» »

Robot z dobrimi refleksi

Robot z dobrimi refleksi

New Scientist - Doslej smo premikajoče se robote in njihovo gibanje opazovali predvsem v sterilnih laboratorijih. Podjetje Boston Dynamics pa za ameriško vojsko razvija štirinogega robota BigDog, ki naj bi bil sposoben hoje po terenih, ki so prezahtevni za navadna vojaška vozila. Hkrati lahko nosi tudi dodatno breme, kar bo v pomoč vojakom pri daljših pohodih. Poleg tega lahko pri nenadnem sunku s strani (brci) BigDog ujame ravnotežje med hojo, česar za robote znanih japonskih znamk ravno ne bi mogli trditi. Na voljo je tudi zanimiv video (28 MB), kjer so prikazane zmogljivosti tega robota.

Ta robot je trenutno še v razvoju, njegov naslednik pa bo zmogel še hitrejše premikanje po še strmejšem in bolj grobem terenu, vsaka noga pa bo imela še eno dodatno koleno za večjo gibljivost ( obširnejša novica).

36 komentarjev

christooss ::

Slikce ni :(
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

BladE_ ::

Je je !!

Drugac je ql tale stvarca sam k se ti lahko sfuka zravn nje k tok nadlezn zvok spusca :D
Akcija - Reakcija

keber ::

Kaj slikca (pri meni je), poglej si raje video :)

Ziga Dolhar ::

Sliko sem sicer videl, vendar jo pozabil uploadat na Slotechov strežnik. Upam, da sedaj vsem dela :-).
https://dolhar.si/

steev ::

Men ne ...
:|

Nejc Pintar ::

Tud men ne...
edit: Premikanje nog je precej Sci-fi, zvok pa ;((
Lahko je biti prvi, če si edini!

Zgodovina sprememb…

Saladin ::

Premikanje nog je precej človeško, skoraj strašljivo človeško >:D
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Jumping Jack ::

Nočem nikogar žalit, ampak tale stvar bolj spominja na dva dni staro tele brez glave (čeprav bi po zvoku sodeč rekel, da gre za ogromnega komarja).
In dokler se pusti takole brcat, je še zelo daleč od kakšne inteligence. (verjetno je ravno zato zanimiva za vojsko)

Nejc Pintar ::

@Saladin: za človeško je rahlo preveč eksplozivno. Sicer pa za stanje na mestu kuri preveč energije.
Lahko je biti prvi, če si edini!

teoo ::

vsekakor kuri preveč energije. sicer pa je to precej zgodnja faza. Z raznimi optimizacijami, se da še ogromno prišparati... recimo fiksna lega na mestu in ugašanje motorja.

Kar se pa same regulacije tiče, je fenomenalna.
defying gravity

Boeing ::

Bravo tistemu, ki je napisal algoritem premikanja nog. Svaka čast.

Sicer pa odlična povezava žiroskopov v smiselno celoto. Je treba kar precej znati za kaj takega...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

smash ::

kdo je tukaj sploh kdaj omenil inteligenco?

megabit ::

zanimiva stvar... sam se mi zdi da je lazje nosit ene par kil vec, kot pa to brencanje poslusat celo pot...

mazy ::

svaka čast razvijalcem tega.
kdo je napiso algoritem za premikanje nog in lovljenje ravnotežja pa sam respect!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mazy ()

Roadkill ::

Zakaj ne brenči, ko je v laboratoriju?
Nekak tko brenči, kot brenči generator. Morda je notri priklopljen na štrom...
Ü

Jumping Jack ::

Kje pa je zdaj Hanžek, varuh robotovih pravic? Ne samo, da robota brcajo, še naredili so ga tako, da se pusti brcat in se ob tem še prav smešno opoteka. Hanžek pa tiho! ;(

d0rK ::

HUDO!

Se kdo spomne robota AMEE iz filma The Red Planet?


Saladin ::

@Saladin: za človeško je rahlo preveč eksplozivno. Sicer pa za stanje na mestu kuri preveč energije.


Ne spominja me na človeka ampak tole ;)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

teoo ::

@Roadkill
Ugibam, da za tako moč sklepe premika hidravlika. Za tisto vredu gnat, pa je potreben bencinski/dizel motor. To je ta hrup ki ga slišiš. Zdi se mi, da je neka enovaljna zadeva.
defying gravity

Boeing ::

Enovaljni bencinar je, ja. V laboratoriju vso stvar žene elektromotor - da pač ne smrdi po celi bajti...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Bass0 ::

Meni je nagravžen... Kot bi noter zaprli dva suhonoga človeka. Verjamem, da so zmogljivosti in uporabnost na prvem mestu, ampak zadeva zgleda... moteče.

G-man ::

Heh heh, unheimlich :D Ni kaj, se bo treba privadit na teve "kiborge".

sburner ::

ok, torej nisem edini. meni se je zdela stvar srhljiva. noge in zvok. kot bi gledal krsto na bulimičnih nogah.
Imagination is more important than knowledge

#000000 ::

Mater bo hecno, ko bo ene par telih mul priteklo na petrol, si 'valjda samo postreglo' in briss neč plačalo. :D :D

AndrejS ::

Where the fuck is picture ?

ql000 ::

To je šele začetek! Če znajo že zdej zadevo narest, ki zna hodit po vseh podlagah,... od pravega cyborga res nismo več daleč. Tisti motorček, ki spominja na komarja bodo pa itak pri bojnih operacijah zamenjali s čim tišjim (predvidevam, da ga bo najprej uporabila vojska).

CWIZO ::

Njegovo glavno orozje bo pa: nasmejat nasprotniak do smrti:D
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

opeter ::

@d0rK

Ko sem prvič videl sliko me je pravtako spominjalo na tisto štirinogo čudo iz filma Red Planet z Valom Killmerom.
Srhljivo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jst ::

dork: zaradi AMEE sem ta film veckrat pogledal, ceprav je film cist brezveze.

gape0000 ::

Sam je pa res mal srhlivo k gledaš tole stvarco , se mi je pa zdel k da dva tipa vlakec delata k nogice začnejo delat :D

leonius ::

Skratka, noro!
IMHO

Kato ::

U hudo zgleda tako kot tisti tanki pri Star Wars

WinsuckeR ::

Se mi zdi da bo tista brneca stvar pretvornik iz goriva v el.Energ. (ne spomnim se tocno besede :\ ).Pa ja-strasljivo..(Itaq je cloveski rasi vse strasljivo kar natanko ne razume-recmo :8) )

bajsibajsi ::

Ceprav se vsak od nas racunalnicarjev vsakodnevno trudi za nek napredek... Z "moralnega" stalisca upam, da ta robot in podobne zadeve ne bodo nikoli delovale (ceprav vem da to ni res); s tehnoloskega vidika revolucije pa komaj cakam na "terminatorje".

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Vajenc ::

Tekmujeta v priskutnosti, če bi bil tamali večji bi zmagal...(ups tko znano). Srhljivo dobro.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Robotski psi za vojsko neuporabni zaradi - hrupa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3514787 (12399) krneki0001
»

"Žal mi je Dave"* - kako regulirati algoritme?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2012419 (9731) RejZoR
»

Google kupil Boston Dynamics

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
2513831 (10977) Jst
»

Novi video Bostonskega psa

Oddelek: Znanost in tehnologija
292751 (1116) CaqKa

Več podobnih tem