» »

Spektralni analizator

Spektralni analizator

«
1
2 3

StricGeZza ::

a ima kdo kakšen načrt za spektralni analizator (spectrum analyzer)

VolkD ::

V kakšnem frekvenčnem spektru pa naj bi deloval ?
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

StricGeZza ::

40 - 20.000 Hz

gumby ::

lahko kar zvocno kartico uporabis, za prvo silo bo cisto v redu

edit: ce rabis "plavajoco" maso, lahko uporabis oba kanala in gledas razliko med njima
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

StricGeZza ::

jst sm mislu nekaj TAKEGA

gumby ::

aha, jaz sem pa mislil, da rabis nekaj takega:D
my brain hurts

BluPhenix ::

Jaz bi rabil nekaj takega, a kaj, ko ni $$ :D
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

StricGeZza ::

jst bi to rabil za vgradnjo v PC

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Torej nekaj kanalnega bi lahko naredil relativno enostavno z povezavo nekaj VU metrov narejenih z ćipi LM3915 ali podobnim.
Narediti bi moral za vsakega še kakšen Notch filter.

Posamezen filter spusti skozi le ozek pas frekvence, ki ga pelješ na VU meter. ČE imaš recimo 6 filtrov za različne frekvence 100, 500, 1000, 2000, 4000, 8000, 16000Hz bi vsak od šestih VU metrov deloval glede na svojo frekvenco, ti pa bi imel spektralni analizator.

Sama vezja sigurno lahko najdeš kje na internetu. Sploh, ker niso grozno zakomplicirana,
Never trust a computer you can't throw out a window

BluPhenix ::

Samo to, kar hočeš je pa precej daleč od spektralnega analizatorja.

To kar rabiš je potemtakem večsegmentni VU meter.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

StricGeZza ::

dobro pa je večsegmentni VU meter
a ima kdo kak o shemo

StricGeZza ::

po googlanju sem odkril tole shemo vendar je nepopolna kolko ohmski so po vaše tisti upori

StricGeZza ::

na Eaglovi domači strani (CadSoft.com) sem odktil shemo in vezje spektralnega analiztatorja vendar ni priložena kosovnica zato moram komponente razbrati s sheme, vendar prišlo je do problemov pri tranzistorjih na Control Boardu kjer so označeni samo z Q1,Q2,Q3,...
prosim pomagajte

StricGeZza ::



sem ti porihtal sliko, naslednjič prosim ne objavljaj v .bmp formatu :) - moderator

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: BluPhenix ()

BluPhenix ::

MIlim, da lahko vzameš prve pnp tranzistorje ki jih najdeš, tam so samo zaradi tega, ker ne moreš obesiti toliko bremena na vhode. Kakšni BD546 bi morali zadostovati.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

StricGeZza ::

OK ne bom ; bom v .jpg

StricGeZza ::

BluPhenix prosim predlagaj katerega POvezava

VolkD ::

BD136 bo več kot v redu !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

StricGeZza ::

med brskanjem po netu sem naletel na shemo in kosovnico Vellemanovega kit kompleta K4300
rabil bi pa PCB zato vas prosim če bi ma gdo narisal. Povezava

StricGeZza ::

s katerimi zranzistorji bi se dalo zamenjat obkrožene C1815

Azrael ::

Za tako aplikacijo je dovolj dober vsak NF NPN tranzistor majhne moči, tudi najcenejši. Mogoče edino zaradi ohišja, in predvsem pinouta naj bo v obliki TO92 ali podobnem (npr, kovinski TO18, vendar so ti dražji), sploh če imaš že izdelano ploščico ali vsaj predlogo.

BTW Oznaka C1815 kaže na tranzistor Made in Japan in to ni njegova polna oznaka. Na začetku oznake moraš dodati še"2S" (brez narekovajev!), v tvojem primeru 2SC1815.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

StricGeZza ::

ampak meni se zdi da se tega ne da dobit pri nas

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Mar nisem napisal, da je vsak NPN tranzistor za ta namen več kot dovolj dober?

Ko sestavljaš neko tako relativno nezahtevno vezje, kot je na tvoji shemi, imej pred očmi, da je kljub poplavi različnih tranzistorjev v resnici v določenem ohišju med njimi ni bistvenih razlik.

