» »

Ali bo disk crknil?

Ali bo disk crknil?

BlackHole ::

Čudne stvari se mi dogajajo zadnje čase. Najprej sem mislim, da je kaj narobe z napajalnikom, tukaj. Zdaj pa vedno bolj sumim drugi disk (na katerem ni sistema). Namreč, že nekajkrat se je zgodilo, da mi je ekran kar ugasnil in sistem zablokiral, takoj ko sem stisnil enter, potem ko se kot določen uporabnik logiraš v sistem. Da še to ni bilo dovolj, se mi je zdaj že enako zgodilo med predvajanjem filma in čisto nazadnje ko sem hotel igrat igro in mi je menije (NFSMW) nekako naspol in zelo počasi izrisovalo (na koncu zaštekalo). Se da s kakim softverom preveriti delovanje diska oz to kako drugače ugotoviti? Kaj bi vi naredili oz. kaj predlagate?

Disk je Samsung sp1614n, 160Gb.
LP Marko

mmmato ::

Poglej če imaš v biosu vklopljen smart. Ob okvari diska bi ti ta moral javit napako. Dodaten softver boš zihr našel na samsungovem sajtu.
Pred kratkim sem imel podoben problem. Disk se mi je stalno ugašal, nakar sem ugotovil, da je zato kriv slab molex konektor (napajanje).
Poslušaj kaj dela disk, ko ti komp zašteka. Če se neha vrtet je IMO kriv prešvoh napajalnik. Napiši kakšen sistem imaš in koliko W napajalnik.

BlackHole ::

Ja takle je. Sistem je enak že kaki dve leti, tako da mislim, da mi ni potrebno naštevat komponent. Napajalnik pa je 300W. Vendar do prek kratkim je vse delalo OK. Sicer sem pred kratkim vgradil tv-kartico, tako da sem mislil, da res morda primanjkuje moči, vendar sem jo vzel ven, pa se je enako dogajalo. Mogoče bi bilo res treba kable na novo pritrdit, ker so kar na tesno, napoti drug drugemu.
Kako pa lahko ugotovim, katera particija fizično pripada kateremu disku, glede na to, da imam 2 diska in vsakega deljenega na dve particije.
Včeraj sem particijo, za katero vem, da je na sumljivem disku, defragmentiral, pa ni bilo nobenih težav.
LP Marko

~Speed ::

No, se pravi, kaj je sedaj točno problem?

:)
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Daedalus ::

Kako pa lahko ugotovim, katera particija fizično pripada kateremu disku, glede na to, da imam 2 diska in vsakega deljenega na dve particije.

Disk management ti bo lepo pokazal, kera particija je na kerem disku. Za preverjanje SMART diagnostike in možnih okvar poišči ustrezen program na strani proizvajalca diska. Čeprav se mi dozdeva, da za to ni kriv disk...
Drugače pa je ugotavljanje napak najboljše naredit z izločanjem. Najprej poganjaj kako uro memetest, da vidiš, če z ramom vse štima. Iz računala se splača pobrat VSE, kar ne potrebuje nujno za delovanje in ga malo mučit s kakimi burn in testi ali prime 95, pa SuperPI, 3dMark... Če vse to oskubljena verzija (plata, proc, ram, disk s sistemom, zvočna) preživi, dodaj not kako komponento in jovo na novo. Zna trajati svoj čas, sam tak zanesljivo odkriješ, kjer je problem. Dobro je tudi "prešlatat" računalo, preveriti, če so vse stvari trdno na svojem mestu, malo posesat/spihat s kompresorjem, mogoče zmerit linije na napajalcu z voltmetrom, preverit temp procesorja, očistit hladilnik/ke, ipd... Pa BIOS resetiraj pred vsem tem. Privošči računalu eno dobro pomladansko čisščenje in testiranje pa ni vrag, da ne bi ugotovil, kaj ga muči. Aja, pa na management konzoli si poglej sistemske loge, ponavadi kr dobro nakažejo smer raziskovanja (domnevam, da uporablaš win2k/XP).
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlackHole ::

Problem je v tem, da sumim da je nekaj narobe z diskom, čeprav ni nujno. Sem bral na enem forumu, ko je imel nekdo precej podobne, če ne enake težave in je ugotovil da so rami krivi. Tako, da bom najprej probal rame izmenično vstavljat, vsaj upam, da sta dva modula.
LP Marko

~Speed ::

Ja no, si probal preverit zdravje diska? Sej je malo morje takih malih programčkov po netu...

