» »

Naključja v sanjah

Naključja v sanjah

Metulj1 ::

Danes zjutraj ko sem se zbudil , sem najprej razmislil o svojih sanjah. Sama vsebina sanj ni pomembna za to temo ampak se sprašujem, kako možgani generirajo naključne dogodke neodvisno od zavestnega dela. Npr: Si v prostoru, v katerem naj ne bi smel biti. Slišiš korake, zato vrata zapreš in se za vsak slučaj skriješ za vrata, tako, da če bi nekdo samo pogledal v sobo (ne vstopil), te vseeno nebi opazil.
Zanima me kako si razlagate vse tri možne odločitve neke osebe, ki jo seveda generirajo tvoji možgani (pogled v sobo, vstop v sobo, ali iti mimo nje).
Dogodek v današnjih sanjah, se je zaključil tako, da je oseba vrata odprla vendar ne do konca, saj so se zataknila v škatlo na tleh. Zato je vrata zaprla in odšla. Seveda sem sam med temi dogodki razmišljal normalno.
Zdi se mi , da v sanjah pokaže prava "procesorska moč" naših možganov saj so sposobni generirati popolni virtualni svet in mišljenje večih oseb.
Zanima me kako si vi to razlagate.

Thomas ::

> Zdi se mi , da v sanjah pokaže prava "procesorska moč" naših možganov saj so sposobni generirati popolni virtualni svet in mišljenje večih oseb.

Sposobni so generirati naš občutek, da ta virtualni svet zelo špila. Čeprav je po moje vseeno dokaj bleda interpretacija realnega sveta.

Mislim, da možgani še boljš fejkajo, kot simulirajo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tic ::

Mislim, da možgani še boljš fejkajo, kot simulirajo.

Sej ne znajo ločit.
persona civitas ;>

Metulj1 ::

Thomas kako to misliš bleda interpretacija realnega sveta? Men se zdi to daleč najboljša navidezna resničnost.

Poldy ::

Meni se je enkrat sanjalo, da ko sem hotel iti v posteljo spat, sem videl, da je pri nogah osje gnezdo. Malo sem se obotavljal, potem pa se vseeno ulegel. Kmalu me je močno zbodlo v peto - pičila me je osa in ko sem se zbudil, sem videl da se mi je v peto zapičila šiviljska igla (ne vem kako se je znašla v postelji).

Ne samo da imamo komplicirane sanje, izgleda da celo malo jasnovidne :D

Thomas ::

Enkrat poglej na uro v sanjah! Dvomim, da ti bodo možgani uspeli narisat eno konzistentno številčnico.

Dovolj preprosto stvar, pa jim (možganom) še ne bo uspela!

Kako lepega, realističnega tigra da vidiš, je občutek, da je tak. Ne res dober rendering.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MarkV ::

Jaz velikokrat sanjam da nekam zamujam, in ker v realnem življenju nosim uro, logično tudi sanjam, da pogledam na uro. Seveda z vsemi detajli, Thomas. Poleg tega sanjam tudi v barvah, s popolno prostorsko predstavo in velikokrat se mi zgodi da se zbudim iz sanj in se v bistvu sploh ne zavedam ali še spim ali sem buden, ker so bile pač sanje tako realne.

Lucidne sanje so odgovor za vse skeptike - lepo prikažejo _ustvarjalno_ moč možganov. Žal pa nimamo vsi "daru", da bi se lahko naučli te veščine, oziroma vsaj indukcije vanjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MarkV ()

Metulj1 ::

Že kar nekajkrat se mi je zgodilo, da sem se v sanjah zavedal, da sanjam -vedno po nekem groznem dogodku v sanjah ko sem razmišljal, da to enostavno ne more biti res. takrat se ponavadi ne zbudim, ampak se v sanjah zavem, da so to le sanje. Vendar pa nikoli poteka dogodkov v sanjah nisem mogel spremeniti, čeprav sem to poskusil.

globoko grlo ::

ja, to se tut men dogaja

sem 1x sanjal in sem bil kot neo v matrici (pa to sm sanjal pred matrixom, hehe), vglavnem sem lahko vse sam sproti zgeneriral in določal pravila oz. zakone, me je ena pošast hotla ama ama, pa sem se še ravno pravi čas spomnil, da jest postavljam pravila in sem bil rešen, hehe
pa še full enga stuffa se je dogajal, sam se ne spomnem vsega

ajd

ReBi ::

