» »

Mreža, master browser in problem

Mreža, master browser in problem

lojze_car ::

Ker je post dolg, vas bom najprej prosil za pomoč, ker mislim, da problem zahteva kar dobro poglobitev.

Updateav sem računalnike - vsem dodal nove, ENAKE, 100 Mbps mrežne kartice. Hub za mrežo je star max 7 mescev in ne bi smel biti problem.
Prej je na 10Mbps mrežnih karticah vse delalo v redu (10 Mbps Half Duplex), sedaj pa ne. Omejil se bom le na 2 računalnika.

Konfiguracija (pri obeh):
- WinXP SP1 in najnovejši driverji za mrežno (dljani z windows update),
- mrežni Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Nastavitve:
- Workgroup: DOMA (pri obeh).
Prvi ima IP 192.168.0.1, drugi 192.168.0.5 + vsak ima enak WINS address kot IP. Druge nastavitve so default.
- Obe mrežni sta nastavljeni na 100Mbps Full Duplex.

Problem je sledeč:
Računalnika se ne najdeta (če odprem My Network Places in View Workgroup Computers ni NIČ).
- lučki na hubu za mrežo svetita (obe kažeta 100Mbps).
- V Event Viewerju na prvem rač. ni nič napak glede mreže, medtem ko na drugem izpiše (imena pcjev sta nadomeščena z ipji):

Event Type: Error
Event Source: MRxSmb
Event Category: None
Event ID: 8003
Date: 24.1.2004
Time: 21:24:14
User: N/A
Computer: ##192.168.0.5##
Description:
The master browser has received a server announcement from the computer ##192.168.0.1## that believes that it is the master browser for the domain on transport NetBT_Tcpip_{97237DF0-385A-4EBA-B03C. The master browser is stopping or an election is being forced.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.a...
Data:
0000: 00 00 00 00 03 00 4e 00 ......N.
0008: 00 00 00 00 43 1f 00 c0 ....C..A
0010: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0018: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........
0020: 00 00 00 00 00 00 00 00 ........

#1 Kako rešit problem?
#2 Kaj dela master browser?
#3 Kako nastaviš, kateri pc je master browser?

Pri prejšnji konfiguraciji (10Mbps kartice) je bil podoben problem. Rešil sem ga tako, da sem vse kartice nastavil na 10Mbps Half Duplex. SAM KAKO? Zdej sta obe mrežni nastavleni na 100 Mbps Full Duplex, ki ga tud podpirata, hub pa je bil kupljen pred 7 meseci in bi tudi moral podpirati to hitrost.

Lepo prosim za pomoč. Hvala!
  • spremenilo: lojze_car ()

ToniT ::

Najprej vrži Wins addres ven, ker kot kaže nimaš wins serverja. Wins server ima podobno vlogo kot DNS server, le da skrbi za Netbios imena v mreži. (Če so računalniki na enem segmentu, v principu niti ne rabiš Wins serverja).
Computer browser je servis, ki skrbi za to, da se računalniki med sabo vidijo po imenih (NetBIOS). Browser vsakih 12 min preveri stanje na mreži in obnovi stanje imen (zelo na grobo povedano), če ne najde glavnega browserja, se hoče sam narediti za glavnega.
Ali ti computer browser teče v ozadju, lahko preveriš v servisih.
Drugače pa lahko vlogo browserja urejaš v registru - ključ je:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters

Še to:
Master browser hoče postati računalnik z najvišjo verzijo operacijskega sistema.

BigWhale ::

Tee, hee hee... Netbios :P In negove 'volitve' ;>

lojze_car ::

1. Zbrisal sem WINS addresse.
2. Probal sem povezati dva računalnika onega od 192.168.0.5 z XPji in enega drugega, ki ma W2k. ->USPEŠNO.
3. Probal sem povezati tega tretjega(w2k) s prvim (192.168.0.1) ki ma XPje. ->NEUSPEŠNO. Napisal je isti ***** kot zgoraj (MRxSmb Error).
4. Na 192.168.0.1 sem probal z drugo mrežno kartico (integrirano); ->NEUSPEŠNO.

Ta taprvi pc (192.168.0.1, na katerga se noben ne poveže) je čist nov, ostali so stari 4 leta in več.

Kaj nej nardim? Prosim pomagajte, ker bom znorel. :| ;( ;((

ABX ::

Lahko pingaš pc-je?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

lojze_car ::

Ne. Tastara dva pcja med sabo se lahko pingata, tanov pa lahko pinga le samga sebe.
Sej se je celo na obeh tastarih pcjih pokazal taprvi 192.168.0.1 s tapravim imenom, sam ko ga dvokliknem napiše, da "network path was not found".

