» »

Saj se ne more zgoditi meni - izbris particije wtf?

Saj se ne more zgoditi meni - izbris particije wtf?

«
1
2

DonMatejo ::

Pozdrav!

Problem: včeraj sem dobil prenosni disk. Situacija v računalniku je izgledala takole:

C: 145 GB
D: 340 GB
H: 100 GB
I: 60 GB

C in D sta iz laptopovega WD 500 GB, H in I pa iz prenosnega USB WD 160 GB. Danes sem hotel združiti H in I s partition magic 8. Pred tem mi program svetuje popravilo 2 sektorjev, kar seveda izberem. Normalno obkljukam MERGE in pravilno! izberem particiji. Program se izvrši brez napak, računalnik se ponovno zažene.

Dobim novo stanje:
C: 145 GB
H: 100 GB
I: 60 GB

Kako? Kako lahko napiše, da je merge potekal brez napak, ko pa mi izbriše eno particijo, ostali dve pa ohrani nedotaknjeni.

Device manager pravilno pokaže kapaciteto diska 500GB in particijo C: kot Avalible partitions. O particiji D: ni ne duha ne sluha. System restore je neuporaben, saj zajame samo "avalible partitions".

Kaj storiti? Ali lahko poskusim kaj sam, ali je nujen servis? Prosim za nasvet, hvala vsem.

Matej

oldguy ::

Uporabi GetDataBack da dobiš nazaj podatke.

Za resize, merge ali copying particij priporočam Partition Wizard. Partition Magic se tudi pri meni ni izkazal kot zanesljiv.

Trinitron ::

Z enim od številnih programov za reševanje izbrisanih datotek reši podatke na D, nato ponovno formatiraj particijo D in jih posnemi nazaj.

Je pa tudi meni Partition Magic naredil večkrat škodo kot korist... Manipuliranje s particijami je zdaj vgrajeno tudi že v Win7 (Control panel -> Administration Tools -> Computer management -> Disk Management) in mi do zdaj še ni povzročilo problemov.

Lonsarg ::

Ne vem kako ti je lahko ko si mergal 160GB disk pokvaril 500GB disk? Saj nisi dovolil partiton magicu sploh dotikat 500GBdiska ane? Drugače pa moje izkušnje so, da če kak partition magic zazna kakšno napako da se mu NE DOVOLI popravit. Ker dostikrat je samo program tako star, da ne zna brati kakega novega formata,in torej z "popravljanjem" samo naredi kakšno škodo,čeprov ni nujno da je to tvoj primer, lahko je kaj drugega.

Kaj teh 340GB ti zdaj zazna kot neparticioniran plac?

DonMatejo ::

Azgard - zdaj vem! :D

Seveda nisem dovolil, da bi se dotikal 500GB.
Zdaj sem s TestDisk-om dobil tole:


Kaj storiti zdaj, ali naj uporabim GetDataBack ali kaj drugega?

Azgard - ne, teh 340 GB mi sploh ne zazna... napiše mi, da je 145GB primary, pa da je 100MB reserved (za winse pa boot). ostalo je prazno.

Zgodovina sprememb…

paljer ::

Kaj pa če bi ti pogledal v upravitelja diskov od Windows, kaj ti tam kaže? Mogoče moraš samo ponovno dodeliti črko pogonu D.

DonMatejo ::

GetDataBack pokaže tole: v GB sm se mal zmotu, ampak najde pa ga.



Indexing options pokaže tole:



Medtem ko device manager pod diskom napiše tole o volumih:




Kaj naj naredim sedaj?
Grem naprej s GetDataBack?
Iščem v windowsih?
3 opcija?

Hvala za tako hitre odgovore.
Matej

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

kot ti je pajler rekel, poglej še pod Disk managment, lahko da je particija čisto cela, samo črke nima dodeljene, da jo v raziskovalcu ne vidiš, glede na sliko sklepam da je particija čisto cela, formatirana kot NTFS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DonMatejo ::

Azgard, pajler... najde, vse lepo in prav. tudi Make this partition active naj bi deloval, čeprav vidnih sprememb ni.

če pa hočem dodeliti particiji črko ali pogledati v lastnosti, pa se napiše tole:


Najbrž getdataback? zdaj sem prepričan, da je spremenil ta dva sektorja... :S

misek ::

Najprej še enkrat restartaj računalnik pa še enkrat poskusi dodeliti črko.

DonMatejo ::

no, restartiral računalnik.

