» »

Boot particija

Boot particija

fatman ::

Pozdravlejni!

Imam sledeč problem. Na računalu imam 2 particije eno za linux drugo za windows.
Boot particija je na linuxu (pri zagonu mi pokaže LILO, kjer izberem windows ali linux). Rad bi formatiral linux particije, ampak moram prej spremeniti boot.
Kje to naredim v Windows-u?

LPW

Kami ::

Če češ popravit master boot record lahko uporabiš zagonsko disketo pa napišeš fdisk /mbr al pa windows xp cd in rescuce mode in napišeš fixmbr

fatman ::

ok. hvala.

lpw

gxs ::

Mene pa zanima kaj narest če sem imel naložene linux suse in nato win 2000. Win 2000 so mi povozil grub in zdej ne morem dostopat do linux. Res ne bi rad vsega še enkrat nameščal. Je kakšna možnost da popravim grub ali win loader da najde linux.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gxs ()

karafeka ::

Moral boš dobiti zagonski cd bilokakega linuxa. Se potem chrootat na tvoj linux in ponovno namestit grub.

gxs ::

Zagonski cd od suse mam. Kakšna ideja kako naj to izvedem . Ker to pa res ni moje področje. :8)

karafeka ::

Najprej moraš vedeti na kateri particiji imaš /.

Potem priklopi to particijo.
mount -t datotečni sistem /dev/tvoja particija /mnt/imenik

Če imaš posebej boot particijo, moraš priklopit še to
mount -t datotečni sistem /dev/boot particija /mnt/imenik/boot

datotečni sistem je lahko ext2, ext3, reiserfs (odvisno kaj imaš)

imena particij pa dobiš recimo z ukazom:
fdisk -l

Tiste imenike v /mnt/ (imenik, boot) moraš najprej ustvarit, ker drugače ne boš mogel priklopit.
mkdir -p /mnt/imenik/boot

Potem se chrootaš
chroot /mnt/ imenik /bin/bash

Zaženeš
grub-install /dev/tvoj prvi disk (ponavadi hda)

Upam, da bo kaj pomagalo, ko na pamet pišem, drugače je pa veliko navodil tudi na internetu.

gxs ::

Sem pobrsku po netu še preden sem povprašu. Mojega problema še noben ni rešu. Sem popravu mbr in spet mi je delal samo linux. Poizkušal zagnati win 2000 iz gruba vendar neuspešno ker mi je pisal neko napako in mankajočo datoteko. Ko sem dodal pot do datoteke je našel novo napako. Po nekaj urah matranja sem popravil mbr od win2000 (ker zdej seveda niso bootal). Zadeva mi je tako sesula particije da še enkrat inštaliram popolnoma vse. Ostal sem in brez linux in brez win. Zdej se bom lotil pa na drugačen način. Držte pesti.

gxs ::

Ok zdej imam pa novo vprašanje. Kaj naj naredim, da bodo delal linux in win 2000. Ker bo mbr od 2000 povozu grub tisti moment ko bom inštaliru. Kako naj dodam linux v loader od win.

P.S.: Pobrsku po netu in najdu le nasvete za inštalacijo windows potem linux ne pa obratno. Ne bi pa rad še enkrat oboje nameščal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gxs ()

smetko ::

Za take primere sem uporabil sledečo tehnoko.
za bot manager sem izbral Smart Boot Manager(SMB), kateri je brezplačen in se naseli v master boot record (MBR)(res že malo v letih). Pred inštalacijo novega operacijskega sistema (Windows,Linux) naredim s pomočjo njega particijo na katero bom inštaliral aktivno in vse ostale skrite(hiden). Za grub oziroma LILO nastavim da se ne naloži v MBR ampak na particijo, na kateri je inštaliran linux, saj je bolj za okras (nujno zlo). Kateri operacijski sistem se bo zagnal pa vedno uporabljam samo SMB. GRUB LILO, Windows loader pa nastavim da zaženejo samo operacijski sistem iz trenutno aktivne particije.
No comment

gxs ::

grub je naložen na particiji od linux. SBM stran pa ne dela ampak bom že nekako dobil. Stanje pa je tako.... Zdej imam linux patrticije (swap, itd...) in eno ntfs particijo ki čaka na namestitev win.
--------------
Pred inštalacijo novega operacijskega sistema (Windows,Linux) naredim s pomočjo njega particijo na katero bom inštaliral aktivno in vse ostale skrite(hiden). tukej sem te pa zgubil.
--------------
A naredim še eno particijo poleg teh ki so narejene? in kake aktivne in skrite particije

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gxs ()

smetko ::

Za download uporabi to stran: http://btmgr.sourceforge.net/download.html.
Ne rabiš kreirat nobenih dodatnih particij, samo nastaviš particijo na katero boš inštaliral za aktivno, in to zato da ti inštalacija pusti pri miru MBR.
Hiden particijo nastavim zato, da mi pri nalaganju operacijskega sistema (WINDOWS) ne zazna drugih inštalacij operacijskih sistemov in potem konfigurira boot loaderje po svoje.
Edino pazi da bodo particije iz katerih bootaš primarne (lahko jih je je max 4).
No comment

karafeka ::

Ok zdej imam pa novo vprašanje. Kaj naj naredim, da bodo delal linux in win 2000. Ker bo mbr od 2000 povozu grub tisti moment ko bom inštaliru. Kako naj dodam linux v loader od win.