Septembra sem tudi jaz sanjela nekaj nepredstavljivo zakompliciranega. Stvar sem sicer že prilepil pod "bolne fore", za tiste, ki teme ne odpirate, pa še tu. že vnaprej se opavičujem zaradi izginotja strešic.

ponoci se mi je prikazal sam satan.obicajen moski srednih let, samo grd ko vika potocnik. o madona, najreaje bi mu dal za lepotno operacijo. ko sem ga vprasal, zakaj ima stiri roge, me je samo grdo pogledal, rekel pa ni nobene. kmalu sem se navadil na izgled. z belo petko, ki jo je imel parkirano pred trgovino v pirnicah, me je odpeljal do presernovega trga v jubljani. folk, tip je imel centralno zaklepanje. pa se neko kartonasto zadevo je dal cez vetrobransko steklo. je rekel da zato, da potem ne bo vroc volan. naj omenim se, da je bila danes ponoci tema. napotila sva se po miklosievi proti avtobusni postaji. jaz sem bil lacen in sem hotel burek. pa mi on rece, da ne bo nic s tem, ker sem duso enkrat ze prodal in da je dvakrat ne morem. potem sem mu nekaj tezil, da sem zelo lacen in podobno. nakar se je le omehcal in me vprasal katerega bom in se dodal, da on casti. vzel sem sirovega, ker mi je bilo po mesnem veckrat slabo, satan je rekel, da je to zaradi nekih encimov. nastudiran tip, si recem in ze sva krenila proti rtvju. satan je hotel iti v bejlija na vroco cokolado, pa je bil zaprt. kave on ne pije, ker potem postane prevec bitchy. nazadnje je baje jezusa prepriceval naj se vrze iz strehe templja in podobne traparije. tudi ko je adolfu rekel, naj napade veliko britanijo, je bil pod dozo. ne prenese kofeina. ko sem ka vprasal, ce zjutraj ko vstane, ne pije kave in skadi cigareta. je rekel da ne, ker itak ne spi. aha, zato je tako grd, ker ne prakticira lepotnega spanca. samo se vedno si ne morem razloziti tistih stirih rogov. medtem sva ze pojedla bureke in jo mahnila cez malo ulico nazaj do tromostovja. tam me je vprasal, ce zelim videti pekel. pokimal sem in sva sla. proti nami. pred vhodom potegne iz zepa dlancnik (palm m105, takega kot imam jaz) in nekaj naceckal na zasloncek. vrata so se odprla in vstopila sva v namo. on je iz zepa potegnil dve petzl lucki, s trakom za na glavo, da sva si svetila pot. stopila sva v eno izmed garderob. je rekel, da je to njegovo zasebno dvigalo. pritisnil je GOR. zacudeno sem ga pogledal, on pa spet ni rekel nicesar. po nekaj sekundah dvigovnja je odgrnil zaveso in bila sva v globalu. vprasal sem ga, kaj je to zdaj, ali je vhod v pekel v globalu, on je pa rekel, da ne in da se samo zajebava. baje vse metalce pelje gor, da jim nazene strah v kosti, potem pa gredo dol. in sva sla. spust je trajal kaksne pol ure, vmes sva pojedla se vsak en burek. naslednic, ko bom v kaksni garderobi, bom pogledal, ce se kje skriva kaksna mikrovalovka. ko sva sla dol, jepostajalo vedno bolj toplo, nato pa je temperatura drasticno padla. satan je rekel, da so pred casom dobili inzinirja, ki je projektiral prezracevalni jasek do antarktike in sedaj klime sploh ne rabijo vec in da mi lahko kaksno proda za male pare. z elektricnim avtomobilckom za golf sva se peljala mimo emporiuma in hale A proti zalam. je rekel da imajo tam friteze za poredne. in res. ko sva stopila v eno od mrliskih vezic, sem videl nekaj na las podobnega tisti sceni iz matrice, kjer so bili ljudje v nekih cudnih jajcih, le da so bili tu v fritezah. vprasal sem ga, ce nimajo kotlov saj so nas tako strasili starsi. satan je rekel, da niso vec in. in da je se novejsi trend mikrovalovka. dodal je se, naj se ne bojim, da v fritezah niso prava telesa ampak lutke, ljudje pa zurirajo po mnogih barih v peklu. friteze imajo samo zato, ce slucajno pride bog dol. ker je on sev vsega skupaj, satan je samo vodja oddelka. potem sva sla na pivo v en bar, nakar me je tip teleportiral direkt v mojo posteljo. zaspal sem.

