» »

ubuntu 6.10

ubuntu 6.10

;-) ::

Zdravo.

Odločil sem se da grem na linux in sicer ubuntu 6.10. Mogoče ta distribucija ni ravno najboljša odločitev za začetnika-ali pač?..v glavnem od odločitve ne odstopam. Ker bom v linuxu popolen n00b-še interneta neznam usposobit in nič instalirat, ker mi igračkanje v konzoli zgleda preveč resna zadeva (do sedaj sem delal le v dosu-cmd in putty-ju) me zanima če so kje na netu kaka slovenska navodila kako in kaj?

Torej rabim znanje kako usposobit internet in kak MSN klient-bilokakšen. Ko si ustvarim to mi bo delo lažje in lahko windowse odvržem.

Roadkill ::

Potegni si dol inštalacijski CD in si inštaliraj. Ni noben bavbav inštalacija, tako da ne bi smelo biti problemov.

Ampak dekaj to na ločeni particiji, da ti windowsi še ostanejo za primer, če kaj zamočiš.

Že po default inštalaciji biš imel inštalirane vsaj tri odjemalce za instant messaging, tako da si potem le izbereš najljubšega in ga uporabljaš.
Ostale odjemalce pa najdeš pod "Programs/Add new programs". Če želiš čim podobnejšega MSNju, potem je aMSN zate.

Pa premisli o tem, ali boš inštaliral Ubuntu ali Kubuntu. Kubuntu je ponavadi lažji za prehod windows->linux, ker je KDE namizje zelo podobni windowsom.

ps: velik resource informacij ti je že www.ubuntu.si če pa tu ne najdeš odgovora pa ubuntu.com (forum)
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

;-) ::

Ok sej inštalirat znam...sam to ja da je to gor že je kul!super.

Kako pa usposobim intarnet...ponavadi mi v SUSE kr ni odprlo strani če nism nič nastavo.

Freezy ::

Jaz že nekaj časa hočem narediti natanko to kar ti. Našel sem odličen vodič za reparticioniranje tukaj zdaj rabim samo še nekaj časa za izvedbo in inštalacijo.Če boš imel kašne koristne informacije kar se tiče prehoda win>linux postaj sem.

R33D3M33R ::

Pomoč pri prehodu na linux - z veliko koristnimi informacijami
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

epona ::

To da se bojiš, da bi mel probleme z internetom je skoraj brez pomena.
Odvisno je kdo je tvoj ponudnik.
Za siol rabis pppoe (Point to Point Protocol Over Ethernet) met instaliran. In v konzoli pppoeconf zaženeš polej pa navodilom slediš.
Za T2 jaz nisem rabu nč druzga kokr kabl v mrežno priklopit.
Problem znajo bit kaki čudni dostopi. Eden takih je recmo dostop v študentskih domovih. Ampak za tega se pa splača pomatrat.
Pa dail-up dostop zna bit mal bolj problematičen. Soft-modemi (Win- modemi) niso glih dobro podprti.

Pa dela s konzolo se tud ni treba nč bat. Je simpl pa ko se mal navadiš najraje večino stvari kar prek konzole delaš. Boš vidu ko boš začel. Pozabiš na miško in kar naenlkrat ti baterije noro dolgo zdržijo. >:D

Drgač je pa ubuntu od do zdaj stestiranih bil men najbol user-friendly.

Če boš mel pa probleme. Vpraš. Dost nas je na tem forumu in ni vrag da ti neb mogu eden pomagat.
Thomas - ovca transhumanizma.

;-) ::

Hvala za vzpodbudo. Sem ga zagnal, internet dela, msn tudi tko da super. Problem mi je samo še instalacija. Kok particij sploh potrebujem in kako jih naj označim:

/boot
/home
swap

itd. tukaj imam malo težav. Sedaj imam na voljo za linux 20GB in 9GB particijo, sam vedno mi nekaj zmrda pa napiše da ni označene korenske particije oz. kaj pač to je.

Roadkill ::

Korenska particija je "root" particija, torej / particija.
To je glavna sistemska particija na kateri je naložen sistem.

