» »

ThinkPad-i od sedaj naprej tudi z Linuxom

ThinkPad-i od sedaj naprej tudi z Linuxom

vir: E-week
E-week - Pri Lenovo, sedanjem lastniku nekdanjih IBM-ovih prenosnikov ThinkPad (in ostalih namiznih računalnikov), so se odločili, da ponudijo svoje prenosnike tudi s prednameščenim SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Do sedaj so kupci ThinkPad-ov to morali početi na lastno pest, oziroma so se za večje kupce potrudili tudi sami.



Začetek ponudbe predstavlja model T60, s 14 ali 15 palčnim zaslonom, Intel Core Duo procesorjem in ATi-jevim grafičnim podsistemom. Cena zanj se v ZDA prične pri 1.800 dolarjih.

62 komentarjev

«
1
2

MrStein ::

Hmm, malo je čudno, da beseda "Lenovo" linka na novico v eWeek-u.
Bolj logičen bi bil link iz besed "so se odločili".

Ozrima še boljše "eWeek poroča, da so se pri Lenovo odločili", ker razen poročanja eWeek-a še nič ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Roadkill ::

Linux še ni dovolj dodelan za uporabo na laptopih.
Gettin' there, ampak jaz bi še počakal kake pol leta.

Menda folk z linuxom ne dosega take avtonomije, kot z winsi, poleg tega ne vem, če je katera distribucija že dovolj dodelala (pohitrila) hibernate/sleep (če pa je, potem je pa to skoraj zagotovo suse).
Je pa drugače linux zelo smiselen na laptopu, ker laptopi niso namenjeni gamingu, kar je glavna šibka točka linuxa na desktop PCjih.
Ü

sburner ::

še ni dodelan?

linux je bil vedno boljsa izbira za laptope, sele z prihodom xpjev so se stvari zacele spreminjati na boljse za windows uporabnike. malce zgodovine nebi skodovalo.
Imagination is more important than knowledge

BigWhale ::

Men vse dela.

Matrin ::

Mam lenovo N100, SuSE gor. Sej vse lepo dela, sn kaka "igračka" ne (recimo čitalec prstnih oddtisov). Mogoče bojo pa zdaj tut to usposobili :)

WarpedGone ::

Kolk časa se boota?
Zbogom in hvala za vse ribe

muzičar ::

Boota se nekje med eno in dvema minutama. Na Centrinu 1.6 s 512MB rama. Pa saj ne boš zdaj rekel da je pa zanič ker se boota dalj kot XP?!

Spet točka za Linux :D Vedno več je tega.

WarpedGone ::

Ja, zanič je ker se buta ubupno predolgo.
Računalnik prižgem ponavad ko ga nucam in takrat je čakanje zguba časa.

Pa prosim ne mi zdej razlagat da linuxa ni treba resetirat al pa ugašat računalnikov. Točno zarad te filozofije stvar dela tako obupno počasi.
Zbogom in hvala za vse ribe

muzičar ::

So distribucije (ne linuxi), ki se butajo zelo hitro, še hitreje kot XP ampak SuSE je pač tak da se dolgo. In to da ne moraš počakati 30-90 s več da se ti zboota in ti potem karkoli delaš ni treba resetirat je oprosti mapak imo bedarija.

Liker ::

Mam OpenSuse 10.1 na P-M 1.7 1GB DDR.
Vse deluje razen sd/mmc citalca, ki je na webu oznacen kot "the card reader from hell" >:D
Drugace pa mi stvar boota cca 90+ sekund, ampak vecinoma uporabljam hibernacijo.
To pa traja cca 20 sekund da se ugasne, pa ene 35 da se przge :P

Pa baterija drzi skoraj 4 ure , preverjeno!

fiore ::

suse ima po defaultu vkljucene skoraj vse service, tako da ce se malo poigras v yastu in izklopis kar res ne rabis, takoj zmanjsas boot time za ene 30s.

sicer pa obstaja initng

jype ::

WarpedOne> Ja, zanič je ker se buta ubupno predolgo.

Jaz sem svoj laptop (mac) nazadnje rebootal prejsnji teden, pred tem pa pred pol leta, ko pride kaksen security update. Ce ne uporabljas Windows ni nobenega razloga, da bi laptop ugasal, ker ga enostavno zapres in ko ga rabis ga spet odpres in te caka tam, kjer je bil prej. No fuss.

darksamurai ::

aha in windowsi ki se že malo dalj časa naloženi se tud bootajo čuda časa. mogoč se prej pokaže namizje ampak predn pride do take stopnje da se lahko sploh kaj delaš z računalnikom traja še 2x toliko...rami se zafilajo in se lep čas ne spraznijo...tok o teh glupih XPjih. pa še ugašajo se 100 let. pa vsak update pa vse vsakič restart... kak malo boljši program restart... in restart, pa restart, pa še spet restart... linux pa zalavfaš pa je... še kernel se da updejtat brez restarta. so bolj stabilni virusi ne učinkujejo nanje...oz. že morš met večjo srečo kot pri lotoju da naletiš na tak virus...enako je za spyware in ves ta šit... tok o tem kaj je zanič... tist kar je bolj stabilno? zgleda da vaše znanje o linuxu malo šepa

Zgodovina sprememb…

jamiroq ::

Plan 9 se boota v pičlih 12 sekundah :).