ABX ::

Prvo preveri da ping dela, če to ne dela je nekaj narobe z driverji oz. hardware-jem.

Kot drugi korak probaj ukaz

nbtstat -a 192.168.0.1/2/3


...
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

lojze_car ::

ping NE dela; sam kaj pa naj bi blo narobe? Driverji so na tanovem pcju (ki ga noben drug ne zazna) tanovi, na unem od XPjev mal starejši, na ostalih w2k pa od windowsov. Nikjer ni nobenga znaka de je kej narobe s hardverom (kartice so nove), samo v event viewerju pokaže un mrxsmb error. Pa ta error se napiše samo na ostalih računalnikih (ki ne komunicirajo z 192.168.0.1), na tem samem pa nič.

nbtstat ukaz deluje pri starih dveh računalnikuh (w2k in wxp), na tanovem (192.168.0.1, wxp) pa ne (deluje samo če dam ip 192.168.0.1)

ABX ::

Prvo ugotovi zakaj ping ne dela.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Mr.B ::

A si slučajno firewal na XP-jih nastavil. Pa preden ti bo karkoli delao na mreži ti mora najprej PING delati, ko ti to dela BP, potem pa naprej. Glede na to da ti je delalo prej samo z 10Mbps, prveri kakšne kable imaš, ter seveda kakšen switch oz. hub imaš, če je poceno sranje, potem je to težava, no pa preveri, če lahko s crosower kablom direkt povežež oba računalnika skupaj, pa jih pingal. Pa seveda MrxSMB error nima nobene veze z WINS-om, ampak težavo o nepravilno delujoči mreži!
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

2nemesis ::

Kot je rekel Mr.B, preveri ali imaš HUB ali pa SWITCH.
Če imaš HUB nastavi 10 ali pa 100 Mbps na half mode.
Če imaš SWITCH pa nastavi 10 ali 100 Mbps na full mode (dela tudi half).
Lahko pa pustiš auto - vendar ne priporočam.
Resetiraj HUB/SWITCH ko bodo vse mrežne dvignjene (vidiš lučke na HUB-u).
Če ti to ne bo delal, potem je lahko crknil bridge med 10 in100 Mbps na HUB-u/SWITCH-u.

Poglej če imaš povsod TCP/IP, lahko probaš samo z TCP/IP in najprej sprobaš samo pinganje. Potem lahko dodaš NETBUI ali NETBIOS, lahko pa tudi IPX/SPX.

Ker ti ping ne dela (- zgleda da ni povezave), ti tudi omrežna soseščina ne dela. Ko ti bo ping delal je večja možnost da ti potem tudi omrežna soseščina dela.

lojze_car ::

Da bo problem bolj jasen:
mašina #1 192.168.0.1 {WINXP SP1} [server za net]
mašina #2 192.168.0.3 {WIN2k SP4}
mašina #3 192.168.0.5 {WINXP SP1}
mašina #4 192.168.0.7 {WIN2k SP2}

Povezane so:
- #1, #3, #4 na en SWITCH (tako piše).
- #2 na drugi SWITCH
- oba switcha sta povezana med sabo.

Dosedaj je delalo:
- #2, #3, #4 na 100 Mbps Full Duplex, mašine #1 ni povezalo nikakor (isti driverji, iste nastavitve),
- NOVO: Vse kartice sem nastavil na 10 Mbps HALF duplex ;( in sedaj dela:
* #1, #2, #4 (se pravi tanovi z xp in dva stara z w2k) se zastopijo.
* #2, #3, #4 (stari z xp in dva z w2k) se zastopijo
* NE DELA: #1 in #3 (tanovi z xp in stari z xp) 8-O

Nadaljnja nagradna vprašanja >:D :| :
1. Zakaj nikakor ne gre XP na XP?
2. Zakaj je prej DELALO NA 100 Mbps FULL duplex, vendar samo med #2, #3 in #4 ? Še skopiral sem ene par GB fajlov z #2 na #3.

Kot sem že omenil, so vse mrežne kartice ENAKE, switcha (piše gor, da je switch - "10/100 Mbps Fast Ethernet Switch") pa sta tudi enaka, kupljena isti dan pred cca pol leta.

Tiger ::

Očitno si malo zasral ker si šel vpisovat wins address, tisto odstrani, ter raje preveri, če imaš obkljukano enable LMHOSTS lookup in Netbios setting na default.

A internet ti pa dela na vseh?

