» »

Ljubitelji pikantne hrane

Ljubitelji pikantne hrane

««
13 / 29
»»

seba993 ::

Tako kot tabasco ziher ni ker koliko je men znano se tabasco 3 leta fermentira v hrastovih sodih.

Recept pri pipu je pa standerden. Kere sorte da pa not je pa verjetno njegova skrivnost.

dottor ::

Pač na flaški piše samo feferoni ampak jih ne definira kateri :8)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

m0LN4r ::

seba993 je izjavil:

Tako kot tabasco ziher ni ker koliko je men znano se tabasco 3 leta fermentira v hrastovih sodih.

Recept pri pipu je pa standerden. Kere sorte da pa not je pa verjetno njegova skrivnost.

To un iz trgovine ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hunter01 ::

m0LN4r je izjavil:


To un iz trgovine ?


mihec87 ::

e

seba993 je izjavil:

Tako kot tabasco ziher ni ker koliko je men znano se tabasco 3 leta fermentira v hrastovih sodih.

Recept pri pipu je pa standerden. Kere sorte da pa not je pa verjetno njegova skrivnost.

Pri pipu na flaški piše katere sorte čilijev so not..Oz piše vse sestavine+začimbe..Hec je v razmerjih med sestavinami ter kaj vse je dodano kot začimba...

mihec87 ::

Je pa tabasco fermentirana zadeva, čili pip pa je kuhana omaka če se ne motim..

echo ::

Je tako, tabasco je fermentiran v sodih, večina ostalih omak na tržišču in doma pa je samo prekuhanih.
Pa tudi ni samo razmerje važno, tudi s kakšnim postopkom si "sprocesiral" čilije, je pomembno.

seba993 ::

Je če češ met dobro omako oz. upaš da bo nasledno leto ista moreš met vse lepo narjeno po receptu.

Najboljše je do jo skuhaš z take sorte ki ti je res dobra po okusu. Zrave daš pa po okusu začimbe in ostalo zelenjavo in kis.

Tarzan ::

Huaaaaa, mislim, da mi je letos uspelo.:) Čeprav je bila letina za en mali k, sem vseeno nabral kake pol kile čilijev, da sem si skreiral tri majhne kozarčke omake. Prvič sem probal ostanek, ki je ostal zraven po kuhanju in bil zmerno do pretežno razočaran. Sem mislil da sem kiksnil pri kisu, ker se ga je kar lepo čutilo, pikantna pa omaka ni bila toliko, kot bi glede na sestavine pričakoval. Back to the drawing board, I said...

Danes, ko si je omaka imela čas že malo oddahnit, sem upajoč, da so se tudi okusi malo bolj uskladili enega s težkim srcem odprl. Že prej me je nekaj jebala pica, ko sem jo pekel, tako da, ajd, gremo zdaj probat.. Dam gor previdno odmerjeno dozo po kaplicah, zaprem, in kozarček dam v hladilnik. Obliznem žlico. Waaaahaaa. Okus praktično samo po svežih čilijih, kisline nobene, niti najmanj arome po ocetni kislini ali kisu, sami ljubi čiliji. Da ne govorim, kako po 3 sekundah za okusom useka vročina. Well played! :D

Zdaj za naslednje leto imam pa že nekaj semen, moram pa dobit še naga čilije, ali pa kake s podobnim okusom. V glavnem mam občutek, da me še kar drži čili induced seratonin :)).

seba993 ::

Jst sem učeraj probal mojo pikantno paradižnikovo mezgo. V njo sem dal 4polovice suhih habanerotov pa 8 polovic suhe moruge pa nekaj začimb. Mi je zelo dobra. Dobenega vonja in okusa po morugi ki ga nemaram. Samo vročina je šla z moruge. Mi pa nekaj manka v mezgi pa nevem kaj. Ni pa za prtoževat.

Racunalnik ::

Ali kdo prekuhava omakce pod 70 stopinjami ali vsi vretje nad 100? Nad 100 je dlje obstojno in bolj ziher. Pod se pa vec sestavin in vitaminov obdrzi.
Kozarce ali flaske prekuhavate koliko casa za steralizacijo?

