» »

spektralni analizator

spektralni analizator

Luka Percic ::

Zanima me kako bi lahko ugotavljal prisotnost vseh ferkvenc hkrati.
Za primer (nimam tega v mislih ampak je lepše predstavljivo); rad bi izmeril v trenutku vse ferkvence ki se nahajajo v antenskem kablu.
Torej nepride v poštev veliko "tunerjev" vsak za svojo ferkvenco, niti eden ki se hitro prilagaja (veča/manjša kapaciteta kondenzatorja).
A se da to tako merit?



Ps; ne govorim (še) o konkretnih izdelkih, prvo me zanima malo teorije.

radiator ::

Torej rabiš spektralni analizator. To narediš tako da z dovolj visoko frekvenco zajemaš in potem poženeš gor FFT. To nebo tako enostavno naredit vsaj jaz nevem kako.
Kaj je jutri že bilo?

ql000 ::

Kak dober osciloskop bi znal pomagat samo treba je prit do njega!

Luka Percic ::

>"Torej rabiš spektralni analizator."

Ja, po imenu sodeč bi rabil nekaj takega.
Kaj je FFT?
A si mi predlagal nekakšno (večkrat na sekundo) menjavanje programov? No sej bi tudi šlo..
Ampak raje bi imel trenutni merilec.
Če to seveda gre.


>"Kak dober osciloskop bi znal pomagat"

Aja?
Si gotov da osciloskop ne gleda le ene ferkvence?

TESKAn ::

FFT je tko.
Zajemaš podatke dosti hitro
nad zajetimi podatki izvedeš FFT algoritem
rezultat je slika signala v frekv prostoru
Je pa tle odzadaj dosti teorije, tako da poglej si kaj po internetu, kako deluje FFT...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BluPhenix ::

FFT - Fast fourier transform

Lahko narediš tudi navaden fourjerjev transform, ne bo take bistvene razlike.

Torej ti bi rad pogledal katere frekvence lovi antena. Se pravi bi rad naredil spektralno analizo antene? Pa to bi ti dovajal anteni signal, al bi kr neko anteno postavil, pa gledal katere frekvence lovi od teh, ki so stalno prisotne v zraku (od raznih tv, radijev, ...) ?

EDIT: FFT niti ni tako komplicirana stvar, vse kar rebiš je ogromna računska moč, ker je veliko veliko iteracij. Vzamep en mikrokontroler, ki ima kakšne DSP zmožnosti in ni veliko dela. Imajo namreč hardversko vdelan FFT.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

trek@s ::

Matlab že ima ukaze za fft, sam kako pa noter spravit je pa drugo vprašanje.

radiator ::

Ali pa MATLAB ali pa sam napišeš kaj za PC-ja ker je lahko veliko hitrjši od cenenega DSP-ja. Težava je samo v tem da moraš podatke dosti hitro zajemat če češ kaj dobit. Ne vem do kakšne frekvence bi rad šel samo pod nekaj GS/s se nimaš kaj za menit. Pa z dobrim preampom, ki ti spravi skozi široki frekvenčni pas. Potem pa filter za antialiasing. Kaj pa misliš zakaj stanejo boljši osciloskopi, ki delajo FFT od 500kSit naprej. Spektralni analizatorji pa tak da se ne menimo.

No ker te verjetno bolj zanimajo nosilne frekvence lahko uporabiš aliasnig. Torej namensko podsempliraš in potem iz tistega nazaj sestaviš pravi signal. Mislim da to neboš moral drugače naredit kot pa malo teorije naštudirat :( kar pa zna biti zoprno če se ti ni...
Kaj je jutri že bilo?

VolkD ::

Ne bo ravno lahka..
FFT algoritmi se dandanes res že zelo hitro izvajajo na hitrih procesorjih, a so še vedno prepočasni, da bi lahko z njimi analiziral signale, ki se pojavljajo v antenah. Ti signali so namreč lahko precej visokih frekvenc. Recimo 2,5 GHz. Tega z preprosto fft analizo na računalniku zaenkrat ni mogoče rešiti.

V poštev torej pride le hw spektralni analizator. To pa je v bistvu panoramski radio, le da je to naprava z instrumentalno natančnostjo. Cene se gibljejo od 2000EUr ( Hameg) pa vse do 50.000 EUR ( hp - up to 50GHz)

V poštev pa pridejo tudi samo gradnje. Ta link prikazuje tako doma narejen spektralni analizator. Načrti so bili objavljeni. Avtor pa je Dr. Matjaž Vidmar. Material je dobavljiv pri nas.

Sam sem tak instrument naredil. Koristi so mnogostranske. Od uporabe instrumenta samega, pa do pridobitve ogromnega znanja pri gradnji sami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

Brane2 ::

Ni problem v fft. Problem je v zajemu. FFT lahko opraviš pozneje na zajetem signalu.

