» »

Kako narediti particije?

Kako narediti particije?

mmisv ::

Kako narediti particije? Mi lahko kdo opiše postopek? Sedaj imam win 98, rad pa bi imel tudi linux. Na eno particijo bi šli winsi, na eno pa linux. Katerega bi rač. zagnal pa bi si izbral ob zagonu računalnika. Ali bi se to dalo?.
Hvala

Matej

whatson ::

Emm:) najlazje je delat z partition magicom... ali pa s fdiskom.. sicer pa ce bos namestil Linux ti bo Linux itaq naredil svojo particijo (s programom Diskdruid ali Diskdrak.. ali dugo) ... Lilo loader si pa posnami na osnovno boot particijo...
skratka: Partition Magic ali pa kar v Linuxu naredi...

mojsterpeter ::

poišč na netu program Drive2drive - zelo enostaven in hiter program za particije, pa še iz Win9x deluje in ne iz Dosa
ill communication

trot ::

Ti kr pod linuxom nared, se bo? vsaj ?esa nau?il :)
Tud linuxov fdisk ni bol kompliciran kot MS-ov

fulgur ::

bom kar tule vprašal..... imam dva diska na mojem kompu, pa ne vem ali sta to fizično ločena diska ali gre za particijo... kako to preverim?

kixs ::

Lahko v BIOSu, lahko v Disk Management-u (verjetno se najbolje).

PS:
Pravzaprav imas dva logicna pogona (C, D). Lahko pa imas tudi dva locena diska.

lp

fulgur ::

Kje pa je disk management?

hvala:))

marsovcek ::

Z desnim gumbom miši klikni na My computer na namizju in izberi Properties (ali pa sočasno pritisni tipki Win in Pause), pojdi na Hardware in Device manager. Odpri + pred Disk drives in preštej :).

linuxdady ::

Zapeci si Parted Magic in poženi računalnik s CD zgoščenke.
Dobil boš vse odgovore - od števila priključenih diskov do razdelkov na njih.
Prav tako boš lahko diske na novo uredil po svojih željah in potrebah.

Glede dvojnega zagona pa - vse distribucije Linuxa ustvarijo zagonski nalagalnik, ki omogoča izbiro med operacijskimi sistemi, ki so nameščeni. Zato morajo biti Okna že nameščena, preden začnemo z nameščanjem Linuxa.

fulgur ::

Hvala vam za odgovore... :P

Drugače pa sem pri formatiranju naredil eno neumnost.... pri inštalaciji winsov sem ustvaril novo particijo veliko 50 GB, ostalih 180 GB pa sem butec pustil unpartitioned... Tako imam sedaj en disk C:\ velik 50 GB, drugega pa nimam..... vem da bi lahko drugega naredil z partitionmagic, ampak ker gre za fotrov računalnik, kjer ima zelo pomembne podatke (dela gor za službo), se mi zdi riskantno da bi drugo particijo naredil z omenjenim programom... bral sem da so zaradi teh programov ljudje že izgubljali vse podatke... tako da si tega skoraj ne upam.... je mogoče na kakšen drug način unpartitioned del HDD uredit v particijo D:\.... mogoče v BIOSU? ali na kakšen bolj windowski način?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fulgur ()

linuxdady ::

Če gre za tako enostavno zadevo, kot je dodajanje razdelkov na nedodeljenem prostoru, si s Parted Magic brez skrbi. Pa ne zamenjaj Parted Magic s Partitionmagicom! Ne samo, da Parted Magic ne bo napravil nobene škode, živi CD vsebuje tudi kar nekaj orodij za reševanje. Programi, ki tečejo v operacijskem sistemu, nameščenem na trdem disku, namreč kaj radi malo požagajo vejo, na kateri sedijo. Na živem CD pa je celoten operacijski sistem (Linux, razumljivo), potreben za izvajanje programov za pripravo diskov in za delovanje ne potrebuje v računalniku priključenih trdih diskov.
Malo več o tem:
http://linux.prinas.si/forum/viewtopic....
http://linux.prinas.si/forum/viewtopic....

Zgodovina sprememb…

quartz ::

?
Tako imam sedaj en disk C:\ velik 50 GB, drugega pa nimam..... vem da bi lahko drugega naredil z partitionmagic, ampak ker gre za fotrov računalnik, kjer ima zelo pomembne podatke (dela gor za službo), se mi zdi riskantno da bi drugo particijo naredil z omenjenim programom...


