» »

Ljubitelji pikantne hrane

Ljubitelji pikantne hrane

««
18 / 29
»»

pisco ::

Po 6 dneh so mi delovala semena enaka kot na začetku, ene dva sta sicer malenkost vzklila, ostala pa brez sprememb.

Zdaj sem postavil vse šotne tablete v propagator in na grelec na približno 25 stopinj, na svetlo.

omnimint ::

Jaz letos prvič vzgajam sam, semena nabavil pri https://www.semillas.de/ in je bilo vse cirka 80% uspešno. Semena sem najprej dan ali dva namakal v mlačni vodi (ob radiatorju), pri nekaterih sortah so v tem času že pokukali kalčki. Nato za približno teden v DIY kalilnik - napol prazen akvarij z grelcem. Najbolje se mi je izkazala klasika: par cm dobro navlaženega substrata (mešanica asef+plantella). Slab cm globoko, ker ostane včasih prvi par listov vkleščen v seme in ga je potem cel hudič ven spravit. Ob pravi vlagi in globini ga povečini zemlja sama dol 'sleče'.
Sicer pa se kot verjetno večina borim s pomanjkanjem prostora in svetlobe, bomo videli, kako bodo sejančki vzdržali do sredine maja...

koyotee ::

Jaz sem nabavil luč, dokler je bilo sonce sem jih imel na okenski polici v dnevni, sedaj pa ko je slabše vreme, nočem, da se mi potegnejo v višino. So pa cca 5cm visoki in že poganjajo drug par listov.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Tarzan ::

Jaz sem jih letos čisto za test dal na vlažno papirnato brisačko, da vidim kako mi kalijo. Vsa semena ki sem jih spravil so nekje nad 90%, sem bil pa presenečen, kako dobro so skalila. Ker sem jih praktično spraskal dol z brisačke kamor so se že zasidrali s koreninami, sem pričakoval da bodo mogoče malo slabše zagrabili, ko jih prestavim v zemljo, ampak so praktično takoj štartali, kot da bi jih imel v substratu že od začetka. Ker so bili v vrečkah, so bili bolj kilavi in so rasli v obliki vzmeti v krogih, večji del tega je zakopan in mislim da od tam že odganjajo nove korenine.

Ker so mi čiliji vedno dobro kalili v substratu se nisem zafrkaval z vlažnimi robčki, zdaj vidim da zadeva lepo uspe, je pa en korak več, ker je potrebno že po nekaj dneh do največ tednu sejančke že prepikirati. Pri tem ko semena daš v zemljo ponavadi lahko čakaš vsaj še kak teden ali dva dlje.

mihec87 ::

Če na papirnati brisački niso prepledeni med sabo jih ne rabiš praskat dol(in tvegat poškodbo), sam brisačko obrežeš obtrgaš okoli kar se pa drži korenine pa daš zraven v zemljo itq razpade..

koyotee ::

Js sm jih po kaljenju posadil v 1dl lončke v zemljo. Sedaj so 14 dni, pa bojo komot še en teden, potem pa grejo v večje.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Tarzan ::

mihec87 je izjavil:

Če na papirnati brisački niso prepledeni med sabo jih ne rabiš praskat dol(in tvegat poškodbo), sam brisačko obrežeš obtrgaš okoli kar se pa drži korenine pa daš zraven v zemljo itq razpade..


Jih na začetku nisem nameraval sploh posadit, ker sem jih dejansko pustil v vrečki kak teden, da so se že guzili proti svetlobi na robu zip-lock vrečkice. In ja, so bili kar prepledeni, celo s stebli. Kot sem rekel, pustil sem jih divjati v zaprtih vrečkicah pokrite v sendvič appirnate brisačke. Sem jih precej posejal, tako da sem si rekel kar bo pa bo, semena imam še precej, če bodo kilavi pač posejem na novo. Imam občutek, da v tej fazi tudi če jim posnameš pol korenine še vseeno nimajo večjih težav, ker jo nadomestijo z novimi koreninami iz glavnega stebla. Ko je steblo enkrat nekaj tednov staro, korenin iz njega več ne poženejo in potem moraš pazit, da jih ne posadiš pregloboko.

Bolj kot kaj drugega sem se igral, če bi kupil 5 semen za blazen denar, bi delal z njimi v rokavicah in bi sigurno padli v lončke še preden bi koreninice sploh zadele v brisačko.

Tac20 ::

Ta kaljivost je tko tko, meni so rabili chocho hab da so prišli ven 20 dni. Sem mislil da so semena zanič. Pa sem jih posadil enako kot ostale.