Thomas ::

Zgodba je impresivna.

Sem pa prepričan, da zrenderiranost scene ne bi nikogar očarala, nasprotno. Zna biti, da je bil sirov burek sestavljen samo iz dveh besed - "sirov" in "burek". Toplota iz "vse" in "topleje" - in tako naprej.

Tako IMO možgani delajo, čeprav imamo drugačen občutek.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

y00r3 ::

Huda zgodbica tista s satanom>:D

Drugac se mi pa zdi da jz sploh nimam takih sanj da bi blo ful use resnično. Zmeri se zavedam da samo sanjam, pol pa hočm neki drugač se pa zbudim;((

mare_ ::

Enkrat poglej na uro v sanjah! Dvomim, da ti bodo možgani uspeli narisat eno konzistentno številčnico.

Dovolj preprosto stvar, pa jim (možganom) še ne bo uspela!
Hehe, kaj številčnice, še roke jim ne uspe prav skupaj spacat. A niste še nikoli imeli 4, 6, 7 ali pa kaj podobnega prstov na eni roki? :)

MarkV ::

Hm Thomas, to je zelo odvisno od človeka do človeka.

Če ima nekdo zelo zelo dobro vidno predstavo, potem bo sanjal zelo "resnične" sanje; v njegovih sanjah bo prostor dodelan do konca, opazil bo podrobnosti, barve, pravzaprav jih bo "občutil" in "dolživljal", kot v realnem svetu.

Če ima osebek zelo dobro slušno predstavo, bo mogoče sanjal sanje povezane z zvokom; zvoki v njegovih sanjah bodo jasni, čisti in živi, bo pa mogoče zaradi tega "slika" trpela. Sam vem da vedno zelo dobro grafično sanjam, zvoka pa se skoraj ne spomnim, oziroma si ga bolj predstavljam, kot ustvarim.

Thomas je izpostavil lingvisitčni nivo, se pravi ljudi, ki si najbolje predstavljajo stvari v besedah. Taki mogoče res sanjajo v stilu "toplo", "bolj toplo". To je zelo odvisno od posameznika. Možgani delujejo večplastno in nikakor niso tako enostavno zreducirani na določen nivo (npr. random generator besed + simulacija občutka ob besedah).

Je pa res da glavno vlogo v sanjah igra simulacija posameznih čutil. Redko se zgodi, da nekdo lahko čisto jasno sanja sliko+zvok+vonj+otip... Taka zmožnost je ponavadi pri redkih in zelo ustvarjalnih posameznikih. Povprečen človek ima bolje razvita 1-2 predela možganov za občutja (predstavo).

Zanimiv je tudi fakt, da nobene sanje ne trajajo več kot 3 minute. Pojavljajo se v kratkih intervalih z vmesnimi prekinitvami. Zanimivo kako dolge štorje in romane so sposobni sproducirati v teh borih 3 minutah!

Thomas ::

Če misliš, da je bila slika v sanjah detaljna, potem se pač motiš. Si padel na finto lastnih možgan, takorekoč.

Noben nima preveč dobro zapomnjenih niti podrobnostih realnih slik, kaj šele nasanjanih.

Kar povej, kako so drevesa na Moni Lisi. Pa si jo gledal že 100 krat.

In imaš občutek da se je spomniš na pamet.

Samoprevara.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MarkV ::

Drevesa v monalisi so porazdeljena bolj proti levi strani, v temnih odtenkih zelene, če se ne motim. Ob njih poteka reka (ki je prav tako v temnih odtenkih). Če se ne motim tudi za monaliso poteka ozka pot oziroma dve, ena temnejša, ki izgine nekje pri reki in druga svetlejša, ki poteka v ozadju po desni:D

Ja, res sem jo 100x videl:D Sem jo pa tudi opazoval, ne samo videl. V tem je razlika. Če opazuješ si več zapomniš.

Glede "vsakdanje rabe možganov" pa bi se mogoče kar strinjal s Thomasom. Ampak nebi rekel da se tega ne da izboljšati. Nekdo, ki se potrudi in res opazuje sliko, si jo bo dobro zapomnil denimo. To je samo zato ker pač površno razmišljamo.

Barakuda1 ::

Pri sanjah je ena fora res dobra.

