» »

PS3 vs. XBOX 360

PS3 vs. XBOX 360

««
«
1 / 23
»»

kotnikd3 ::

LP (če je že bila ta tema, se opravičejem, ampak je nism najdu!)

Al se splača zdele kupt XBOX 360 ???? Al naj raj počakam na PS3 ???? (((al naj raj šparam za nov comp?-intel core 2 quad))))

Ma kdo XBOX 360? Je dobra slika v 1080i ? Bo na PS3 kaj lepša slika, ker bo imel HDMI vhod al ta vhod nima tuk učinka glede kakovost slike-- xbox 360 nima HDMI vhoda!!je to tako slabo?
Bo mel PS3 res blu-ray medije?'? Če jih bo mel, sm rajš za xbox- pirati (sory) :D :D :D Saj blu-ray medijev se nebo dal kopirat, se mi zdi:'( . sory

Ste na strani xboxa al playstationa (((al na strani compa))) ???

mtosev ::

Na strani compa-
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

delfinus ::

Kupis tak kabel pa bo tudi tvoj XboX360 lahko prikljucen na HDMI. Imas se moznost nabave kabla za VGA, DVI ali pa v osnovi komponentni YPbPr. Vse povsod tu se prenasa digitalni signal. lp, D.

7h3_1 ::

na strani kompa =D

kotnikd3 ::

OKey

Recmo da bi rad kupil eno konzolo.
Naj kupim XBOX 360 al počakam na PS3 ???? Ej, kako to misliš xbox prek HDMI kabla?? Sj men je vseen ker kabl je, važen da je slika v 1080i . Kwa je sploh kj posebnga na HDMI kablu???

kotnikd3 ::

Sj XBOX 360 priklopmo z RGB kompozitnim kablom, k tut omogoča visoko ločljivost-HD.
Zakwa pa pol eni tuk težijo temu, d xbox nima hdmi kabla?8-O

Toomy ::

...na strani kompa...;)

StajercSSS ::

Na strani kompa. 0:) Konzole sux. (Mam tut sam konzolo..rač je pa tanajtabolš)
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

bzp ::

Ce bos kupoval sam (in ne ati/mami), vsekakor pocakaj. V kaksnem letu dni bo cena precej padla, pa tudi bolj jasno bo katera konzola ima vec (dobrih) iger, koliko problemov je s kopiranjem blu-ray, ... Pa vmes raje nasparaj za dober HDTV televizor, ce ga se nimas!

LuGi ::

HDMI kabla še ni na trgu. Only HD.

Sicr pa če misliš čakat na ps3.. veliko potrpljenja ker pal verzija pride šele Marca 2007. Pa če bodo kdaj konzolo shekal (Priblizno 1 leto?) bo še treba nabaviti blu-ray pekač in medija. Že dvd+r dl mediji so dragi v sloveniji kaj šele blu-ray 8-O . Kupi x360 in igraj (screw pc) če ti pa ni všeč pa spomladi prodaj in kupi ps3 (Cena priblizno 140k? FU sony >:D )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

kotnikd3 ::

EJ

HDMI kabli so že kar dolgo zunaj (big bang- 20.000 jurju!).
HDTV televizor mam in to kar dober.
Sj jst sm tut za računalnik, ampak mi teži tole: kupim Geforce 7800 GT, čez 4 mesece je že skoraj zanič! Kupim 1GB rama, zdele so pa že igre, ki rabjo VSAJ 1gb rama, priporočljivo 1.5 gb. PM;(( ;(( (battlefield 2142)
Pof....a nadgradljivost compa mi teži, sj nobena komponenta ni dle dobra ku pol leta. Če hočeš zato igrati najnovejše špile, bo tvoja denarnica kr hitr shujšala. Tako boš v dveh letih zagonil za comp za skor 2 XBOXA 360.