Zgodovina sprememb…

Tarzan ::

Jaz kuham na nizki nastavitvi (indukcija) in cel čas mešam, da ne bi slučajno začela zadeva špricat naokoli. Gre na(nad) 100 stopinj, čakam da se zgosti na ustrezno konsistenco in fertik zadeva. Kozarce sem v bistvu letos opral na cirka 60°C, potem sem jih dal pa v kopel v piskru malo pod vretjem in jih pustil notri, dokler nisem skuhal omake, ko sem jo, sem po en kozarec vzel iz kopeli in še vrelo omako nalil notri, zaprl pokrovček, za pol minute obrnil kozarčke na glavo, da se je steriliziral še pokrov. Upam, da bodo vzdržali do naslednje jeseni. :)

mihec87 ::

Pasterizacija je načeloma pri nekje 80stopinj-mogoče bi obstalo z veliko kisa.Sicer pa koliko vitaminov se pri tej temperaturi še obdrži?
Če se gre za vitamine itd.. potem bi rekel da je fermentacija mogoče bolj ustrezna..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

echo ::

Pasterizacija @ Wikipedia

Recimo segreješ zadevo na 70°C, nafilaš kozarce in pokriješ z odejo. Ti lepo zadrži toploto (pasterizacija je zmer odvisna od temperature in časa) in še pasterizira pokrov, ko se temperatura izenači.

seba993 ::

Poskus 2 veliko boljši kot 1.
22ga prejšn mesc dal not in zapru. 1ga ta mesc sm odpru in premešal. Zaenkrat ni sledu o plesni.

Eni izmed zadnjih plodov.

Pa še nekaj novega v moji zbirki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba993 ()

m0LN4r ::

Dečki, a obstaja kak čilli brez semen pa da je mao bolj mesnat, da ni tanek kot papir?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mihec87 ::

Bolj mesnat je kak jalapeno ipd... Brez semen pa dvomim..

seba993 ::

So tudi sorte kjer imajo plodovi zelo malo semen. Od 0 pa do 3 na plod. Jst sem imel nekaj eno tako sorto. Obral 15 plodov in v njih dobil 2 semenčka. Sam so pa plodovi zelo drobni.

Tarzan ::

Bolj mesnati so ponavadi tudi manj pekoči. Kar se semen tiče, jih pa lahko vržeš ven, ali pa enostavno precediš omako, preden jo zapreš v kozarčke (flaške).
Če jih nameravaš vložit, se pa res vlaga malo bolj mesnate. Zraven daš pa še kake bolj 'žestoke', da ojačajo. :)

Preden sem videl, da bo nekaj čilijev dozorelo, kljub slabim obetom, sem gruntal, če bi kar kako korenje ali kumare vložil in zraven zapakiral čilije, da bi imel vsaj kaj za čez zimo. Na koncu ni bilo treba improvizirat in je bila nekako povprečna trgatef. :D

PS: sem mislil, da moja letošnja omaka nima afterburna. Po tretjem, zelo pogumnem poskusu sem ugotovil, da ga ima. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tarzan ()

seba993 ::

seba993 je izjavil:


Menjam različne sorte čilijev.
Primerjava: kvadratki na papirju so 1/2cm.
H = hibrit ali križanec, no vsaj sumim na to.
? = ne poznam pravega imena.





Sorte ki jih že imam za naslednje leto:
Habanero celita red
Habanero peruvion white
Jalapeno gavcho
Bhot jolokia
Monky face
Pretty in purple

Sorte ki so zgoraj na slikah in an seznamu ne potrebujem.

Iščem:
Različne sorte habanerotov
Različne sorte jalapenotov
C. rhomboideum
Penis Peter rdeč
Penis Peter rumen
Bhut jolokia
Carolina Reaper
Fatalii Gourmet Jigsaw

Capsicum flexuosum
Grandpa’s Home Pepper


Seme je suho in vam ga bom poslal v ZIP vrečkah.

Kaj je zdj? Ni doben zainteresiran za menjavo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba993 ()

seba993 ::

Iščem partnerja v zločinu. Rad bi si kupil čista semena Carolina Reaper, Jigsaw.

Smokin' Ed's Carolina Reaper bi rad naročil z tlele: http://store.puckerbuttpeppercompany.co...
Fatalii Gourmet Jigsaw pa z tlele: http://fataliiseeds.net/search?query=ho...

