» »

lilo boot loader problem

lilo boot loader problem

TICKO ::

Imam en mali problem z boot loaderjem, in sicer. Delal je normalno, in vse lepo in prav. Potem sem na novo namestil linux in s cfdisk-om izbrisal linux particije (reinerfs in swap), in jih na novo ustvaril poleg še ene fat particije. Potem sem naložil linux (slakware), vse v redu in ko pride do lilo konfiguracije, mu najprej ustvarim header, potem vstavim noter swap particijo in nato še druge dve. Nato ko hocem dokončati inštalacijo pa mi javi error. Lilota sem zapisal v MBR. In poleg tega me še zanima kaj je sploh MBR in zakaj je lilo tukaj zapisan. Potem ko resetiram računalnik in ko se bi moral zagnat lilo napise čez pol ekrana "devetke" (99999999999999999999...) . Zanima me če je možno da sem kaj narobe naredil z cfdikom, ko sem delal particije. Potem sem prišel v Linux z zagonsko disketo in editiral lilo.conf, in sem vse probu, pa je ista težava. Mogoče bi bila rešitev da izbrisem lilo (kako?) in na novo namestim, vendar pomoje je težava s tem MBR-jem ker ga nekako ne najde....

Mogoče je rešitev grub.0:)
www.tickobox.com
www.scooter-on.net

jsmith ::

Kaj imaš napisano v /etc/lilo.conf in ali si pognal lilo po spremembah? Če daš "lilo -v" ti bo napisal, kaj počne.

jype ::

Ce so devetke v obliki 0x09, potem je to:

0x09 "DMA attempt across 64k boundary". This shouldn't happen, but may
inicate a disk geometry mis-match. Try omitting the COMPACT option. You
may need to specify the disk geometry yourself.

MBR je Master Boot Record, prvih 512 bajtov diska, s katerih BIOS nalozi boot loader. Pri lilotu ta program nalozi drugo stopnjo boot loaderja (ker vse skupaj ne mores stlacit v 512 bajtov), druga stopnja pa potem nalozi kernel ali kak drug boot sector (recimo od FAT ali NTFS particije).

MBR resetiras z lilo -u /dev/tvoj_prvi_disk (obicajno). Ce je shranjeni MBR ze pokvarjen od prej, potem lahko DOS MBR dobis nazaj tako da dobis nekje FreeDOS (google it) in pozenes not fdisk /mbr

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TICKO ::

zdj sm editiru lilo.conf, in kar je pomembno je zapisano takole:

boot = /dev/hda1
prompt
timeout = 100
vga = 790

image = /boot/vmlinuz
root = /dev/hda1
label = linux
read-only

In potem sem pognal lilo -v in je napisalo tole:

root@ticko:/etc# lilo -v
LILO version 22.5.7.2, Copyright (C) 1992-1998 Werner Almesberger
Development beyond version 21 Copyright (C) 1999-2003 John Coffman
Released 20-Aug-2003 and compiled at 19:15:26 on Aug 25 2003.

Warning: LBA32 addressing assumed
Reading boot sector from /dev/hda1
Using MENU secondary loader
Calling map_insert_data

Boot image: /boot/vmlinuz
Added linux *

Writing boot sector.
Backup copy of boot sector in /boot/boot.0301

zdej morem pa resetirat.
www.tickobox.com
www.scooter-on.net

Maximus ::

To je tud men delal.

Zalaufi wizard za lilo delat in povej da bos manual konfiguriru lilo, potem pa sam sledi navodilom.

LP!

TICKO ::

tud z wizardom ne gre. Ko sem resetiral je bil problem isti. Pomojem je tažava v tem da (če prav razumem) je pac MBR prvih nekaj bajtov na disku in jaz nimam MBR-ja in zato ne morem namestit lilo boot loaderja. Naj me kdo popravi če se motim8-O
www.tickobox.com
www.scooter-on.net

BigWhale ::

boot bi moral biti /dev/hda, ce zelis imeti LILO na MBR. Sedaj ga vestno instaliras na /dev/hda1, torej na superblock prve particije. Ce bi ga res rad imel tam, potem je to ok...

jype ::

Ja, no, kratko pojasnilo:

/dev/hda je cel trdi disk (primary master na prvem IDE kontrolerju)

Prvih 512 bajtov te naprave je MBR.

