» »

Uganka

Uganka

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 9
»»

SaXsIm ::

Imamo pekel in nebesa in dvoje vrat. Ne vemo katera so katera. Pred vrati stojita stražarja. Eden vedno laže, drugi vedno govori resnico. Ne vemo kje je kateri. Na voljo imamo eno vprašanje, na katerega stražar odgovori z Ja/ne.
Kakšno je to vprašanje?
To nalogo je včeraj en kolega povedal, da jim je en profesor dal za čez počitnice. Mene zanima bolj iz radovednosti.
Hvala za odgovore.
SaXsIm

Matek ::

To nalogo sem ze slisal v razlicnh oblikah. Ponavadi je stvar taksna, da sta ta dva osebka, ki nastopata, predstavnika ene od izbir (recimo tu bi lahko laznivec bil iz pekla in resnicoljub iz nebes), pa ju potem enostavno vprasas "A si ti od tu?" in pri tem pokazes na ena od vrat. Ce tip rece DA, so tam nebesa, ce tip rece NE, je tam pekel.

S podatki ki si jih ti podal, pa zadeve ne znam resiti. Might be my lack of intellect, lahko pa tudi, da si pozabil kaj navesti. Je to ziher vse?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

SodVina ::

Torej ce eni osebi postavimo vprasanje: "Ali bi drugi rekel, da lazes?"
DA bo odgovoril tisti, ki govori resnico
NE bo odgovoril laznivec

Matev ::

vprašaš enga kaj bo odgovoril drugi

in če je ta ki si ga vprašal pravičen ti bo povedal kaj misli lažnivi
(ti seveda potem to obrneš - laž ki bi jo lažnivi povedal)

če je pa ta ki ga vprašaš lažnivi bo pa povedal kontra od tega kar bo pravični rekel
(in ti seveda zopet obneš ker ti je lažnivio pač kontra povedal)


vprašanje je pa tako


Ali bo tvoj kolega rekel da so ta vrata prava?

in tako neglede na to katerega vprašaš - vedno dobiš odgovor ki ga moraš upoštevati kot laž

MadMicka ::

Recimo, da je cilj tistega, ki sprašuje, da pride v nebesa. Če bi vprašal tistega, ki govori resnico; "ali bi tvoj kolega rekel, da so vrata prava", je stvar taka, da če so vrata prava, bo odgovor ne, ker bi drugi rekel, da ne, če pa vrata niso prava, bo odgovor da, ker bi tudi drugi rekel oz. se zlagal, da so.

Lahko pa bi oba stražarja vprašal, ali vsaj eden govori resnico in so ta vrata prava. V takšnem primeru lažnivec v vsakem primeru mora reči ne, ker se mora zlagati na prvi del vprašanja, tisti, ki govori resnico, pa če reče da le, če so vrata prava, če pa reče ne, so nebesa sosednja vrata.

p.s.: že leta nazaj smo reševali naloge vitezi (ki vedno govorijo resnico) in oprode (ki vedno lažejo) od nekega svetovno znanega matematika, pa se sedaj ne spomnim imena, če kdo ve, pls...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

kekz ::

Ena malo podobna uganka.

Sodnik te obsodi na smrt, vendar ti da zadnjo možnost pomilostitve.
Izmed dveh kuvert, naj bi v eni pisalo POMILOŠČEN in te reši, druga pa je prazna.
V resnici je sodnik goljuf in sta prazni obe kuverti in ti to veš.
Pravico imaš izbrati in videti vsebino samo eno kuverte.
Ali je možno, da se kljub temu rešiš? Če je, kako?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

mare_ ::

Hm, eno si izbereš, vendar pogledaš vsebino druge kuverte - ker je druga prazna, je logično, da v tvoji piše pomiloščen. Ali je to proti pravilom in moraš pogledati vsebino tiste, ki jo izbereš? :)

MadMicka ::

Bi reku, da ni ta uganka čisto nič podobna. Pač vzameš izbereš eno kuverto, odpreš pa tisto, ki jo nisi izbral. Ker na njen nič ne piše, mora na tvoji pisati "pomiloščen", ne da bi jo odpiral. :)

Genetic ::

p.s.: že leta nazaj smo reševali naloge vitezi (ki vedno govorijo resnico) in oprode (ki vedno lažejo) od nekega svetovno znanega matematika, pa se sedaj ne spomnim imena, če kdo ve, pls...


