» »

Prve slike vesoljske sonde HiRISE

Prve slike vesoljske sonde HiRISE

vir: NASA
NASA - Mars Reconnaissance Orbiter oziroma inštrument High Resolution Imaging Science Experiment je 24. marca 2006 na Zemljo poslal prve slike marsove površine, objavljene pa so bile 10. aprila. Slike so nastale po končanem manevru Mars Orbit Insertion, ki je omogočil stacioniranje sonde v primerno orbito, ki bo omogočila plovilu, da obkroži planet v dveh urah.

HiRISE inštrument omogoča snemanje marsove površine v stereo tehniki in v resoluciji, boljši od 25 cm na pixel.

Namen misije je:

- opazovanje dolin;
- opazovanje izsušenih jezer in morebitnih izsušenih oceanov;
- opazovanje odtočnih kanalov
- opazovanje plasti in sedimentov
- opazovanje vulkanskih marsomorfoloških oblik (geomorfologija ne pride več v poštev);
- opazovanje glacialnih ali periglacialnih oblik;
- opazovanje hidrotermalnih sprememb (nakazujejo na vročo marsovo notranjost);
- opazovanje eolskih (vetrne) sedimentov;
- opazovanje formiranja raznih skorij na površini (kar bi nakazovalo na prisotnost podzemne vode).



Vir: HiRISE Operation Center.


Več informacij:

HiRISE homepage
HiRISE Operation Center
JPL - Mars Reconnaissance Orbiter
slike

21 komentarjev

Pyr0Beast ::

Lepo, ampak kot vedno, povsem neuporabno.
Hah, bi bilo zanimivo če bi bil na površini napis.

Slo-Tech team, been there done that.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BBB ::

- in opazovanje obilnejših marsovk.

Kaj, bodo tja prvo poslali marsologe (ekvivalent tuzemnim geologom)?

Monster ::

in zakaj je to tako neuporabno pyrobeast?
Ka zaboga...

Matev ::

kje je sedaj tisti ramzes ki je trdil da so je mars poseljen

madmitch ::

Matev, kaj a ni poseljen? A so mi tudi o marsovčkih lagali? Ni Dedka Mraza, ni palčkov, ni marsovčkov, jaooo, ena sama laž.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

Seveda je poseljen, samo pod zemljo! Mislim pod marsom!

Evil mind ::

Saj se mi zdi da so našli vodo na marsu, ki je ključna za življenje živih bitij.

suse80 ::

Napake.
Kot prvo, faza t.i. aerobrakinga se je šele začela. Trajala bo več mesecev in šele takrat bo plovilo v dveurni orbiti okoli Marsa. Prvi manever, ki je omogočil utirjenje v Marsovo orbito pa se imenuje "Mars Orbit Insertion Man." ali MOI.
Aerobraking je način zaviranja plovila z občasnim pomakanjem plovila v zgornje dele atmosfere. Na ta način se krožnica iz močno eliptične spremeni v skoraj cirkularno.

Toliko, da ne bo napačnih interpretacij.
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

FR34K ::

A misli kdo da bomo lahko ljudje poselili mars??? Če bi znali naresti nek umetni ekosistem in atmosfero bi se temperatura uskladila... Ampak to so le sanje:)) Mislim pa da bi zemljani morali začeti razmišljati v tem, saj bomo morali plačati davke Zemlji, zato kar smo ji naredili. To je moje razmišljanje kaj pa vaše???

Thomas ::

Moje razmišljanje je, da je tvoje prav frikovsko.

Zemlji plačevati davke? Kdo pa je ona?

Pogani jo res močno častite, ampak mi jo bomo razkosali in iz nje naredili milijone boljših habitatov, če se ne bomo izmislili še kakšne zanimevejše uporabe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Pyr0Beast ::

IMO, je tole zame in za nekaj 10^6 zemljanov povsem nekoristno. ...
... zakaj? S temi slikami si lahko ful pomagaš, in preden bodo krkol gor nardil bo minilo kar nekaj 10 let.
Hah, voda je itq gor povsod.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gzibret ::

> Kot prvo, faza t.i. aerobrakinga se je šele začela. Trajala bo več mesecev in šele takrat bo plovilo v dveurni orbiti okoli Marsa. Prvi manever, ki je omogočil utirjenje v Marsovo orbito pa se imenuje "Mars Orbit Insertion Man." ali MOI.

OK, moja napaka.

Pol pa je še ena napaka, in to je tisti "danes" v novivi, ki je bil "danes" nekaj dni nazaj, mislim, da v ponedeljek.
Vse je za neki dobr!

OwcA ::

Sem malo popravil. Hvala.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

grex ::

ali imamo kje na netu, kako bi izgledala zemlja, če bi jo slikali po istimi pogoji?

k0lar ::

slike so...samo stvar časa je, kdaj bodo začeli prodajati parcele na Marsu tako kot na Mesecu... ;)

keber ::

Saj lahko že kupiš. Poleg Lune, Marsa imaš pa še skoraj vse ostale kamne v našem Osončju. Samo vprašanje časa je, ko bodo začeli prodajati parcele na novoodkritih planetih okoli ostalih zvezd :D

driver_x ::

Me zanima kaj bi bilo, če bi se jaz naselil na luni ali na marsu in potem tam razglasil monarhijo ali kaj podobnega. Komu bi se potem pritožili sedanji lastniki parcel?

keber ::

Kakšni lastniki parcel? :\

Misliš lastniki ničvrednega papirja?

uio ::

Joj večji nateg kakor s temi parcelami pa že teško narediš >:D Sm aml prebral pa piše, da če vam prijatelji govorijo, da ni varno posredovat št. kartice preko interneta, da naj jih to ne ustavi, Oni so prepričani, da je varno :\
Kaka bedarija, še ve se ne kdo bo gor pršu, kaka bo ureditev, pa prodajajo slamo.

Slike so pa res lepe. V opisu povejo da je za vsake 2 m na marsu 1 px na sliki. Fotografirano pa naj bi bilo območje nekje 45km * 20 km.
Razločili pa naj bi se predmeti ki so večji od 7 m.

Meni se zdi to super dosežek. Zdej se res vid vsak kratrček. Je pa zanimivo, da so vsi kraterji zelo stari, vsaj večji. Me zanima če bodo kaj napisal o starosti kraterjev, glede na njihovo zravnanost, sej primarno slikajo predvsem topografske slike.


Aja sej res, uni ki prodajajo, kake buče, dobiš sliko parcela... In kaka parcela more to bit? 5km2? Zdej ko majo te hd slike, bi še nekak šlo dobip 140*140 px sliko za en kilometer zemlišča. Kaj je bilo pa prej? :P Kakšn nateg, kr glava boli kako eni služjo. >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uio ()

FR34K ::

Ali kdo ve sestavo planeta??? Ali je podobna sestava kot na Zemlji???

gzibret ::

Sestava Marsa je zelo podobna sestavi Zemlje. Prevladujejo bazične magmatske kamnine (bazalti), isto, kot na Zemlji.





Več tukaj z razlago slik.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na Marsu je tekoča voda!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4817827 (12082) BigWhale
»

Mars Orbiter končal prvi del misije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
93903 (3149) Monster
»

Bo Feniks prezimil? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
639878 (7517) Pyr0Beast
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909379 (6924) Thomas
»

10 najboljših odkritij robotskih vozil Spirit in Opportunity

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
125065 (3677) jype

Več podobnih tem