Drugače pa si se morda malce zafrknil, ker si dal na masino #4 service pack2, ker to potem avtomatično pomeni, da ima višjo verzijo OS-a kot masina #1. Poleg tega pa je za Service Pack 2 znano, da sedaj v beta stanju, ni primeren za mreže, torej svetujem odstranitev SP2.

lojze_car ::

Sej prznam, da še jest težko preberem tisto zgoraj, zato bom še enkrat napisal bolj berljivo:

mašina #1 192.168.0.1 {XP SP1} [server za net]
mašina #2 192.168.0.3 {2000 SP4}
mašina #3 192.168.0.5 {XP SP1}
mašina #4 192.168.0.7 {2000 SP2}

Gre valjda za vindovse.

2nemesis ::

Kaj pa če daš #2, #3 in #4 na 100Mbps full duplex in #1 pa na 10 Mbps half duplex. SWITCH bi moral normalno uporabljat vgrajeni bridge med 10 in100 Mbps.

Ena od redkih: Poglej MAC adressi od #1 in #3, če sta slučajno isti ali pa če imata oba isto imev omrežni soseščini - samo mislim da bi to moral računalnik sam sporočit.

Zdej ne razumem, ali govoriš, da ne dela omrežna soseščina, ali ne dela ping - takorekoč oboje??

Boš moral dati malce več informcij!!
Ping med: 1-2, 1-3, 1-4, 2-3, 2-4, 3-4.
omrežna soseščina med: 1-2, 1-3, 1-4, 2-3, 2-4, 3-4.

Če je problem v pingu - iščeš problem v hardverju in mrežnih gonilnikih kartice, SWITCH/HUB, UTP kabli ...
Če je problem samo v omrežni soseščini - pa išči problem v nastavitvah in sekundarnih gonilnikih - TCP/IP, NETBIOS, NETBUI, IPX/SPX, QoS, Client for microsoft network, File & printer sharing ...

A si pogledal v Event Viewer-ju pod System - kakšne napake ti javlja - še posebej za 1 in 3.

lojze_car ::

No, zdej dela vse (vsi kompjuterji se vidjo med sabo in komunicirajo [prek omrežne soseščine]) - ampak na 10 Mbps HALF duplex :(. pc #3 sm usposobu tako, da sem na pc #1 naredu password za userja (na obeh xpjih je samo en user z enakim imenom na obeh pcjih). --->kr neki, če mene prašaš. Na vseh ostalih se poveže brez identičnega userja na #1, tud internet, ki ga dostopajo prek proxy strežnika.

Še vedno ne vem, zakaj ni delal 100 Mbps full duplex povezava na #1. Ko bom mel cajt bom probal še zamenat lukno od #1 na switchu. Če mate vi še kakšno idejo, pa kar na plan z njo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lojze_car ()

lojze_car ::

HEUREKA!!!
Sedaj stvar DELUJE!!! In to pri vseh pcjih na 100 Mbps FULL DUPLEX.8-)

Napaka: Neprimeren kabel za to hitrost

To sem ugotovil tako, da sem vse računalnike stlaču v eno sobo in jih tam privezal na switch (z drugimi kabli kot vodijo preko sob). Stvar je delovala! Torej je logično zanič kabel.
Dva kabla, ki sta bila zanič, sem zamenjal z novimi. Prižgem vse pcje -> stvar ne deluje. :O No, po nasvetu 2nemesisa (kapo dol!) sem resetiral switch, ugasnu vse računalnike in jih ponovno prižgal. Od takrat naprej stvar deluje.

Troubleshooting gre pol nekako takole:
1. Preveri sistemske nastavitve (workgroup, ipje, subnet maske, ...)
2. Probaj s pingat.
3. Če ping ne dela, je narobe neki s hardverom ->preveri mrežne kartice (in njihove nastavitve), hub/switch in valda KABLE. (V navodilih od mojga switcha piše, da morjo bit kabli Category 5, EIA/TIA 568).

Še nekaj nejasnosti:
#1 Kaj ti naredi to, da resetiraš switch?
#2 En od zamenjanih kablov je ustrezal zgoraj omenjenim zahtevam, samo ni deloval na več kot 10 Mbps. Zakaj? (Hint: ko smo ga menjal, je po njem steklo nekaj kapljic vode :D )

Za konec pa res hvala vsem, ki ste prispevali svoje odgovore v ta post in mi pomagali rešit problem!!! Svaka vam čast. :) 8-)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najmanjši ping v 100Mbit in 1000Mbit omrežjih.

Oddelek: Omrežja in internet
162535 (2026) gumby
»

Gigabitna mrežna povezava

Oddelek: Omrežja in internet
484083 (2500) Spc
»

Računalnika fizično povezana > Kaj pa zdej?

Oddelek: Strojna oprema
289441 (6377) bastadu
»

problem pri crossover povezavi dveh računalnikov

Oddelek: Omrežja in internet
131800 (1594) pirx
»

Skupna raba datotek & tiskalnikov

Oddelek: Operacijski sistemi
211096 (937) rok86

Več podobnih tem