 Čili 2017

Čili 2017

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

Tarzan ::

To je zanimivo, ja, od čilija do čilija je drugačna. Isti čas pobrana semena, isto mesto shranjevanja, seme pobrano izključno iz zdravih plodov in že v startu zavrženo vse kar je izgledalo bolj piškavo. Rdeča paprika za pečenje je vzklila v slabih dveh dneh (take brzine še nisem videl nikoli), habaneroti so rabili malo dlje, Reaperji, 7 pot, Bhut jolokie in podobni so pa ven švigali šele od 7 do 14 dni. Imam še podolgovate tanke papričice (tiste klasične iz katerih delajo vročo mleto papriko), ki sem jih poskusil križati z reaperjem. Če je ratalo še ne vem, vem samo da so tudi rabile cirka 10 dni. Kar se mene tiče je to dober znak, da je notri kak košček repatega. :)

Koliko je najstarejše seme, ki ste ga še uspešno skalili? Se mi zdi, da imajo kar dolgo življensko dobo, če jih spraviš nekam na ne preveč toplo mesto v temi. Meni so po če se ne motim 4 letih. Takrat so dejansko rabili najmanj dva tedna, da so se zbudili. Kakšna je bila kaljivost se pa ne spomnim, verjetno bolj rahitična.

Okapi ::

Te najbolj pekoče sorte zelo počasi (in slabo) kalijo. Dokler seme ne zgnije, ne smeš izgubiti upanja. Vzrok je pa selekcija - vse je posvečeno samo "ostrini", kaljivost, plodnost in vse drugo je tako rekoč nepomembno.

Drugače pa imam jaz semena kar v hladilniku - temno in suho. Po dveh letih so bolivian rainbow še veselo zrasli.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Tac20 ::

Tarzan je izjavil:

To je zanimivo, ja, od čilija do čilija je drugačna. Isti čas pobrana semena, isto mesto shranjevanja, seme pobrano izključno iz zdravih plodov in že v startu zavrženo vse kar je izgledalo bolj piškavo. Rdeča paprika za pečenje je vzklila v slabih dveh dneh (take brzine še nisem videl nikoli), habaneroti so rabili malo dlje, Reaperji, 7 pot, Bhut jolokie in podobni so pa ven švigali šele od 7 do 14 dni. Imam še podolgovate tanke papričice (tiste klasične iz katerih delajo vročo mleto papriko), ki sem jih poskusil križati z reaperjem. Če je ratalo še ne vem, vem samo da so tudi rabile cirka 10 dni. Kar se mene tiče je to dober znak, da je notri kak košček repatega. :)

Koliko je najstarejše seme, ki ste ga še uspešno skalili? Se mi zdi, da imajo kar dolgo življensko dobo, če jih spraviš nekam na ne preveč toplo mesto v temi. Meni so po če se ne motim 4 letih. Takrat so dejansko rabili najmanj dva tedna, da so se zbudili. Kakšna je bila kaljivost se pa ne spomnim, verjetno bolj rahitična.


Tudi glede ostrine, ki naj bi v praksi delovala tako da rabijo semena dalj za vzkalit... Je bila Moruga Red in Bhut Jolokia vse prej ven kot chocholate habanero.

Upam da bo letos letina dobra, da mi uspe čim več omak narest. Pa čim manj težav s škodljivci :)

pisco ::

Zgleda, da moje pretiravanje v namakanju semen ni uničilo, ker že počasi lezejo ven :)
Tako, da, 6-7 dnevno namakanje še gre skozi. So pa ven začeli lezti po 7 dneh.

Tac20 ::

Jaz sem jih za vikend presajal v lončke, dam popoldne kakšne fotografije gor, malo sem se uštel s količino, ampak ni problem jih bom pa podaril :)

dottor ::

Jaz al sem moja semena dal pregloboko (kar dvomim) al rabijo hudo preveč cajta da vzklijejo, ker se je komaj včeraj po dobrih treh tednih prvi pojavu vn.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Rok Woot ::

Kje imate pa zoske od lani?

http://imgur.com/a/U9jNq

Evo se šedaj brez kakršnekoli plesni na sobni temp, ko ste imeli nekateri dvome v moj način fermentacije.

Če koga zanimajo še prezimljeni feferoni, jih lahko poslikam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

pisco ::

Morda kdo ve koliko visoki bi morali biti po 2 tednih?