Če ste pol rekl, da bo PS3 mel igre na Blue-Ray ga pol NE bom čakal;( , sj nism tuk neumen, da bom za PS3 špile dajal 20 jurju;(( ;(( :D ;(( ! Najbrž bom kupu XBOX360, al pa nov comp, ku bodo uzun 4-jedrni procesorji:D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Intel Pentium 4 3.4 GHz,, 1.5 GB DDR2 800MHz, Geforce 7800 GT......pa mi skor NOOBena novejša igra ne dela kot bi morala:'( :'( ;((

kotnikd3 ::

PS3 se pomoje kar doolg ne bo dal CrAcKat..[sory for pirat.., most people do that], xbox pa se da!! jp internet mam!:D :D :D

LuGi ::

Eh?

Za x360 never :\ .. beri :http://gear.ign.com/articles/735/735860...

IGN: Could Microsoft theoretically release an HDMI dongle-cable like the various other cables already available for the console? Is the current 360 hardware able to output a digital signal, or is it restricted to analog?

Microsoft: Xbox 360 supports HD Component video output, which is compatible with nearly every HD ready TV on the market today. That's not yet true for HDMI. We are watching the market closely and will continue to evaluate our solution, in the face of consumer demand.

"Microsoft stated that HDMI wires for the Xbox 360 would be released "when the market called for them."

Dovolj?

kotnikd3 ::

aaaa
TNX

A pol ko priklopmo XBOX 360 z navadnim kablom, gre po njemu signal v analogni obliki?
Je velika razlika med 1080i in 1080p ?

LuGi ::

Analogni signal yp.

Hmm nebi vedu try google and ask :)) Osebno če bi mel tv ki "podpira" 720p bi že bil vesel 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

matjash ::

Jaz sem namesto nove grafične kupil xbox360 dal sem ravno tolko kot bi me stala kak 7900GT pa vem da bom vsaj še dve leti igral igre z 4x AA in drugimi bombončki, sem lih testiral Novo Slpinter Cell in morem rečt da je že na navadnem 100hertznem zaslonu slika lepa ko bom imel pa HDTV bo pa prekrasna. Prihajajoči naslovi za xbox so Call of Duty 3, Alan Wake, Assasins Creed... Pa bomo vidli kakšne zahteve bodo imele te igre za PCje medtem ko bo na konzoli slika popolnoma enaka.
... bolje pozno kot nikoli.

@LOL ::

Tudi moj glas gre Xboxu360 trenutno. Ima ga moj mali bratec in včasih ko sem tam na obisku me vedno prime da odigram kakšno partijo ali dve. Vsekakor pa bi priporočal X360 napram PS3 zaradi preprostega dejstva - je že eno leto zuni in obstaja zanj že veliko precej dobrih iger!
PS3 bo nemara dober nakup šele čez leto,dve ko se napolni bera kakovostnih iger.
Sicer pa je konzola brez kakovostnih iger enako uporabna kot dosegljivost prostitutke za 1000EUR navadnemu človeku

Zheegec ::

No ja, 720p na 30" LCD/plazma se mi zdi nekako slabo v primerjavi z modernim PCjem, kjer na večina poganja špile na 1600x1200 (720p = 1280x768) na 20" ali 21" LCDjih... Pač PCjaš ni navajen na tako velikost pike 0:)
1080P je čisto druga pesem - bo PS3 zmožen s svojo grafično kartico poganjati špile v 1080P s kakšnim glajenjem robov? Malo dvomim,... Seveda bo pa vse skupaj še vedno ceneje kot high-end PC...

Meni nikoli ni bilo do konzol, ker se v glavnem narejene za game-pad in je iger katere se da normalno igrati z miško in tipkovnico malo (za arkade mi ni, dirkačine kdaj pa kdaj), sploh pa ni strategij in podobnih iger, ter NO Counter-strike >:D Drugače za mulce ki radi nabijajo igre je pa PS3 idealen, samo ne vem kdo bi jim kupil 1080 HD plazmo samo za PS3 >:D

Ja, cena iger je "rahlo visoka".

