» »

POMOC: Električni Agregat (generator)

POMOC: Električni Agregat (generator)

1 2
3
»

fikus_ ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Električni tok "teče" ko je zanka spojena, torej mora pri 1-f napeljavi na strani faze in na strani nule enak presek vodnika, sicer se tanjši bolj greje.

Mislim... lahko je en vodnik tudi 100 x večjega preseka, če način polaganja instalacije in vgrajena varnostna opreme zagotavlja varovanje tanjšega vodnika. Torej, če imaš kabel 5x 2,5 mm2 v dolžini 35 m in ga varuješ s 16 A varovalko pol je lahko en vodnih PE, en vodnik fazni, ostali trije pa združeni v nevtralni vodnik pa ne bo nič narobe.


Eno je teorija , drugo praksa. Seveda lahko vodnike dimenzioniraš na "hlajenje", potem pa moraš to zagotavljati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
PS Ne odgovarjam trolom in provokatorjem!

bosmla ::

Tole z razsmernik postaja zanimivo, ceprav bo drazje...
Sem malo brskal in recimo ta OFF GRID razsmernik 6kW 48V obljublja, da lahko dela celo brez baterij (seveda bi jih kupil recimo te) s priklopljenim generatorjem???
Taksna resitev bi pa verjetno bila ok? Bi potem (v mejah moci) delalo vse pri hisi?

mirator ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Električni tok "teče" ko je zanka spojena, torej mora pri 1-f napeljavi na strani faze in na strani nule enak presek vodnika, sicer se tanjši bolj greje.

Mislim... lahko je en vodnik tudi 100 x večjega preseka, če način polaganja instalacije in vgrajena varnostna opreme zagotavlja varovanje tanjšega vodnika. Torej, če imaš kabel 5x 2,5 mm2 v dolžini 35 m in ga varuješ s 16 A varovalko pol je lahko en vodnih PE, en vodnik fazni, ostali trije pa združeni v nevtralni vodnik pa ne bo nič narobe

Saj je to @fikus prav napisal.
Če boš večal presek faznega vodnika, se bo ta manj segreval, vodnik v nuli pa ves čas enako torej glede na fazni vodnik v razmerju presekov. Enako, če je presek faznega vodnika konstanten in se spreminja presek vodnika v nuli, se bo fazni vodnik ves čas enako segreval, vodnik v nuli z večanjem preseka vedno manj.
Ker pa je varovalka v faznem vodniku, ščiti fazni vodnik neposredno, vodnik v nuli pa posredno. Zaradi tega mora biti vodnik v nuli vedno enakega ali večjega preseka kot fazni vodnik. Seveda v enofaznih ali DC napeljavah.

telexdell ::

enavlaka je izjavil:

Ljudje, ki nimajo blage veze o štromu pišejo chatgpt poste, kako nekaj mora biti.
Nula in ozemljitve se nikjer v hišnih inštalacijah ne prekinjajo. Pri zaščitah lahko imaš sistem, ki odkopi vse L1-L3+N hkrati, da bi pa odklapljal N pa je največja neumnost v zgodovini.

A to si napisal na podlagi ChatGPT ali je zraslo na tvojem zeljniku? Kaj pa tvoj ChatGPT pravi o FID stikalu?
Ti preklopi stikal so reda milisekund. Če imaš stikalo 1-0-2 potem to niti ni pomembno. Če pa imaš npr. brezprekinitveno napajanje 1-2 pa lahko pride do kakšne prenapetosti, če se vse preklopi sočasno.

mirator je izjavil:


Saj je to @fikus prav napisal.
Če boš večal presek faznega vodnika, se bo ta manj segreval, vodnik v nuli pa ves čas enako torej glede na fazni vodnik v razmerju presekov. Enako, če je presek faznega vodnika konstanten in se spreminja presek vodnika v nuli, se bo fazni vodnik ves čas enako segreval, vodnik v nuli z večanjem preseka vedno manj.
Ker pa je varovalka v faznem vodniku, ščiti fazni vodnik neposredno, vodnik v nuli pa posredno. Zaradi tega mora biti vodnik v nuli vedno enakega ali večjega preseka kot fazni vodnik. Seveda v enofaznih ali DC napeljavah.

@fukus trdi, da morata biti preseka L in N enaka. Tvoja trditev, da je lahko N večjega preseka pa je pravilna, saj se vedno varuje fazni vodnik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: telexdell ()

fikus_ ::

V praksi še nisem videl, da bi bli vodniki za L in N različnih debelin razen šalabajzerstvo. V teoriji lahko, ko točno veš, kaj delaš, v eni hiši/stanovanju se pa ne komplicira, praktično nič ne prišparaš. In po L in N teče enak tok, kabel več žilni, obe liniji položeni v enakih pogojih.....
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
PS Ne odgovarjam trolom in provokatorjem!