Ko tako izbiraš primernega kandidata, si najprej oglej specifikacije primerka, ki ga je uporabil avtor (zgoraj imaš link do pdf). Zanima te polariteta, material, napetost, moč, ohišje... Pri NF aplikacija ti zgornja frekvenčna meja ne predstavlja težave.

Ker običajno takega tranzistorja v tvoji najljubši trgovini nimajo, jim ni treba težiti, naj naročijo nek (običajno) obskuren model, ki mogoče sploh ni več v proizvodnji, ampak poišči nadomestek.

Resnica je, ko se nekaj časa ukvarjaš z elektroniko, prej ali slej kje stakneš vrečo take robe za drobiž ali for free in potem tlačiš te tranzistorje ali kar že je v vse mogoče aplikacije. Zato se na shemah pogosto pojavljajo razne eksotične oznake, čeprav so zahteve v resnici minimalne.

Ko torej začneš po katalogih trgovin iskati drug tranzistor izberi kandidate, ki so iz pravega materiala - silicij ali germanijj (zelo redko) in polaritete NPN ali PNP ); to velja za bipolarne tranzistorje, FET in Mos-FETi imajo drugačno označevanje polaritete.

Sedaj v Google vpiši oznako tranzistorja in si oglej njegov pdf, predvsem maksimalne vrednosti. Če so podatki enaki ali boljši, kot za primerek, ki ga je uporabil avtor, nimaš kaj dvomiti. Mogoče bodi pozoren, da je ohišje vsaj podobno in pinout isti, sploh, če imaš že narejeno tiskanino. Grafi te trenutno še ne zanimajo.

Ampak, kot sem rekel, običajno je v takih shemah marsikaj overkill, zato si oglej shemo samo.

Delovna napetost je vsaj na hiter pregled tvoje sheme manjša od 30V, kar spet prenesejo praktično vsi tranzistorji.

Tokovna obremenitev je v tvojem primeru neznatna, 100mA danes prenesejo vsi poceni tranzistorji. Moč, ki se bo kuhala na njem je po shemi tudi majhna, 300mW za tranzistor danes ni problem.

Ojačanje( Β oz hFe) imajo danes vsi tranzistorji majhnih moči čez 100, če si za karkoli v dilemi spet poglej v pdf ali vprašaj Google.

Enostavno ni druge rešitve, kot da se naučiš brati sheme. Žal brez tega v elektroniki ne gre.

Dostop do informacij in specifikacij je danes otročje lahek in si vsaj glede tega mnogo na boljšem, kot jaz, ko sem se začel ukvarjati z elektroniko.

Torej, če skrajšam.

Flikni noter najcenejši NPN tranzistor, ki ga dobiš in to je to. Npr BC184B je manj kot 10SIT, pa še v primernem ohišju je.
Nekoč je bil Slo-tech.

StricGeZza ::

Azrael hvala za pojasnila

VolkD ::

Kolko tega pa potrebuješ ?? Jaz imam nekaj 100 kom BC238. Po moje se mi še poznalo ne bo.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

VolkD ::

Hmmmm.. samo iz objavljene sheme, bi se dalo zaključit, da gre za PNP tranzistor .
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Hmmm. Na shemi ima označene PNP trazistorje, vi mu pa pravite, da lahko namesto njih uporabi katerikoli NPN tranzistor ? ;)

VolkD: Sorry, nisem hotu bit tvoj "odmev" :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

StricGeZza ::

ja pa še res je

StricGeZza ::

tega pa sploh opazil nisem;(( ;(( ;(( ;((

gumby ::

hja... to se zgodi, ce je nacrt cudno narisan:D

ponavadi gre od leve proti desni in od zgoraj navzdol
plus je tud vecinoma zgoraj, minus spodaj
my brain hurts

Azrael ::

Khm, sedaj pa res ne vem, no...:\

Vprašanje postavljeno 17.06.2006 ob 18:21:42 (na katerega sem pisal odgovor) se je glasilo, kaj bi lahko nadomestilo tranzistor C1815 na tej shemi:
Obkroženi tranzistorji (T1 do T10) so videti in tudi v pdf piše NPN. Tistega kit kompleta pa res nisem šel gledat. Za prejšnja vprašanja pa smo tudi razčistili, upam vsaj.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

BluPhenix ::

Azrael na tvoji sliki so definitivno NPNji. Očitno so ostali gledali prejšnjo sliko, tam kjer sme jaz predlagal da zamenja s prvimi pnp ki jih najde. Nihče ni očitno pogledal linka pod oznako tranzistorja.