Nikoli v sanjah ne umreš.

Lahko sicer sanjaš svojo smrt kot "znanji" opazovalec, a umreti ne moreš.

Tud če te poskušajo ubit, se tik pred tem kvečjemu zbudiš.

Men je ta zanimivost sanj bolj impresivna kot pa mrbit "dodelanost" virtualne slike.

Steinkauz ::

Ponavadi sanjam, da zamujam al kaj podobnega. Sem pa že imel čudne sanje. Enkrat sm se zbudu(sanje pozabu oziroma nič poebnega) in mel občutek k da sem preklet(sej vem, kakšen zaboga je občutek prekletosti :D ) no v glavnem vs sm bil čuden, pač težko opisat.
Sm pa že lucidno sanjal in je precej fajn ko si nadzoruješ sanje :)
Drugače pa priporočam film: Waking life

Double_J ::

Jz sem pa enkrat vedel, da sanjam in sem se kar pustil ustrelit. Potem sm se pa noro ustrašil, ko sem v sanjah še kar ležal na tleh in se je slika začela črnit.8-O

Koliko so žive sanje je pa odvisno. Se je že zgodilo, da sem enkrat bolj živo dojemal, kot enkrat ko sem bil buden(nealkoholiziran).

Binji ::

Thomas ali ni vseeno ce je stvar, ki jo vidis, popolnoma perfektno "zrenderirana", ali ce si samo ti preprican, da je? Sploh pa kako ti ves, da je tako, ne pa da so mozgani resnicno sposobni tako dobrega graficnega prikaza? Spet imas foro "to je tako, ker jaz govorim, da je tako".

Glede sanj..sam sem kar nekajkrat sanjal sanje, po katerih sem ze skoraj hotel napisati kriminalko, pa si nisem pravocasno zapisal vsega. V glavnem celotna zgodba, z vsemi podrobnostmi (graficnimi in scenarijskimi), zapleti, itd. Ko sem se zbudil sem se samo cudil, kako je mojim mozganom uspelo zgenerirati tako dovrseno stvar. V zavestnem stanju nisem niti priblizno tako ucinkovit. In takrat sem lahko videl vsako najmanjso stvar..od tega kaksne gumbe imajo osebe na oblekah, kaksen stil las, nacin govora, odsev od stavb, promenade..perfektna virtualna resnicnost, pa naj se Thomas na glavo postavi.
Sem sanjal tudi svojo smrt.. in v momentu ko naj bi se mi ustavilo srce sem se zbudil. Creepy izkusnja..
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Binji ()

MarkV ::

Thomasov problem je, da obravnava možgane kot nekakšen program. Preveč računalniško gledaš na stvar IMHO. Možgani niso računalnik. In vice versa. Čeprav se nekaterim tako zdi, najbrž zaradi sci-fi knjig in pop kulture.

Thomas ::

> Ko sem se zbudil sem se samo cudil, kako je mojim mozganom uspelo zgenerirati tako dovrseno stvar.

Nimaš niti toliko computing powerja, niti podzavestnega poznavanja fizike, da bi lahko zrenderiral kakšne kompleksne reči.

Če ne verjameš, podrobno opiši, kako ima Mona Liza položene roke! Kako padajo sence?

To je za človeške možgane precej huda naloga.

Sem skeptičen.

Verjemem pa, da imaš tak OBČUTEK, ja. Jaz ga imam tudi, vendar ga ne jemljem resno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Čeprav se nekaterim tako zdi, najbrž zaradi sci-fi knjig in pop kulture.

Če bi resno jemal pop kulturo in večino SF knjig, potem bi verjel razne traparije, ja.

V čudne misterije, ki "nam ne bodo nikoli jasni, ker so inherentno mistični".

Opiši Mono Liso! Potem se bova menila naprej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Kako ima položene roke? Opiši, ne da gledaš!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Koliko lokov ima kamnit most na reki, za Mono Lizo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Binji ::

Nimaš niti toliko computing powerja, niti podzavestnega poznavanja fizike, da bi lahko zrenderiral kakšne kompleksne reči.

Imam pa izkusnje kako take dolocene stvari izgledajo v resnici:) Nisem neinteligenten program, ki bi rabil natancne parametre za vsako stvar. Kako po tvoje recimo dirkaci vedo, kako v neki situaciji reagirati, da jih ne bo odneslo s proge? Kako drifterji vedo, kako obrniti avto? Ceprav nimajo doktorata iz fizike? Slabe argumente mi podajas tukaj.