WarpedGone ::

Glede XPjev, absolutno res. Hitri so takoj po frišni inštalaciji, čez par mesecev ratajo cela jetra.

Ampak to je spet samo izgovarjanje. Js pač računalnik ugašam. Tudi zarad štroma in pregrevanja baterije. S hibernacijo mam slabe izkušnje, bol marketing fičer. Robustn sploh ne. Pa še prišparaš kvečjemu par sekund.

Skratka: kater spodobn sistem se je sposobn postavit v uporabno stanje iz nule v prej ko pol minute? Brez čudnih trikov.
Zbogom in hvala za vse ribe

MrStein ::

darksamurai :
še kernel se da updejtat brez restarta

No no, pretiravat ni treba.

WarpedOne : Tolko skoraj rabi BIOS, da k sebi pride, tako da...

Če pa šteješ od boot-a dalje, se mi Windows 2003 dvigne ravno tam okoli 30-40 seund (do uporabnega desktopa).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Men XP rabi manj kot pol minute... (progressbar pri boot screenu gre 1x okrog)

Bistri007 ::

To je eden izmed najboljših desktop linuxov. Poleg tega je prav, da kakšen dolar pade tudi v Novellov mošnjiček, drugače bo firma propadla.

linuxdady ::

Kar nekaj Think padov sem opremil z Mandrivo 2006. Deluje popolnoma vse, res pa nobeden izmed njih ni imel kakšnih eksotičnih dodatkov.

Čas zaganjanja operacijskega sistema kot kriterij za njegovo kakovost in uporabnost je pa tako nekaj nesmiselnega, da ni vredno komentarja.

Stepni Volk ::

Nepremičninski pogovor:

Oseba A: "Čas dostopa je zelo pomemben.
Oseba B: "Ne čisto. Zakaj so penthouse stanovanja dražja?"
Oseba A: "Kdo pa hoče živeti v stanovanju v katerega potem hodiš minuto do tri? Hočem takoj priti v in iz stanovanja."
Oseba B: "Živi v pritličju."
Oseba A: "Ja no... samo vsi ti noter gledajo... avtomobili smrdijo in ropotajo... varnost ni najboljša..."

Rings-a-bell?
>:D

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Čas zaganjanja operacijskega sistema kot kriterij za njegovo kakovost in uporabnost je pa tako nekaj nesmiselnega, da ni vredno komentarja.


Točno zaradi takšnalega odnosa, jetra od linuxa nucajo tut po tri minute da se začno odzivat na ukaze.

Da se drugač narest, ampak ker je odnos 'sej je ja fajn', 'sej ja sploh ni treba rebootat', 'sej vse dela' je tko kot je. 2 minuti da se OOo končno postavi.

Neuporabno.
Zbogom in hvala za vse ribe

linuxdady ::

Pentium IV dual core 3,0 Ghz, 768 MB RAM, SuSE 10.1.

Čaz zaganjanja OS: 57 sekund
Čas zaganjanja OOo Writer: 6, 54 sekunde.


WarpedOne, poskusi z računalnikom. Na sesalcu za prah Linux deluje bolj tako-tako.:D

WarpedGone ::

A ni bil ravno glavni argument to, da je linux oh in sploh optimaln sistem, kjer vse super duper hitro laufa?

A643200+, 1GB ram, 7200 disk, gentoo stage 2 inštlacija. Cifer nimam več, vem pa da sm po prvotnjem navdušenju nad 'obvladanjem' spredivdel da samo tratim čas. Bootanje je bilo nesramno dolgo. karkoli sm delu je disk stružu. Ja, sej vem, kriv sm sam. Neki sm narobe naštelu. Še en klasičn izgovor... Pa sm mel Linspire, pa Red Hat, pa Kubuntu. Isto sranje, isto obnašanje. Počasno.
Zbogom in hvala za vse ribe

linuxdady ::

Res si sam kriv. Če je disk stružil, bi se moral držati osnovnega pravila vseh hišnih mojstrov:
"Ko odpovedo vsa druga sredstva, preberi navodila"

MrStein ::

WarpedOne :
Ja, sej vem, kriv sm sam

Neeee, to velja za Windows. Pri linux je krivo.....aha, je LinuxDaddy povedal: Tvoj PC. ;)

darkolord: Dobrodošel nazaj. A ti res naloži v pol minute ali pa je to spet tak kot "obstaja rešitev za 'tooltip je pod oknom'" ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Res.