Moji so prilezli iz zemlje pred 2 tedni, pa so zdaj visoki že 6 cm, razvili komaj so začeli razvijati drugi par listov.

Se mi samo zdi, ali pa so mi malo podivjali? Pa zelo radi se obračajo proti soncu :-)

mihec87 ::

Pretoplo in premalo svetlobe...Če imaš možnost daj na bolj svetlo ali pa malo bolj hladno(ne prehladno in svetlo...Sicer pa ko bo razvit drugi par listov jih presadiš(prepikiraš)in nasuješ zemlje do listov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

FireSnake ::

Upam, da veste to finto: ko ga prvič presajate, je treba tavečjo korenino malo priščipniti.
Rezultat: raste bolj v širino in ne toliko v višino in je biljka bolj čvrsta.

Tudi jaz sem dal novembra kalit. Red habanero že na debelo cveti in ima že gor čilije (tavečji premera kak cm in pol).

Choko habanero pa velik kakih 10cm.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Tarzan ::

Kam jih pa to postaviš, da imajo dovolj svetlobe? Jaz že zdaj komaj čakam, da jih končno lahko ven odnesem, ker je že velika gužva, pa jih niti še nisem prepikiral. Ajej... :))

pisco ::

Ja do zdaj so bili v propagatorju kjer je toplo (cca 25 stopinj). Danes sem jih nekaj prepikiral.

Nasujem zemljo do listov? Resno? Ampak potem bo korenina prej zadela dno lončka.

Jaz sem prepikiral v tak lonček, radij 10, višina 8 cm. Ampak kot rečeno, če ga bom dal globje v zemljo (do listov), potem bodo korenine čisto na dnu. A bo to pravilno?

In kaka temperatura naj bo po prepikiranju?




@FireSnake: prvič slišim o tem priščpipanju. A lahko kdo potrdi to finto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pisco ()

mihec87 ::

Ko so vzklili jih nebi rabil ogrevat v propagatorju.Pri meni ko vzkljijejo gredo na okensko polico(na začetku bolje malo stran da ni direktno sonce) pa še tako se malo pretegnejo ...Idealno je da še dosvetljuješ z lučjo ali pa osvetljen growbox.. Pa na koncu je še vse zrastlo...

Nekateri tudi vršičkajo se isto bolj razširi rastlina...

koyotee ::

 prva runda 17dni druga pa 7, za vikend grejo v vecje loncke

prva runda 17dni druga pa 7, za vikend grejo v vecje loncke

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

FireSnake ::

Tarzan je izjavil:

Kam jih pa to postaviš, da imajo dovolj svetlobe? Jaz že zdaj komaj čakam, da jih končno lahko ven odnesem, ker je že velika gužva, pa jih niti še nisem prepikiral. Ajej... :))


Jaz? Dnevna soba. Obrnjena je tako, da imam tudi pozimi maksimalno sonca (kolker ga pač je)

pisco je izjavil:


@FireSnake: prvič slišim o tem priščpipanju. A lahko kdo potrdi to finto?


Moja punca :)


Edit: red habanero (dal kalit novembra):


Vidi se, da je gor ogromno cvetov. Čiliji spodaj imajo premera okoli 1.5cm.

Ima kdo kaj za zamenjat/prodat (kako eno flanco)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

pisco ::

Morda kdo ve kje prodajajo zemljo Neuhaus?

Nasel sem jo samo pri humko-shop.

koyotee ::

Nekateri čiliji že imajo nastavke za cvetove, ali jih lahko potrgam, saj so veliki šele ca 15cm?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Rok Woot ::

Jaz jih.

mihec87 ::

Potrgaj, drugače bodo razvoj vložli v plod, rast bo pa zastala.

FireSnake ::

A to se na začetku dol trga?

Moj red gabanero je bil velik kakih 25cm, ko so začeli poganjati cvetovi (prvi cvetovi so na stičišču vrhov).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Matija82 ::

pisco je izjavil:

Morda kdo ve kje prodajajo zemljo Neuhaus?

Nasel sem jo samo pri humko-shop.


Kakor razumem je Humko uvoznik tako, da jim samo pošlješ mail komu dobavljajo v tvoji regiji.

Onlyx ::

Letos sem prvič prezimil Red Habanero, katerega sem septembra porezal na cca. 15 cm in ga postavil na svetlo mesto. Cca. mesec nazaj sem ga presadil v 20ml lonec in v kombinaciji z obilico sonca je rastlina dodobro pognala. Iz glavnega stebla je pognalo ogromno malih poganjkov, ki po parih cm razvijejo kup listov in semen. Zanima me, če rastlina ne bo rastla več v višino? Recimo prezimil sem tud Jamaican Red čili, ki pa raste popolnoma drugače in se lepo razvija tudi v višino. Spodaj prilagam še sliko Habanera.

