» »

Tudi SOVA analizira prometne podatke?

Tudi SOVA analizira prometne podatke?

Slo-Tech - Včeraj je RTV Slovenija objavila intervju z Iztokom Podbregarjem, direktorjem Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Tema intervjuja je bila dejavnost SOVE v obdobju po 11. septembru, ter vloga obveščevalne dejavnosti pri zagotavljanju (nacionalne) varnosti na splošno. Zanimiv pa je Podbregarjev odgovor na vprašanje, ali so bili v Sloveniji na podlagi podatkov Sove že kdaj prijeti osumljeni v povezavi s terorizmom.

Podbregarjev odgovor se glasi: "
Ne, v Sloveniji takega primera ni, so pa bile pristojnim organom posredovane določene informacije o tem, da so ljudje, ki so bili povezani s terorizmom, ali prečkali Slovenijo, ali pa se v njej zadrževali. Da pa bi bil kdo neposredno pred izvedbo terorističnega dejanja, oziroma se nanj pripravljal v Sloveniji, takšnih podatkov nismo imeli. Dejansko pa spremljamo različne situacije in nekatere povezave, ki kažejo na to, da so določeni posamezniki na neki način, npr. po načinu komuniciranja, vpeti v takšne mreže.
".

Kaj natančno ta odgovor pomeni, direktor SOVE ni podrobneje pojasnjeval, lahko pa bi sklepali, da SOVA, podobno kot ameriška NSA, izvaja nadzor in analizo prometnih podatkov.

Glede na to, da v Sloveniji uradno še nimamo uveljavljene Direktive o hrambi prometnih podatkov, je njegov odgovor vsekakor zelo zanimiv.

15 komentarjev

bzp ::

A si res v tej drzavi cist vsak lahko dovoli vse? :|

MarkV ::

Če nas ne nadzoruje SOVA nas pa gotovo kdo drug. Tisti ki ne verjame naj si namesti peerguardian 2 (freeware). V 2 minutah se na povprečnem računalniku nabere 5-10 requestov (ping oziroma karkoli drugega) s strani raznih korporacij, edu in gov agencij.;((

poweroff ::

To so virusi in razni portscani. Večinoma (99,99999999999999999%) gre za zombie mašine in ne za nameren državni nadzor. Ne paničarit brez potrebe. ;)
sudo poweroff

gumby ::

SOVA te ziher ne bo sla pingat...:D

sicer pa firewall lepo opravi s tako nesnago (portscani in podobno)
my brain hurts

Osprey ::

Hm, no ja, Podbregar je rekel "po načinu komuniciranja." To je za moje pojme zelo širok pojem in sam po sebi še ne govori, da SOVA izvaja analizo prometa. Kar pa še ne pomeni, da tega ne dela.
Tudi sam sem že včeraj prebral ta intervju in pri tem mi ni padla kaka taka asociacija v glavo. Ne vem no...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

Looooooka ::

Dejansko pa spremljamo različne situacije in nekatere povezave
tole lahko samo geek prevede v : analiziramo internet promet in na podlagi podatkov sumimo da bla bla bla...
vsak "normaln" osebek bi si pr situacijah lahko mislu miljon drugih stvari...
klic v tujino...transakcija na xy racun...povezave pa ne vem poslovne povezave z znanimi sumljivci...
tko da tlele jst ne vidm nobenga prestrezanja internet prometa...in glede na to da nasi ISPji se zmer nimajo kesha za opremo in se na velko probavajo resit tega financnega zalogaja dvomim da kj tazga ze delajo.

Vesoljc ::

> Ne paničarit brez potrebe.
:p
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Mr.B ::

Blokada - Ping , je nekaj najbolj idijotskega, kar večina neznalcev naredi. Ostalo pa pusti na defoutu. Me zanima, kam boš prestavil public WEB, ki bo tarlča napadov. Noben zobi, ne uporablja več ICMP-ja.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

slassi ::

Takoj se odhitel še enkrta brat interviju! No ja "besno" sem kliknil na link! :)

In prihajam do podobnega zaključka kot, nakateri!
Jaz ne vidim nobenega namigovanja na "nadzor in analizo prometnih podatkov."