Glede tooltipov, nisem imel še nikoli tega problema (in niti videl koga ki bi ga imel), a misliš mogoče tole (prva slikca)?

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Točno.

Sicer sem z "rešitev" mislil na kaki patch od Microsoft-a, ampak bom vzel kar lahko.

(za druge probleme, o katerih sva se menila tudi poznaš rešitev ?)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

virusss8 ::

No pa ste začeli še en prepir windows vs. linux...

Jaz mislim da če so se odločili prodajati laptope s prednaloženim linux os, so si priskrbeli vse optimalne driverje in izbrali takšno strojno opremo, da je najbolje za sistem s tem os. Ne verjamem da bi se v drugem primeru odločili za ta korak, saj bi se folk kot vi na raznih forumih zbunil glede boot časa in bi potem šla prodaja v rodilne organe.

Poslušajte Stepnega Volka : Tako je. Nekje moraš pač skleniti kompromis
Tux is my best pal!

jype ::

WarpedOne> Js pač računalnik ugašam. Tudi zarad štroma in pregrevanja baterije. S hibernacijo mam slabe izkušnje, bol marketing fičer. Robustn sploh ne. Pa še prišparaš kvečjemu par sekund.

Jaz pa ne ugašam. Iz "spanja" se mi zbudi v manj kot sekundi in v spanju zdrži s čisto prazno baterijo dva dni (potem se ugasne). Zakaj bi ga sploh ugašal? Da bom spet čakal, da se zboota? Da bom spet čakal, da se poženejo vsi programi, ki jih uporabljam? Ne vidim razloga, če lahko vse to že teče, ko dvignem monitor, in lahko takoj delam, je to očitno optimalna rešitev.

Nimam (še) linuxa na svojem delovnem laptopu, ampak na vseh, kjer sem linux uporabljal, je bilo enako. Ko si nehal delat si zadevo zaprl in je zaspala, potem si pa delal naprej takoj, ko si stvar odprl. Nobenega čakanja.

darkolord ::

Sleep je v redu če imaš računalnik skozi na štromu oziroma ga malo uporabljaš na bateriji. Če baterijo namreč izprazniš, potem računalnik v sleepu ne bo zdržal prav dolgo

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

en zgoraj je napisal da dva dni, ko imam čisto prazno baterijo. kar se meni zdi dovolj.. jaz sicer uporablja hibernacijo.

jype ::

jype> Iz "spanja" se mi zbudi v manj kot sekundi in v spanju zdrži s čisto prazno baterijo dva dni (potem se ugasne).

darkolord> Sleep je v redu če imaš računalnik skozi na štromu oziroma ga malo uporabljaš na bateriji. Če baterijo namreč izprazniš, potem računalnik v sleepu ne bo zdržal prav dolgo

Hecno. Jaz sem powerbooka izbral ravno zato, ker je leta 2003 zdrzal na bateriji vec kot 5 ur. Prakticno ga vsak teden vsaj dvakrat po 3-4 ure uporabljam na bateriji. Nikoli se mi se ni zgodilo, da v sleepu ne bi zdrzal prav dolgo, ker je baterija prazna. Ko mu zmanjka stroma mi avtomaticno zaspi in se noce zbudit, dokler ni prikljucen na elektriko. Sele po priblizno dveh dneh se fizicno ugasne.

Skratka, ugasanje laptopa je kvecjemu a) beden laptop, ki ne zna udobno zaspat, b) navada uporabnikov sistema Windows.

WarpedGone ::

Si mrbit pomislu da se le izgobaš problemu in tišiš glavo v pesek, kako da problema ni.

Ampak s tem direkt priznavaš da je boot-time absolutno nesprejemljiv.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Warped:

Problema dejansko ni, ker boot time je irrelevant, ce znas uporabljati racunalo tako kot treba.

kopernik ::

WarpedOne, pa saj ravno zaradi dinamočnosti uporabnikov laptopa je sleep funkcija tako priročna. Če boš vsakih pet minut vžigal in ugašal, boš kvečjemu škodil kot koristil.

Daedalus ::

Ampak s tem direkt priznavaš da je boot-time absolutno nesprejemljiv.

