moram igro še enkrat namestit, ker mi sedaj po tisti uvodni špici, ko asteroid zadane planet, zabriše ven z neko napako v rage.exe. Še sreča, da so samo trije DVD-ji za notr pa ven dat. Sem pa pred tem poskusil vse živo, ampak enostavno se ni hotela igra več zagnat. Od teh šalabajzerjev ne kupim nobene igre več! Pol se pa čudijo, zakaj ljudje piratizirajo. In verjetno na Xboxu 360 (ali PS3)igra nima takih težav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Tale igra ima očitno (vsaj pri meni) še to lastnost, da ko naložiš nove driverje za grafično, se setup enostavno pokvari in moraš igro ponovno namestit. Samo dela pa nikakor ne na mojem PC.

Dr_M ::

Zanimivo.
Meni se je samo vsync izklopil, vse ostalo dela.
Zamenjal shitload of drivers, pa dela samo preview 2...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

Saj, zato pa, dokler ne bodo te zadeve popravili, igro ne pipram. Pa če bom moral čakati do leta 2013.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dronyx ::

Poizkusil s tremi različnimi gonilniki in rezultat vedno enak. Po namestitvi novega gonilnika igra zabriše ven takoj po uvodnem filmčku. Tole gre sedaj lepo v arhiv in morda se nanjo spomnim ko bom imel nov računalnik.

Engineer_SLO ::

Dr_M je izjavil:

Zanimivo.
Meni se je samo vsync izklopil, vse ostalo dela.
Zamenjal shitload of drivers, pa dela samo preview 2...


tudi jaz sem probal nove gonilnike in vidim dela vse normalno, ko pa naložim save game pa samo modrina. Ponovno naložil preview2 in dela normalno... čudno da izdajo gonilnike ki ne delajo :(
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

Sssaga ::

Men je delalo s popravkom 1 GB odlično na Max, 16xAA in Vsync SMART na 1920x1080. Le včasih sem opazil, da se mi niso dovolj hitro naložile teksture. Drugače pa špil je bil igrabilen in je raztur.
Aja, driverje za GTX 470 sem imel beta 285.32 se mi zdi.

Ne vem, kje imate vi lahko še večje probleme. Po popravku mi ta problem ni predstavljal ovire in sem špilal okoli 14 ur, da sem obrnil na najtežji težavnosti. Out of the box grafika brez nekih optimizacij in cfg trikov...
Tko da za nvidie ne vidim problema.

Tudi pri frendu sva takrat zrihtala rage na 5730M in i7 720 in je imel le ta problem z nalaganjem tekstur, kar mu NI predstavljalo ovire in je užival ob obračanju igre. Naložene gonilnike za Rage je imel.

Igra ima težave, ampak sam sem vse to lahko prezrl.

Definitivno poslastica drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

dronyx ::

Sssaga je izjavil:

Definitivno poslastica drugače.


Definitivno poslastica. Če se že s samo igro ne moreš igrati, se lahko pa vsaj igraš z nastavitvami.

Dr_M ::

Hvala za tole. :)
Nevem zakaj je fov 80, nastavil sem si na 90 in je mnogo lazje igrat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tilen ::

Višji FOV pobere več resourcov.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Dr_M ::

Lazje igram s kaksnim detajlom manj, kot z majhnim FOV-om.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kmetek ::

hvala onyx.

RejZoR ::

Tilen je izjavil:

Višji FOV pobere več resourcov.


Isti drek. Pa itaq raje igram s par FPS manj kot pa da sem ves čas zaprt v nevidnem tunelu (tunnel vision), ko ti nabijejo glupo premajhen FOV...

Tud čudno mi je kako lahko razvijejo igro, ki je od dneva 1 pokvarjena? A so jo testiral samo na konzolah, pol pa so samo portali na PC in dali ploščke v tisk.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Vikking ::

RejZoR je izjavil:

A so jo testiral samo na konzolah, pol pa so samo portali na PC in dali ploščke v tisk.


Kot so povedali razvijalci, imajo vso prednost konzole. Tudi trenutne prodajne številke govorijo v prid konzolozam.
Povzeto iz VGAChartz.com, skupno do (15.10.2011):
Rage(PC): 76,374$
Rage(X360): 553,660$
Rage (PS3): 345,521$

def0r ::

Saj vedno gledajo bolje pri konzolah oz. dosti bolje.

miraldinjos ::

Kaj je zdej s tem Rageom a je že kakšna rešitev za te grde popačene texture ali ne? Probu sem že z gonilniki temi in onimi updatejti pa nič.

Tilen ::

RejZoR je izjavil:

Tilen je izjavil:

Višji FOV pobere več resourcov.


Isti drek. Pa itaq raje igram s par FPS manj kot pa da sem ves čas zaprt v nevidnem tunelu (tunnel vision), ko ti nabijejo glupo premajhen FOV...

Tud čudno mi je kako lahko razvijejo igro, ki je od dneva 1 pokvarjena? A so jo testiral samo na konzolah, pol pa so samo portali na PC in dali ploščke v tisk.


