Slo-Tech - Matej Čekon je spisal članek o ponovnem polnjenju kartuš za nekatere Canon-ove tiskalnike. Z veliko slikami do velikega prihranka denarja (ob skoraj neznatnem poslabšanju kakovosti izpisa). Veselo branje
Ni bilo povedano-dosti polnilcev za Canon printerje ima zraven brizgalko s katero potegnemo iz kartuše 1-2ml tinte. S tem preprečimo nadaljne iztekanje in "prepucamo" pisalno glavo.
Super. Jaz celo prakticiram da imam luknje zaprte za majhnimi kniping vijaki. Za polnjenje vijak samo odvijem, dofilam in zaprem nazaj tako da kartuš niti ne dajem ven pa še zapirat jih ni treba spodaj ker so gobice že na glavi in "zaprte". Res pa, da se mu včasih "zmeša" in moram skozi postopek čiščenja glave.
zanimivo, po eni strani enostavno in z dolgoročnogledano finančno ugodnostjo, kako pa je kaj s hp-jevimi kartušami, konkretno za razne PSC multipraktike?
Primerjalne slike stolpcev bi lahko zožal za cca 60% Drugače pa vzpodbudno, čeprav zadnje čase printam samo ČB na lasercu, bo treba še kej barvic nabavit.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.
Skupni strošek za vse nove originalne kartuše je torej 16.253 SIT, kar je kljub temu da so kartuše dokaj velike, še vedno previsoka vsota, da bi lahko brezskrbno tiskali. Za tolikšno vsoto lahko dobim toliko črnila za polnjenje, da kartuše napolnim najmanj 10x. Ti modeli nadomestnih kartuš zaenkrat še ne obstajajo, čeprav pravega razloga za to ne vidim.
@jest10 - Pri teh modelih tiskalnika je glava vgrajena v tiskalnik in nimaš kaj vlačit črnila z brizgalko ven. Sicer pa sem v moje prikazu polnjenja uporabil res čisto osnovno orodje in nisem imel kit kompleta.
Slike s primerjalnimi stolpci so pa raztegnjene zaradi tega, ker bi potem raztgnilo thumbnaile po višini na skoraj polno velikost slike. Zgleda se thumbnaili na S-T določajo po širini slike.
Povem vam, da se splača printat na laserja, boljša kakovost, višja hitrost in znatno cenejše tiskanje. Jaz sem imel poln qfr menjavanja kartuš vsake dva tedna. Kupil sem svoj laserc pred dvema letoma in mi je držal toner do pred kratkim, printal pa se zelo dosti (po cele skripte, tudi za sošolce). Zdaj imam obnovljen toner za 7000 sit za 6000 strani.
LAser je sicer fina stvar, a zaenkrat je vsaj zame lahko samo dopolnitev, ne pa zamenjava za inkjet.
Laser ni barven (vsaj poceni laser ne- mislim poceni glede odtisa), pa tudi na namenjen tiskanju CDjev itd.
Resda je manj občutljiv glede papirja, ampak je tudi končni rezultat lahko slabši kot na dobrem inkjetu, če gre za stvari, kjer se je treba potrudit in naredit kaj res natančno.
Pa tudi nisem ziher, da je njegov odtis kaj cenejši kot odtis inkjeta, če primerjaš oba z uporabo refillov.
Hitrejši pa je, tu ni kaj. Samo to pride do izraza, če veliko printaš dokumente s pardest stranmi ali več.
Tudi prej sem že imel laserca, pa sem kljub temu nabavil še Pixmo MP500 kasneje zraven. Laserc je dober za printanje raznih črnobelih PDFjev in podobnih stvari, medtem ko Pixma dela "ubitačne" slike na fotopapir in zna printat na CD/DVDje - kar postane prava zasvojitev, ko vidiš kakšni rezultati se dajo dobit z relativno poceni opremo.