Me pa zanima od kod tak zakjuček? mi zna kdo to razložit?
Ker meni ni jasno zakaj bi tako sklepal!
Pa me zanima način razmišljanja. je zanimiv!
Eni mamo,druge pa baše, a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slassi ()

tecumseh ::

Ne vem, meni vse kaze na to, da neke komunikacije ze morajo prestregat, ce lahko rece da so nekateri "po načinu komuniciranja" v teh vodah. Torej telefonski pogovori ali pa medmrezna komunikacija, v gostilnah najbrz nimajo skritih mikrofonov :).

StajercSSS ::

Mene nadzirajo...vsak dan..
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

MarkV ::

Te daje paranoja ali si taliban?>:D

poweroff ::

MrB. Blokada - Ping , je nekaj najbolj idijotskega, kar večina neznalcev naredi.
Nekateri preverjamo če je ICMP "veljaven" in le takega spustimo skozi. ;)

Looooka: vsak "normaln" osebek bi si pr situacijah lahko mislu miljon drugih stvari...
klic v tujino...transakcija na xy racun...povezave pa ne vem poslovne povezave z znanimi sumljivci...
tko da tlele jst ne vidm nobenga prestrezanja internet prometa...in glede na to da nasi ISPji se zmer nimajo kesha za opremo in se na velko probavajo resit tega financnega zalogaja dvomim da kj tazga ze delajo.


LOL!
Kaj pa je "klic v tujino" in "transakcija na nek račun" drugega kot prometni podatek? Looooka, še velik se boš moral naučiti. Eno je prestrezanej VSEBINE prometa (prisluškovanje), prestrezanje prometnih podatkov pa nekaj čisto drugega. Ne štekaš? Ne sekiraj se, tudi na sodiščih sem že naletel na sodnike in odvetnike, ki tega ne razumejo.

Grudge: Hm, no ja, Podbregar je rekel "po načinu komuniciranja." To je za moje pojme zelo širok pojem in sam po sebi še ne govori, da SOVA izvaja analizo prometa. Kar pa še ne pomeni, da tega ne dela.
Kaj pa naj to pomeni? Po intonaciji glasu, ali kaj? Ali po "vzorcih" in "omrežju" komunikacijskih povezav? No, to slednje so pa natanko prometni podatki.

Bo treba še kakšno poglavje o data miningu in analizi omrežij prebrat...
sudo poweroff

slassi ::

Matthai!

Če bi bolje spremljal zadeve okoli SOVe bi vedel, da je Podbregar
nekaj mesecev nazaj v informativni oddaji na nacionalni televiziji povedal, da SOVA trenutno nadzuruje manj ljudi, kot je prstov na eni roki!
Torej iz tega sledi, da morda ali bolje zelo vrejtno spremlja tudi njihov "promet".

Da direktor obveščevalne službe pove koliko oseb trenutno nadzira obveščevala agencija je za demokratično evropo zelo zelo redka!
Iz Pobregarjeve izjave ni mogoče upravičeno sklapati, da SOVA nadzoruje "promet" razen tistih za katere pridobi dovoljenje sodišča!

Za persojo ali novica meji na paraojo pa prepuščam drugim uprabnikom!

Torej kaj mislite ostali???
Eni mamo,druge pa baše, a ne?

poweroff ::

Dejstvo je, da SOVA uradno ne želi povedati števila oseb, ki jim nadzoruje TK sredstva. Dokaz? Pobrskaj med starimi članki in odločbami pooblaščenke za dostop do informacij javnega značaja - SOVA mi je dostop do teh podatkov zavrnila.

Je pa Boštjan Šefic iz SOVE 26. avgusta 2004 v oddaji 24ur izjavil, da naj bi SOVA na leto pridobila okrog deset odredb za prisluškovanje.

To je seveda prisluškovanje. Kaj pa nadzor prometnih podatkov?

Ne pozabimo tudi kdo je bil vodja oddelka za prisluhe: Na Sovi s ponarejenimi spričevali.

Tolk v razmislek.
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Patrija po volitvah?

Oddelek: Problemi človeštva
202344 (1703) Person
»

Cvikel najel Klavoro in Gričarja za svetovalca

Oddelek: Problemi človeštva
51534 (1162) jozek
»

Brez enic v strokovnih šolah?

Oddelek: Loža
71296 (911) bozjak
»

Množično beleženje prometnih podatkov o telefonskih klicih Američanov

Oddelek: Novice / Zasebnost
495508 (3877) Matevžk
»

Tudi Yahoo! bo sledil uporabnikom

Oddelek: Novice / Zasebnost
212784 (2287) BBB

Več podobnih tem