» »

Vprašanje (vprašanja) o Linuxu

Vprašanje (vprašanja) o Linuxu

Meizu ::

Živjo. Ali bi sedaj najnovejši Linux Ubuntu 7.0.4 tekel na moji grafični X800GT? Ker ravno z grafo sem imel probleme v prejšnjih verzijah (neki Graphical Server error - med inštalacijo)

Pol mam pa še eno vprašanje - Koliko rama zasedejo Ubuntu? Nasploh, približno (beri: polovična zasedenost)

A bi se dalo pol vse podatke, ki jih imam sedaj nasmetene na dveh particijah skopirati na le eno particijo? (Da bi imel recimo na lokalnem disku D Windowse, pa na C Ubuntu - sedaj imam na C Windowse?)

No, to bo zaenkrat use...

zee ::

X800GT = ATI?

imel tezave s prav tem Ubuntujem in ATIjem tako, da sem potem moral ubrati bolj hardcore pristop.

Ubuntu ti bo prav lepo delal na 512 MB rama, zelo verjetno tudi na manj, vendar nisem imel priloznosti poskusit.

Odgovori na ostala vprasanja so: ja. naredi si backup na DVD/CD/externi disk in nato lepo nanovo naredi particije, lahko kar znotraj Ubuntuja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

Odlično, mam pa še eno vprašanje:

@zee: Mi lahko malo bolj opišeš tale hardcore pristop? Ker sem probal že vse mogoče, pa ne gre in ne gre...

TgT ::

Zamenjal je ATI grafično z Nivida
Hit'N'Run

Meizu ::

Ja, to pravijo usi, ampak jst se ne grem kar tako:D

Razlog: Sm biu na Ubuntu forumu, pa ma tip Linux gor na grafi X700Pro in zdej me muči, zakaj na X800GT pol ne dela...:\ Če ve kdo je zaželjeno, da spregovori:D :D

Looney ::

A bi se dalo pol vse podatke, ki jih imam sedaj nasmetene na dveh particijah skopirati na le eno particijo? (Da bi imel recimo na lokalnem disku D Windowse, pa na C Ubuntu - sedaj imam na C Windowse?)


Zakaj je pa važno kako se imenuje particija? Itak bo po posegu postala C:, podatke pa lahko mirno preneseš pred ali po inštalaciji Ubunta. Če particija ni prave velikosti jo pač povečaš/zmanjšaš.

Btw, dela tudi na 265 RAM-a. In to čisto lepo.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

zee ::

hardocre pristop pomeni, da sem vse programje prevedel iz izvorne kode - no, prevajanje je naredil portage :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

Hmm... Bom probal kej sčarat...

@Looney: Ja, pri particijah pa res znam čarat ja... Bom naredu tko, kot si reku;)

Looney ::

Rekla.;)

Jaz ti priporočam, da najprej zmečeš podatke na eno particijo, potem pa na prazno inštaliraš Ubuntu. Še najmanj dela boš imel. Zdaj pa lahko particije poštimaš s Partition Magic. (Zelo uporabna stvarca btw.) Pa, če ti bo šlo med inštalacijo kaj narobe ne boš doživel nobene izgube podatkov.

Pa Linux inštaliraj na dve oz. tri particije. / (root), /home in swap.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Meizu ::

Pardon, "rekla":D :D

Torej, hvala za nasvet s Pratitionom, sam se bom mogu it še malce podučit na Ubuntu Forume o teh particijah, razen če ma kdo tle cajt meni (Linux Noobu:( :D) razložit malce, kaj root, swap pa to pomeni...

Looney ::

>Root particija je korenski imenik (glavna particija) na katerga se ti inštalira operacijski sistem in vsi programi. Naredi ga nekje 10-20 GB velikega. Več niti pod razno ne boš rabil. Ampak mislim, da tudi več kot 15 GB ne boš rabil.

