» »

Dell naj bi izbral Ubuntu

Dell naj bi izbral Ubuntu

Slo-Tech - Po besedah Stevena J. Vaughan-Nicholsa, pisca pri DesktopLinux.com, naj bi pri Dellu na nekatere modele svojih računalnikov nameščali Ubuntu 7.04, kar naj bi mu potrdili notranji viri v podjetju. Že prej so po spletu krožile govorice o dogovarjanju med družbama Canonical, sponzorjem Ubuntuja, in Dell, vendar nobena stran teh govoric ni komentirala. Špekulacije o prednameščenem Ubuntuju pa je še vzpodbudilo dejstvo, da Michael S. Dell na enem od svojih računalnikov uporablja Ubuntu.

Sicer pa je ta Dellova poteza odgovor na zahteve kupcev, ki so na strani Dell IdeaStorm kot najbolj zaželjeno novost pri Dellu izpostavili prav računalnike s prednameščenim Linuxom (ta ideja je dobila že več kot 130 000 glasov). Dell se je na te predloge odzval in na internetu objavil anketo o tem, katera distribucija in kateri računalniški sistemi naj bi bili najprimernejši. Anketa se je zaključila 23. marca.

57 komentarjev

«
1
2

zee ::

koncno! upam, da se Dellu pridruzi se kdo (Lenovo, Tosha, HP, ...)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

JutriPS3 ::

prvo bodo morali ljubitelji Linuxa tudi pokupiti tele verzije da se jim bo splačalo in da bodo tudi ostali proizvajalci navalili na njih.

Jumping Jack ::

Tale poteza zna biti zelo koristna za prihodnost Ubuntuja in Linuxa nasploh. Dell ima namreč med svojimi kupci zelo veliko "dumb userjev", ki bodo s svojim teženjem gotovo pripeljali Ubuntu na višji nivo uporabniške prijaznosti.

Pogoj za to je seveda, da se dovolj veliko število dumb userjev odloči za nakup računalnika z Linuxom, na kar pa bo imela pomemben vpliv cena v primerjavi z enakovrednim Windows PCjem. Upamo lahko samo, da ne bo Microsoft začel subvencionirati Windows PCjev.... :\

MrStein ::

Jack, za višji nivo ni dovolj teženje, ampak nekdo mora dejansko stvar izboljšat. Kdo pa bo to ???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daedalus ::

Canonical. Če bo pa dovolj interesa, bo pa tud Dell plačal še kakega developerja, al pa deset.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Jumping Jack ::

Tu ne gre za teženje kogarkoli, ampak za teženje Dellovih strank. Če nekaj moti Dellove stranke, potem to moti tudi sam Dell, ki pa ima dovolj denarja, da lahko sofinancira razvoj in dodelave.

Zastonjske distribucije Linuxa se trenutno razvijajo počasneje, kot bi se lahko, ker za razvoj ni direktnih finančnih vzvodov. Plačljive distribucije so že zdaj precej bolj dodelane. Če Dell začne distribuirati Ubuntu s svojimi računalniki, pa bo Ubuntu takorekoč postal plačljiva distribucija - za Dell in njihove stranke - in od tega bo imela korist tudi širša skupnost.

(Lahko pa se seveda tudi motim.)

MrStein ::

Daedalus:
Canonical.

In zakaj to niso že do zdaj naredili ???

Če bo pa dovolj interesa, bo pa tud Dell plačal še kakega developerja, al pa deset.

Iz tvojih ust v božja ušesa ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daedalus ::

In zakaj to niso že do zdaj naredili ???

Sej delajo. Glavni Ubuntu razvijalci so plačani, da razvijajo osnovni sistem - v tem primeru je to pač vse, kar dobiš ob namestitvi na disk. Evo nekaj o Ubuntu razvojnem modelu. Je pa tudi res, da jim ni treba razvijati softvera "iz nule," ker lepo vzamejo obstoječe projekte in jih (precej prepričljivo) "zlepijo" skupaj, da delujejo kot neka integrirana celota.

K tem je pol treba dodati še kr lepo število testerjev, pa bolj resnih prostovoljnih contributerjev in precej resno zastavljenih ciljev...pa rata Ubuntu.