S tem sem mislil to, da igro z manjšim fov lahko igra širši krog igralcev, ker je zajetih več (slabših) konfiguracij na katerih igra še deluje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

RejZoR ::

Sej FOV ne vpliva kaj dosti na performance. Vpliva pa zelo na feel igre. Ker ko sem pognal Serious Sam 3 se mi je takoj zagravžal zarad preozkega pogleda. Isto Bioshock 2. Raje požrem par frejmov pri frejmrate-u kot pa da gledam čez tunel.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tilen ::

FOV zelo vpliva na performance, sploh tam, kjer je depth of field na max. Probaj zagnat kak Crysis na max in povečaj fov iz 80 na 110. Pri igrah, kjer imamo vrh glave FPS, se pa ne pozna toliko. Še enkrat pa pravim, da nižji FOV pri tistih, kateri so s specifikacijami na meji, pomeni bolj gladko igranje. Lahko si prepričan, da je tistih s povprečno opremo več, kot tistih, s top opremo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Dr_M ::

80 je absolutno premalo in je zelo tezko igrat s tem. Ucasih je bil fov 90 kar standard in je to tudi nekako optimalno. Zame je nekje med 90 in 95 ravno prav.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

RejZoR ::

Vbistvu men ni jasno v čem je fora, da zaradi konzol FOV zmanjšujejo na jeben tunelski pogled. Je kakšna fora zaradi razmerja slike na TV-jih? Vem da je razmerje drugačno pri 5:4 in 16:9 ampak to bi morala igra znat sama nastavit glede na izbrano ločljivosat, kar pomeni, da so vložili en drek truda in gre za gnil direktni port, kjer tega niso upošteval in je tunelski pogled all over...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

ABX ::

To imam jaz napisano samo ti ne morem potrdi da drži.

90 is for 16:10, 95 is for 16:9.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

yayo ::

@RejZoR
nizek fov pomeni, da ima mašina manj dela (težav) z renderiranjem. Pa običajno kdor igra na konzoli tudi sedi meter-dva od ekrana, za raziko od pc igralca, ki ima zaslon na manj od pol metra in lahko ujame več podrobnosti.

kriko1 ::

RejZoR: fov ni vezan na resolucijo ampak na oddaljenost od ekrana - je kot pod kot pod katerim gleda virtualna kamera - ta naj bi bil nekako tak, da se sklada z našim vidnim kotom kjer je oko skoncentrirano.

yayo ::

@kriko1
odličen video, hvala za link.

Izi ::

Končno je nekdo strokovno razločil zadevo.
FOV je vedno odvisen od DVEH faktorjev in sicer od oddaljenosti in od velikosti ekrana. Manjši kot je ekran manjši FOV potrebuješ in bolj kot si oddaljen manjši FOV potrebuješ.

Sem pri sebi izmeril in imam oči med igranjem 70 cm od ekrana, ki je 24". Torej je nastavitev FOV 65 pri meni idealna in sem se vedno čudil, zakaj ljudje nastavljajo višje ko pa se deformacija slike močno vidi v vidnem polju.
Če pa imate igričarji doma res že 30" monitorje in igrate na 50 cm ali še manj pa je treba res prestaviti FOV na 90, ampak v tem primeru se odpravljanja problema lotevate na napačnem koncu.
Smisel večjega ekrana je da ga ti lahko postaviš dalj od sebe in idealna oddaljenost za 30" monitor je dober meter in spet bo FOV 65 idealen.

Zato je FOV vedno 65 ne glede ali je igra za konzole ali za PC in nastavitev je povsem pravilna za vse, samo nekateri imate monitor očitno močno preblizu.
Nastavljanje FOV na več je napačno, pravilno je monitor postaviti dlje, na tako oddaljenost, da 65° vidi kot od oči doseže ravno celotno površino po diagonali. Hvaležne vam bodo tako oči, ki bodo manj trpele, kot možgani, ki ne bodo postali omotični po nekaj urah igranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

yayo ::

V zvezi s fovom za posamezne igre jaz ponavadi počekiram kaj priporočajo na http://widescreengamingforum.com/ :)

Engineer_SLO ::

Sedaj sem preizksil gonilnike ati 11.11 in deluje bp...
A kdo kaj ve bo kaj DLC-jev li dodatkov?
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

Pyr0Beast ::

FOV se nastavi tako da je kvadrat kvadrat. Nothing else needed.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Gizm0 ::

Izi je izjavil:

Končno je nekdo strokovno razločil zadevo.
FOV je vedno odvisen od DVEH faktorjev in sicer od oddaljenosti in od velikosti ekrana. Manjši kot je ekran manjši FOV potrebuješ in bolj kot si oddaljen manjši FOV potrebuješ.