Tarzan ::

Lani meni pezimljen čili ni več veliko pridobil na višini, na širini pa ogromno. Izgledal je kot kaka tista afriška ploščata drevesa. :)
Bo imel pa gor nenormalno veliko. Jaz sem na rumenim habanero čiliju imel lansko leto gor več kot 2 kile plodov, kljub temu da je bil grmiček majhen, nekako tak kot tvoj na sliki.

kuglvinkl ::

Kakšen navset za mlinček za čili? Zdej se zajebavam z rezanjem in posmetim pol garaže, pa še to je tko zlo unevenly.
Your focus determines your reallity

koyotee ::

Za večje količine sekljalnik?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

kuglvinkl ::

Ne, tko, za eno pest na enkrat.
Your focus determines your reallity

Tarzan ::

Kakšen un starinski mlinček za kavo. Če samo na kratko pritisneš je bolj grobo zmlet, če ga pa na polno, ga pa pulverizira v prah. Samo karkoli že počneš, pazi ko odpiraš. Ko odpreš gre ven kot atomska bomba, deratiziral boš ljudi iz stanovanja po dveh mletjih.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

pisco ::

Do lanskega leta sem čili vedno mlel v prah, lani pa sem za hec enostavno samo zdrobil čilije, tako da so nekateri večji kosi, nekateri pa manjši. Meni je veliko bolj všeč v taki obliki kot pa v prahu. Ne pade mi več na pamet, da bi to drobil v prah.

Posušene čilije pa sem drobil v terilniku za začimbe.


Aja pa še nekaj sem lani prvič poskusil. Čilije sem razpolovil in očistil semen, nato pa dal zamrznit. Kadar ga potrebujem, ga zmrznjenega narežem in vržem v lonec. Ker je zamrznjen se ga enostavno reže tudi na drobne koščke, pa tudi manj težav imam s pekočimi prsti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pisco ()

Kekec ::

pisco je izjavil:

pa tudi manj težav imam s pekočimi prsti.


Ja hudič je predvsem, če pozabiš pa greš na malo potrebo :)

Okapi ::

Jaz vse posušim v "fritezi" na vroč zrak. Posušene dam v vrečko in jih v njej zdrobim v "kosmiče". Preprosto in učinkovito.

Slika je simbolična.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

pisco ::

Kekec je izjavil:

pisco je izjavil:

pa tudi manj težav imam s pekočimi prsti.


Ja hudič je predvsem, če pozabiš pa greš na malo potrebo :)


Ja hudič je lahko še v kar nekaj drugih primerih...v enem izmed teh primerov ti lahko žena ustvari hudiča oziroma pekel, če se jo med veselimi uricami dotikaš na določenih mestih :D

FireSnake ::

Onlyx je izjavil:

Letos sem prvič prezimil Red Habanero


Kako se zadeva pripravi za prezimovanje? Treba ga je obrezat?

kuglvinkl je izjavil:

Ne, tko, za eno pest na enkrat.


Jaz sem ga zmlel v mlinčku za kavo (čisto na fino). In je super zadeva za v golaž in podobno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Onlyx ::

Načinov za prezimovanje je več. Eni rastlino obrežejo bolj, drugi manj ali jo sploh ne, sam sem prvič obrezal kar konkretno, sedaj bi najverjetneje malo manj. Prav tako je s presajevanjem - sam sem jih po koncu sezone presadil v manjše lonce, medtem ko nekateri ne presajajo in pustijo isto zemljo več let in samo dognojujejo. Moje izkušnje so, da so najbolje prezmili tisti čiliji, ki so bili preko zime na svetlem in ne preveč toplem mestu (cca. 15-18 stopinj). Tudi zalival sem bolj poredko, mogoče enkrat na 3 tedne, odvisno tudi od količine sončnega vremena, ki hitreje izsušuje zemljo.

Konec februarja sem rastiline potem presadil v večje 20 L lonce in jih dodatno okrepil s pripravki iz alg. Prav tako sem v zimskem času rastline dosvetljeval z ALU folijo, nalepljeno na karton.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Onlyx ()

Rok Woot ::

Jaz nič ne presejam niti ne dognojujem. Sej par let pa ja drži dober kompost. Kaj pol, bo kdo povedal ali mu fermentiran zos še vedno drži?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Tarzan ::

Jaz imam še vedno v kuhinji en kozarec fermentiranega, pa nič čudnega ne rase gor. MAlo se mi zdi je po vrhu oksidiralo oziroma se je površina osušila, tako da je malenkost temnejše barve ampak vse zgleda ok.