Če je Linux free in open, še to ne pomeni, da se razvoj dogaja nekje v garaži ob fanatičnemu programiranju nekih čudnih kosmatih in neumitih geekov. Pri veliko projektih stojijo v ozadju čisto resne firme, ki skrbijo za razvoj. Linux je pač resn biznis.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Roadkill ::

>> Upamo lahko samo, da ne bo Microsoft začel subvencionirati Windows PCjev.... :\

.... začel? :))
Ü

Jumping Jack ::

Ee, začel subvencionirati do te mere, da bo dell z Windowsi cenejši kot dell brez OSa ali z Linuxom...

aks_! ::

Hmmm, zdaj je postalo uradno, Dell bo ponujal računalnike s prednameščenim Ubuntu 7.04. Vir: http://www.ubuntu.com/news/dell-to-offer-ubuntu

edit: povezava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aks_! ()

joebanana ::

Mislm pravilna odločitev. Tud glede Ubuntuja 7.04. Sm ga lihkar inštaleru in je kot nalašč za vsa pisarniška dela brez da bi se karkoli zajebaval. Tud vse je "user-friendly"(napram starim Linux distribucijam), če ga uporabljaš za te namene. V kšne pol urce sm ga pa spremenu, da mi je lepš zgledu kot ker kol windows prej(ok viste še nism probu).>:D

MrStein ::

Daedalus:
to in ono ...

Vprašanje oziroma trditev je bila "ubuntu bo zdaj boljši".
Moje vprašanje pa "ah res ? od čega pa to naenkrat ?"
In na to ni noben odgovoril.
To kar si rekel, da ubuntu delajo tak in tak je bilo že do sedaj. Kar pa nima veze z mojim vprašanjem "kaj bistvenega je/bo zdaj drugače, kar bo 'magično' dvignilo kvaliteto distibucije ?".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hamax ::

najverjetneje več uporabnikov in finančni priliv iz strani Della

MasterBlaster ::

Jaz samo upam, da bodo sedaj zrihtali tudi driverje za broadcomove wireless karice, ki jih vgrajujejo v svoje prenosnike.
Tk je pa pika .

Mavrik ::

Ee, začel subvencionirati do te mere, da bo dell z Windowsi cenejši kot dell brez OSa ali z Linuxom...


Ehm, to je že res v praksi. Do zdaj se je vedno izkazalo, da je tako za proizvajalce in tudi za končne kupce teh sistemov cenejše, da so windowsi prednaloženi. Gre se namreč za vso maso trialwara, ki jo Dell prilaga in mu proizvajalci za to mastno plačujejo.
The truth is rarely pure and never simple.

JurijTurnsek ::

MrStein: kot so že povedali pred mano - kaki novi drajverji, potem večja kot je skupnost večji bo feedback - več bugreportov, več idej, morda kak nov razvijalec, potem pa vse večja skupnost potegne tudi pozornost uporabnikov in razvijalcev (sowftwera in hardwera)...
http://www.slatnaskejta.com

Mavrik ::

Jap, še par let pa bo prišel Linux na raven uporabnosti Windows XP.
The truth is rarely pure and never simple.

kriko1 ::

Kakšno uporabnost? KDE / gnome s svojimi malimi, toda pomembnimi dodatki pojesta xp-jevo/vistino namizje. Problem je privajanje na te stvari - vendar ko ti enkrat zleze pod kožo in po kakšnem mesecu greš v xp-je, je kot da bi prišel v saharo.

Jumping Jack ::

Linux namizja so že dolgo časa mnogo bolj uporabna in prilagodljiva kot Windows, ampak to ne pomeni dosti, kar računalnikov pač ne uporabljamo zaradi namizja, ampak zaradi programov. Glavna slabost Linuxa je v tem, da je večina softvera in hardvera še vedno delana predvsem ali samo za Windows, in to je nekaj, na kar imajo izdelovalci Linuxa zelo malo vpliva.

MrStein ::

So tudi "vgrajeni" problemi. Na primer, ko okenca ni v "task baru". Niti v alt-tab izbiri. Veš pa, da je nekje v tisti množici oken. Samo ga je muka najti. Ker se devom to ne zdi vredno. Da uporabnik najde okno na desktopu, brez da bi se bend-over-backwards.
Pa veliko primerov je takih. Ki so zapostavljeni zaradi "bolj pomembnih" stvari.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matevžk ::

Kje si pa to srečal?
lp, Matevžk

kriko1 ::

MrStein: govoriš o KDE namizju? Ker tukaj tega problema še nisem nikoli dobil, vem da so okna ki ignorirajo taskbar (skip taskbar), vendar se nikoli ne izmuznejo alt+tab kobinaciji. Pager pa jih vedno registrira, torej manipuliranje po namizjih je še vedno možno.

zee ::

priporocam uporabe Beryla ... puts Vista to shame (uporabljal tudi Visto, shame se nanasa samo na vizualije).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

MrStein ::

Matevzk:
Kje si pa to srečal?