Če ne verjameš, podrobno opiši, kako ima Mona Liza položene roke! Kako padajo sence?

Jaz se ne pogovarjam o recallu. Jaz se pogovarjam o "generate from scratch". Tako da ne vem, kaj hoces doseci s to Mono Liso.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Thomas ::

> Kako po tvoje recimo dirkaci vedo, kako v neki situaciji reagirati, da jih ne bo odneslo s proge? Kako drifterji vedo, kako obrniti avto? Ceprav nimajo doktorata iz fizike?

Vedo, ali pa ne vedo. Kljub temu, da so naši stunti lahko kar impresivni, ne obsegajo vsega dogajanja. Če bi ga, bi ne bilo nesreč.

Pri skakanju z veje na vejo rešuješ precej enostavnejše sisteme enačb, kot je kompleten real time ali celo pospešen rendering.

Zato ne verjamem v kompleten rendering. Ker bi si enostavno zapomnil eno sliko, pa večina ljudi ne zna našteti vseh sosed vseh EU držav. Niti tega.

En recall je simple.

Sej meni vseeno, če tega ne doumeš, kar imej iluzije, če so ti tako ljube.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MarkV ::

Thomas. ti bi moral nekoč srečati osebo s fotospominom.

Sam sem bil priča človeku, ki si je zapomnil 32 kart v vrsti in jih je zrecitiral po tem, ko jih je gledal ~5 sekund. In opisal sliko neverjetno podrobno, po tem ko jo je videl ravno tako za par sekund.

Fotografski spomin na wikipedii.

Veliko znanih ljudi je imelo hudo kapaciteto spomina. Denimo mozart. Samo 1x je slišal skladbo, pa tudi če je trajala pol ure ali več, jo je vedel na pamet in lahko zapisal. Thomas, če ti tega ne zmoreš, ni treba apriori ugotavljati, da so vsi ljudje glupi programi. Mogoče ti si, ker razmišljaš preveč tehnično, fizikalno.

Domnevam, da je tvoja desna polovica možganov (glasba, slikanje, čustva, ...) zelo slabo razvita in si pač tipičen tehnik ki je dober za matematiko in fiziko in tukaj se počasi konča... Zato verjetno niti ne poznaš občutka, ko se lotiš pisati eno pesem in kar slišiš melodijo v glavi. Ustvarjaš. Še preden jo imaš na papirju, ali jo zaigraš. Ali pa užitek ob gledanju sončnega zahoda, zvezd. Ljudje ki imajo preveč razvito levo polovico možganov (razumska polovica) so ponavadi prikrajšani za take občutke. To so pa tipično fiziki in matematiki.

Pyr0Beast ::

Zanimiv je tudi fakt, da nobene sanje ne trajajo več kot 3 minute.
Itq da trajajo, če ne vrjameš, se mi pridruži XD
Nekako sem enkrat izračunal, da je ena ura v mojih sanjah ekvivalentna 5 min :D

In ja, v sanjah sem umrl že večkrat.

Nimaš niti toliko computing powerja, niti podzavestnega poznavanja fizike, da bi lahko zrenderiral kakšne kompleksne reči.
??
Computing powah sploh ni tako pomemben. Enkrat sem v sanjah špilal Bf2, 128 botov. Ko se je runda začela, je bilo klanje. In to veliko.
Fizika, sigurno!

Koliko lokov ima kamnit most na reki, za Mono Lizo?
pa dej ne pribijaj.

V sanjah možgani samodejno zrenderirajo sliko. Takrat ta boli k. koliko kamnov je kje, ker je to čisto irelevantno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

MarkV:
Zato verjetno niti ne poznaš občutka, ko se lotiš pisati eno pesem in kar slišiš melodijo v glavi. Ustvarjaš. Še preden jo imaš na papirju, ali jo zaigraš. Ali pa užitek ob gledanju sončnega zahoda, zvezd. Ljudje ki imajo preveč razvito levo polovico možganov (razumska polovica) so ponavadi prikrajšani za take občutke. To so pa tipično fiziki in matematiki.
Sicer ne vem v čem je tako, recimo temu poduhovljeno ustvarjanje v svoji osnovi različno od tehničnega?