Letos sem jih tudi jaz zamrznil brez semen. Lahko delaš še tako velikanski kotel golaža in je ena polovica povprečno velike čokoladne moruge prehud zalogaj.

Obrezati ga je dobro, ker ponavadi nima dovolj svetlobe, da bi lahko tekom zime normalno delal in je bolje, da se ga konkretno zreducira. Imam pa izkušnjo, da na višini blazno naslednjo sezono ne pridobi več (mogoče je bil samo moj grmiček tako specifičen), gre pa kar lepo v širino. Pridelek je bil kljub temu, da je bil grm za pol nižji, kot prvo sezono sigurno desetkrat večji. Prvo leto so bili plodovi bolj kot ne posamični, drugo pa je vse skupaj raslo kar v socvetjih, s spodnje strani veje ni bilo videti listov, ker je bilo vse rumeno od plodov. Res, prezimovanje lahko samo priporočim vsem, ki imate možnost postaviti par loncev kam na ustrezno mesto.

FireSnake ::

Onlyx je izjavil:

Načinov za prezimovanje je več. Eni rastlino obrežejo bolj, drugi manj ali jo sploh ne, sam sem prvič obrezal kar konkretno, sedaj bi najverjetneje malo manj. Prav tako je s presajevanjem - sam sem jih po koncu sezone presadil v manjše lonce, medtem ko nekateri ne presajajo in pustijo isto zemljo več let in samo dognojujejo. Moje izkušnje so, da so najbolje prezmili tisti čiliji, ki so bili preko zime na svetlem in ne preveč toplem mestu (cca. 15-18 stopinj). Tudi zalival sem bolj poredko, mogoče enkrat na 3 tedne, odvisno tudi od količine sončnega vremena, ki hitreje izsušuje zemljo.

Konec februarja sem rastiline potem presadil v večje 20 L lonce in jih dodatno okrepil s pripravki iz alg. Prav tako sem v zimskem času rastline dosvetljeval z ALU folijo, nalepljeno na karton.



Najlepša hvala za informacijo.
Bom upošteval tvoj nasvet in zadevo v jeseni malo obrezal (ne preveč). Ker sem tudi bral, da zadeva pozimi še vedno kar rodi (sicer ne več tako fejst).

S čim pa dognojujete? Glee na to, da bom imel zadevo v stranovanju ne bi rad kakih čudnih vonjav :D

Tarzan je izjavil:


Obrezati ga je dobro, ker ponavadi nima dovolj svetlobe, da bi lahko tekom zime normalno delal in je bolje, da se ga konkretno zreducira.


Kako se obreže? Vrh se odreže kar pri stebli, ali kako? Je kje kak youtube video na to temo?


EDIT: najdu nekaj:




Bi bil vesel, če še kdo kaj pokomentira :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

shotalick ::

FireSnake je izjavil:

Onlyx je izjavil:

Letos sem prvič prezimil Red Habanero


Kako se zadeva pripravi za prezimovanje? Treba ga je obrezat?

kuglvinkl je izjavil:

Ne, tko, za eno pest na enkrat.


Jaz sem ga zmlel v mlinčku za kavo (čisto na fino). In je super zadeva za v golaž in podobno.


Jaz sem lani enako naredil, mlinček za kavo, pa zmlel vse skupaj. Mi je pa zanimivo idejo dal Okapi, ki pravi, da jih posuši v fritezi.

Ravno včeraj sem presejal, popoldne zalepim kakšno sliko.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

user4683 ::

Moji že tri tedne uživajo na sončnem razgledu (dva tedna že tudi ponoči). Nekaj jih je že konkretno obloženih s popki (cca 30 na rastlino).




pisco ::

tale z vijoličnim cvetom je Bolivian rainbow?
««
18 / 29
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pekoča paprika -Chili

Oddelek: Loža
383424 (227) Roadkill
»

Hrana, ki je res pekoča

Oddelek: Loža
253259 (2511) dmok
»

Pekoče omake - začimbe

Oddelek: Loža
246281 (4707) satyr
»

Škodljivost pekoče hrane (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5821980 (19887) ales85
»

Pekoče omake

Oddelek: Loža
2710384 (8114) JoeHunter

Več podobnih tem