Raymond Smullyan

Naslova knjige pa se zal ne spomnim ;)

NiMH ::

no jaz mam eno uganko :)

Pa začnimo

Vsobo stopi dvonog.Na rami nosi tronog.Pod mizo leži štirinog.Štirinog skoči v dvonog,dvonog vrže tronog v štirinog.

Kaj je to?? Torej dvonog tronog in štirinog...
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NiMH ()

r5r ::

Štirinog bi bil lahko pes, dvonog človek ...

Kaj bi bilo tronog ... invalid ?
And it makes me wonder.

NiMH ::

Sicer je uganka zelo bedna, a ti da misliti :)
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

mare_ ::

A ni bil naslov tiste knjige Kaj je naslov te knjige? oz. nekaj podobnega? :)

Matev ::

tronog je tronožni stol ali tronožno stojalo teleskopa, fotoaparata...

dvonog je humanoid
štirinog je pa dogus

R33D3M33R ::

Mislim da je bil naslov tiste knjige: "Poznate naslov te knjige?"
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

SaXsIm ::

Matek, kakor sem jaz slišal to zadevo, je to vse.
SaXsIm

BozidarB ::

a pa ti lahko vprasanje zastavis samo enmu strazarju al lahko obema in na podlagi obeh odgovorov vids kje so nebesa in kje je peklo? ker ce sam enmu mislm da ni logicno oz. ni resitve.

recimo doloct gdo je laznivc in gdo ni je zelo lahko sam kje so pa kaka vrata pa malo tezje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BozidarB ()

SanAndreas ::

Imamo pekel in nebesa in dvoje vrat. Ne vemo katera so katera.
Pred vrati stojita stražarja.
Eden vedno laže, drugi vedno govori resnico.
Ne vemo kje je kateri.

Na voljo imamo eno vprašanje, na katerega stražar odgovori z Ja/Ne. Kakšno je to vprašanje?

Vprašanje bi lahko bilo takole -> Ali je tam Bog? :\
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

mare_ ::

Kako bi pa to pomagalo? :)

Matev ::

rešitev uganke sem podal v četrtem ali tertjem postu na tej strani

NiMH ::

Matev seveda...Dobro razmišljaš :)

Zdaj pa povej zgodbo...To ti pa ziher da nebo uspelo :)
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

MadMicka ::

Hm, pardon, ma Matev tudi prav.

SanAndreas, če vprašaš: Ali je tam Bog? Če so vrata prava, bo tisti, ki govori resnico, rekel da, lažnivec pa ne. Ker ne veš, kdo je kdo, ti to popolnoma nič ne pomaga.

p.s.: Raymond Smullyan je res car. Me kr prime, da bi spet kako od njegovih knjig "obrnil" :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

NiMH ::

Če so vrata prava, bo tisti, ki govori resnico, rekel da, lažnivec pa ne. Ker ne veš, kdo je kdo, ti to popolnoma nič ne pomaga.

Glej...Če že tako razmišljaš...Kaj pa če ti oni ki straži tam reče ne...V bistvu ne laže (naprimer) in ti bo drugi rekel spet ne (torej kak boš vedel kje je prav?? )
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

BozidarB ::

Matev@: neki me bega... kuko ves kera vrata so prava? v uganki ni podano katera vrata iscemo. mi mormo vedt kater strazar stoji pred nebesi in kateri pred peklom. v tvojem primeru mi ne zvemo pred katerimi vrati stoji strazar ki laze, a je pred nebesi a pred peklom? LP

MadMicka ::

Če so vrata prava, bo odgovor ne glede na to, koga vprašaš, ne. Če pa vrata niso prava, bo odgovor ne glede na to, koga vprašaš, da. Ampak, problem je le toliko, da se predpostavlja, da stražarja vesta, kdo je kdo, oz. kdo laže in kdo govori resnico.

