» »

Taylorjev polinom ali kako se znebiti neznanja

Taylorjev polinom ali kako se znebiti neznanja

SebaR ::

Jutri imam kolokvij iz Matematike I, in mi kar se tiče Taylorjevega polinoma nič jasno razen to da računaš z njim natančnost enačb z odvodi na več decimalk natačno... :)

Zdaj bi pa prosil strokovnjake širne slovenije da se zberete v tej temi, sprostite živce, in svoje stresno življenje omilite z malce pisanja in se razpišete kar se tiče te teme. :8)

Za primer da tudi eno nalogo (prosil bi če postopke opišete ker na internetu tega ni :8) ):

ln3=?

-tu so neki odvodi, pa nehi h-ji, pa nič ne vem kaj se kam kaj da. Ja vem problem je če imaš nalogo rešeno in ti nič ni jasno....


Danke shön!:D

GL & HF!
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Dejcc ::

Ojej ta matematka!

Js ne spadam med strokovnjake širne slovenije:D , ampak za računanje na več decimalk natančno rabš enačbo, v katero neki vstavš.

Pa lepo po vrst:

f(x) = ln x -> zračunej prvi, drugi odvod (itn). število odvodov je odvisno od natančnosti, 3. T. polinom je natančnejši od 1. polinoma

enačba: f(x) = f(a) + f ' (a)/1! * (x-a)^1 + f '' (a)/2! * (x-a)^2 + ... + f^(n) (a)/n! * (x-a)^n + dodaš še dodatn odvod f^(n+1) (a)/(n+1)! * (x-a)^(n+1) za računanje napake.

za f(a) pa vzameš znano vrednost logaritma, ln 1 = 0.

Tole bo za začetk. Probej, še kej praš... Pa velik sreče

Lp

SebaR ::

Torej mi smo napisali

vzeli smo da je a=e

amm sedaj pa posamezna razlaga členov v tej enačbi:

Katero število vstavim namesto x, ki ga imam v odvodih?

f(x) =
f(a) ok tu pride 0 ali 1? ker lne=1 ampak je pa ln1=0
+ f ' (a)/1! odvod e je e in vstavim e
* (x-a)^1 x-a?hmmm če je enačba ln3 gledam da bo njun "(x-a)" seštevek 3 ali razlika? ta del mi prosim razloži, kaj za hudiča je x, in pa kako računam za a in njuno razliko?


+ f '' (a)/2! * (x-a)^2 + ... + f^(n) (a)/n! * (x-a)^n ok tukaj se potem vse ponavlja le n se viša glede na število decimalk, to mi je jasno

+ dodaš še dodatn odvod f^(n+1) (a)/(n+1)! * (x-a)^(n+1) za računanje napake. tukaj mi pa čisto nič ni jasno,mi lahko to malce bolj pojasniš prosim. Dodaten odvod..OK...se pravi če bi za 5 decimalk rabim 6 odvodov ali kako
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

SebaR ::

Aja pa kako veš kateri a vzeti :D
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

SebaR ::

Slike računa ki smo naredl v šoli:
1.del:

2.del:


V prvem delu kjer smo vzeli a=1 je prišel račun narobe :S
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

gzibret ::

> Katero število vstavim namesto x, ki ga imam v odvodih?
> ln3=?

Očitno: f(x)=ln(x)=ln(3); x=3 :D

> Aja pa kako veš kateri a vzeti :D

Katerikoli a, samo najbolje je vzeti tisti a, s katerim je glede na odvode najlažje računat. a=1 je najboljša zadeva, ker je f(a)=ln(0)=1, pa še (x-a)=3-1=2 - tudi dovolj komot, tudi, če rabiš izračunat (x-a)^15. Lahko vzameš tudi a=e, samo kako boš izračunal (3-e)? Na n? Brez kalkulatorja?

Seveda predpostavljam pravilnost dejcc-eve formule, ker trenutno nimam Bronštajna pri roki.
Vse je za neki dobr!

McHusch ::

Treba je paziti na konvergenčne radije. Naravni logaritem konvergira samo v radiju 1, tako da razvoj okoli ničle ne pomaga pri računananju ln(3).

Razvijaj raje
ker konvergira precej hitreje.

Pa še s konvergenčnim radijem ni problemov, ker je x itak manjši od 1.

SebaR ::

>Katerikoli a, samo najbolje je vzeti tisti a, s katerim je glede na odvode najlažje računat. a=1 je najboljša zadeva, ker je >f(a)=ln(0)=1, pa še (x-a)=3-1=2 - tudi dovolj komot, tudi, če rabiš izračunat (x-a)^15. Lahko vzameš tudi a=e, samo kako boš >izračunal (3-e)? Na n? Brez kalkulatorja?

No tudi meni se je malce čudo zdelo da smo vzeli "e" za to števil ampak lahko pogledaš na prvi sliki da če vzameš a=1 pride rešitev narobe :) .

OK sedaj mi je malce bolj jasno kako vzeti a, kako potem to vstavljati v enačbo imam pa še en problem (zopet vabim širnje sile matematičnega sveta da se zberejo :D :D ):

Pri računanju napake smo zapisali enačbo R(n)=f^(n+1)*(ksi (nek čudn znak))*h^(n+1) / (n+1)!

-kaj pomeni ta ksi?

TNX!
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Graf eulerjeve funkcije

Oddelek: Šola
132089 (1938) Unknown_001
»

matematika - pomoč

Oddelek: Šola
213814 (2869) lebdim
»

Matematika - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10426564 (23139) daisy22
»

Problem pri matematiki

Oddelek: Šola
272918 (2142) SaXsIm
»

taylorjeva vrsta - problem

Oddelek: Šola
63492 (3337) MaFijec

Več podobnih tem