V prvih 5 minut uporabe.
No ja, mogoče je bila kaka ura, dve. Je pa šlo za prve stike po downloadu. In kakih 10 bugov. Prijavljenih. Še vedno nepopravljenih (tisto je bila alfa in beta verzija).
Se sprašujem, če se sploh splača buge prijavljat. Oziroma sploh downloadat...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Luka Percic ::

priporocam uporabe Beryla ... puts Vista to shame (uporabljal tudi Visto, shame se nanasa samo na vizualije).


Narobe.
Beryl je mogoče tehnološko naprednejši(manj resourcov, deluje na starejših,..)
Ampak je pa oblikovalski ter uporabniški pekel.
CINGAJOČA SE OKNA?!
Okno izgine v nekem vsebarve vsebujočem ognjemetu?!
...

Kocka zgleda fajn, ampak je še vedno precej neuporabna.

Vistini 3d efekti pa se uporabljajo kot namazani.
Prideš pa delaš z njimi kot da se nebi nič zgodilo.
So le okrasni dodatek, kar je tudi prav.

CaqKa ::

okna ki izgorijo so glih tolko uporabna kot tista kvazi prozorna v visti...
zdaj če se ne motim pa ima tale xgl/beryl/linux3ddesktop ono finto kot mac... da se v enega od kotov postaviš pa ti vsa okna zmeče skup.. to mi je na macu pune uporabno ko v kakšni trgovini gledam kirega.

kriko1 ::

@Luka veliki: Kocka predstavlja več namizij, kar je zame nekaj nujnega, kot drugo pa se da VSE efekte štimat, torej če nočeš cingajočih oken, jih lahko izklopiš, če nočeš da ti okno ob minimiziranju gori, izklopiš ali celo izbereš drugi efekt (jih je kar nekaj). Vista tega ne omogoča.

Luka Percic ::

Naloga efektov ni uporabnost.

Je da polepšajo celotno stvar in pri temu ne krnijo uporabnosti.
Nobeden efekt v visti ne krni uporabnosti, eden jo celo poveča (3d postavitev pri oknotabanju),
Tu jih je pa kr precej ki to naredijo.
Nič ni narobe z tem da okno zgori, amapk nevem zakaj nemore to storit v nekem lepem/preprostem ognju, ne pa vsebarve vsebujočim/ kičastim ognjemetom. Kocka pa recimo da je ok, brezvezo pa je da jo lahko vrtiš kakor ti paše.

kot tista kvazi prozorna v visti

Jah, če bi bila samo prozorna bi kvarila uporabnost, ampak imata čez blur, pa še odblesk stekla, pa še za vsakem besedilom se vzpostavi nekakšna megla, da ostane besedilo kjub efektu 100% berljivo.

kot drugo pa se da VSE efekte štimat

Ok, pa rečmo tako; Beryl je po defaultu skropucalo, če se potrudiš ga lahko popraviš v ne skropucalo(najbrž).

Poldi112 ::

MrStein, a te prav razumem da besniš da so hrošči v beta verziji in da še vedno niso odpravljeni?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kriko1 ::

Nič ni narobe z tem da okno zgori, amapk nevem zakaj nemore to storit v nekem lepem/preprostem ognju, ne pa vsebarve vsebujočim/ kičastim ognjemetom.

Kot sem že reku, je to stvar konfiguracije - tudi barve ognja se da štimat, odvisno od distribucije kakšne privzete nastavitve poda ob prvi namestitvi.

zee ::

tocno tako. meni dela stabilno ze cca dva tedna (odkar sem postavil zadevo). vmes je enkrat skripnilo, vendar po moji krivdi (reboot X-ov preko sshja je pomagal).

in vsak dan znova ugotavljam, da je 3d kocka sila uporabn zadeva.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Matevžk ::

Naloga efektov ni uporabnost.

Beryl je morda bolj proof-of-concept kot zgled za uporabnost. Pa vseeno je kar veliko efektov sila UPORABNIH.

Naloga efektov v splošnem nikakor ni samo izgled; vodilo jim mora biti uporabnost. Že to, da so se v Windowsih 98 okna minimirala z animacijo, ni bil samo izgled. Šlo je za vizualizacijo, ki je odpravilo začetniška vprašanja "kam je izginilo moje okno?" in tudi bolj izkušeni uporabniki so si lahko za zadnje okno ali dve tako lažje zapomnili, kje je njihov gumb na taskbaru (=večja produktivnost).