Sem pri sebi izmeril in imam oči med igranjem 70 cm od ekrana, ki je 24". Torej je nastavitev FOV 65 pri meni idealna in sem se vedno čudil, zakaj ljudje nastavljajo višje ko pa se deformacija slike močno vidi v vidnem polju.
Če pa imate igričarji doma res že 30" monitorje in igrate na 50 cm ali še manj pa je treba res prestaviti FOV na 90, ampak v tem primeru se odpravljanja problema lotevate na napačnem koncu.
Smisel večjega ekrana je da ga ti lahko postaviš dalj od sebe in idealna oddaljenost za 30" monitor je dober meter in spet bo FOV 65 idealen.

Zato je FOV vedno 65 ne glede ali je igra za konzole ali za PC in nastavitev je povsem pravilna za vse, samo nekateri imate monitor očitno močno preblizu.
Nastavljanje FOV na več je napačno, pravilno je monitor postaviti dlje, na tako oddaljenost, da 65° vidi kot od oči doseže ravno celotno površino po diagonali. Hvaležne vam bodo tako oči, ki bodo manj trpele, kot možgani, ki ne bodo postali omotični po nekaj urah igranja.


In od kje si potegnil to magično številko 65°, ki naj bi bila absolutno pravilna za FOV? Nismo namreč vsi kot konji, ki jim je treba omejiti periferni vid, da se ne zmedejo prehitro. :))

Jaz se zelo težko orientiram v igrah, če nimam vsaj 90+ FOV-ja. Posledično iger, kjer se tega ne da nastaviti, seveda ne igram zaradi vseh problemov, ki pridejo zraven. Če mi igra omogoča, si nastavim 110° FOV in sem tudi 70 cm stran od 30" monitorja.
Je pa vedno zabavno igrati FPS igre proti igralcem z nizkim FOV-jem, saj če jim dejansko direktno ne prideš pred njihov gun, je posledica vedno lahko "stabby stabby" :)

Pa smisel 30" monitorja definitivno ni, da povečaš razdaljo do njega lol. Glavni smisel je, da imaš več pixlov in seveda zdaj ne bom šel povečat pisave in vsega, le da bom zadevo lahko iz 1m+ stran še lahko bral :D

Drugače pa še drugi razlog za nizek FOV na konzolah, ki ga tisti video ne omenja, je ta, da so konzole že relativno star hardware in imajo že težave pri renderingu grafike. Večji FOV bi seveda pomeni večjo obremenitev. Posledično konzolske igre uporabljajo še en trik in sicer, da gun zakriva precejšen del zaslona, kar spet pomeni manj prikazovanja okolja.

Dr_M ::

Koncno eni gonilniki od AMDja (11.11c), ki dejansko delajo. Sicer nisem kaj dosti sprobaval, ampak dejansko lahko pridem v igro, FPS je stabilen, pa tudi vse ostalo stima.
Mam pa eno rahlo tezavico. Monitor sem nekako preprical, da mi dejansko dela na 76Hz, ampak mi igra sama izklopi vsync, zato da lahko laufa na 60FPS. Ce rocno uklopim vsync mi FRAPS za trenutek pokaze 76, ampak v 2 sekundah pade nazaj na 60.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Izi ::

Gizm0 je izjavil:

In od kje si potegnil to magično številko 65°, ki naj bi bila absolutno pravilna za FOV?
Iz medicinskih študij, ki pravijo, da človeški centralni vid zavzema 60°, ostalo je periferni vid, kjer zaznavamo samo premikanje in nič drugega.

Gizm0 je izjavil:

Nismo namreč vsi kot konji, ki jim je treba omejiti periferni vid, da se ne zmedejo prehitro.
Če smo že pri živalskih metaforah smo po tvoje vsi kot ribe, ki imamo po eno oko na vsaki strani glave :D

Gizm0 je izjavil:

Jaz se zelo težko orientiram v igrah, če nimam vsaj 90+ FOV-ja.
Verjetno imaš kakšno očesno napako ali pa ti možgani ne delujejo kot večini. Zato pa je dobro, da ima vsaka igra možnost spreminjati FOV, da si lahko tudi "čudaki" izberejo svojo nastavitev :P
Default nastavitev pa bo vedno ostala 65, ker odgovarja večini.
Jaz se pri FOV 90 ali več počutim, kot da bi bil v tunelu, ker je normalen samo osrednji del slike, robovi so pa hudo deformirani. Če imaš normalen vid te mora pri FOV 80+ po pol ure začeti boleti glava, ker se možgani neuspešno trudijo popravljati deformirano in nenormalno sliko na ekranu. Študije so namreč pokazale, da možgani ne tolerirajo nenormalnih slik in jih vedno poskušajo logično popraviti, zato so zelo znani razni primeri optičnih prevar, ker možgani poskušajo po svoje popraviti nelogično sliko. In slika s FOV 100 je hudo nelogična saj je kar 40% slike ob straneh ukrivljene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

The Evil Within (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
9513883 (411) oo7
»

Crysis 2 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Igre
841142461 (23797) Horas
»

Doom 4 (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Igre
659112403 (27690) SoundBlaster
»

GeForce GTX 700 Series

Oddelek: Strojna oprema
415200 (3787) fireX88
»

AMD-jeve kartice spet cenejše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
10424659 (20753) Shkorc

Več podobnih tem