EDIT: lapsus, po pomoti sem napisal pnp, sedaj je popravljeno.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

gumby ::

tule so PNP:


tule pa NPN:
my brain hurts

StricGeZza ::

za PNP(1.shema) smo se že zmenili (BD136) za NPN(2.shema)pa ne

gumby ::

cisto vseeno, ti je ze azrael napisal...

vzemi prvega, ki ga najdes in bo 98% delovalo

edit: v tej shemi opravlja tranzistor funkcijo stikala, pa se to precej pocasnega... sploh ni kriticno, katerega vzames
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

StricGeZza ::

prosim predlagaj

StricGeZza ::

kakšne kondije naj vzamem elektrolitske, keramične, tanalove in koliko voltne

gumby ::

>>
Torej, če skrajšam.

Flikni noter najcenejši NPN tranzistor, ki ga dobiš in to je to. Npr BC184B je manj kot 10SIT, pa še v primernem ohišju je.


>>
Kolko tega pa potrebuješ ?? Jaz imam nekaj 100 kom BC238. Po moje se mi še poznalo ne bo.



imas kake na zalogi mogoce? tip napisi...
my brain hurts

gumby ::

C1-C20 imas keramicne, C21-C32 elektrolitske (ali tantal)

voltaza naj bo vsaj toliko, kot je napajalna napetost, lahko je visja
my brain hurts

StricGeZza ::

za tranzistorje smo se zmenili kaj pa kondiči

StricGeZza ::

še en problem pri powersuply je en usmerniški mostiček kateri je potreben pri priklopn na AC napetost kako bi se to rešilo pri priklopu na DC
8-O

StricGeZza ::

gumby a si ti gledal kondiče z obeh shem

Azrael ::

Prosim, če prilepiš link do sheme tega napajalca, ki bi ga rad poganjal na istosmerni tok. Shem je v tem threadu kar nekaj, da ne bomo spet govorili vsak o drugi stvari.

Hvala.
Nekoč je bil Slo-tech.

StricGeZza ::

Azrael ::

To ne bo enostavno. na sliki je usmernik +15 in -15V, napaja se iz transformatorja s srednjim odcepom. Če bi to zadevo rad priklopil na istosmerni tok bo verjetno še najbolj enostavna rešitev s switcherjem. Konkretna rešitev bi bila odvisna kolikšno napajalno napetos bi zadevo priklopil.

Ampak v primeru rač. napajalnika bi lahko direktno izkoristil +12 in -12V vejo in upal, da bo zadeva delovala v redu (verjetno bo), namesto tega usmernika.

BTW okoli regulatorjev 7815 in 7915 manjkajo blokirni kondenzatorji.
Nekoč je bil Slo-tech.

StricGeZza ::

kjer je power konektor za na filtre moram privezat(od zgoraj navzdol) +12V,-12V,+12V

gumby ::

na JP3 (VULED):
1- +12V
2- masa (0V)

na JP2 (filters):
1- +12V
2- masa (0V)
3- -12V

iz tega vezja ne rabis nic, ce bos vezal na PC-jev napajalnik

edit: zelo pazi na to, da ne bos kratkega stika naredil... tega noces v PC-ju verjemi mi:D
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

StricGeZza ::

kje naj dobim -12V (je to črna žica)

gumby ::

ne, crna je masa.
rumena je +12V, za -12 pa nisem ziher (bela ali modra - pise na napajalniku)
my brain hurts

Azrael ::

-12V je običajno modra žica, ampak vseeno poglej kaj piše na napajalniku.

Ko boš povezoval napajanje, nikar ne zamešaj + in - napajanja, ker boš 100% skuril ves čiperaj v tej napravi.
Nekoč je bil Slo-tech.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava USB pover adapterja za iPod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364517 (3362) Sc0ut
»

IR reflektor za fotoaparat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91122 (1021) StricGeZza
»

VU meter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152218 (1822) a13misko
»

lcd ekranček in software

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332413 (1770) StricGeza
»

en kos iz napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51390 (1323) Azrael

Več podobnih tem