» »

Kater OS za strežnik?

Kater OS za strežnik?

ZaLoMaT ::

Zdravo

Imam nekaj vprašanj:
-Kupil bom strežnik, ampak se na to zelo slabo spoznam me pa zanima kater OS je najbolj primeren?
-Kateri OS za strežnik uporabljate vi?
-Kakšne izkušnje imate z njimi?
-Kaj mi priporočate?
-,...

Za odgovore se vse lepo zahvaljujem :))

Steinkauz ::

Fajn bi blo vedet za kaj se bo uporabljal strežnik in podatki o strežniku tut nebi škodili.

ZaLoMaT ::

Specifikacije:
-Matična: GIGABYTE GA-M59SLI-S5
-Procesor: AMD ATHLON 64 X2 5600+
-Rami: 2×2GB SUPERTALENT DDR2, PC6400
-Napajalnik: LC POWER 550W

Na strežniku bodo:
-gaming serverji
-shoutcast serverji
-ventrilo serverji

OmegaBlue ::

Če ga boš administriral sam ti priporočam OS, ki ga najbolje poznaš. Windows administracija ti bo zagotovo lažja če si vajen GUI dela.

Seveda moraš pa tudi gledati za katero platformo so na voljo game serverji, ki jih želiš poganjat.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

ZaLoMaT ::

Kako bi pa to potem naredil:
-Strežnik bo v MB poganjal bo tudi game serverje,...
(sedaj bi pa rad, da bi nekateri moji prijatelji "rihtali" svoje game serverje)

Kaj obstaja kakšen takšen program?
(Da bi lahko kot administrator, dodelil kdo lahko upravlja s strežnikom in game serverji?)

OmegaBlue ::

Za oddaljen dostop lahko uporabiš kar terminal services in vsak uporabnik sam zaganja svoj strežnik, a ima seveda dostop do strežnika kar je lahko problem če ni primerno omejen račun ali zaupanje ni ravno visoko ;). Seveda pa veliko strežnikov podpira rcon če bi raje preko tega delali.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Matri[X] ::

FTP dostop + web skripta za restart serverja je vse kar rabis za oddajanje game serverjev. Bo pa tezko ce ne poznas vsaj enega programskega jezika za razvoj spletnih aplikacij in enega skriptnega jezika (odvisno od OS).

Operacijski sistem zelo vpliva na to koliksen delez CPUja bo game server porabil med delovanjem. Nekatere igre delujejo boljse na Windowsih, druge na Linuxu.

Ventrilo 2.3.0 bos zelo tezko poganjal ker ima limit 8 uporabnikov pri brezplacni razlicici. Cracki, ki obstajajo na P2P servisih pa ne delujejo tako kot bi mogli in velikokrat vsebujejo zlobno kodo™, ki jo AV programi ne zaznajo.

Osebno mi je Linux za streznike mnogo bolj pri srcu. Drugace pa neglede na to, kateri OS poganjas, ne bos imel nevem kaksne varnosti po defaultu. Vse je odvisno od tega kako dobro poznas operacijski sistem, njegove varnostne funkcije in najbolj popularne napadalske pristope. Ce ne ves kaj delas in samo nekaj kopiras iz HOWTOja si mrzel na dolgi rok.

'FireSTORM' ::

ok vprašal si kaj uporabljamo
Slackware 11.0 GNU/Linux

in jaz imam tak, da lahko vsak uporabnik postavi svoj shoutcast server
če seveda to dovolim :P
in lahko prosto sam upravlja z svojim serverjem
Those penguins.... They sure aint normal....