@cLuBbY HPjeve kartuše se tudi dajo relativno enostavno polnit (ker jih ni treba popolnoma zatesnit kot canonove kartuše). Sem napolnil tudi že ogromno število kartuš za HPje. Trik je edno v tem, da moraš kartušo napolnit takoj, ko začne kazat znake, da gre proti koncu. Kakšne kartuše, ki nekaj časa stoji se raje sploh ne spravi polnit, ker ti bo požla preveč živcev, na koncu jo boš pa še vedno lahko vrgel samo v smeti. Je pa treba na teh kartušah (mislim, da so številke 27, 28 in 56, 57) odlepit nalepko zgoraj), pod nalepko pa so že odprtine skozi katere se vidi gobica. Potem pa samo z brizgo vbrizgaš ustrezno barvo v ustrezen prekat v kartuši. Pomembno je, da polniš zelo počasi, saj s tem daš možnost gobici, da se dobro prepoji s črnilom.
>>> Resda je manj občutljiv glede papirja, ampak je tudi končni rezultat lahko slabši kot na dobrem inkjetu, če gre za stvari, kjer se je treba potrudit in naredit kaj res natančno.
za vektorske slike ni drugega kot laserc. sploh ko omenjaš natančnost. z laserom boš dobil črto, z inkjetom pa kosmato črto, oboje seveda ob predpostavki da boš dal printat vektorsko grafiko.
jaz imam pixmo samo za slike in printable cdje.
ko želim z markerjem it kje čez ni primerjave med laserjem in inkom.. ink se razmaže in mi uniči marker.
glede na to da se dobijo barvni laserji že za 100 ksit pa tudi več nevem kako dolgo bo še ta pixma zdržala.
ko želim z markerjem it kje čez ni primerjave med laserjem in inkom.. ink se razmaže in mi uniči marker.
Odvisno od papirja. Ravno včeraj sem tipu pokazal vizitke sprintane na inkjetu. Ko je pvrašal, kako zadeva prenese vodo, sem dal vizitko pod pipo. Ti ni mogel verjeti. Sledi kretkotrajnega potopa so bile nikakršne ali minimalne, pa še teh je večina izginila, ko se je stvar posušila.
To resda ni navaden papir, ampak za take in podobne zadeve je vsaj zame inkjet še vedno pred laserjem. Ali recimo za printanje folij za fotopostopek, kjer poleg črnine potrebuješ še natančnost in točnost. Res je, da z laserjem lažje dosežeš črnino, za katero je treba pri inkjetu eksperimenitrati, a končni rezultat je lahko na inkjetu, ko vse ostalo upenališ, vendarle boljši.
Da ne govorimo o tem, da za relativno normalen denar dobiš že A3 inkjet.
glede na to da se dobijo barvni laserji že za 100 ksit pa tudi več nevem kako dolgo bo še ta pixma zdržala.
Poglej stroške tiska za te laserje pa se bomo pogovarjali dalje.
Kaj mi lahko kdo predlaga nadomestne kartuše za BCi 6. Zadnjič sem ene probal, pa je kvaliteta dosti slabša kot original - na foto papirju se pri fotografiji poznajo čez celo sliko črtice, kot da bi bila glava zamašena. Sicer ni hudo ampak je slabše kot je bilo z originalnimi. Mimogrede, žena ni opazla da je slabše, dokler ji nisem pokazal.
HPjeve kartuše se tudi dajo relativno enostavno polnit (ker jih ni treba popolnoma zatesnit kot canonove kartuše). Sem napolnil tudi že ogromno število kartuš za HPje. Trik je edno v tem, da moraš kartušo napolnit takoj, ko začne kazat znake, da gre proti koncu. Kakšne kartuše, ki nekaj časa stoji se raje sploh ne spravi polnit, ker ti bo požla preveč živcev, na koncu jo boš pa še vedno lahko vrgel samo v smeti. Je pa treba na teh kartušah (mislim, da so številke 27, 28 in 56, 57) odlepit nalepko zgoraj), pod nalepko pa so že odprtine skozi katere se vidi gobica. Potem pa samo z brizgo vbrizgaš ustrezno barvo v ustrezen prekat v kartuši. Pomembno je, da polniš zelo počasi, saj s tem daš možnost gobici, da se dobro prepoji s črnilom.
lahko samo potrdim napisano. mi je zmanjkalo črnila (refill) na HP PSC 1215, pa sem komaj po mesecu dni ponovno napolnil. ker so bile tiste špukcevčice™ že delno zamašene, je bil print nikakav. stvar sem potem rešil s pihanjem skozi odprtino za refill. po tem posegu zaenkrat dela OK. si pa splača ogledati stran crnila.net, saj vsebuje dobro napisana navodila za polnjenje raznih kartuš, ter odpravo težav.