Tako daš za / recimo 5gb (ali raje kak GB več, če boš imel veliko softwara inštaliranega), za swap 512mb ali 1gb in za home ostal plac.
Boot particije ne rabiš nujno, če pa že, naj bo pa prva in velika 50mb.
Ü

epona ::

Particije ki jih rabiš:

/ - root - Tko kot je roadkill reku ene 5 GB več skor ne rabiš.
swap - priporočajo dvakratno velikost rama (če maš 512 MB ram-a polej 1024 MB swap)
/home - mapa kjer bodo mel userji svoje datoteke. Preostali prostor na disku.

Ostalo je pa čist po željah.

Utegne ti pomagat tale link: http://linux-newbie.sunsite.dk/index.ht... . Je v angleščini pa se nanaša konkretno na red hat linux ampak veliko rešitev je neodvisnih od distribucije.

Pa k si napisal da maš na voljo 9 GB pa 20 GB. Tistih 9 razdel na swap in / , 20 pa za /home ponucaj.



EDIT - dodal zadnjo vrstico.
Thomas - ovca transhumanizma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: epona ()

;-) ::

Ok. Bom upošteval vaše nasvete, ju3 spet probam, danes ni bilo uspešno preveč:D

camx ::

Pa tudi /home particija ni glih obvezna :P
Obvezna je samo root (/). Pa swap (ki tudi ni obvezen kolkor vem).

;-) ::

Za vsako mi zjebe še boot od winsow zravn in potem nič ne zažene, ne winsow ne linuxa;(( SUSE pa dela normalno.

epona ::

Kaj instalacija ti pride skoz? Men ni nikol nardilo tega da se po končani inštalaciji nebi zagnal vsaj en OS. Sem pa mel probleme ko se je instalacija ustavla in se ni končala. Pa tud takrat so WIN delal. Se mi zdi. Je že dolgo od tega in WIN ni več na mojem računalniku.

Mam pa dve verziji ubuntu in vse krasno funkcionira. Grub mi je vse najdu in dela.

Mogoče ti je kaj povozilo pa ti zdaj nočjo WIN delat. Si mel WIN na ločeni particiji?

SUSE ti na istem računalniku dela?

Pa cime ma prav. Niti /home particija ni nujna. Je pa priporočljiva. Če jo maš lahko sistem na novo instaliraš brez izgube podatkov in osebnih nastavitev.
Thomas - ovca transhumanizma.

;-) ::

Ja WIN je na ločeni particiji. Grub k me na koncu inštalacije vpraša tud omogočim. Zdele mam spet formatirano;(( Še sreča da nimam šole da mam čas.

SUSE dela na istem sistemu vredu ja.

epona ::

Na istem sistemu maš instalirane WIN in SUSE?
Thomas - ovca transhumanizma.

;-) ::

Ja. Trenutno ne sam drgač pa.

G-man ::

Ja, študentski domovi imajo pa taka jajca. Zakaj niso mogli kakšne bolj enostavne zadeve kot WPA avtentikacijo?!? (aja pa sem že videl kakšna bolj jasno napisana). Wakeonlan sploh ne morem uporabit (oz. še nisem dognal kako bi)

JurijTurnsek ::

v MB v študentskih ni internet noben baw baw...malo več nastavitev in to je to...
http://www.slatnaskejta.com

epona ::

Sej če ti SUSE lepo funkcionira vzporedno z windovsi si pa SUSE naloži nazaj gor.

Si namreč na iste kokr sem bil jaz nekaj dni nazaj. Sem hotel sprobat še kako drugo distribucijo linux-a pa sem si čist zružu računalnik - mi je nekako ratalo prit v ubuntu pa sem polej poštimal. Pa po tistem sem spraznu disk in šel na novo instalirat ubuntu _čist enostavno zato, ker vem kako funkcionira. Sori k sem mal offtopic zabluzu. :8)

Sicer pa mi ni čist jasno kaj bi lahko šlo narobe, da ti polej noče nič zagnat.
Nisem mel tazga problema na nobenem računalniku na katerga sem nalagal tko da ga tud rešit ne znam. V skrajnem primeru bi lahko probal s kakim live CD-jem poštimat zadevo. Sam glede tega ti pa tud ne vem svetovat k tega pa tud še nisem delal. 0:)
Thomas - ovca transhumanizma.

jackorsen88 ::

Jaz se tudi poskušam preklopit na linux,odločil sem se da bom probal z ubuntu. Ampak nastopil je že problem. Ko vstavim cd se normalno zažene in se pokaže ubuntu tisti začetni meni, potem izberem opcijo " Start or install ubuntu" in javi mi error in sicer : " I/O error : error reading boot CD". Edino kar dela v tem meniju je memory test. Pri ostalih opcijah javi isti error.
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

Zgodovina sprememb…

epona ::

Ne vem kaj bi bil vzrok temu in ti ne morem direkt pomagat.