ZaLoMaT ::

Kaj pravite glede:
Linux Ubunt (7.04) :\

'FireSTORM' ::

(vsaj zame) je ubuntu bolj desktop distribucija za začetnike
kako se pa obnese kot server pa nimam pojma, še nisem probal :)
Those penguins.... They sure aint normal....

asgard2.0 ::

Sam uporabljam Ubuntu za server. Dela zlo vredu pa na izi je za stimat. Je pa dobr de das gor se vmware pa se pol notr igras in sele nato postimas ka tocno ves kaj naredis !! Še bolš pa je Debian 4.0
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

Zgodovina sprememb…

drola ::

Malo offtopic:
Jaz imam doma malo slabši računalnik (400MHz Celeron, 96MB RAM) za HTTP strežnik in router z Ubuntujem (Edgy server), pa imam kar precej problemov z RAMom. Na strežniku so vsFTPd, Apache2.2+PHP5, MySql5, SSH, Shorewall in Postfix. Vse skupaj je zelo počasno, ker poleg celih 96MB RAMa zadeva uporablja še okrog 120MB swapa.

Na svoji delovni postaji pa sem si v VMWare postavil Debian 4 in mu dovolil uporabo le 96MB RAMa, pa skoraj ne swapa. Sicer SSH, vsftpd in Postfix še niso nameščeni. Ali je takšna razlika zaradi teh treh programov ali se Ubuntu in Debian že sama po sebi tako razlikujeta v požrešnosti?
https://drola.si

'FireSTORM' ::

ja kolko je pa tvoj workstation zmožen?
mislim hercovsko
če je dosti več kot 400MHz je logično da bo lepše laufalo

edit: kolko je meni znano
postfix ima več binaryev
in zato zaseda tudi več pomnilnika
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

jamiroq ::

meni poštni strežnik (postfix, courier, postgrey, spamassassin, clamav) ne deluje najbolje, če mu dodelim manj kot 384MB rama. sej deluje tudi z 256, vendar začne precej uporabljat swap. s 384MB pa sploh ne. je pa res, da dobim malo pošte; ene 15-20 sporočil. od tega jih približno 3/4 zavrne postgrey, ostalo so legitimna sporočila.
tule je npr. zasedenost rama za zadnjih 24h:


laufam pa poštni strežnik v xen vm na a64 3000+...

drola ::

'FireSTORM': Workstation je Athlon64 3000+, vendar nisem napisal tega, ker niti ni pomemben podatek. Ker pri serverju lučka za disk konstantno gori, tako, da je zagotovo problem večinoma v RAMu.
https://drola.si

'FireSTORM' ::

saj pravim tudi da postfix ima več binaryev kolko je meni znano
nevem, ker ne uporabljam postfix
sem sendmail "fanatik" in še nikoli nisem mel problema z ramom

Type Percent Capacity Free Used Size
Physical Memory 70% 148.34 MB(free) 354.48 MB(used) 502.82 MB(size)
Disk Swap 0% 980.49 MB(free) 0.00 KB(used) 980.49 MB(size)

laufa pa:
LAMP(apache 2, mysql 5.0.37 če se ne motim, php 5), tudi ssl povezave mogoče
oidentd
sendmail
sshd
ostalo pa kar še je iz super server daemon(inetd)
proftpd, kaj drugega pa ne

pa trenutno je okrog 10 userjev, kjer ma če se ne motim skoraj vsak zagnan nekaj

čeprav poraba rama včasih naleti na skoraj polno(98%-99%)
se swap res skorajda nikoli ne uporabi
uptime je pa tudi že kar nekaj dni:
21 days 2 hours 31 minutes

distro je slackware 11
procesor duron 700mhz ramov pa 512mb sdram kot je že razvidno zgoraj

z postfixom pa nisem tak seznanjen
sicer sem ga mel nameščenega, ampak le par minutk, ker mi je nasploh anti ta mail daemon
Those penguins.... They sure aint normal....

cikopiko ::

Pozdravljeni,

imam nekaj vprašanj in da ne odpiram nove teme, bom kar tukaj izkoristil priložnost. Če pa obstaja tema, kjer se nahajajo vsi odgovori na moja vprašanja, pa sem jo spregledal, me prosim usmerite.