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

V praksi še nisem videl, da bi bli vodniki za L in N različnih debelin razen šalabajzerstvo. V teoriji lahko, ko točno veš, kaj delaš, v eni hiši/stanovanju se pa ne komplicira, praktično nič ne prišparaš. In po L in N teče enak tok, kabel več žilni, obe liniji položeni v enakih pogojih.....

Saj imaš povsem prav, glede izvedbe instalacij, Nimaš pa prav, da drugače ne sme biti zaradi pregrevanja. Praktičen primer- indukcijske plošče so moči tam 7 kW in omogočajo priklop preko faz L1 in L2. Faza L3 nimaš kam priključiti. Če potem izvedeš priklop PE, L1, L2, 2xN pri 5. žilno položenem kablu s tem bistveno zmanjšaš obremenitev enega nevtralnega vodnika, kateri bi nastal zaradi nesimetričnega bremena. Saj bi zdržal tudi brez tega a če imaš nekaj odvečnega in lahko koristi- zakaj ne?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

enavlaka ::

Mislim... lahko je en vodnik tudi 100 x večjega preseka, če način polaganja instalacije in vgrajena varnostna opreme zagotavlja varovanje tanjšega vodnika. Torej, če imaš kabel 5x 2,5 mm2 v dolžini 35 m in ga varuješ s 16 A varovalko pol je lahko en vodnih PE, en vodnik fazni, ostali trije pa združeni v nevtralni vodnik pa ne bo nič narobe.

Noben preglednik ti ne bo tega poštempljal
Če je problem s padci napetosti, vzameš kabel, ki ima večje preseke. Pravtako prideš potem v situacijo, kjer je nevtralni vodnik debelejši od varovalnega.

A to si napisal na podlagi ChatGPT ali je zraslo na tvojem zeljniku? Kaj pa tvoj ChatGPT pravi o FID stikalu?
Ti preklopi stikal so reda milisekund. Če imaš stikalo 1-0-2 potem to niti ni pomembno. Če pa imaš npr. brezprekinitveno napajanje 1-2 pa lahko pride do kakšne prenapetosti, če se vse preklopi sočasno.

Preberi DRUGI DEL
Pri zaščitah lahko imaš sistem, ki odkopi vse L1-L3+N hkrati, da bi pa odklapljal N pa je največja neumnost v zgodovini.



Saj imaš povsem prav, glede izvedbe instalacij, Nimaš pa prav, da drugače ne sme biti zaradi pregrevanja. Praktičen primer- indukcijske plošče so moči tam 7 kW in omogočajo priklop preko faz L1 in L2. Faza L3 nimaš kam priključiti. Če potem izvedeš priklop PE, L1, L2, 2xN pri 5. žilno položenem kablu s tem bistveno zmanjšaš obremenitev enega nevtralnega vodnika, kateri bi nastal zaradi nesimetričnega bremena.

Pri dvofaznem napajanju po nevtralnem vodniku teče tok tretje faze.
Plošča ima dvojni N priklop, kar je čisto v redu, saj je v osnovi to 2x enofazna in ne dvofazna.

Pri šalabajzerjenju lahko vlečeš tudi samo en fazni kabel, nevtralna in zemlja pa gre preko vodovoda nazaj (ali preko stare mame v zemljo). Ampak kdo pri zdravi pameti bi tako neumnost delal?

Jure14 ::

bosmla je izjavil:

Tole z razsmernik postaja zanimivo, ceprav bo drazje...
Sem malo brskal in recimo ta OFF GRID razsmernik 6kW 48V obljublja, da lahko dela celo brez baterij

Obstaja kaj takega, le da "naredi" 3 faze?

enavlaka ::

Ti preklopi stikal so reda milisekund. Če imaš stikalo 1-0-2 potem to niti ni pomembno.

V milisekundi je dovolj, da ti vse naprave zgorijo zaradi prenapetosti.
Kaj resno misliš, da je elektrika gosta kakor jogurt? Ta traja en čas preden kapne?

fikus_ ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

V praksi še nisem videl, da bi bli vodniki za L in N različnih debelin razen šalabajzerstvo. V teoriji lahko, ko točno veš, kaj delaš, v eni hiši/stanovanju se pa ne komplicira, praktično nič ne prišparaš. In po L in N teče enak tok, kabel več žilni, obe liniji položeni v enakih pogojih.....

Saj imaš povsem prav, glede izvedbe instalacij, Nimaš pa prav, da drugače ne sme biti zaradi pregrevanja. Praktičen primer- indukcijske plošče so moči tam 7 kW in omogočajo priklop preko faz L1 in L2. Faza L3 nimaš kam priključiti. Če potem izvedeš priklop PE, L1, L2, 2xN pri 5. žilno položenem kablu s tem bistveno zmanjšaš obremenitev enega nevtralnega vodnika, kateri bi nastal zaradi nesimetričnega bremena. Saj bi zdržal tudi brez tega a če imaš nekaj odvečnega in lahko koristi- zakaj ne?