IMHO je nakup konzole/PC zelo odvisen od posameznika.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

matjash ::

Nova Splinter Cell ima že podporo 1080p in 1080i mislim da so to popravili s software updatom:
Splinter Cell novica
Xbox novica
tako da je to še en plus za xškatlo360.

Konzole so pač idealne za športne igre (NBA Live, Pro Evolution Soccer, Madden, NHL Live),
dirkačine (NFS, Burnout, MotoGP, Test Drive...) in meni osebno za akcijske(Splinter Cell, Hitman) pa kak dober RPG se tudi najde (Fable The lost chapters, Oblivion). Kot je pa ALIEn povedal definitivno niso za strategije, streljačine pa zgledajo povsem drugače za PCjem z miško v roki. Tako da pogledaš katere igre se ti dopadejo in premisliš v smiselnost nakupa, jaz stretigij ne igram že od Comand&Conquor in prvega Red Alerta pa sem na PCju vztrajal le zaradi streljačin. Lani sem celo leto nabival COD2 na geforcu 6600GT za katero sem par mesecev pred izidom igre odštel 53k SIT pa ni bla zmožna igro poganjat v DX9ki pri normalnih framih.
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

d0rK ::

Brezveze sanjaris o 1080p ker kuker vem obstaja lih ene par TVjev ki podpirajo to.


Pa usi so zelo dragi. Je pa tut razlika med 1080i in 1080p seveda velika.

kotnikd3 ::

Tocno to sm hotu slišat, hvala.
Jst bom tut XBOX360 kupu.:D -ste me preprical. Pol enkrat cez neki cajta pa bom morda spet na computer pršaltu.

Glede iger sm vidu. Za xbox360 je napovedanih velik dobrih iger: NFS Carbon, Assasin Creed, Bioshock, Splinter cell 4 in 5(!!! samo za TO konzolo, ne za PS3!!!!!ql) , Alan Wake.....
Če bi hotu vse te igre na PC-ju špilat...houuuuuuu....denarnica....za graficne....jaouuu..
Na konzoli bo pa cez 2 let pomoje še vse lepo delal.

PS: ej, je splinter cell double agent DOBER???:)) :8)

kotnikd3 ::

Ja. HDTV ki podpirajo 1080p so zelo zeloooo dragi. Pa samo ene 10 jih je. Jst mam kr dober lcd hdtv, ampak podpira samo 1080i. Sj je dober, ne ?:O

@LOL ::

Splinter cell 4 in 5(!!! samo za TO konzolo, ne za PS3!!!!!ql

Ko smo že pri tem. Jaz bi na tvojem mestu raje jokal ker ne boš mogel igrati Metal Gear Solid ta'nov del ki pride na PS3 sekskluzivno :P
Res je to, vsaka konzola ima svoje ekskluzive in najbolje da si lastiš obe.:) Vendar kakor sem že napisal, sedaj bi jaz kupil Xbox360, PS3 pride pomoje v poštev šele drugo leto ob istem času

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

matjash ::

Vem da so TVji ki podpirajo 1080p pregrešno dragi, hotel sem le poudariti da je xbox zmožen poganjati igre pri tej ločljivosti. Sicer ne vem če je možno na računalniški monitor povezan xbox igrati pod to resolucijo, v tem primeru lahko po zmerni ceni kupiš en 21'' LCD ali res poceni CRT.
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

ales85 ::

kotnikd3 Splinter Cell Double Agent je prav DOBER ;)

AlesC ::

kotnik3d, niti niso tak dragi, pa že kar nekaj jih dobiš. Naprimer Kiss dp 600, ga že dobiš za okoli 80jurjev.

http://www.rolan.si/index.php?str=artik...

kotnikd3 ::

AHA
Mam domači kino in z njim 5.1 zvočniški sistem. Ali bom lahko zvočnike izkoristil za XBOX360 ???
Kako bi moral povezati? Domači kino imam s televizorjem povezan preko SCART kabla.
Moram kj komplicirat s kabli? Zdej, ko gledam TV, lahk poslišam zvok v 5.1 . Pol bom lahk tut igral v 5.1, ne ?