Torej nabavil sem nettopa ITX-Square MIG p1 (Intel Atom N270 1,6GHz 533MHz; Chipset: Intel 945GSE + ICH-7M; Ram 2048MB DDR2-533), ki ga želim uporabiti kot strežnik s torrent clientom. Ta računalnik bi preko kabla povezal na modem/router (prgav4202n) z namenom, da bi lahko z drugima dvema računalnikoma (Asus z Win7 in Macbook z OS X 10.8.5) preko wi-fija dostopal do datotek, ki bi jih ta nettop prenašal iz interneta. Potreboval bi tudi oddaljen dostop iz Macbooka na nettopa, nobenih drugih funkcij ne rabim.

Izkušenj s strežniki ali programskimi jeziki nimam, sicer pa imam precej znanja, kar se računalništva tiče, le da se specifično nikoli nisem podajal v to smer.

Zato me zanima, kateri sistem priporočate, da namestim na nettopa in kako se je najlažje lotit vzpostavitve te povezave. Včasih sem eksperimentiral z Win XP - oddaljeno namizje ali skupna raba datotek v omrežju vendar je stvar bila zelo nestabilna, zato bi se temu raje izognil, rabim nekaj, kar deluje. Če kdo pozna modem, tudi sam modem ima že precej funkcij kot server ali media sharing, morda kakšna elegantna rešitev v tej smeri?

Za vsakršen nasvet ali pomoč vnaprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Robert

dottor ::

Če rabiš samo oddaljen dostop lahko provaš s TeamViewer-jem.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

cikopiko ::

Hvala za hiter odgovor.

TeamViewer bežno poznam, ga imam v službi le za nujne primere, ampak a se ni potrebno vedno znova na obeh računalnikih prijavit? Ker jaz bi nettopa imel kar ob modemu, namestil kar mislim, nato pa monitor, tipkovnico ter miško odstranil, da bi samo goli računalnik tam laufal.

black ice ::

Zato pa obstaja funkcija unattended access.

d4vid ::

Torej bi rad mel strežnik s nekim torrent softwerom in sambo. Če si začetnik bi priporočal Clear OS, zadeva je sicer namenjena bolj ruterjem in takšnim zadevam,vendar se da precej enostavno (s par kliki v Web vmesniku) namestit sambo in transmission. Pa tudi vse ostalo se da prek web vmesnika. Sicer ni ravno hitro na D525 Atomu in 4 GB rama, ne vem kako je šele na N270 (dobim drug teden plato podobno in bom dal gor Clear), ampak tolk da se naučiš pa da naštelaš, pomoje je.

Če pa nisi ravno začetnik, pa debian.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Invictus ::

Kupi si NAS, če se nočeš zafrkavati ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

flbroker ::

CentOS je standardna server distribucija. Ni pa mi jasno kako misliš tole vse skupaj administrirat če ne veš niti kater software rabiš za poganjanje teh tvojih "serverjev na strežniku"? Če bi rad več stvari poganjal gor potem boš moral ubrat pot imaginga in virtualizacije.

cikopiko ::

Pozdravljeni,

super ste, hvala za pomoč. Ravno zato sem se obrnil na vas, ker sem popoln začetnik na tem področju in zato tudi želim, da je stvar kar se da preprosta. Sedaj, ko vem, da ima TeamViewer unattended access funkcijo, mi je ta opcija še najbolj všeč. Kot sem omenil, nikoli se nisem kaj dosti z omrežjem in podatkovnimi bazami ukvarjal in se niti ne bi rad kaj dosti poglabljal, ker jaz se še naučim delat s tem, tudi, če je bolj komplicirano...bi pa zadevo rada uporabljala tudi moja ženska, zanjo pa je že inštaliranje skypa recimo višja znanost. :D

Še enkrat hvala za pomoč, če bi se pa še kdo česa spomnil, pa bom ravno tako vesel.