Ok, vidim da na vse načine hočeš dokazati svoj prav. V praksi se dajejo kabli in nihče ne komplicira z različnimi preseki, če pa hočeš teoretizirati, pa lahko narediš marsikaj.
"izvedeš priklop PE, L1, L2, 2xN pri 5. žilno položenem kablu"
Seveda, ker v trgovini kupiš 5 žilni kabel in ga položiš. Lahko bi pa dal 3 žilni in dodaten za N, da bi presek ustrezal L1 in L2.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
PS Ne odgovarjam trolom in provokatorjem!

enavlaka ::

Če imaš dvofazni priklop, daš 5 žilni kabel. Če imaš enofazni s mostičkom na 2f indukciji daš trožilnega 4mm2. Vse ostalo je pacanje.
Itak je vse to obrazloženo v navodilih indukcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enavlaka ()

mirator ::

Zanimivo, kako se je razvnela debata. Ampak po vseh predpisih morata biti, v enofaznem sistemu, fazni in nevtralni vodnik enakega preseka. Seveda lahko presek poljubno večaš tako v faznem kot nevtralnem vodniku v smislu zmanjšanja padca napetosti, vendar presek nevtralnega vodnika ne sme nikoli biti manjši od preseka, ki ga zahteva zdržni tok glede na jakost varovalnega elementa in seveda z upoštevanjem faktorje temperature okolice in št. vzporedno položenih kablov. Vprašanje pa je, zakaj bi presek faznega ali nevtralnega vodnika sploh večal? Pa v tem primeru gre za zaporedno vezavo upornosti, kjer skozi fazni in nevtralni vodnik vedno teče isti tok.
Da pa presek povečaš z dodajanjem kablov oz. vodnikov različnih presekov pa je drugi problem. V tem primeru sta vodnika vezana paralelno. Tanjši vodnik bo imel večjo upornost in po njem bo tekel manjši tok, vodnik z večjim presekom pa bo zaradi manjše upornosti imel večji tok. Tukaj pa lahko zelo hitro pride do pregrevanja in pred vrati že zvoni rdeči petelin.
Poleg tega so za vzporedne kable drugačni pogoji kot za posamezne kable z ustreznim presekom.
Torej moje priporočilo vsem, ki so laiki, držite se pravila enakega preseka za fazo in nulo, če hočete imeti miren spanec. Veste, en izkop za kabel je v vsakem primeru bistveno cenejši od obiska rdečega petelina.

starfotr ::

Jaz pa pocarjem, ki iščejo obvode in bližnjice privoščim obisk ognja. Prej jim pogori, prej bodo ponovno poskusili z istimi prijemi. Me pa moti, ker jih potem drugi kupijo novo nepremičnino, št. 1919 se takrat vname.

iloveboobz ::

Jure14 je izjavil:

bosmla je izjavil:

Tole z razsmernik postaja zanimivo, ceprav bo drazje...
Sem malo brskal in recimo ta OFF GRID razsmernik 6kW 48V obljublja, da lahko dela celo brez baterij

Obstaja kaj takega, le da "naredi" 3 faze?


vsak 3 fazn solarni inverter zna nardit 3 faze iz baterije.

Če zna pa vzet 1 fazn generator, filat baterijo in potem naprej napajat 3 fazne porabnike, je pa druge vprašanje in specifika samga inverterja.
smoki

bosmla ::

bosmla je izjavil:

Tole z razsmernik postaja zanimivo, ceprav bo drazje...
Sem malo brskal in recimo ta OFF GRID razsmernik 6kW 48V obljublja, da lahko dela celo brez baterij (seveda bi jih kupil recimo te) s priklopljenim generatorjem???
Taksna resitev bi pa verjetno bila ok? Bi potem (v mejah moci) delalo vse pri hisi?

Mogoce kdo pokomentira?

iloveboobz ::

predrago za to kar ponuja... 1f 6kW inverterje se dobi za dobrih 200EUR od kitajca...

https://www.anenji.net/products/6.2kw-4...

evo recimo.. 219EUR shipped. Na omrezni vhod das generator, na izhod naprave k jih zelis napajat ob izpadu, na DC vhod pa baterije.

Edina omejitev pri teh poceni inverterjih je to, da takrat k laufa generator, nemors polnat baterij in hkrati napajt porabnikov iz baterij. Ker v tem primeru gre v bypass in generator napaja porabnike direkt. Seveda med tem časom polne baterije.
Razlog zato je v poenostavljeni topologiji k glavni inverter obrne smer delovanja (namesto da 48Vdc pretvarja v 230Vac, vzame 230v iz omrezja in naredi 48Vdc za polnjenje baterij).
smoki

Zgodovina sprememb…

iloveboobz ::

ampak seveda pr teb je glavni problem dovod/odvod.