Kaj ti pravi SMART?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Nobenega programčka še nisem probal-nisem doma namreč. Kateri programčki pa so to? A obstaja kak za Xp-je, da ni treba teh zagonkih disket in cd-jev delat? Imam majhen problem s tem, ker nimam disketnika.

Kako pa deluje ta SMART, a je to treba kaj zagnat ali samo vklopit v biosu al kako?
LP Marko

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

~Speed ::

Ja, v biosu nastaviš SMART, da.

Da, obstajajo programi za diagnostiko za ntfs sisteme. Ne vem kje že, ma enkrat sem objavu spisek takih programov tle na slo-tech...

Lahk pa tudi to uporabiš, klik >>
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Zdaj sem se začel ukvarjat in testirat zadevo. Najprej sem pognal Computer managment. Edini error, ki se ponavlja je tale:

Event Type: Error
Event Source: Service Control Manager
Event Category: None
Event ID: 7026
Date: 3.4.2006
Time: 19:39:09
User: N/A
Computer: ****
Description:
The following boot-start or system-start driver(s) failed to load:
d347bus

Vendar ne vem, če to sploh kaj pove. Bom si malo pogledal zg. linke in še kaj poskušal.
LP Marko

~Speed ::

~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Pa še tole opozorilo, ki pa se je zgodilo samo en dan, vendar se je ponovilo večkrat v slabi uri:

Event Type: Warning
Event Source: Disk
Event Category: None
Event ID: 51
Date: 1.4.2006
Time: 13:13:45
User: N/A
Computer: MARKO
Description:
An error was detected on device \Device\Harddisk2\D during a paging operation.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.a...
Data:
0000: 03 01 68 00 01 00 b6 00 ..h...¶.
0008: 00 00 00 00 33 00 04 80 ....3..€
0010: 2d 01 00 00 0e 00 00 c0 -......À
0018: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0020: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0028: e5 3b 05 00 00 00 00 00 å;......
0030: ff ff ff ff 01 00 00 00 ÿÿÿÿ....
0038: 40 00 00 08 00 00 00 00 @.......
0040: ff 20 0a 12 4c 02 20 40 ÿ ..L. @
0048: 00 00 00 00 0a 00 00 00 ........
0050: 00 00 00 00 88 05 bb 82 ....ˆ.»‚
0058: 00 00 00 00 10 bb f3 81 .....»ó
0060: 00 00 00 00 d0 18 01 00 ....Ð...
0068: 28 00 00 01 18 d0 00 00 (....Ð..
0070: 08 00 00 00 00 00 00 00 ........
0078: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0080: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0088: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........


Kolikor sem uspel prebrati o tem opozorilu, je to bolj resen problem trdega diska. Rad bi se edino prepričal zas kateri disk gre. Ali tisti "D" pomeni, da je to particija označena z D? Če je, potem mislim, da gre za primarni disk (sistem), kar je morda celo boljše za mene, ker je ta disk starejši in manjši.
LP Marko

Zgodovina sprememb…

~Speed ::

Hmm.
Hja, mal se komplicira to, te paging errors namreč "lahko" kažejo da okvare diska, ja... ALI pa le na težave z kabli.
Si preveru kable?

Kakšen disk točno imaš?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Daedalus ::

d347bus je daemon tools driver. Ponovno inštaliraj al pa odstrani. Še vedno pa čakamo na SMART raport...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

~Speed ::

Še vedno pa čakamo na SMART raport...


yep, in na preveritev kablov.
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Včeraj potem nisem več nadaljeval. Enkrat sem še zamenjal ram modul (imam dva) in je bilo vse v redu, vendar moram poskusit danes še enkrat računalnik prižgat, ko bo ohlajen. Ker skoraj vedno noče naprej, ko ga prvič prižgem. V biosu sem nastavil še preverjanje rama. Namestil sem si Hddlife. Za SMART pa nisem nič opazil, da bi kaj izpisal. A tudi če ni težav, kaj izpiše? Potem gre verjetno precej hitro vse skupaj skozi in je verjetno treba uporabit "pause" tipko ali kako. Kable sem nekaj stiskal zraven, vendar je vse skupaj res tako na tesno, da bi moral diske prestavit, če hočem kable zamenjal ali izključit.;((
LP Marko

~Speed ::

ma napiše ti SMART test ok - al neki takega. Pomagi si z pause tipko, ja.