Lep pozdrav,
Robert

kr?en ::

Nek headless linux distribucija (npr. Ubuntu) + samba filesystem + transmission daemon z web accessom in imas vse kar rabis in se ne rabis zajebavat z nekimi teamviewerji (google is your friend kako ustimat). Se posebno na temu zastarelem crapu od hardwarea, ki si ga kupil.

Se link, ce si prevec len: http://www.ubuntu.com/download/server

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kr?en ()

BlaY0 ::

Priporočam ClearOS Linux.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Hayabusa ::

Naloži debian stable (wheezy) ali arch linux (oba NO GUI) (arch je manj prijazen za začetnike, vendar je vedno zadnja verzija softvera).
https://packages.debian.org/wheezy/tran...
transmission-daemon (2.52-3+nmu1)

vs
https://www.archlinux.org/packages/extr...
transmission-cli 2.82-1

V2.82-1 je v debianu šele v sid verziji (unstable).
https://packages.debian.org/sid/transmi...


Nato lahko po potrebi kaj urejaš preko ssh-ja.
Sambo imata oba, za torrent uporabi transmission, za upravljanje le tega https://code.google.com/p/transmisson-r... .
Priporočam še pgl:
arch:
https://aur.archlinux.org/packages/pgl-...

debian:
http://sourceforge.net/p/peerguardian/w...
http://lazydroid.com/2013/05/raspberry-...
//spodnji link je za arm platformo, saj ni prevedenega install paketka

Pravilno nastavi pglcmd.conf preden ga zaženeš, sploh če delaš preko ssh, drugače boš ostal brez povezave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Hayabusa ::

Aja, za začetek priporočam da si narediš 1 particijo za sistem (ext4), eno za swap in eno za podatke (ntfs).

Ko imaš vzpostavljeno sambo, mapiraš tisti pogon kot mrežni disk npr oznaka "Z:" in dostopaš do njega čisto običajno.
Za iskanje po njem lahko uporabiš http://locate32.cogit.net/, podpira iskanje po mapiranih pogonih.


Gor lahko namestiš tudi FreeNAS ali NAS4Free, samo ni tako prilagodljiv kot je linux distro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

hojnikb ::

za swap nerabiš delat partricije..

pa ntfs in linux je slaba ideja, mej vse v ext4
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Hayabusa ::

za swap nerabiš delat partricije..

Res je, vendar zna delati malenkost hitreje kot če imaš swap mountan v fajl.

pa ntfs in linux je slaba ideja, mej vse v ext4

ntfs-3g dela čisto ok, kaj če si čez čas premisli in gre nazaj na winse ? Ali da bi rad disk prestavil k sosedu, kjer bi si skupaj ogledali nek film ?
Tam mu ext fs nič ne pomaga če nima linuxa.Ext bralniki so prevej scy-fi za take uporabnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

hojnikb ::

Glede na to, da se ni omenjal zunanji disk, je poganjanje ntfsja čista bedarija. Itk lahko naredi samba server in so fajli dostopni tudi win sistemom.

In kar se tiče swapa na partriciji in fajlu; razlik ni nobenih, si pa z fajlom bolj fleksibilen..
#brezpodpisa

kr?en ::

Pizda, spet komplicirate.

Sloltech gonna sloltech ...

BlaY0 ::

Priporočam ClearOS Linux. Za upravljanje zadeve ne rabiš nobenega predznanja o Linuxu, če pa želiš pa lahko vse module tudi ročno nadziraš/konfiguriraš. Vse kar narediš ročno, ti avtomatizacija ne povozi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176920 (45759) poweroff
»

"server" računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
417918 (6915) trnvpeti
»

Tutorial za DD-WRT firmware

Oddelek: Omrežja in internet
81131 (1002) C00PER
»

Izdelava router/proxy/firewall/antivirus/spletnega strežnika

Oddelek: Omrežja in internet
152573 (2363) ješ
»

Debian Server

Oddelek: Operacijski sistemi
251878 (1541) Matri[X]

Več podobnih tem