Jajca. Sicer pa - rajši mam "absolutno nesprejemljiv boot time," ko pa dejansko absolutno nesprejemljivo "varnost" sistema. Hepi nav? Če je malo daljši boot time edino, na kar se lahko obesiš - pol še enkrat malo premisli, s kakimi "argumenti" operiraš. Ko se računalo vklopi, se uporablja. Če vsako uro vklaplaš računalo zato, da na njem delaš 5 min - je to narobe. Če pa računalo melje nekaj ur dnevno, je pa itak vseeno, če se boota 30 sec, al pa minuto.

Sicer pa ja, GUI je pri Linuxu pač manj odziven, kot pri winsih. Razlogi so znani. Prednosti in slabosti. Če jih pa ne poznaš - google.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

MrStein ::

Dolg boot time je dolg boot time. Ne vem kaj žvečite na tem očitnem, preprostem in neizpodbitnem* dejstvu.

(ja, če deaktiviraš pol OS-a potem je krajše, če sploh ne prižgeš PC pa je 0 sekund ;) )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matrin ::

Mal offtopic vprašanje: ali je dobro za baterijo, če je računalnik vedno priklopljen na el. omrežje (li-ion baterija)? Pa glede trajanja delovanja na bateriji: teh 5ur se na računalniku kaj dela, ali je samo prižgan?

CaqKa ::

>>> Mal offtopic vprašanje: ali je dobro za baterijo, če je računalnik vedno priklopljen na el. omrežje (li-ion baterija)?

jaz ravnokar opažam da ne..
ko je bil nov je baterija držala malo več kot dve uri brskanja ali wordanja..
sedaj po letu in pol po eni uri začne mjavkat da je baterija na 10%.
odslej baterijo praznim do konca in šele nato vklopim omrežje.

darkolord ::

Li-ion baterije izgubljajo kapaciteto ne glede na to, koliko so uporabljene... Če jo pustiš leto in pol na polici, bo skoraj enako. (seveda s cikli tudi izgublja kapaciteto)

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Darkolord: si ziher? Kaj je potem edina prednost, da nimajo memory efekta?
sudo poweroff

darkolord ::

Ja

Stepni Volk ::

Li-ion baterije se uporabljajo v prenosnih napravah, ker so lažje (litij ima gostoto polovico vodine) in fizično manjše. Poleg tega nimajo "memory efecta".
Izgubljajo pa cca. 20% svoje kapacitete na leto (odvisno od temperature), ne glede nato ali jih uporabljaš ali ne.
Wikipedia

Zato, če kupujete nove Li-ion baterije, obvezno preverite DATUM proizvodnje!

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

zelo zanimivi podatki.
še v članku piše da je to javno malo znano.

bom očitno dal mojo baterijo iz notebooka na 40% pa v zmrzovalnik, dokler so še počitnice.
pol jo bom pa spet rabil.

kriza.
morje tele li-poly čimprej spravit v obtok.

pa jebemo da imam raje 1000 polnjenj z memory efektom kot pa tole..

Poldi112 ::

A si ziher? Meni bi bilo precej neuporabno konstanto razmišljati o bateriji. Zdaj jo enostavno priklopim ko pridem do štroma in vržem vem ko grem stran. Tistih 20% vseeno ni neka huda številka. Pač, po parih letih jo zamenjaš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CaqKa ::

po parih letih baterij za mojega notebooka več nebojo izdelovali. stare pa zaradi zgornjega problema nebom kupil.

je pa res da bom takrat verjetno notebook zamenjal.. rečmo z macom ki uporabla li poly akuje.
20% ni hudo? to pomeni da baterija drži 40% (oziroma 50% če se zadeva prazni exponentno)po treh letih glede na takrat ko si jo kupil.
je še vedno tako malo?

Poldi112 ::

Za 3 leta staro baterijo se mi zdi to čisto sprejemljivo. Če bo v praksi obdržala 50% bom kar zadovoljen.
Če bi imel problem spominskega efekta mi po enem letu ne bi več delala.
In za moj star notebook (ibm t22) se vedno lahko kupim baterijo, pa je precej starejši od treh let.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CaqKa ::

ja večina pa nas nima brand notebooka.

btw : vprašanje je tudi kdaj so to baterijo ki jo lahko kupiš proizvedli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

poweroff ::

Zdi se mi, da se memory efekt da delno rešiti tudi z elektroniko - načinom polnjenja.
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Upravljanje prenosnika z udarci

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
154276 (3351) opeter
»

tezave z nostalgijo (ThinkPad 390E)

Oddelek: Strojna oprema
111036 (816) muzičar
»

IBM ThinkPad serije Z

Oddelek: Novice / Ostale najave
184208 (3296) PrimozR
»

Kateri prenosnik do teže 1.6 kg

Oddelek: Kaj kupiti
141348 (1093) GUFY
»

Dvajset milijonov ThinkPadov

Oddelek: Novice / Diski
72523 (2523) darkolord

Več podobnih tem