Ker pa nimam kreditne kartice pa je plačilo nekoliko težje. Pa tudi zanimajo me samo tale semena in nič drugega. Zato bi potreboval nekoga ki bi si z mano delil nakup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba993 ()

Map ::

Jaz pa iščem nekaj bolj mesnatega, da ne ješ samo semen. Pa da jih lahko par poješ zraven večerje, ne pa da niti enega celega ne moreš.

Iščem pa tudi nekaj za omako. Tu rabim verjetno bolj pekoče. Kaj največkrat uporabljate za omako?

mihec87 ::

Bolj mesnat mogoče jalapeno če ti ni prehud, za omako kak habanero in naprej..

seba993 ::

Ja se strinjam z zgornjim.

Rok Woot ::

Je kdo naredil trajno omako brez prekuhavanja/sušenja oz pečenja čilijev?

Tarzan ::

Taka omaka ni trajna, je lahko nekaj mesecev, potem pa ne več. No, fermentirana lahko, če se ne okuži naknadno s kako plesnijo

seba993 ::

Iščem tudi seme Meduse. Seme bi pa rabil čim prej.

Okapi ::

Ne, vem, koliko časa že to počno, ampak malo prej sem opazil, da mi dva kosa na balkonu rabutata čilije (bolivijsko mavrico). Kaj pa ptič ve, kaj je to pekoče;-)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Tarzan ::

Ptiči nimajo mehanizma, da jih bi peklo. Glih to je fora, ker ptiči semena poserejo in zasejejo daleč naokoli, razni sesalci pa jih v fazi prebave uničijo do te mere, da ne skalijo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tarzan ()

Okapi ::

Tudi mnogih sesalcev pekočina ne moti, oziroma je ne občutijo. Recimo miši znajo narediti veliko škode v nasadu čilija.

O.

Rias Gremory ::

Živjo,

če dam v prihodnjih dneh kajenski poper v zemljo, bo kaj letos? Kako je z drugimi čiliji, kje najhitreje dobim semena če jih potrebujem?

Hvala.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

dottor ::

Raje kot semena bi ti mogoče priporočal pogledat če bi kje dobil že sadike... Jaz za moje sem bil malo pozen in so še majhni oz. so komaj prišli vn. Jih ne smem puščat še na balkonu jih morem dat na okensko polico :|
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

[D]emon ::

Cili naj bi se sejal v februarju, tako da poglej za sadikami. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

mihec87 ::

Če bi mogoče bila jesen res dolgo lepa, mogoče da dobiš kak plod-velik če, če sploh..Večina se seje februarja-začetek marca..Lahko poseješ in boš videl, bi pa vseeno kupil sadiko da ne boš brez..

cebelar123 ::

Prepozno je letos kaj sejati.

dottor ::

Jaz sem moj Aji pustil celo zimo na odprtem balkonu, da zmrzne in ga vržem proč (ker itak sem letos naredu nove sadike) pa je preživel, če bo kej iz njega bomo vidli čez nekaj mesecev. Sem ga pa iz lonca dal v njivo :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Tarzan ::

Prepozno je, ampak se še da nadoknadit marsikaj. Če jih boš imel notri, po možnosti pod kako močno lučjo vsaj 16 ur na dan, potem pa jih boš šele nekje konec maja posadil direktno ven, ko bo že kar konkretno prek 25 stopinj podnevi in ponoči več ne bo pod recimo 13°C, boš lahko nadoknadil vsaj kaka dva do tri tedne v primerjavi z nami, velikimi optimisti, ki komaj čakamo da jih posadimo na vrt. Če boš investiral nekaj malega truda, denarja in časa v dvignjeno gredico, pa magari samo deset, dvajset centimetrov višine, bodo prav tako pridobivali, v bistvu tekom celega poletja in precej v jesen, če bo vreme ugodno. Prepozno je samo, če sploh ničesar ne poseješ, ker si prepričan, da si zamudil. Nekaj semen vseeno shrani, če letos ne bo veliko pridelka, sploh pa, mislim da kajenci ne rabijo tako dolgo da dozorijo, kot kak ekstremno dolgo zoreč čili.

maco-maco ::

Čili je večletnica. Če ga daš jeseni na toplo, imaš spomladi veliko prednost glede na sejančke. V bistvu je to ful in, al kako se že reče. Prav tako je paradižnik dobro prezimit. Spomladi trgaš zalistnike, ki se hitro ukorenininijo. Sadike pridelaš hitro in elegantno.
Kaj?

mihec87 ::

Da malo poživimo temo, kako ste letos kaj sejali... Pri meni se je vzgojilo habanero chocolate, padron, jalapeno m, sweet banana, cayenne, cherry bomb, macedonian fringed, ethiopian brown berber, piment d'espelette, lemon drop


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

kosarkar ::

Kaj pa afriški PIRI-PIRI? Je kdo probal?

gzibret ::

Jaz imam kup semen, direkt iz Nigerije. Podarim, če je kdo iz LJ.
Vse je za neki dobr!