Kokr pa razumem maš live-CD. To po mojem mnenju ni najboljša izbira za inštalacijo. Nekaterim dela BP men se je pa zmer znova razsula. Raje sem potegnu dol alternate-CD in inštaliral s pomočj tega. Sier je tekstovna inštalacija ampak men je bolj zihr delala.
Ni pa tko fenci.

Live-CD je vsaj po mojih izkušnjah sam za sprobat pa pogledat kako zadeva funkcionira.

Pa določen hardver ma probleme, če greš direkt v inštalacijo brez da bi podal določene parametre. Jaz sem mogu recmo na HP nx6125 dodat opciji noapic nolapic. Sicer je delalo tud brez tega, je šlo pa blazno počasi. Če sem pa te opcije dodal je blo pa kul.
Thomas - ovca transhumanizma.

jackorsen88 ::

že vlečem alternate.:D Thanks
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

jackorsen88 ::

zdaj me zaj... z tipkovnico . Kako si jo nastavim oz kaj izberem? nastavil sem slo tipkovnico pol pa mi da 5 opcij :
US keyboard with slo letters
US keyboard with slo digraphs
Use slovenian digraphs
Use guillemots for quotes
samo slo

in sem probal vseh pet opcij in ko pridem do točke ko moram vpisat ime gostitelja , ne dela tipkovnica razen številk, pikic, vejic, pa ž ki je na x-u
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

epona ::

Pusti si angleško tipkovnico pa spelji inštalacijo. Je tole tud mene je... pr ubuntu 7.04. Polej pa ko ti bo instaliralo pa ti zalaufalo ubuntu gres pa si nastaviš slovensko tipkovnico na privzeto. Je mal tečno tole ja. ;( Marsikoga vrjetno glih to odvrne upam da tebe ne bo. ;)

Kero verzijo si pa ti instaliraš? 6.10 al 7.04?
Thomas - ovca transhumanizma.

jackorsen88 ::

6.10
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

R33D3M33R ::

I/O error : error reading boot CD


Vzrok temule je najverjetneje poškodovan oz. slabo zapečen CD/DVD.

Live-CD je vsaj po mojih izkušnjah sam za sprobat pa pogledat kako zadeva funkcionira.


Ne drži. Kubuntu se da komot v par minutah namestit preko live DVDja kar iz delujočega sistema - popolnoma brez težav.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

epona ::

Ma ja sj sem napisal da po mojih izkušnjah. :8)
Vem da nekaterim čist lepo inštalira zadevo sam men se je pa zmer razsulo. Tk da sem na podlagi tega uporabu alternate. Polej mi je pa zadeva šla lepo skoz seveda z noapic nolapic parametri.

Pa to če je CD slabo zapečen se je dalo včas prevert. Je bla tam na začetku funkcija check "nekaj". Se mi zdi. Pa si lepo tisto stisnu pa nekaj cajta počakal pa ti je povedalo če je CD dobr al ne. Ni blo tako? Al je še?
Thomas - ovca transhumanizma.

jackorsen88 ::

ja saj jaz sem tudi stisno to opcijo, da naj poišče napake na cdju pa je isti error javo , tak da je verjetno to da, je bil cd slabo spečen. Na nekem forumu sem bral, da so si dečki morali updejtat firmware od ROMa, pa pol več ni tega errora javljalo, samo jaz mam nek cd rom sploh ne vem kaj je na nekem starem compu, na katerega hočem linuxe gor spravit.
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

epona ::

Možno tud to. Mogoče ma pa sam problem LIVE disk prebavt.