krnekaj ::

@alien3001 In s kakšne razdalje gledaš monitor in s kakšne razdalje TV ?
rezolucija 720p (1280 x 720 oz. 1368 x 768 v TV-jih) zadostuje za gledanje s 2,5 do 3,0 m. Večjo rezolucijo pri tej razdalje ne moreš opaziti (pika je premajhna) in ne bi videl razlike!

jaz svetujem da si ubodi xbox360 oz. če počakaš na PS3 (na tega jaz čakam)

@kotnik3d obstajajo LCD z native 1080p, cena v tujini že za ca. 2500 Euro (ponavadi so to 37colski) in pada....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krnekaj ()

d0rK ::

jaz svetujem da si ubodi xbox360 oz. če počakaš na PS3 (na tega jaz čakam)



Predlog in pol. ;]

kotnikd3 ::

So kakšne težave z XBOXi 360 ?
[pregrevanje, zatikanje v igrah, sesuvanje................]:|

Gr0unD Zer0 ::

ps3, ker ko pogledam na igre ki me zanimajo pri določenih sistemih:
ps3-devil may cry 4, gran turismo, metal gear solid, god of war,tekken. in kdo ve s kakimi ekskluzivami me še sony preseneti.
xbox/xbox 360- halo ter ninja gaiden(ki pa itaq pride tudi na ps3) ter gears of war.
torej moja subjektivna matematika je zame enostavna... ps3 is just more fun:))

kotnikd3 ::

Imam zelo dober lcd tv z raznimi hdmi, scart, avdio,s-video....izhodi.S katerim HD kablom bi moral povezati xbox 360 s tevejem da bi imel največ izkoristka pri grafiki? Na bolhi sem najdu velik kablov za to konzolo(kompozitni, komponentni, VGA...eni so HD, eni NISO). Ker kabel bi mogu prklopt in ali je že priložen konzoli,'.?
Imam tudi hišni kino z 5.1 zvočniškim sistemom(dolby d. 5.1). Ali bi lahko te zvočnike koristil z xbox 360? Kako bi mogu povezat vse to? dvd-player ima tudi optični izhod za zvok.-mi to kaj pomaga? ni tut na šopu kablovja za xbox 360 tudi optični zvočni kabel? Bi mogu le-tega povezat direkt na DVD al na tv?

HVALA

kiFni ::

Gr0unD Zer0

Če jaz kaj vem bo God of war 2, še za PS2 (preverjeno). Mogoče tudi za trojko. No itak naj bi ble pa vse stare igre kompatibilne z PS3, od enke in dvojke.

Pesimist ::

Mah konzole bejz. Igre so drage. Lahko bi ble 50% cenejse. Sej ne zahtevam da so 2k na komad. Nej pa bojo vsej 8k kot PC. Pirati gor pirati dol. Ce ces spilat online sevedno rabis orginal in CDkey. Zdaj pa za 3 dobre online igre odstejem 60k? yeah right.

@LOL ::

Sawyer: in kje si ti videl kako novejšo PC igro ki je hit za 8k sit?

Sicer pa je tako, igre za konzole ki so razvite prav za njih so povečini hudo manj hroščate saj ni možnosti patcha. In s tem povezan daljši razvojni cikel.

opeter ::

Kaj pa če bi ves čas čakali, da se ogenj malo poleže okoli igre, potem pa igro kupili po neki solidni "Value" ceni? Recimo za 4k?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Pesimist ::

In kak dolgo bi to mogli cakat? Da izdajo Xbox 720?
No pointa v tem. Ce bi htel spilat spile z slabo grafiko tak nerabim konzole.

matjash ::

slaba grafika? zanima me če bi ti na PCju laufala Gears of war narejena v unreal3 načinu z 60 FPSji na resuliciji 1248/1024 z 4-kratnim mehčanjem robov in anisitropcom.Ali pa cod3 če bi bil za pc. Pa Splinter Cell:DA? razlika med pc ceno in xbox ceno igre je pa ponavadi ponavadi 10 eurov ali manj.
... bolje pozno kot nikoli.

bzp ::

Cena iger je malenkostno visja od tiste za PC. Za pirate je pa treba met cip, ki pa tud ni tak blazen strosek.
+ ce te ne moti pocakat, se dobre igre dobijo blazno ugodno. Sam sem pred cca. pol leta kupil GT4 za 4k, o taki igri lahko PC se danes samo sanja ...