Kolkr jst tole razumem si vse morebitne podatke med inštalacijo windowsow na disku že formatiral in je 180Gb unpartitioned del, ki ti ga v windows ne pokaže prazen, na C: pa imaš 50Gb in Winse? WTF zdj skrb za podatke?

Če si karkoli štromal z razdeljevalnikom diskov pri inštalaciji Windowsov, ne da bi že prej imel particijo...in si Windows pri tem namestil na novo narejeno particijo (50Gb), ti je pred tem itaq cel disk formatiral....nema višje ništa tamo! Tko da lahk greš direkt linux nameščat, ki ti bo zaznal in dal možnost formatiranja tistih 180Gb...

EDIT: Zaj...! Prepozno opazil, da gre za različna avtorja...

Z Disk Manegment se da menda tud sformatirat unpartitioned particije, pogoj je da ti jih Windows zazna, če pa ne pa že imaš odgovor zgoraj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: quartz ()

fulgur ::

ja..... jz nimam nč z linuxom... hehe.... sm en drugi.... jz sm samo formatiral prvotni nerazdeljen C:\ disk (250 GB) in naredil particijo C:\, veliko 50 GB, pustil pa sem po nesreči 180 GB velik unpartitioned del... Tako da komp je cel sformatiran.... tako da nema više vsega, kar me nič ne boli... sedaj bi pa rad naredil iz unpartitioned 180 GB D:\ particijo...

Sej je unpartitioned particija že sformatirana? samo z disk management naredim kar je treba?

linuxdady ::

Saj ni treba imeti sicer nič z Linuxom. S Partedmagic lahko ustvariš tudi FAT32 ali NTFS
razdelke.

dejan03 ::

Mene pa zanima kako narediti pri noovem računalniku dve particije nalagal bom nanj xp ki bodo šli na c particijo drugo particijo pa nevem a mora biti po pravilih d ali e ,a je pomembno na katerem je dvdrom na d ali e ???
Pa še nekaj disk je velik 250GB rad bi imel c velik kakšnih 70GB razliko pa na d oziroma e na tisto particijo ki si mora zaporedno slediti,no in sedaj me zanima ko ustvarim particijo c moram določiti koliko bo velika če želim da je velika 70GB moram vnesti to v bytih a je to 70000 bytov,mislim kako to preračunam da dobim to številko da je enaka 70GB in ko to vnesem ustvarim drugo particijo d oziroma e a na teej drugi particiji ni potrebno vnašati velikost a razliko računalnik sam določi ali pa je moram tudi tukaj določiti???
Vem da je mogoče malo smešno vprašanje ampak do sedaj sem vedno imel vse na eni particijo sedaj bi pa imel na dveh pa bi želel da mi to nekdo razloži po vrsti kako si sledi ustvarjanje particij !!

Ciklamen ::

Vseeno je kako ga poimenuješ...
- End of the Post ->

dejan03 ::

A mi lahko kdo malo bolj obširno razloži kako si particije morajo slediti in kako jih ustvariti oziroma kako ustvariti velikost particije???

Blinder ::

Ko boš dal not cd pa bootnil iz cd-ja, bo te prej al slej vprašalo za particije. Obstoječe particije brišeš(mislim, da je tipka 'D' in potem 'L' za potrditev izbrisa). Potem pa ustvariš nove particije. Prva particija mora bit 70GB(70*1024MB), če se ne sekiraš za tiste 2.4%, lahko vtipkaš kar 70000. Potem pa za preostali prostor daš še drugo particijo.
Meni za particioniranje zgleda približno takole
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

dejan03 ::

Hvala za izviren odgovor!!!
Se pravi koliko GB želim imeti na particiji npr. 120GB pomnožim z 1024 in dobim število ki ga moram vnesti !!!

linuxdady ::

Najbolj preprosto in najbolj varno je, če razdelke na trdem disku pripraviš vnaprej s pomočjo
PatredMagic žive zgoščenke:http://wiki.partedmagic.com/index.php/M...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oblika particij ter namestitev windowsov

Oddelek: Pomoč in nasveti
71173 (948) Jst
»

Saj se ne more zgoditi meni - izbris particije wtf? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
784616 (3598) Dejk0
»

Kako že obstoječo particijo razdeliti na 2 brez izgube podatkov

Oddelek: Operacijski sistemi
236671 (6340) Icematxyz
»

Katera Linux distribucija je primerna zame? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
6611386 (9119) kriko1
»

[Windows] Kako odstraniti Linux particijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
627792 (6876) buneech

Več podobnih tem