Brane2. Kolikor se spomnem raznih testov v Monitor-ju, je print na laserju kar nekaj cenejši, kot print na Inkjet-u. Z upoštevanjem polnjenja, seve. Tako, da bi jaz tole tvojo prepričanje preveril !
Refill za HP 1200 me stane 10 kSIT in je dober za 2500 strani teksta. To pomeni, da me ena stran na laserju stane 4,00 SIT tako čez palec.
S enim polnjenjem kartuše pa jih sprintam reciva 100. Pa jih bistveno več, ampak naj bo 100. V kartušo spravim tam nekje 8 ml črne po polnjenju, pa naj bo 10.
En deci, katerga prodajna cena je 2.200 SIT za Epsona mi torej zadošča za vsaj 10 polnjenj.
To pomeni, da me 1000 strani stane 2.200 SIT ali 2,20 SIT na stran.
Tudi če predpostavim, da imam HPja, katerga črna je nekaj dražja, sem na 3-4 SIT/stran
To po zgornjih predpostavkah, samo 100 strani teksta na kartušo itd.
Poleg tega so postavlljeni pogoji nartavnost optimalni za ČB laser. Če je na strani vsaj nekaj barve, se prednost inkjeta drastično poveča. Da o ostalih zahtevah, kot so večji formati, tisk na druge materiale, tisk CDjev, natančen high-DPI tisk ne govorimo.
Skozi leta sem opazil, da je printanje stvari tako za domačo uporabo prej posledica slabega monitorja in nasploh HW kot pa dejanjske potrebe po papirju.
Če imaš firmo, ki se bodisi ukvarja z oblikovanjem ali izdelavo načrtov itd, potem je to druga stvar. Stranke hočejo določene stvari na papuirju in mimo tega ne moreš.
Ravno tako z izstavitvijo računov, perdračunov, ponudb itd.
Če pa printaš stvari, zato da si jih lahko na papirju prebereš, bi pa resno kazalo razmisliti raje o kakem solidnem 20" LCDju ali dveh, kot pa o laserju.
Papir je omejen. LCD ga prekaša v vseh pogledih, razen prenosljivosti in mogoče porabe energije. Se pravi, ko rabiš kak pildek v žepu na terenu, valjda ne boš s sabo vlekel prenosnika, ampak če je tega več, se tehtnica hitro lahko prevaga.
Ne spomnim se, kdaj sem nazadnje skozi laser spustil karkoli, kar ni bilo račun/ponudba/povpraševanje itd in skozi inkjet karkoli razen CD ploščka, inkjet folije, plahte sveže sprintanih vizitk, fotke ali posterja itd.
Za domačo uporabo na solidni mašini sploh ne bi vzel karkoli več od majhnega solidnega inkjeta, pa še ta bi bil bolj malo v uporabi večino časa.
>>> Če pa printaš stvari, zato da si jih lahko na papirju prebereš, bi pa resno kazalo razmisliti raje o kakem solidnem 20" LCDju ali dveh, kot pa o laserju.
Jaz printerja doma nimam. V službi ga sicer imam, a tiskam minimalno.
Tiskam pa veliko - v PDF in PS datoteke. PRednosti takega tiskanja so zelo velike. Imam obsežen arhiv dokumentov, ki jih je enostavno preiskati. Ctrl-F vpišem ključno besedo in najdem ustrezen "print". Pri papirju to ne bi bilo mogoče.
Je pa res, da knjigo rad fizično primem v roke. Zato kupujem veliko knjig.
Se pa bati da boš postal borg zaradi branja iz monitorja ob tem, da stalno visiš na internetu, imaš svoj digital life (blog, virtualna identiteta,...) je pa rahlo zgrešeno... Pa brez zamere.
hehe. jah ne. sej se odvajam.. samo so počitnice.. točno blog imam :)
aja.. zamere.. hmm za moje pojme to samo tisti rečejo ki se počutijo krive ;) ne ni zamere. saj si le naznanil resnico. tako da se ti ni treba počutit krivega.
da se mi člankov, ki si jih iz wikipedie preberem, ne da brat na monitorju. članki so ponavadi po 15 sprintanih strani in si jih večkrat preberem, ali pa jih še komu dam za prebrat. včasih si kako zadevo tudi označim, ki je bolj pomembna.