V obeh primerih si problem in rešitev zanj poustvariš v glavi. Papir, pisalo, comp ali kar že rabiš zraven, je samo orodje, ki ti omogoča lažjo pot do cilja, ne glede ali delaš umetniško delo ali rešuješ nek strogo matematični problem. IMHO

Glede sanj, med sanjami res lahko izgleda vse realno, ampak po drugi strani niti ni tako težko ugotoviti, da samo sanjaš, torej ta virtualna resničnost včasih ne drži že na samem začetku, da o pozabljanju vsebine sanj, ko se zbudimo niti ne omenjam.
Nekoč je bil Slo-tech.

Boskox ::

Zanimivo je tole res. men se pa veckrat zgodi da imas potem u real life obcutek.. : "hej kaj nism ja to sanjal zadnjic? " in res. Velikokrat se mi zgodi da se natancno spomnem dogodka katerega sm sanjal in se dogaja prav ob tem momentu ko se spominjam.. Deja vu or something?. drugace me pa tudi zelo impresionira sposobnost mozganov za renderiranje in virtualne stvari.. sam vseen mi pa ni jasn zakaj mi 90% sanj prikaze potem cez nekaj casa v resnicnosti..

MarkV ::

Ne bom na dolgo; bom probal v par stavkih.
V tehničnem razmišljanju je 1+1 vedno 2. Abstraktno razmišljanje (desna polovica) pa reče: je to res? Ali 1 sploh obstaja? Zakaj obstaja 1? zakaj iz nje dobimo 2? Značilnost "desnega" razmišljanja je tudi velika odprtost za nove možnosti, kreativnost, itd.

Res je, da je "tehnično" razmišljanje veliko bolj uporabno kot npr. kaka filozofija, umetnost,... vendar pa je nekje to drugo na višjem, bolj abstraktnem, mogoče če se nerodno izrazim bolj agnostičnem/skeptičnem nivoju, vsekakor pa zahteva talent. Matematiko se lahko nauči vsak, posluha pa nima ravno vsak. Zato se tudi delo desne polovice možganov bolj ceni. Oziroma vsaj se je. Današnja družba že počasi zavrača umetnost in podobne obrti...

You got the point upam.

Barrac00da ::

Ok najprej naj mi nekdo razloži kakšna je razlika med tem ali možgani dejansko zrenderirajo tako grafiko ali si to samo predstavljamo?

Itak so to "le sanje", se pravi vse v njih oblikujemo sami. Stvar, ki je za nas pomembna, bo lahko izdelana zelo v detajle, ampak le tako, kot bomo to sami (podzavestno?) hoteli. Okolica oz. predmeti, ki za nas niso pomembni pa bodo le bežno naslikani ali pa jih sploh ne bo in bomo morda le občutili kot da obstajajo.

MarkV ::

Ok, najprej odmislite računalniško logiko, ko govorite o možganih. Vem da je to na slo-techu težko, ker to pač ni forum psihologije ali kake sorodne znanosti, ampak če hočete konstruktivno debato o sanjah, možganih, najprej odmislite računalnike in 3D pospeševalnike z DX10. Možgani prav nič ne "renderirajo".

Definicija sanj je: mentalna predstavitev slik, zvokov in občutij med spanjem.

Ne gre za nobeno renderiranje grafike ali kaj podobnega. Še enkrat prosim odmislite računalnike:D Gre za celoten cikel vseh občutij, od zvoka, do tipa, bolečine, občutka za ravnotežje (ste že kdaj padali v sanjah?), skratka vsa občutja in procesi, ki potekajo ko si buden lahko potekajo tudi v sanjah. Gre za nekakšno simulacijo realnega stanja v možganih. Za sanje je tudi značilno da močno ojačajo čustva; posebej strah v nočnih morah in "ljubezen" v mokrih sanjah:) ... Mokre sanje so sploh zanimiv pojav, saj možgani dejansko ustvarijo izredno realno stanje (najbrž so to najbolj "resnične" sanje od vseh sploh), tako realno da pri sanjajočem objektu pride do izliva semena. Sanje niso nobena trivialna reč, ne gre samo za neke medle predstave ampak možgani so v spancu sposobni marsičesa, sploh pa delajo zelo aktivno in niti približno ne počivajo, kot to večina zmotno misli. Posebej pa pride med sanjami na dan kreativnost in zmožnost razumevanja nesmiselnih stvari. Pravzaprav so nam absurdne in nesmiselne stvari v sanjah čisto normalne. Šele ko se zbudimo se primemo za glavo:\