Zdaj, ko je to hardversko možno, gremo pač na naslednji logični korak. Prosojnost v Vistinem stilu bolj malo pomaga k uporabnosti. V Berylu imam pa nastavljeno bližnjico, da z Alt in miškinim koleščkom hitro povečam ali pomanjšam prosojnost okna ... ne, v splošnem ne delam s polprosojnimi okni, pogosto pa pride prav, če ne drugega za kaj hitro pokukati na okno spodaj, brez da bi moral pazljivo premikati ali minimirati okna ipd.

Razpostavljanje oken (Scale Windows ali po macovsko Exposé)... brez tega ne znam več živeti. Alt-tab je bil evolucijska zabloda, razen za hitro pogosto menjavanje med dvema ali morda tremi okni :) ...

Input-enabled Zoom - zumira celoten zaslon pod miško, pri čemer še vedno lahko nemoteno delaš s tipkovnico in miško naprej (če miško premakneš, se območje zumiranja jasno premakne, tako da imaš še vedno na dosegu celotno delovno površino). Ja, to JE uporabno, tudi brez tega ne znam več delati z računalnikom.

Skratka ... Beryl ima kar nekaj uporabnih efektov. Kot proof-of-concept tudi veliko neuporabnih, ki pa jih lahko izključiš (ali pa sploh ne vključiš). Compiz ima pa samo bolj stabile izmed teh efektov, pa še to jih v uradnih konfiguratorjih (tistih od Ubuntuja in Fedore) ne moreš nastaviti ... Je pa vse pripravljeno, v kratkem bo vse tako, kot mora biti :) ...
lp, Matevžk

Luka Percic ::

Kot proof-of-concept


Hotel sem le povedat da večina uporabnikov ne spreminja nastavitev oken, in glede na to je pač Vistin izgled precej pred linuxom- četudi se kdo prebije do beryl-a, to nažalost še ni dovolj.

Sej lepo da ima veliko možnosti, nikakor pa mi ni jasno, zakaj morajo biti po defaultu vklopljeni "vsi".
Nej tam ždijo, da jih poweruserji odkrijejo, drugače pa naj bodo lepo izključeni.

Vistinem stilu bolj malo pomaga k uporabnosti.

Kul izgled ki nič ne moti uporabnosti?
Še več takih prosim!

Matek ::

Luka, mislim da je bilo z uporabnostjo mišljeno stuff ala expose. Sicer ni čisto res, da vista nima ničesar uporabnega, saj so previewji v alt-tab oknu kul, ampak expose in podobne reči so še vedno svetlobna leta dlje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

CaqKa ::

luka veliki, probaj zgoraj omenjen expose pa boš videl koliko je to bolj uporabno od 3d alt taba.

poleg naveze G-senzorja in menjave desktopa, sta to samo 2 priboljška ki ti izboljšata uporabnost in prijaznost uporabniku.

effecti se najprej naredijo zaradi techpreviewa, ampak v ozadju more bit od njih tudi neka uporabnost.

Matevžk ::

Luka, sej v uradnih distribucijah je tako: efektov malo, enostavno nastavljivi.

V Ubuntuju in Fedori jih vključiš v "Desktop Effects" ("Učinki namizja"). Tam imaš potem samo dve možnosti: lahko onemogočiš "wooblanje" (plapolanje) oken ob premikanju in lahko vključiš kocko. Tu se ne uporablja Beryl ampak Compiz.

Kaj je pa pri Berylu po defaultu vključeno, pa ne vem, ker mi sistem z njim laufa še od takrat, ko je blo efektov precej malo. Vsekakor je Beryl mišljen bolj za poweruserje.
lp, Matevžk

Luka Percic ::

poleg naveze G-senzorja

Huh, razbivanje po prenosniku,... ne hvala...
Pa bojda ni čisto 100% pa ob premikanju se zmika(?)

luka veliki, probaj zgoraj omenjen expose pa boš videl koliko je to bolj uporabno od 3d alt taba.

Nevem, imo sta precej na istem nivoju-
3d oknotabanje semizdi sicer lepše, ampak ok, to ne šteje.
Rekel bi nekako tako- dokler imaš malo oken je bolje expose (ker jih še vedno vidiš cela), jaz pa jih imam vedno odprtih 10+, tako da je zame 3d oknotabanje IMO uporabnejše.

MrStein ::

Poldi112:
MrStein, a te prav razumem da besniš da so hrošči v beta verziji in da še vedno niso odpravljeni?

Bi drugače obrnil : Hrošči so. Skoz. Vedno. Z dobo 10 let.
V osnovah. (alt-tab, prosim lepo, to imamo že kolko, 20 let ?)