Dodano:

Zdravje diskov, programčki za diagnozo >>
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: ~Speed ()

BlackHole ::

Kot kaže, ni z diskom nič narobe, ker sem ga odklopil in zaštartal računalnik, pa se vseeno ni zagnal. Enako sem probal z Cd-pekačem. Hecno je, da ko se mi je zagnal, sem šel v BIOS in spremenil neko nastavitev (hitro testiranje rama) in ko se bi moral računalnik potem ponovno zagnati, se ni. In to se mi je enkrat že zgodilo, tako da možno da je kaj s ploščo narobe. Se da še kaj testirat?
SMARTA še vedno nisem ujel s PAUSE, mislim pa da je vse v redu.
LP Marko

Daedalus ::

Daj pejd po onem postopku, ki sem ga zgoraj opisal...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlackHole ::

Samo ta postopek je bolj težko izvajat, zato ker tudi če imam vse komponente priključene, je možnost da se računalnik zažene (ponavadi se samo prvič ne) in ne vem od čega je odvisno. Ve kdo za kak zanesljiv Ramtester, ki deluje pod Windowsi po možnosti? Našel sem enega, vendar vseeno...
LP Marko

Daedalus ::

Memtest, lavfa pa z diskete. Pusti kako uro/dve, pa če je kaj narobe, bo pogruntal.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlackHole ::

En mali problem je v tem, da nimam disketnika, zato bi rabil Memtest za WIN. Razen, če mi boratalo nardit boot CD.:\
LP Marko

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

Al pa boot z usb ključa...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

~Speed ::

Hjam, kot kaže je neki z ramom narobe...

speči si tale memtest86 ( klik ) na CD in probi.
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Zapekel, testiral, nobene napake. Je laufalo eni 40 minut, 3 krat šlo skozi. Sem pa spet šel v BIOS nekaj spremenit in ko sem šel ven, je spet zablokiralo vse skupaj. Zgleda, da je kaj na plošči narobe.
LP Marko

~Speed ::

"Neki" si šel v bios spremenit? "neki"? Hmm.

Ma ne vem če je to zdravo, da tko na približno spreminjaš nastavitve BIOS-a veš.

Probi, za vsak slučaj, postavt bios nazaj na difolt nastavitve in vidi kaj bo.
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

BlackHole ::

Brez skrbi, BIOS nastvavitve poznam, vsaj tiste ki jih spreminjam. Za ta primer sem samo vklopil in izklopil testiranje rama. Poskusil sem tudi z LOAD BEST DEFAULTS, pa ne pomaga.
Moram pa povedat, da sem odklopil vse komponente (diske, cd-rome, kartice), vendar se sistem sploh ne zažene niti do BIOSA (kot vedno sicer). Po kakih 10 poskusih se je sicer zagnal do konca, tako da zdajle lahko tole napišem. Včeraj recimo se je "ugasnil" ko se je že vse naložilo, cel sistem, v trenutku ko sem pognal Raziskovalca.
Drugače delajo vsi ventilatorji (grafična, procesor, napajlnik in dodaten za diske). Po moje je narobe nekaj na plošči. Je možno, da je CMOS baterija slaba ali pa kaka druga komponenta osnovne plošče? Plošča je sicer stara 2 leti in pol, gre pa za WINFAST K7NCR18d PRO.
Je sploh možno dobit še ploščo s podnožjem za AMD Athlon 2500+ in DDR2700 Rame?
LP Marko

Zgodovina sprememb…

BlackHole ::

No, sem nesel računanalnik na servis in so mi povedali, da je oz. bo plošča šla po gobe oz. kondenzatorji (so napihnjeni). Jaz sem sicer to gledal, vendar ker jih ne primerjam vsak dan, tega nisem opazil oz. nisem bil siguren ali so v redu ali pa ne. Tako da bo trebaa zdaj nekje novo poiskat. Hvala za nasvete vseeno.
LP Marko


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Thinkpad t420 WIN10

Oddelek: Pomoč in nasveti
403232 (2281) Klemzz
»

Sestava računalnika in še vprašanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
22316941 (10290) Han
»

SSD ni možno nastaviti kot Boot Option

Oddelek: Strojna oprema
464167 (3042) BorutK-73
»

Mreža, master browser in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
161603 (1439) lojze_car
»

Problem Hard disk za strokovnjake za win2k

Oddelek: Strojna oprema
221622 (1290) Alec999

Več podobnih tem