Meni ni problem brat daljših tekstvo na dobrem monitorju, kjer si lahko skaliram tekst in page, mogoče nastavim default font in si nastavim pogoje gledanja.
Pri papirju je to težje. Stvar je taka kot je, ne da se ji enostavno spreminjat formata in ker stvar ne sveti, je veliko bolj odvisna od pogojev branja.
V glavnem, ob pametni uporabi elektronskih medijev lahko omejiš uporabo papirja in pospešiš prejemanje informacije, pa še dreves ne uničuješ.
Ampak, če članek že govori (tudi) o kvaliteti printa, se mi zdi, da manjka ena zadeva, ki pa me ZELO zanima.
Namreč - kako je z obstojnostjo natisnjenega: - se zadeva razpacka, če papir primeš malo bolj nerodno ali pa npr. bolj na trdo potegneš s prstom čez print ?? - a zadeva kolikor toliko dobro preživi označevanje z markerjem ??
A ve morda kakšen uporabnik teh Canonov kaj več povedat o tem???
Obstojnost je malo težje testirat kot vse ostalo, zato lahko povem samo bolj "neuradne" rezultate kako se pri meni obnašajo črnila. - črnilo se ne packa po tistem, ko mu pustiš kakšno minuto, da se posuši - enako je pri originalnem črnilu in pri refillu. Pacati se bi začelo, če bi res s prstom prav drgnil nekaj časa prav eno določeno mesto na listu papirja.
- Marker je verjetno tudi na drugih inkjetih bolj pogojno uporaben. Namreč črnilo markerja razmoči papir in s tem tudi črnilo, ki je natisnjeno na papir - tako da malo pacanja se pozna v vsakem primeru. Glede na to, da Canon z originalnimi črnili zagotavlja vodoodpornost natisnjenih stvari je to le iluzija - sem probal par printov samo prijeti z mokrimi prsti... pa so se tudi original črnila začela razlivat. Mogoče če bi uporabljal kakšen poseben ultra super duper papir bi bilo res vodotesno, na navadnem papirju in na foto DVDjih pa ni.
Ja, thnx za info. Malo sem brskal po webu in ... Epsonove Durabrite zadeve naj bi dale bolj obstojne printe; kot oni sami trdijo. (???) Problem pa je, da se teh Durabrite kartuš menda ne da filat, kar pomeni, da se je treba še kar skeširat, če hočeš malo več printat. Očitno pri inkjetih obstojnost pa poceni prinatnje ne gresta skupej.
Tudi mene je članek spodbudil k polnjenju kartuš. Z HPjevimi 56 in 57 sploh ni problemov, set za polnjene sem naročil na netu, skupaj s barvami sem dobil tudi prav solidna navodila. Sedaj pa sem se odločil spopasti tudi z manj ugodnimi (zaradi lukenj in teženja printerja) CLI 8 kartušami za Canon Pixmo 4200, barvo sem naročil pri eni drugi firmi, dobil cel set vseh barv in inekcijskih igel v sicer ne ravno ugledni vrečki, zraven za navodila pa.... sprintan in sfotokopiran članek s Slo-techa, povrh prav grdo obrezan.
@Jackal To se mi zdi too much. Upam, da boš kaj ukrenil glede avtorskih pravic. Kolikor vem, obstajajo moralne in materialne avtorske pravice in navodila (torej tvoj članek) so del izdelka. Pišuka - v SLO, če je nekaj objavljeno, že vsak misli, da lahko s tem počne baš kar hoče.
Hm, glede cene tiskanja na laser. Mi doma smo z original tonerjem (še prvi, ki je prišel z tiskalnikom) trenutno na cca. 6,5 SIT/stran (2.700 strani trenutno, 18.000 stane original toner), barve in črnina so take, kot se zagre, velik plus laserja pa je tudi to, da daš noter toner, potem ti pa kar nekaj časa ni treba skrbet, da bi ti ga zmanjkalo. Jaz tako že od tega novega leta printam brez bojazni, da bi mi zmanjkalo barve ravno, ko hočem kaj nujnega natisnit. Torej končne cene/stran še ne vem, gre pa vztrajno dol. Z neoriginal tonerjem bi pa verjetno bila še nižja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.