Veš, po letih hekanja bi enkrat človek rad stvar uporabljal, ne le testiral...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Prvo kar moraš narediti je da si instaliraš stabilno verzijo. Drugače izpadeš neresno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

murmur ::

V Ubuntuju in Fedori jih vključiš v "Desktop Effects" ("Učinki namizja"). Tam imaš potem samo dve možnosti: lahko onemogočiš "wooblanje" (plapolanje) oken ob premikanju in lahko vključiš kocko. Tu se ne uporablja Beryl ampak Compiz.

Bolj podrobne opcije in nastavitve so dosegljive preko Configuration editorja,
in vsi ki pravite da 3d cube ni uporabna zadeva dvomim da ste ga sploh uporabljali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

Matevžk ::

MrStein, zanimivo je, da še nikoli nisem doživel ne v Gnomeu, ne v KDE-ju, ne kadar sem uporabljal Beryl - NIKOLI - da bi mi kakšno okno na tak način "izginilo".
lp, Matevžk

CaqKa ::

luka če je tebi tlesk po monitorju nepsrejemljiv ni nujno da je vsakemu.
definitivno je hitrejši od alt+F(1-8) kombinacij.

expose meni tudi pri dosti oknih lepo špila. pač nucaš več kot 1280x1024 resolucijo, kar je pa za poweruserja itak že samo po sebi umevno. vsaj meni je. ampak tudi na 1024 je zadeva dobro razpoznavna.

Roadkill ::

Luka veliki: Naj me kdo popravi, ampak kakor jaz zastpim zadevo, je beryl le nek developerski show-off. Kot default v Ubuntuju (7.04) se uporablja "krneki" (oskubljena verzija beryl+xgl), kar posebej vklopiš preko nastavitev, kjer ti očitno piše "Warning: Desktop effects are an experimental feaure in Ubuntu, made avaliable to you as technology preview...."
Tko da "get the facts right" predno preveč kometniraš.

MrStein: Nimam nič proti tebi, ampak vedno bolj se mi zdi (res velikokrat sem že bral o teh bugih ki si jih ti prijavil, pa jih niso popravili...prasci) da si se ti za določene featurje odličil, da so bugi. Se povsem verjetno motim, ampak trenutno je feeling tak.
Ü

Quikee ::

Kot default v Ubuntuju (7.04) se uporablja "krneki" (oskubljena verzija beryl+xgl)

"krneki" = Compiz (Beryl je fork Compiza oz. je bil fork Compiza, ker sta se projekta spet združla)
(oskubljena verzija beryl+xgl) - XGL ni privzeto nameščen v Ubuntu, saj uporabljajo ali AIGLX (vgrajen v xorg xserver) ali Nvidiino rešitev.

Drugače zanimiv je tudi Kwin, ki bo vgrajen v KDE4: klik klik

BigWhale ::

Novica je ta, da bo Dell zacel ponujati preinstalled Linux.

In to je precej pomembna novica.

opeter ::

sicer off-topic:
Za tiste, ki bi želeli imeti Expose oz. Flip3D v Windows 2000, XP oz. novejšem (v Visti je zelo uporaben Grid način) - izvolite klon: TopDesk




Vir: Jabuk.si
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Luka Percic ::

Tko da "get the facts right" predno preveč kometniraš.


Jaz se le nisem strinjal da beryl po defaultu pelje scat vistin aero.
Obratno v bistvu.

borchi ::

> Jaz se le nisem strinjal da beryl po defaultu pelje scat vistin aero.

smešno je to, da v resnici je zee samo pravilno ugotovil, da je beryl boljši od aero-ta. nikjer ni govoril o default nastavitvah. to si si kar sam zmislil. zakaj?

ne me narobe razumet. tisti, ki uporablja vse tiste želatinaste/goreče/aladinske beryl efekte je po mojem mnenju malo moten. malo moten je pa tudi tisti, ki misli, da če zna beryl tisoč in eno neuporabno stvar, da ne zna pet zelo uporabnih stvari. in teh pet boljše kot aero.
l'jga
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje v SLO kupiti server za 5000Euro?

Oddelek: Kaj kupiti
433806 (2848) piek
»

Dell izdal prilagojeno različico Ubuntu Linuxa

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
74252 (3363) poweroff
»

Windows davek znaša 50$ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
12111555 (8393) krneki0001
»

Dell naj bi izbral Ubuntu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5710327 (8779) MrStein
»

IBM vs. DELL

Oddelek: Kaj kupiti
201616 (1381) bradek

Več podobnih tem