Gr0unD Zer0 ::

@videofrik:to sam vem da bo god of war 2 na ps2. ampak serija pa je še zaenkrat PS only, se pravi ekskluziva(mater bi nekoga tepel da so dali DMC3 na pc, čist so zjebali sloves špila)...

@@LOL: splinter cell chaos theory. ob izidu 8k(razlog zakaj sem na špil navalil kot potreben mladec na voljno češpljo:D )

osebno pa itaq nabavljam vecinoma platinum verzije(naprimer NFS:MW - bi se menda v glavo tepel če bi kupil za 14 jurjev) ali pa si sposodim od kolega špile(ravnokar uplenil metal gear solid 2 ter LOTR :P)

in za next-gen špile nekak dvomim da majo tak slabo grafiko8-)

Zgodovina sprememb…

matjash ::

OBVEZNO branje za vse nadaljne flamerje.
... bolje pozno kot nikoli.

Pesimist ::

Jaz se nisem kupo spila ki je bil na 10k. Razne Delux verzije so. Xbox pa vsak stane 18k? Eh to je lepa razlika in ne 10 evrov.

Pesimist ::

slaba grafika? zanima me če bi ti na PCju laufala Gears of war narejena v unreal3 načinu z 60 FPSji na resuliciji 1248/1024 z 4-kratnim


Ce moram cakat da izide Xbox 720 da bom lahko igral Xbox 360 igre ko bodo cenejse bo to vsekakor slaba grafika za potem cas. In te bojo spili 8k al kaj? hehe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

@LOL ::

Poglej Sawyer kakor sem ti že rekel. Očitno si "plebejec" (to samo tko napišem da je razumljivo OK;) ) in zato ne misli o nakupu PS3 ali Xbox360. Pusti to za tiste ki si lahko privoščimo. Tebi pa ostane danes cheaperski PS2 in Wii (OK pustmo to da je kar drag in očiten nateg glede hardwara saj ne vsebuje pol tok ko Xbox360 pa je z manjšo opremo 2 jurjev cenejši).
Torej če si ne moreš privoščiti ne kritizirati ene zadeve.
Tudi jaz ne kritiziram avtomobilov Ferrari ali Porsche ker si jih ne morem kupiti.:|

frudi ::

razlika med pc ceno in xbox ceno igre je pa ponavadi ponavadi 10 eurov ali manj.

no, tole je kratkomalo neresnična izjava. če pogledaš ponudbo PC/XB360 iger na mantisu ali igabibi, ti je takoj jasno, da so XB360 igre za 50% do 100% dražje od iger za PC. in to velja tako za nove, kot stare igre (na primer FEAR za XB360 je res namesto običajnih 16k-18k padel na 12k-14k... ampak za PC ga dobiš že za 5-6k - več kot 100% razlika v ceni!).
enostavno skorajda ni igre, ki ne bi bila na XB360 vsaj 20-30€ dražja kot na PCju.
če recimo na leto nabaviš do 10 iger, si za razliko v ceni teh iger že lahko vsako leto nabaviš novo grafično kartico za PC.
enostavna računica - namesto 100k sit za konzolo (oz. bliže 200k, kolikor bo zgleda stal PS3), daš ta denar za high-end grafično, ki jo nato vsako leto zamenjaš iz tega, kolikor profitiraš s cenejšimi igrami.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

@LOL ::