BozidarB ::

se vedno nevemo kera vrata so kje. kje je peklo in kje so nebesa? vemo samo kera vrata so prava in katera ne. na zacetku pa ni podano da iscemo "prava vrata". lp

da porpavim: prava vrata so lahko tudi peklo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BozidarB ()

NiMH ::

Madmicka ni res! Če stoji pred vrati tisti ki ne laže in ga ti vprašaš če so to vrata do pekla bo on rekel ja (kljub temu ti neboš vedel keri je keri) pa vprašaš naslednjega pa ti odgovori z ne torej en od njiju laže...On ti lahko reče NE pa ti vseeno neboš vedel katera vrata so prava in kdo laže kdo pa ne...
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

OZZY ::

Tale fora je bila enkrat v risanki Yugi O ali kako že...tisto neki z kartami...In je stvar rešil..sam ne vem kako....
Go with the flow.

HyperKiller ::

Power Puff Punce se enkrat na tak način reševale Miss Keane.
"Miss #1 kaj bi miss #2 rekla če bi jo vprašali katera je resnična miss keane?"
Gospodične lahko zamenjamo z vrati :))
PS: uganka je bila rešena že mnogo postov nazaj. Jaz biti papiga.

bosmla ::

No da bom se jaz malo papiga - do sedaj se ni bilo jasnega odgovora katero vprasanje, da bi izbrali prava vrata (ceprav z vsega povedanega se da izluscit) torej:

Kaj bi odgovoril drugi strazar ce bi ga vprasal katera so vrata nebes (recimo) - in seveda tiste, katera pokaze so vrata pekla.

BozidarB ::

ampak ti z temu vprasanjam ne mors najdt gdo je laznivc in gdo govori resnico.0:)

bosmla ::

Saj me ne zanima kdo je laznivec (nismo na sodiscu>:D ) ampak, da bom sel skozi prava vrata - osebno nekako v nebesa, ceprav me mikajo tudi ona druga - zaradi porednih punc >:D >:D >:D

BozidarB ::

no pa da postavim novo uganko. imas dva cloveka eden govori resnio drugi laže. imas pravtako navoljo eno vprasanje. mors pa odkrit gdo laze in gdo ne:D

iggy ::

hm zdi se mi da je problem v tem, da nikoli ne vemo ali smo vprašali lažnivca ali ne. Samo ali je tako da lažnivec vedno laže ali le "učasih?
Hey, you're fat!

BozidarB ::

prav vedno, tako kot politiki:D

edit: resitev biti zelo preprosta

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BozidarB ()

bosmla ::

To je malo dolgcasno - odgovoril je ze SodVina cisto na vrhu :\

BozidarB ::

bolj preprosto. prasas ga ce je clovek-da bo odgovoril tisti ki govori resnico, ne pa tisti ki jo ne0:)

SaXsIm ::

Smerduh, to je enostavno. Ker mora vedno lagati, ga vprašaš, če je 1+1= 3. Če je lažnivec, reče ja, drugače ne. IN ja, tisti, ki govori resnico, nikoli ne laže. Lažnivec pa nikoli ne govori resnice.
SaXsIm

jRk0 ::

resli ste ze tolkokrat, pa mate take butaste.

ce je laznivec, pac zagotovo strazi pekel, malo kmecke logike pa vam tudi primanjkuje. ce ne bi strazil pekla, sploh ne bi melo smisla=)
You fuck up once, you loose two teeth.