Zdaj se ne poženejo niti windowsi. Pravi BOOTMGR missing. Press Ctrl+Atl+Delete to restart. In se ujame v zanko, ker ga ne spusti naprej. :S

V biosu je boot sequence 1. CD, 2. HDD... ne morem prestaviti hdd na prvo mesto, CD pa ni notr.

Kaj zdaj?
Ali naj ga povozim s Win instal cdjem pa dam repair? ali svetujete še kaj.

Zgodovina sprememb…

misek ::

Očitno moj nasvet ni bil dober :|

Po moje ti je Partition Magic spreminjal sistemski disk. Drugače sedaj ne bi bili problemi.

Morda bo pomagalo kaj takega: http://www.niharsworld.com/2009/11/09/s...

Icematxyz ::

Kaj zdaj?


Če prav razumem imaš 2 trda diska. In na obeh dva razdelka. In hotel si združiti oba razdelka na zunanjem trdem disku. Ampak si pa v praksi v dveh potezah najprej izbrisal 1 razdelek na notranjem trdem disku. V drugi potezi pa morda še prvega.

Jaz bi rekel da pusti vse skupaj pri miru. In vprašaj kakšnega prijatelja ki se malo bolj na to spozna. Če se da še kaj narediti. In da on zadevo pogleda.

Drugače pa če si še dovolj samozavesten, da boš sam rešil zadevo. Uporabi kakšen Ubuntu. In sploh preveri z kakšnim gParted. Kakšno je stanje na notranjem trdem disku. Zunanjega trdi disk pa zaenkrat odklopi. Ker dejstvo je da si prvič izvajal spremembe na notranjem trdem disku in ne zunanjem.

DonMatejo ::

Am, cel vikend mam časa poskušat.

Misek, ni panike glede tvojga nasveta. sm že prej restartal komp, pa ni blo te pene, tak d.

Icematxyz - ja, imaš res. ampak trenutno imam priklopljen samo en 500 gb disk, na katerem mi C: 145 pokaže, D: 340 pa ne. Zdj bi pa rad, da mi obadva pokaže.

Icematxyz ::

Make this partition active naj bi deloval, čeprav vidnih sprememb ni.


To je tvoja težava. Za to se ti Windows ne zažene. In nič drugega ne bo pomagalo kot da to popraviš. Tako da uporabi gParted. In sistemski razdelek na katerem imaš nameščen Windows. Spremeni nazaj zastavico na "boot".

 Desni klik na razdelek

Desni klik na razdelek



 Zastavice spremeni na Boot

Zastavice spremeni na Boot



Vir slike

Potem se ti bo Windows spet zagnal. Razdelek D: pa ne vem ali so problem podatki na njem ali samo da ga dobiš nazaj? Preveri še v gParted zastavico da na razdelku D ni slučajno na hidden. Če je jo "odkljukaj". Če ni in če podatki niso problem. Ustvari preprosto nov razdelek.

Zunanji trdi disk pa potem če želiš spet preprosto priključi in ga izberi v izbirniku desno zgoraj v gParted. In spet lahko na zunanjem trdem disku združiš oba razdelka. Kot si v osnovi želel. AMPAK PAZI da se trojno prepričaš, da uporabljaš pravi trdi disk! Da ne boš slučajno namesto na zunanjem trdem disku šel in slučajno združil razdelka na notranjem trdem disku! Ker podatki in Windows in vse ostalo je potem izgubljeno. Če boš to storil na notranjem trdem disku. Tako da zelo pazi!

Zgodovina sprememb…

DonMatejo ::

Torej, na linku od misek je zelo uporabna rešitev, dokler deluje. In pri meni seveda ne :S

Dobim tole. Izvaja procese, ki so ok.

Check for updates.
System disk test.
Disk failure diagnosis.
Disk metadata test.

Potem pa pride tole.

Root cause found:
System volume on disk is corrupt.
Repair action: File system repair (chkdisk)
Result: failed. Error code = 0x3


______
Ker imam SUSE live cd bom poskusil s tem, je pa KDE, tak d bom najprej pregledal če je gParted tudi za KDE. Če ima še kdo kkšno idejo, kako in kaj, bom pa vesel. Drugače pa ubuntu dol vlečt.

kr na dan z idejami.

Hvala, M.


P.S.: trenutno loadam live gParted 0.3.4-11

P.S.S.: podatki so problem. žal. Ta zunanji disk naj bi bil backup disk. and there all went wrong.

Zgodovina sprememb…

misek ::

Naredi tako kot je napisal Icematxyz. Morda se res hoče bootati iz 2. particije.

DonMatejo ::

gParted mi pokaže vseh 460 GB unalocated. Kot da ne bi bilo sploh več particij.

ob desnem kliku mi pokaže samo opcijo NEW?