Aquinas ::

mihec87 je izjavil:

Da malo poživimo temo, kako ste letos kaj sejali...


Nič ekstremnega. Prezimljeni in posejani oranžni habaneroti plus nekaj iz Leclercovega paketa čilijev: mislim da rdeči habanero, harold's st bart (baje da podoben oranžnemu habaneru) in nekaj random C. annuum semen, ki so mi ležala naokoli. Presenečenje torej :)

Našel sem še eno Aji panca seme, pa ne vem ali bi posejal, da iz njega dobim vsaj nekaj svežih semen. Ker je staro že 2 leti in že takrat je bila kalivost slaba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aquinas ()

Okapi ::

A misliš, da če ga boš šparal, bo kaj bolje.:))

Aquinas ::

Sem ga posejal 8-) Naslednjo sezono imam namen poskusit več čilijev iz Aji linije. Pa rocoto so zanimivi :)

Onlyx ::

Da malce obudim temo...kako kaj rastejo vaše rastlinice?

Letos prvič vzgajam bolj pekoče sorte čilijev in če jih v začetku cvetenja ne bi napadle uši, ki so pripomogle, da sem jih dobesedno skuril z domačimi pripravki (beri soda, koprive,...itd :) proti zatiranju, bi bil rezultat še mnogo boljši kot je. Zaenkrat kaže, da bo plodov kar nekaj.

Avgusta pa se odpravljam na dva do tri tedenski dopust in me zanima, če mi lahko morebitne zrele plodove "skrbniki" pustijo na rastlini ali je bolje, da se jih odstrani in shrani, če jih želim kasneje uporabiti za omake? So pa nekateri plodovi habanerotov in sorte jamaican red že kar konkretno veliki, vendar vsi še bledo rumeni oz. zeleni.

Okapi ::

Po mojem je bolje, da pustije plodove na rastlini. Za omako je bolje uporabiti sveže utrgan plod, imho.

Onlyx ::

sem tudi sam sicer takega mnenja, ampak že vidim, da se bodo plodovi obarvali v rdeče zadnji dan preden grem :)

Tarzan ::

Tri tedne jih ravno ne bi pustil gor, tja do maksimalno dva tedna pa komot. Edino, ce bi bilo prevec na gosto plodov jih je pa dobro sproti pobirat, sploh, ce bo kako vlazno vreme.
Tudi moji ciliji so znoreli. Zase jih bom imel še prevec, sploh rjavi 7pot so se sneli z verige. Že vidim, kako bodo vsi znanci kuhali pikantne omake. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tarzan ()

nejodagreat ::

A kdo ve, kako dolgo približno rabijo lemon drop čiliji da do konca dozorijo, torej da postanejo rumeni? Se mi zdi da so že nekaj cajta nazaj zrasli do konca, pa so še vedno zeleni. Je pa res da me letos jebe listna pegavost.

m0LN4r ::

Halo,
moja stara je posadila carolina reaper pa se neke rumene chilije, zadeva ni pognala, smo ze mislil vse stran fuknt, pol pa je cez cirka en mesc neki zacelo rast.

Zadeva je junija zrasla na ene 20cm.

A bo kej s tega sploh? Letos? Drugo leto?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
««
13 / 29
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pekoča paprika -Chili

Oddelek: Loža
383411 (214) Roadkill
»

Hrana, ki je res pekoča

Oddelek: Loža
253254 (2506) dmok
»

Pekoče omake - začimbe

Oddelek: Loža
246263 (4689) satyr
»

Škodljivost pekoče hrane (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5821883 (19790) ales85
»

Pekoče omake

Oddelek: Loža
2710360 (8090) JoeHunter

Več podobnih tem