Stratus ::

Še enkrat za tiste ki še vedno ne vejo katera vrata bi bila prava. Vseeno je pred katerimi vrati stoji lažnivec in kje resnicoljubec, ti pokažeš na ena vrata in vprašaš "ali bi tvoj kolega rekel da so ta vrata prava?"
Ne glede na to kdo odgovarja, če kažeš na prava vrata bo odgovor NE, če pa kažeš na neprava vrata bo odgovor DA.
Še razlaga:
V primeru da kažeš dejansko na prava vrata ti bo lažnivec odgovoril z NE ker se pač laže, resnicoljubec pa ti bo povedal resnico in ta je tudi NE ker ve da bi se kolega zlagal.
Še kaj ni jasno ?
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Matev ::

ja to da to trajbamo že od četrtega posta naprej in vedno se nekdo najde ki ugotovi rešitev
čisto na novo

shadeX ::

Imam eno uganko:

Imate 2 kozarca. Eden drži 5dl, drugi drži 3dl. Kako v tistega za 5dl ( ja logično ), natočiti natanko 4dl?

oo7 ::

Prvo napolniš 3 deci kozarec in ga zliješ v 5 deci kozaraec.Potem pa spet naponis 3 deci kozaraec in ga nalijes v 5 deci in ti ostane v 3 deci kozarcu 1 deci.In ta deci zlijes v 5 deci kozaraec in še 3 deci in to je to?????

Bananovec ::

Your post
Makes no
sense
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

svenica ::

ne, v bistvu ima smisel in je pravilen odgovor na uganko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

oo7 ::

Napolniš 3 deci kozarec in ga zliješ v 5 deci kozaraec-zdaj imaš v 5 dc kozarcu 3 dc vode
Spet napolniš 3 deci kozaraec in zlijes v 5 deci kozarec-5 deci kozaraec je polen v 3 deci kozarcu ti ostane 1 deci vode.
Kar imaš v 5 deci kozarcu zliješ stran in s 3 deci kozarca tisti 1 dc vlijes v 5 deci kozarec.
No v tistem 5 deci kozarcu imaš zdaj natanko 1 deci vode nato pa samo še naliješ poln kozarec 3 deci in ga uliješ v 5 deci kozarec kjeri maš že 1 deci notri in je točno 4 deci.

Bananovec ::

Saj nisem rekel, da je odgovor napačen, le da je ne nesmiselno razložen. Naj se človek malo potrudi pri razlagi, da bo odgovor razumel še kdo drug kot samo on.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

svenica ::

meni se zdi čisto smiselno razložen in sem ga razumel.
še več, zdi se mi celo, da je to najpreprostejša in najkrajša
možna razlaga - torej najboljša. imo je problem v tvojem
(ne)razumevanju prebranega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

Bananovec ::

svenica je izjavil:

meni se zdi čisto smiselno razložen in sem ga razumel.
še več, zdi se mi celo, da je to najpreprostejša in najkrajša
možna razlaga - torej najboljša. imo je problem v tvojem
(ne)razumevanju prebranega.

Oj oj oj. Saj sem razumel rešitev, le njegove slabo zapisane razlage ne. (V bistvu sem jo, ker ne berem dobesedno.)

Prvo napolniš 3 deci kozarec in ga zliješ v 5 deci kozaraec.

5 deci kozarec: 0+3=3

Potem pa spet naponis 3 deci kozaraec in ga nalijes v 5 deci in ti ostane v 3 deci kozarcu 1 deci.

5 deci kozarec: 3+2=5
3 deci kozarec: 3-2=1

In ta deci zlijes v 5 deci kozaraec

5 deci kozarec: 5+1=6

in še 3 deci in to je to?????

5 deci kozarec: 6+3=9 dl
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

svenica ::

Deci zliješ v prazen 5 dl kozarec. Ne vidim problema?

0+1+3=4
««
«
1 / 9
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vode in tekocine na dan? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9910679 (7967) jype
»

Koliko pirov lahko spijete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7711556 (8450) Alien123
»

V katerem primeru se kava hitreje shladi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
294400 (2513) Spajky
»

matematična uganka

Oddelek: Šola
234004 (3033) Smrekar1
»

Indukcijski bojler za vodo?

Oddelek: Loža
167252 (6867) Pyr0Beast

Več podobnih tem