Ce hoces, da se bo lilo zapisal tja, napisi

boot=/dev/hda

v /etc/lilo.conf in pozeni lilo.

Potem bi moralo normalno delat.


/dev/hda1 je pa prva particija. Boot sector tja zapises obicajno takrat, ko ze imas en boot manager in bi ga rad uporabil. Potem lahko LILO instaliras na zacetek particije in boot managerju poves katero particijo naj boota, LILO pa potem uporabljas zato da izberes kernel, spreminjas boot parametre in take reci.

rkb2 ::

MBR = main boot record = boot sektor diska - vanj se vpiše kratek programček, ki ga prebere in zažene BIOS potem ko štartaš računalnik.

Gwanaroth ::

Probej rocno vpisat parametre diska (CHS)...

..nekaj v stilu:

disk = /dev/hda # BIOS only sees first 500 MB.
bios = 0x80 # specifies the first IDE.
sectors = 63 # get the numbers from your drive's docs.
heads = 16
cylinders = 2100


Meni je pomagalo.

LP.
Lights often keep secret hypnosis..

BigWhale ::

pa se lba32 nekam vtakni v lilo.conf, da bos brez warninga skozi prisel...

CCfly ::

Ne rabiš zagonske diskete. S Slackware CD-ja lahko bootaš direktno v root na disku, samo root=/dev/hdaX moraš zraven napisati. Saj imaš primer izpisan nad boot promptom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

fridgider ::

mam isti problem pa da nebom odpiral nove teme :)

no jest sm ob inštalaciji slackwarja inštaliru gor lilota in rebutu. Na zaslonu se mi je prikazal L 40 40 40 40 40 40 40 40 40 .... no pol sm nekak pršu not z boot disketo, probavu spreminjat lilo.conf pa mi ne rata ..

vrstice lilo.conf

lba32 # Allow booting past 1024th cylinder with a recent BIOS
boot = /dev/hdb2
message = /boot/boot_message.txt
prompt
timeout = 1200

# Override dangerous defaults that rewrite the partition table:
change-rules
reset

vga = 773
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/hdb2
label = Linux
read-only

hdb2 je moja root particija (/). What to do? :'( sm že večkrat probu pa mi ne rata :8)
www.odprtakoda.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fridgider ()

BigWhale ::

Prebral si tole temo in nisi nasel odgovora na tvoje vprasanje? Zalost...

boot=/dev/hda

Takole na pamet...

TICKO ::

Hvala za pojasnilo, verjetno je bilo krivo to da v configu ni bilo lba32. Zdej dela in že uporabljam 2.6.7 :D
www.tickobox.com
www.scooter-on.net

Michael7 ::

Imam windows xp pro. Na prazen prostor diska (ga določil ob instal win) nalogžil linux pingo. Ko poženem mi napiše grub (ali pa li če izberem lilo) in se ustavi. Problem MBR. Če dam cd od win in probam R in fixmbr, me opozori, da bo problem in particije ne bodo dostopne. Rad bi pa samo dobil dol par fajlov iz Moji dokumenti. Ko dam R sicer pridem na C: ampak mi ne rata chdir na documents and settings. Hvala za pomoč.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rad bi bootal Win98 in Windows XP z Lilo

Oddelek: Operacijski sistemi
61603 (1530) Daedalus
»

LILO -- kako spremeniti boot zaporedje

Oddelek: Operacijski sistemi
171184 (1031) BigWhale
»

Kriv MBR?

Oddelek: Operacijski sistemi
131368 (1168) CaqKa
»

Gentoo Linux - bootanje

Oddelek: Operacijski sistemi
101393 (1280) jaBo
»

Particije in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
191664 (1466) kuntek

Več podobnih tem