» »

Avtorske pravice

Avtorske pravice

anokus ::

Recimo, da nekdo fura nekomercialno radijsko postajo (lahko tudi samo internetno). Cela zadeva se financira iz tujih sredstev (recimo iz mojega žepa). Se pravi, ni reklam in nobenih drugih načinov s katerimi bi se s tem služilo. Ali se morajo v takšnem primeru plačat avtorske pravice? Na SAZAS sem poslal že tri maile, vendar mi niso odgovorili, administrator na Slo-tech-u pa je norel zaradi avtorskih pravic. Ali se komu kaj sanja?

jype ::

Ja, zagotovo moraš plačat nadomestilo za javno predvajanje.

anokus ::

Kje pa je pravna podlaga za plačilo. To pomeni, da jaz od predvajanja nimam nič, pa še plačat moram. Druga situacija je na prireditvah, lokalih ... saj se tam služi. In če že moram plačat, komu in koliko? Vsa glasba (no, vsaj 9%) so original kupljeni CD-ji.

jype ::

anokus> To pomeni, da jaz od predvajanja nimam nič, pa še plačat moram.

Ja. Pol pa ne predvajat, ne?

anokus ::

Tvoji odgovori so mi zelo v pomoč ... ;( Komu, kako, zakaj? Vedno so vseh polna usat avtorskih pravic, ko bi pa človek dejansko nekaj hotel (oz. plačal) pa noben nič ne ve ...

jype ::

Glej, če predvajaš muziko, katere avtor si, ti nihče nič ne more. V vseh ostalih primerih si trenutno dolžan nadomestiti izgubo dohodka avtorju ker nekdo ne bo plačal za njihovo delo, ker bo delo užival brezplačno. Tako vsaj razmišljajo SAZAS in podobni.

Jaz se s tem ne strinjam, ampak z glavo skozi zid pa tudi ne mislim.

y00r3 ::

Zanc sm poslusu na radiu intervju z kocko. Govoril so o tem a dobijo kej dnarja od MTV al ga kej placajo da jim vrtijo videospote, pa je reku da noben nc ne placa, ker je obojestransko dobro. MTV ma program, Kocka pa reklamo. Sam to je MTV, ti si pa ti:\

Azrael ::

anokus, če se prav spomnim si fural (mogoče še) nekakšen internetni radio?

Stvari niso enostavne, javno predvajanje avtorskih vsebin urejata vsaj:

Zakon o pogojih za opravljanje reproduktivne video in avdio dejavnosti /ZPORVAD/
Zakon o avtorski in sorodnih pravicah /ZASP/

ali v zelo zgoščeni obliki tu

Lahko je še kakšen zakon več, bo mogoče še kakšen pravnik kaj povedal ali dodal.

Skratka na tak izi način, kot si ti predstavljaš, ne gre. Pika.

Če te bodo zarad itega finančno osušili, si si čisto sam kriv, kaj pa se nisi prej pozanimal... Ja tako je to, dobrodošel v kapitalizmu.
Nekoč je bil Slo-tech.

BigWhale ::

> Glej, če predvajaš muziko, katere avtor si, ti nihče nič
> ne more.

Tud to ne vem, ce je cist res ampak to so ze detajli.

;-) ::

Kje pa je pravna podlaga za plačilo. To pomeni, da jaz od predvajanja nimam nič, pa še plačat moram. Druga situacija je na prireditvah, lokalih ... saj se tam služi. In če že moram plačat, komu in koliko? Vsa glasba (no, vsaj 9%) so original kupljeni CD-ji.


Kok opazim po lokalih je bol malo originalnih cd jev pr njih...vsi laufajo trde diske pa mp3 je..ne vrjamem da kdo kaj plačuje.

BigWhale ::

Ti pa si slika... ;) Saj tudi na originalnem CDju pise, da ne smes javno predvajati...

SAZASu dol visi iz cesa ti predvajas...

Azrael ::

Plačujejo ali pa kmalu začnejo jokati, kot avtor te teme.

Pobrskaj malo po forumu, ko je govora o takih stvareh (RIAA, MPAA, SAZAS&Co).
Nekoč je bil Slo-tech.

;-) ::

Ok. To torej pomeni da pač SAZASu plačaš tisti keš, potem pa lahko mp3 je stegneš z neta pa jih sučeš kok ti paše?

BigWhale ::

Seveda moras sazasu povedat kolikokrat si kaksno pesem zavrtel... :) Oni pa potem izstavijo racun.

;-) ::

Sorry izrazu sam potem majo pa butast način. Kaj mi bojo števec dali na komp da bodo vedl da ne lažem:\

perci ::

ne vem po kakšnih lokalih ti hodš, ampak v večini plačujejo. Sej SAZAS-ovci naokoli hodjo in težijo.

anokus ::

Kdo pa joka? Jaz samo sprašujem, kako naj stvar legalno speljem, tudi če bom moral plačevat avtorske pravice. Včasih imam občutek, da je na slo-techu dokaj velika koncentracija hudobnih in nekonstruktivnih članov ... :(

radiokills ::

Uf, tole pa tudi mene zanima.

Imejmo hipotetično situacijo: par bendov, nobeden od njih še ni izdal plate pri kakšni založbi, noben od njih NI včlanjen v SAZAS, vsi imajo svoje demo posnetke, studijske posnetke ipd. Za skupno promocijo izberejo non-profit internet radio, kjer vrtijo le skladbe teh parih (med seboj dogovorjenih) bendov. So dolžni plačevati pristojbine SAZAS-u? Kaj če svoje sklade izdajo pod licenco CC?

edit: typo

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Kaj če svoje sklade izdajo pod licenco CC?


Potem si SAZAS lahko prstek v rit potisne... :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gonzales2 ::

akontacija za javno predvajanje glasbe stane okoli 15 evrov, drugače pa za internet radio ne rabiš nič plačat, nihče ti pa ne prepoveduje reklame, tako da lahko veeno zaslužiš. Za eno malo internet radisko postajo ti ne bo nihče delal preglavice, vsaj ne v sloveniji (zaenkrat).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenašanje torrent datotek legalno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5024772 (23019) tekkkno
»

Slovenija: tržni inšpektorat ne bo preganjal gostinskih lokalov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
7324902 (20389) Jeronimo
»

Vsak ukraden album ne povzroči škode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
577380 (5312) techfreak :)
»

SAZAS-kaj je dovoljeno in kaj ne

Oddelek: Sedem umetnosti
102259 (2019) icek

Več podobnih tem