Zanimive so 3. Griffinove trditve o sanjah:
1. sanje so metaforična interpretacija (odsev) pričakovanj iz budnega stanja
2. pričakovanja, ki ne povzročajo čustvenih odzivov med budnostjo, jih povzročijo med spanjem, torej v sanjah
3. sanje "zapolnijo" potrebo po izpolnitvi pričakovanja, tako da se zjutraj zbudimo potešeni in sveži

Zelo zanimiv je tudi "DAMT" (Dreams of absent-minded transgression) sindrom, ko v sanjah počnemo nekaj kar nebi smeli. Ko se zbudimo in če se spomnimo sanj, imamo še dolgo časa po prebujenju občutek krivde. Tipičen primer je človek ki neha kaditi in sanja, da si je prižgal cigaret. Ali pa prevara žene s tanjico denimo.

hamax ::

sanje vec al mn generirajo samo dogodke ne pa okolice in grafike.
zadnic sm sanju, kako laufam po soli, k sm pa zjutri razmislu kje v soli, pa a je bla sola prazna, pa a je blo zjutri al popoudne se pa nism mogu spomnt, ceprou sm se spomnu vsazga koraka in vseh vrat cez katera sm stopu.

se pa tud men dostkrat zgodi, da ugotovim, da so dogotki v sanjah nesmisel in se zbudim(ni mi se uspel naprej sanjat, ceprou sm se trudu).
se mi pa to zgodi pr najbl banalnih zdevah. naprimer enkrat sm odloziu eno knjigo na polico, ki ne obstaja. takoj sm pogruntu, da je to nesmisel in sm se zbudu.
k sm pa nag laufu po slovenski cesti, mi pa niti na pamet ni prsl, da to nima smisla.

y00r3 ::

No, dons zjutri sm sanju da so nas napadl nezemljani. A koga zanima kakšni detajli so bli not?:D

R33D3M33R ::

Se bi strinjal s Thomasom, da podoba okolice, ki jo vidimo v sanjah, močno šepa na detajlih. Ker se ukvarjam s tehniko lucidnega sanjanja, sem v sanjah večkrat poskušal pogledati na roke, da bi preveril, če sanjam ali ne. Glej ga zlomka, vedno ko mi je uspelo nisem videl rok kot v realnosti, ampak so bile pogosto skrivenčene, imel sem šest prstov itd.
Med navadnimi sanjami je občutek zaznavanja okolice bolj ali manj bled. Ne slišiš vseh zvokov okolice, ne vonjaš itd. Saj, zgodi se da slišiš kaj določenega, da občutiš dotik, ampak to ni to.
Sam sem že enkrat doživel lucidnost in moram reči, da je neka popolnoma drugačna izkušnja kot pa so navadne sanje. Dejansko občutiš nadzor, nejasnosti v svetu bolj ali manj izginejo, nisi več stranski opazovalec. Zelo zanimiva izkušnja! Tako da sem mnenja, da tisto kar doživiš v običajnih sanjah ni nič, možgani so na idle :) ...sanje se po mojem mnenju da še precej precej bolj izkoristiti.

P.S: pred kratkim sem sanjal o tem, da sem dobil nov telefon, moder, s polifoničnim zvonenjem in barvnim ekranom, naslednji dan sem šel h kolegu popravljati računalnik in tip me čisto tak btw. vpraša če kupim mobilni telefon. Bil je moder, ampak brez polifoničnega zvonenja in brez barvnega ekrana (imel je pa modro osvetlitev ozadja, skoraj kot v sanjah). Čudno naključje. Seveda sem ga potem kupil, ker je bil ultra poceni. Tako so se sanje uresničile. Sploh ne vem od kod so možgani to pobrali 8-O
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

gzibret ::

Jaz se skoraj vsako noč (če le ne grem preveč zmatran ali pa pijan spat) v sanjah šetam po takih svetovih, da kar glava boli. Vidim vse detajle, osebe, v bistvu včasih tudi tisoče oseb, ki se vsaka premika po svoje. Se šetam po raznih mestih (tudi takih, iz realnega sveta), krajih, pokrajinah....

Včasih se premikam kar z letnjem (zanimiva izkušnja, kot superman :D ), če se mi pa ne da naprezat z letenjem - kar težavno in psihično utrujajoče :P , ne gre vedno - pa normalno hodim. Se pogovarjam z raznimi ljudmi, nekako tako, kot en mali otrok (ponavadi konfuzno). Srečujem mrtve sorodnike (groza - zadnjič sem bil na piru z enim mrtvim stricem in mi je rekel, da si je končno kupil Harleya, ki si ga je želel celo življenje).