DonMatejo ::

Kaj pa ta rešitev?

na prenosnem disku imam instalirano Visto. zamenjam diska in potem rešujem podatke na prenosnem disku? bi to šlo s GetDataBack

Lonsarg ::

Ja to bo najbolje ja. Na prenosnem disku imeti OS in reševati iz 500G diska. Ne poznam pa getdataback programa, ali zna z diska celega rešvat, ali samo iz particij. Ven za FileScavenger za ziher da zna.

DonMatejo ::

v gParted v terminal vpišem:

# fdisk /dev/sda

in dobim:

The number of cylinders for this disk is set to 60801.
There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
and could in certain setups cause problems with:
1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
2) booting and partitioning software from other OSs (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)

pod help mi ponudi:
-toggle a bootable flag
-edit bsd disklabel
-toggle the dos compatibility flag
-delete a partition
-list known partition types
-print thes menu
-add a new partition
-create a new empty DOS partition table
-print the partition table
-quit without saving changes
-create a new empty SUN disklabel
-change a partition's system id
-change display/entry units
-verify the partition table
-write table to disk and exit
-extrafunctionality (experts only)

kaj od tega bi mi pomagalo, da pač preimenujem te CYLINDERS?
To je tudi razlog, da mi gParted kaže unallocated space.

azgard- če tole ne uspe, potem zamenjam diske.

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Toggle bootable flag!

Nastavi na prvo particijo (sistemsko) in poskusi. Razlaga sledi...si me ravno zmotil med pisanjem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

ja, samo a mi bo sploh pustil da dam bootable flag, če mi še particij ne pokaže?

oldguy ::

ne, to je command line tool zadaj...fdisk...stisni -print the partition table če hočeš videt particije

Kot je Icematxyz povedal in jaz spregledal, če si spremenil aktivno particijo diska z "Make this partition active", se ti boota z druge particije. Z reštartom si zadevo zajebal, saj se sistem hoče bootnit z nesistemske, druge particije. Zato zaenkrat pusti vse ostalo, poskusi zgolj s tem, da z nekim orodjem (live linux, windows-i, widows cd, acronis disk manager itd...) nastaviš prvo particijo za aktivno.

Očitno tudi ne veš, kaj naredi "make partition active"? Malce razlage: FAT&NTFS diski so lahko razdeljeni na max. 4 particije in Master Boot Record (MBR). MBR ima informacije o particijah, njihovih tipih, začetkih, koncih in o tem, katera je bootable. Tvoj "make partition active" je kot zagonsko particijo torej označil tisto, ki nima sistema gor in s katere bi ti rad podatke. Zato se ob rebootu jasno ni zagnala.

Azgard: GetDataBack zna delat z vsem, tudi RAW particijami in praznim prostorom. Excellent tool...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

am. mam pravilno pokazane, tudi NFTS system je pravilen. Piše pa takole:

sda1 start 1 end 13 blocks 102400
partition 1 does not end on cylinder boundary.
sda2 start 13 end 19019 blocks ...
sda3 BOOT start 19019 end 60802

Če prestavim BOOT na sda2 bi moralo bootat win7, ker je pa na sda3 so pa gor samo data.

Potem pa, s katero od prejšnjih opcij popravim to napako, ki jo prikazuje?

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

aha...nastavi "Toggle bootable flag" za sda2 in poskusi. Repair particije boš izvedel z Partition Wizardom, če pride v windowse, če pa ne, pa poročaj...

popravek...označi sda1 kot aktivno...windows 7 imajo 100Mb particijo kot aktivno.


sda1 start 1 end 13 blocks 102400 ...................... sistemska 100Mb boot particija, ki mora bit aktivna
partition 1 does not end on cylinder boundary.
sda2 start 13 end 19019 blocks .......................... C: particija
sda3 BOOT start 19019 end 60802.......................... D: particija

Active=bootable - zgolj v vednost...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

no, jst lahko normalno nastavim boot zastavico na sda2, ampak ko stisnem WRITE TABLE TO DISK AND EXIT izmed možnosti, mi še vedno boot flag skoči nazaj na sda3. Kaj delam narobe? kako shranim svoje spremembe (na voljo so možnosti zgoraj)

oldguy ::

- naredi "toggle a bootable flag" na sda1
- stisni "print the partition table"
- poglej, če je flag nastavljen na sda1
- write table to disk and exit
- restart in probaj

Poskusi in poročaj...moralo bi delat, morda zgolj ne pokaže realnega stanja. Točno drugače ne vem, sam ponavadi uporabljam direktno fdisk iz shella...če ne bo šlo, bomo pa našli kaj drugega kot gparted.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

aham. dobim tukile eno obvestilce.