>Swap je izmenjalni razdelek, ki je sprva služil kot pomoč RAM-u, ko le-tega ni bilo še toliko kot zdaj. V bistvu ima še vedno isto vlogo. "Pomaga" RAM-u. V swap se prenesejo iz RAM-a programi in ostale aplikacije, ki trenutno niso v rabi in zato samo po nepotrebnem zasedajo prostor na RAM-u. Priporočljivo je narediti swap particijo v dvojni velikosti tvojega RAM-a.

>Home particija je tvoj domači imenik. Na njej imaš vso svojo šaro in tudi vse nastavitve se shranijo tja. In to avtomatsko. Velikost: vse kar ostane.

Če te še kaj zanima pa vprašaj.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Looney ::

Aja, drugače obstaja še veliko drugih imenikov (/bin, /var, /media, /boot...) ampak za nobenega ni potrebno delati svoje particije. Prednost tega, da imaš /home na svoji particiji pa je v tem, da, če na novo nalagaš sistem ne izgubiš nobenih podatkov. Celo nastavitve ostanejo iste. (Wallpaper, tema, nastavitve v Berylu in internetnih brskalnikih...)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Meizu ::

Super, hvala lepa, za rešen problem, zdej pa samo še tole:

V prejšnjih verzijah mi je vedno javljalo na sredini inštalacije, da je nek Graphical Server al neki tazga nenastavljen in da moram najprej nastaviti to stvar in potem instalirat naprej. Pol me vrže nekam na črn ekran s črkami in to, ampak od tam naprej ne pridem več nikamor... Mam pa X800GT... Kaj za storit? Looney, mogoče veš?

Looney ::

Kaj pa če poskušaš inštalirati v besedilnem načinu? Namesto live cd-ja snameš alternate cd, iz katerga lahko že takoj ob zagonu inštaliraš sistem. Tako sem jaz rešila podoben problem kot je tvoj. Na starem računalniku me je vedno sredi inštalacije vrglo na popolnoma črn zaslon, ki se ni odzival več na nič. Potem, ko je bila inštalacija zakjučena je vse lepo delovalo. Nisem pa imela ATI grafične ampak SIS chipset, kar je še huje.:\
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Meizu ::

Hja, sem poskusil tudi s tem alternativnim cdjem, a je ista fora - ko se izpisujejo tisti izpiski ob zagonu, mi javi, da je šlo nekaj spet narobe, da naj pošlihtam in ponovno poskusim... Na Ubuntu forums so mi dali neke astronomske ideje, kar sem vse poskusil, a ni nič delovalo...

EDIT: Je pa res, da nisem čisto nič še poskušals ta novo serijo 7.0.4... Ustavil sem se pri prejšnji verziji (pred to novo), nakar sem obupal... Ponovno me je uzbudila novica, ki pravi, da naj bi tanov Ubuntu imel podporo tudi za Radeon Xxxx serije, kar pa še nisem poskušal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

BigWhale ::

> mi javi, da je šlo nekaj spet narobe, da naj pošlihtam in ponovno
> poskusim...

Hja. Ce bi napisal, kaj javi... ;) No, saj mogoce si, pa nisem videl.

Drugace pa malo bolj kompleksen odgovor na vprasanje o tem koliko rama ponuca Ubuntu.

Vsega! In tako je tudi prav. Vsak operacijski sistem, ki ne ponuca vsega rama je sranje, ker ima ocitno zavozen memory manager. Ram, ki ga nihce ne uporablja je stran vrzen ram. Operacijski sistem naj naredi magari 2GB disk cache v ramu, ki ga potem sproti sprosca, ko drugi programi potrebujejo ram. Precej preprosto in hkrati ucinkovito. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1165685 (5111) stalker
»

ubuntu 6.10

Oddelek: Operacijski sistemi
381879 (1041) Spot
»

Namestitev Linux-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
614706 (3796) Roadkill
»

ntfs in linux? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1006482 (5026) SkIDiver

Več podobnih tem