LOL in samo high end grafična poganja špile kaj? Kje so rami, hud proc da bo poganjal to grafo, ostale zadeve? Kje je bluray ali hddvd da boš lohka poganjal igre in video v njih v HD?:|

in še to frudi: resda so igre za PS dražje kot PC vendar, pri PSju ti ne bo potrebno nadgrajevati robe tako da bodo tvoji glavni stroški v ene 8 letih le še špili. Da boš na PCju vzdrževal solidno grafiko boš moral verjetno kar pogosto poseči po novih komponentah >:D Pa še to: PS ali XBOX ima veliko ekskluziv ki jih v PC svetu ne najdeš, oziroma ne najdeš nič primerjalivega. Si igral God of War za PS2?

Dejstvo: ne krizitiraz če ste cheap in si zadeve ne morete privoščiti.

Pesimist ::

exactly my point frudi. Povrhu tega je za mene racunalnik osnova in spada v dom kot hladilnik, 10Mbit Siol (jah druga nimam na izbiro) in WC skolka. Konzola pa je nekaj za otroke. Zdaj pa ce lahko to v PC zrduzim vse zakaj nebi eh. Drugo vprasanje je tudi ali ima konzola sploh take igre ki jih igras? zaenrkat je to en definitivni NE :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Tr0n ::

Heh, ni fora to, da si nebi mogel privoscit, fora je v tem, da se ne splaca iz cisto ekonomskega vidika.

Pa se grd je. :)

@LOL ::

Heh, ni fora to, da si nebi mogel privoscit, fora je v tem, da se ne splaca iz cisto ekonomskega vidika.

Sem ti že izračunal da je PS3 dost cenej v obdobju uporabe kot NAMENSKI PC kjer moraš vsake 2 leti menjat grafo da ti igre ne šteknejo.:\ No iz ekonomskega vidika se ti tudi avto v veliko primerih ne izplača pa se folk še vedno vozi z njimi.

Konzola pa je nekaj za otroke

Pi*da si bogi v glavi. Očitno še nisi igral sdobrih špilov za konzole?
Ti dam primer:
Gran Turismo 4 -> boljši od vseh NFSjev, GTRjev in podobnega sranja skupaj
God of War - boljši od vseh Prince of Persia in ostalega
Tekken 5 - ah to nima konkurence spljoh
Metal Gear Solid 3 - kva je konkurenca na PC?:\
Shadow of the Collosus --> čista umetnina, najbolj umentiška igra kar jih je na zemlji0:) 0:)
.....

Tko da govori da so konzole za otroke tisti je tepec.
Aja sej PC je tut potem za otroke če se primarno uporablja za igre kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

Tr0n ::

@LOL: Za update moje masine (CPU, RAMi, plata) sem placal 150k (curo2duo, 2 GB RAMa, Asus P5BDX). Stari CPU, proc in RAME sem prodal za cca. 60k. Zraven pristej se novo graficno 8. generacije, ki bo predvidoma nekje okoli 70k (ne GTS/GTX, ampak kaj cenejsega ko bo na voljo).

Zapravim sem/bom torej cca. 160k za kompletno nov PC sistem, ki je resnicno next gen in imam za njega ze na tone iger, ki jih lahko zacnem igrat takoj ter bom lahko igral tudi DX10 zadeve brez vecjih tezav vsaj 2-3 leta.

Koliko bo stal PS3 + igre?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()
««
«
1 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PS3 al Nagradnja PC-ja al Xbox (strani: 1 2 )

Oddelek: Konzole
9514461 (10980) PARTyZAN
»

kaj menite o novem playstationu 3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Konzole
838588 (4793) blaz87
»

Nakup konzole (strani: 1 2 )

Oddelek: Konzole
504972 (3486) marcel282
»

Wii daleč spredaj, Xbox povozil PS3

Oddelek: Novice / Konzole
428578 (3349) RuskiSnajper
»

PS3 vs. XBox 360 [grafika, strojna oprema]

Oddelek: Konzole
456270 (5438) Berserker

Več podobnih tem