Sicer si pa reku da se ti je ustavla inštalacija z alternate tko, da ti pač tipkovnica ni delala. Men je 7.04 isto nardila. Pa sem tipkovnico pustu na angleško polej mi je zinštaliralo pa.... Sem že enkat zamoril s tem. :8)

Kaj drgač si že kaj napredval?
Thomas - ovca transhumanizma.

jackorsen88 ::

Nekako ne. Ko me vpraša če downloada additional language pack, dam yes pol pa se vstavi na 6%. Bom dal še enkrat pa bom izbral ne tukaj:D
Bomo videli
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

jackorsen88 ::

"Izberite in namestite programsko opremo" se vstavi na 6%;(( ;(( ;((

pa če cd rom vsako min spusti nek zvok. Bi lahko blo to povezano s tem, da nimam priklopjlenega floppy diska?
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

Zgodovina sprememb…

jackorsen88 ::

no zdaj pa se je prebudil, po 20 min8-O :\ lol, kot kaže ni zaštekal ampak je tak dolgo preverjal nekaj. Malo sem pozabil na dejstvo, da imam v tistem cp-ju samo 192 RAMa:D :D .
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

epona ::

Na kakšen PC pa tole nalagaš? Če ni skrivnost?
Thomas - ovca transhumanizma.

R33D3M33R ::

Samo 192? Saj to je dosti :) . Jaz zadevo komot šibam na 1 GHz procesorju in 248 MB ram - namestilo se mi je pa vse v par minutah.

pa če cd rom vsako min spusti nek zvok


Verjetno se muči prebrati vsebino s CDka. Drugega zvoka ne more proizvajati. Očitno ti slabo pečeš te CDje. Znižaj hitrost na 16x pa bo verjetno bolje :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

jackorsen88 ::

Nalagam oz. sem naložil na pentium 600 mhz in 192 kB Rama grafika Riva tnt2 al nekaj takega. 2x 10 Gb diska. Pa saj zdaj dela normalno, samo tam se je v neki zanki vrtel skoraj 20 min. pol pa je steko normalno:P

Ja mogoče bo to ja , ker sem cd res z puno brzino zasmodil :D :D :D
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------

Zgodovina sprememb…

Spot ::

U fino točno tako temo na forumu sem iskal.:))

Tudi jaz sem se začel ubadat z Linuxi, odkal sem pred nekaj časa naletel na Ubuntu. Prej me te zadeve sploh niso zanimale, Ubuntu se mi pa zdi res zanimiv.

Imam pa težavo. Tudi jaz imam grafično Riva TNT2, ki pa je na žalost ne prepozna pravilno. Frekvenca osveževanja se ne da nastavit več kot 60 Hz - kar je v kombinaciji z CRT monitorjem precej slabo :\ Rešitev bi bila instralacija pravega driverja. Tu pa se mi zatakne. Priznam, nekej sem že googlal, pa še nisme našel prave rešitve. Mi bi lahko malo pomagal?

Za internet nastavit pa ima Ubuntu fajn narejeno. Greš v administration ->networking, izbereš mrežno kartico in vpišeš ip naslov, DNS, masko in prehod, pa že deluje. :))

Lp

Matevžk ::

Mogoče ti tale tema da kakšen odgovor ... sicer pa povej, kje se ti pravzaprav zatakne.
Ubuntu Live CD problem
lp, Matevžk

G-man ::

@ Spot

To je mogoče, ker imaš v xorg.conf prenizko nastavljeno spodnjo mejo vertikalne frekvence osveževanja monitorja (jaz sem tak problem). Poglej specifikacije monitorja na strani proizvajalca, kjer mora pisat, kakšne ima osveževalne frekvence. Imaš dve opciji:

1. V terminalu izvedi ukaz sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg in na koncu, ko imaš za nastavit pojdi v advanced načinu, kjer lahko poljubno spreminjaš frekvenco vertikalnega osveževanja.

2. Odpreš xorg.conf in spremeniš VertRefresh (in skladno s tem tudi HorizSync)

Spot ::

AHA, super.

Bom sprobal, pa bom poročal!

Hvala!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu Live CD problem

Oddelek: Operacijski sistemi
342576 (1906) Anteus
»

Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1165681 (5107) stalker
»

Vprašanje (vprašanja) o Linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
151073 (921) BigWhale
»

Izšel Ubuntu 6.10 - Edgy Eft

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
385632 (3748) b
»

Linux nemogoče instalirat

Oddelek: Operacijski sistemi
412287 (1588) 416c6573a

Več podobnih tem