Najprej postimaj vodnike iz/v garazo (cous 2.5mm2 ain't gonna do it) potem pa začni razmisljat o dejanskemu backup viru napajana.


Nenazadnje lahko če imas inverter+baterijo potem vzames kaksn manjsi 1-2kW generator, k bo samo dopolnjeval baterije, v kolikor se te spraznejo do 0%.

Res pa je, da če hočes da bo to delal seameless, rabis proper hibridn inverter in ne poceni kitajca (kot sn ga linkal zgoraj). Ker namreč v tem primeru, če imas izpad in ti zmanjka baterij, bo generator ozko grlo oz. več kot je njegova zmoljivost, nebos mogu met porabo (vsaj dokler niso baterije spet tolk polne, da gre inverter v offgrid).
smoki

bosmla ::

Sn se sprijazno z zelo tezkim urejanjem, da bom lahko polozil nov kabel...
Sedaj sem iz vsega zakljucil, da je inverter+baterija (+agregat) primerneje za vse porabnike, da se izognem "neprimerni" elektriki iz AVR agregata... z zgornjim pa tega nimam, ko zalaufam agregat? Verjetno rabim taksnega kot nekaksen velik UPS?

int47 ::

3f vir pomeni, da imaš na posamezni fazi na voljo 1/3 nazivne moči.

6kW/3 = 2kW po fazi.

Razsmerniki praviloma ne zdržijo večjih trajnih preobremenitev.
Pri kratkotrajnih (npr. zagon motorja) je precej odvisno od razsmernika.
Odvisno od razporeditve porabnikov po fazah, tipa porabnikov in trenutne obremenitve je to lahko problem.
Preveri kaj zdrži razsmernik.

Motorji imajo lahko precejšne zagonske tokove. Asinhronski 3- 7x.
Ima tvoja TČ mehak zagon kompresorja, ali direktni vklop?
So v toplotni črpalki električni grelci ?
Dobro bi bilo pogledat specifikacije in vprašat tehnično podporo kakšen agregat, oz. razsmernik priporočajo.

Niso vsi razsmerniki primerni za napajanje porabnikov z jalovo energijo (motorji, varilni aparati s klasičnim transformatorjem, nekompenzirane sijalke...).

6kw @ 48V = cca 130A.
Samo za oceno stroška baterij (za izračun avtonomije glej constant power discharge specifikacijo):
Za približno eno uro avtonomije bi rabil 4 kos 12V 130+Ah.
Preveri ceno baterij!

Baterije imajo življenjsko dobo in jih bo treba menjat.
Ne verjemi slepo EPP življenjski dobi.
Pb AGM VRLA, ki se oglašujejo, kot 12 letne v praksi zdržijo 7-8 let.

Preveri tudi max. dovoljen praznilni tok baterij, ker ti določa minimalno kapaciteto.

DC Kable je potrebno preverit tudi za padec napetosti.
Tok, ki @230V povzroči 5% padec napetosti @48V pomeni razliko med plavajočo napetostjo in prazno baterijo (neuporabno).

iloveboobz ::

bosmla je izjavil:

Sn se sprijazno z zelo tezkim urejanjem, da bom lahko polozil nov kabel...
Sedaj sem iz vsega zakljucil, da je inverter+baterija (+agregat) primerneje za vse porabnike, da se izognem "neprimerni" elektriki iz AVR agregata... z zgornjim pa tega nimam, ko zalaufam agregat? Verjetno rabim taksnega kot nekaksen velik UPS?


Če hočeš proper inverter, je tale zelo ugodn in ponuja to
https://www.aliexpress.com/item/1005012...

Priporočam, da počakaš na kakšno akcijo oz. kupone; se jih da dokaj redno dobit za ~500€ z ddv.

Ta konkretn ima posebaj vhod za agregat in lahko meša različne vire energije brez tezav in bo vedno na izhodu čisti štrom.

Jasno pa; taka stvar rabi 48V baterijo, če hočeš da dela optimalno.

Recimo za baterijo lahko pa kupiš kaj takega
https://hakadibattery.com/products/haka...

za ~1500€ maš 14kWh kapacitete, kar bi znal bit dovolj za cel dan uporabe na neki povprečni hiši/stanovanju.
smoki

Zgodovina sprememb…

1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15736018 (17276) hafnerurban
»

Inštalacije v hiši - mal nasvetov potrebujem (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5429331 (9619) ramon
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8241182 (32846) int47
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7925062 (23238) lovro535v2
»

Dizel agregat za centralno

Oddelek: Loža
3311624 (6274) energetik

Več podobnih tem