A s čem zajeti recimo čez palec 8 Gvz/s?

Kar se tistega Vidmarjevega spektralca tiče, je klasičen in ne zadovoljuje podanega pogoja- analize vseh frekvenc hkrati...
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

Kot sem zgorja napisal se zadeva najverjetnje da rešit z posempliranjem. To kaj si normalno ne želi nihče.

Ker so signali v anteni periodični mislim da bi se jih dalo posemplirat. Vse kaj je potrebno nareidt je to da ne vzorčiš vedno v isti točki. Torej priodični signal visoke frekvence vzorčiš z frekvenco katera je nižja od njega. Tako dobiš t.i. aliasing pojav, ki ti frekvenčni spekter preslika navzdol. In zdaj če se ne motim se da iz tega nazaj izračunat pravi signal če veš kako si ga sempliral. Torej zajameš podake in jih spraviš na PC ker tam imaš visoko računsko moč in orodja (MATLAB) kje lahko poskusiš kaj na hitro skup zložit.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Ampak s tem ne dobiš vseh spektralnih komponent hkrati.

Poleg tega ti bo vsaka sprememba med prehodi popačila rezultat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Ja treba bo vprašati avtorja foruma, kaj je mislil s pojmom hkrati. Ne verjamem, da za opisam primer (analize signalov neke entene) potrebuje resnično časovno sočasnost. Če pa jo, pa ne verjamem, da potrebuje hudo veliko pasovno širino. Glede na dane potrebe pa se potem problem da mnogo enostavneje reševati.

radiator ::

Moram se popravit ker pišem ko kura. Vedno ko zgoraj piše "posemplirat" bi moralo pisat "podsemplirat". :)

Ja neko okno zajemanja (časovni interval) je treba imet. In to je minimalno perioda osnovnega harmonika ali pa več. No težava pri podsempliranju je da se moraš sinhronizirat na najnižji harmonik in potem tej sinhronizacijski točki prištet dt ( ki se spreminja) tako da zafilaš celo periodo z odtipki željene gostote v x korakih.
Kaj je jutri že bilo?

Luka Percic ::

No thnx, lepo ste se razpisali..
Naj povem, da je zadeva na idejni ravni (najverjetneje še polna napak), in mogoče nebo izvedena. Bolj preverjam možnosti. Zato se vam ni treba spuscat v podrobnosti. Vsaj za moje potrebe ne.
Pomembna stvar bi naj bila tudi nizka cena/ preprosta izdelava
Saj če ustrezne rešitve ni je pač ni.

Torej kar naj jaz bi rabil, je to;
imam 1.000.000 vnaprej znanih ferkvenc za katere bi prevejal njihovo prisotnos. Po možnosti nekajkrat na sekundo. S trenutnostjo sem hotu povedat to da rabim podatke parkrat na sekundo.

Urkonet ::

pozdravljeni!

Poglejte si kaj je pravi spektralni analiazator!!!

1
2
3

LP
AMD 3000+ , Ati 9600pro , 160 GB , pa MIŠKA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urkonet ()

VolkD ::

Aha.. Samo, da sta tu dva spektralna analizatorja.
Ta spektralni analizator je naredil dr.Matjaž Vidmar, razen ene enote. Ta enota je merilnik frekvence in to v točki markerja. Frekvenco lahko meri tudi s pomočjo harmonskega konverterja, ki je viden na zadnji sliki. Lahko pa tudi meri frekvenco vira do 4,5 GHz . Enota se imenuje Nessy. To je tista z LCD-jem, ki ima 4x 24 znakov. Avtor te enote sem pa jaz.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

BluPhenix ::

Urkonet, v bistvu mi ni preveč jasno, kaj si hotel povedat s tvojim postom.

Ti je pa VolkD zelo lepo repliciral .... lol :D
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Urkonet ::

Eh, pač videl sem da se o tem pogovarjate pa sn pač dal slike gor. V bistvu je post res malo "vržen iz tira".:D :))
AMD 3000+ , Ati 9600pro , 160 GB , pa MIŠKA

elektro87 ::

Živjo!
Mene pa zanima kje bi lahko prebral postopek kako s spektralnim analizatorjem zmerim frekvenči odziv, hrup, moč posameznega harmonika


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preverjanje dogajanja na Bluetooth oddajniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121495 (1211) Parkelj
»

Načini označevanja elementov v elektroniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151353 (788) mujek
»

Spektralni analizator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
124258 (2975) AtaStrudl
»

Zvočnik in mikrofon za visoke frekvence

Oddelek: Zvok in slika
61226 (1106) jernejk90
»

osciloskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
103852 (3541) radiator

Več podobnih tem