Skratka tele sanje so kar huda zadeva. Enkrat se spomnem, da sem pomagal nekim otrokom na avtobus,m ker je bilo ful prometa. Vse je bilo normalno, le otroci so imeli zelene obraze :P

V glavnem - SVAŠTA!
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Aja, pa še nekaj. Določeni objekti so sigurno narejeni le na podlagi mojih možgan. Recimo v sanjah skonstruiram svojo sobo, ali hišo ali pa morda kar celo vas ali pa mesto. Odvisno od volje. Samo kaj, ko se pol vedno notri pojavijo neki objekti ali osebe, ki jih sigurno nisem jaz naredil. Nekateri kar pridejo in odidejo (kot recimo na ircu), drugi so dlje časa....

Pa ena in ista ženska se mi nonstop prikazuje v sanjah, pol pa se malo muckama ali pa grema na kakšen izlet :)).

Največji šit pa je, da ko je najbolje, vedno zvoni ura ;(( ;(

Pa enkrat sem malo zakinkal ob enem gradu na Portugalskem (v realnosti). Nato sem sanjal zgodovino tistega mesta, od naselitve do trenutka, ko sem zakinkal. Pol pa sem se zbudil. Nisem pa šel preverjati, ali je to res bila zgodovina ali ne. Sem bil preveč lačen :P
Vse je za neki dobr!

R33D3M33R ::

ko je najbolje, vedno zvoni ura


Potem se pa navadi na vstajanje brez nje ;) . Meni uspeva, da si samo rečem kdaj bom vstal in potem se ponavadi zbudim tri minute pred želenim časom. Se da navaditi na vse :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Nejc Pintar ::

Jaz se v sanjah pogosto teleportiram, ponavadi kot teleporter uporabim kar vrata (vrata iz moje sobe naprimer vodijo v šolo, ...) Se mi zdi da je najbolj uporaben način za premikanje na daljše razdalje.
Lahko je biti prvi, če si edini!

Vajenc ::

Tole z letenjem je strašno dober filing. Vendar pa nisem letel že skoraj 10 let. Ima kdo kakšen namig kako se v sanjah prisiliš k letenju. Včasih se spomnim, da mi je pomagal tek po stopnicah (najprej preskočiš dve stopnice, potem tri ... in že letiš ;) ).

jype ::

Thomas, za t.i. fotografski spomin še nisi slišal?

Ja, dejansko deluje, čeprav je shutter speed precej majhen (kader moram vsaj jaz opazovat dolgo časa, vsaj kake pol minute)...

Meni sicer ne deluje povsem fotografsko, a dovolj dobro, da sem v šoli občasno odgovarjal na vprašanja tako, da sem prebral popisan list iz sošolkinega zvezka (in pri tem nisem pozabil na metuljčke in marsovčke, narisane na rob lista).

Metulj1 ::

Glede detajlov v sanjah se mi zdi, da je kar realno, ker v budnem stanju stvari dojemamo tako, da v primeru ko hodiš po ulici vidiš objekte kot celoto, ne pa posameznih gradnikov, razen če se popolnoma skoncentriraš na določeno stvar. Vsaj meni se to dogaja tudi v sanjah. V realnem življenju pač opažaš stvari, ki niso pomembne, bolj površinsko, saj ni potrebe po obremenjevanju možganov z nepomembnimi informacijami. Zdi se mi da je to nek naravni filter za večji izkoristek. Verjetno tako možgani delujejo pri generiranju sveta sanj. Brez nepotrebnih informacij, ki bi možgane preveč obremenile. Ali pa tudi ne.

SanAndreas ::

a mi sploh živimo v realnosti al ne? :\
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Metulj1 ::

Da. Verjetno v eni od mnogih.
Ponoč pa skočmo še v kakšno drugo realnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Metulj1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lucid Dreaming (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12621345 (17196) CleanPower
»

Igričarji sanjajo bolje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4712197 (10562) Lonsarg
»

Dozivel sem nek cuden pojav. Mogoce ve kdo kaj vec o tem? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27119879 (12430) DJ Hamster
»

Sanje

Oddelek: Loža
211934 (1651) jeti

Več podobnih tem