Partition 1 does not end on cylinder boundary.
Warning: partition 2 overlaps partition 3.
Total allocated sectors 976782084 greater than the maximum 976773168.

a je mogoče to razlog, da mi ne spusti bootable flag čez.
pod xpert options mam možnost prestavljati tudi sektorje.

poskusim šeenkrat tvojo metodo.

EDIT: ali je boot na sda1 ali na sda2 ( sda1 je majhen, sda2 pa je win7 partition)
ODGOVOR: sda1 je boot (aka GRUB, LILO)...

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Warning: partition 2 overlaps partition 3.


Ok, overlap je že bolj nevaren. Načeloma bi moralo sicer vseeno delat, a lahko hitro pričakuješ kak data corruption. Poskusi najprej z zgornjim pa gremo potem dalje.

DonMatejo ::

Trenutno sem nazaj v windowsih. Oldguy, what's next?

trenutno imam GetDataBack, testdisk... s čim nj grem naprej spremenit sektorje.

oldguy ::

Ti je uspelo zbootat windowse nazaj? Prilepi slikico disk managementa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

jap. dela

oldguy ::

Zloadaj še Partition Wizard in ga inštaliraj. Pa zgoraj omenjeno slikico daj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

se že loada. prosim za nadalnja navodila.

disk manager je še vedno isti.

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

GetDataBacka, upam, ne boš več potreboval. Tisto je bolj last-resort. Zdaj moraš najprej preverit, ali so particije v redu, in assignat črko D: nazaj pravi particiji. Za to bova ponucala Partition Wizarda. Skratka, si tam, kjer si bil pred "make partition active".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

da, točno tam. in javlja isto napako kot na printscreenu.

v Partition Wizardu mi pokaže pravilno.



a ko zamenjam letter, mi vse lepo updatea, ampak spremembe pa ni. ??

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Katero? View is not up-to date ko assignaš črko?

DonMatejo ::

Zamenjam črko na D:, in dam Apply. Normalno vse napiše tudi /dev/sda3 (pravilna pot, da assigna), potem pa napiše da je uspešno dokončal delo, ampak namesto D: se spet napiše *:... status je še vedno NONE.

sumim da zaradi tistega prekrivanja sektorjev.

oldguy ::

Ravno pregledal, Partition magic 8 ni kompatibilen z Win7. Očitno je zjahal informacije o particijah do te mere, da se overlapajo. Sranje. Kaj pravi Partition Wizard?

DonMatejo ::

sj ne morm vrjet.

pravilno mi pokaže vsebino.

kako ga pripravim do delovanja? kako popravim overlap?

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

"Change letter" in "apply"? Poskusi...

DonMatejo ::

ne dela. kljub temu, da napiše, da je uspešno preimenoval. sektorje bo treba spremenit. kako?

oldguy ::

Poskusi z Rebuild MBR. Klikni na "Disk 1", pojdi na Disk->Rebuild MBR in rebootaj. Nato poskusi spet.

DonMatejo ::

kaj pa s partition recovery wizard?

poskusim s MBR zdle. poročam.

EDIT: cel stoplec DISK je gray. ne morem. bom poskusil s scanom preko partition recovery wizarda ali priporočaš kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Tudi bi znalo delat. Sicer nisem nikoli potreboval, zato spet ne vem za ziher. Upam, da je toliko pameten....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

EDIT: cel stoplec DISK je gray. ne morem. bom poskusil s scanom preko partition recovery wizarda ali priporočaš kaj drugega?

oldguy ::

ne ne...kliknit moraš na "Disk 1" najprej, toliko da izbereš disk. Ne na particijo. Potem bo ungreyan...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

DonMatejo ::

dela na tem. :) silly me

oldguy ::

E, jebiga :).... hitro se spregleda take stvari. Potem, ko klikneš to, se ti levo napiše operacija. Da jo uveljaviš, moraš dati še "Apply"...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux sprememba velikosti particije

Oddelek: Operacijski sistemi
132014 (1547) MrStein
»

Krvavo nujno potrebujem pomoc pri sesuti plati in disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
213793 (2697) McMallar
»

SSD alignment pri dual-bootu

Oddelek: Strojna oprema
91276 (1097) CyberPunk
»

Ubuntu netbook 10.4 in particioniranje

Oddelek: Operacijski sistemi
181864 (1576) Icematxyz
»

Nedokončan zapis indeksa particije. HELP!

Oddelek: Pomoč in nasveti
8883 (781) Alex-

Več podobnih tem