Lej tk naredi.

Pojdi v linux.
prijavi se kot su (super user)
napiši ta ukaz:

dd if=/dev/hda3 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1

(popravi hda3, da bo tvoja / particija. bootsect.lnx je lahko poljubno ime.)

presnemi bootsect.lnx v c:\

v c:\boot.ini dodaj na koncu

C:\BOOTSECT.LNX="Linux"

Linux je ime ki ti ga prikaže v windows boot managerju. Lahko je bilokakšno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

zuz3k ::

imam inštaliran Windows 7 na novo ampak je zgleda ostal še star fajl (mape windows ni več) ker mi ko zaženem računalnik pokaže
dve opciji izbire zagona windowsa

preko opcije System configuration mi pokaže dva boota zgornji je current ampak, kje bi videl točno kater boot je do sedajšnjega
windows 7 in ker prejšnji? kako se obnovi ta mapa če falim. Ker sem že enkrat zbisal spodnjo mapo in se mi windows ni več zagnal
ker je bil seveda missing file
Life is a psychological game.

zuz3k ::

sem imel že do sedaj situacijo ko sem imel po novi inštalaciji 2 boota windows 7
drugi boot sploh ni več particije

boot sem odstranil (tapravega, ki ni CurrentOS v msconfig AMPAK se mi ni zagnal windows

zdaj sem naložil ponovno windows 7. Pa ne želim naredit podobne napake, se pravi imam
Windows 7 (C:/Windows) : Current OS; Defult OS
Windows 7 (\Windows)

taprvi označen je trenuten windows. Če zbiršem drugi boot kako naj zaščitim
windows s kakšno kopijo - da mi ne bo spet vrglo napako in zbisalo boot folder PRVEGA
windowsa

lp
Life is a psychological game.

Ledstorm ::

https://www.majorgeeks.com/files/detail...

1. Poberi dol en star parted magic.iso, tudi ta ima Super Grub Disk za popravljati grub ali lilo, saj je vseeno.
2. Naredi usb kljček Parted Magic z Rufus.
3. Zaženi kljček Parted Magic
4. Se pojavi menu in išči dokler ne naletiš na Super Grub Disk
5. Super Grub disk skenira kakšne sisteme imaš na pcju in daj enter ko najdeš znan meni.
6. Ko prideš v tvoj linux pa samo v terminal pa vpišeš: sudo install-grub /dev/sda ali sudo update-grub /dev/sda

in voila imaš grub meni :)
Narava je najboljše zdravilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ledstorm ()

Ales ::

Ne zgleda, da bi zuz3ek potreboval grub, samo 14 let staro temo je obudil...

zuz3k ::

@Ledstorm:

ma kakšen grub meni, a to naredi meni za selekcijo? jaz ne potrebujem menija

jaz potrebujem backup/pravilno odstranitev obstoječe opcije, garancijo da bo pri mmconfig
odstranila windows boot selekcijo brez da uniči boot drugega windows 7, ki dejansko je na C particiji
Life is a psychological game.

MrStein ::

O kakih folderjih govoriš?

boot meni je v fajlu \boot\bcd

Preden pa karkoli narediš, pa lepo opiši celo situacijo:
- koliko diskov imaš?
- koliko particij?
- katera je boot particija?

Najprej diagnoza, potem terapija...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zuz3k ::

imam 1 disk
3 particije
na 1 particiji C:/ se nahaja windows 7, pred tem je bil formatiran win 7 ki pa je ostal boot meni ko zaženem
windows kjer se izbere kater windows 7 naj izberem

ko grem v cmd msconfig Boot, imaš dve windows opcije

prejšnjič sem zbrisal drugo particijo - tisto, ki ni CURRENT ampak mi je uničlo boot trenutnega windows 7
boota zato sedaj ne bi naredil iste napake

kater program je za dat backup celoten windows 7, če se uniči startup boot fajla?



kje bi našel točen fajl do tadruge boot opcije, da bi ga ročno izbrisal (verjetno nekje pod hidden files)
Life is a psychological game.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zuz3k ()

MrStein ::

ni fajla, gre za vnos v boot meniju, ki je shranjen v fajlu \boot\bootcd

za editiranje imaš program kot je bcdedit (vgrajen v Windows) ali kake GUI variante (poišči po internetu, ne vem na pamet nobenega).

Tam potem to drugo vrstico iz menija izbrišeš.

Če pa zbrišeš napačnega tudi ni panike. Namestitveni CD (ali DVD ali USB ključek) zna to popraviti.

Za backup pa je v Windows 7 tudi vgrajeno. V Control panel išči po "backup".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
161981 (1744) Icematxyz
»

Tripple boot

Oddelek: Operacijski sistemi
61122 (959) Icematxyz
»

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

Oddelek: Operacijski sistemi
332009 (1737) Volk|
»

Gentoo, Grub -> reboot -> error

Oddelek: Operacijski sistemi
121443 (1363) CCfly
»

"trial" boot?

Oddelek: Pomoč in nasveti
231398 (1216) Uporabnik

Več podobnih tem