» »

naloga iz fizke

naloga iz fizke

BaRtMaN ::

Vse fizike vprašam, če je tale naloga, ki smo jo delal v gimnaziji pravilna:

S stolpa višine 300m vržemo s hitrostjo 10 m/s kamen težak 10 gramov. Na tla prileti s hitrostjo 15 m/s. Izračunaj zračni upor!

x = 300 m
v0 = 10 m/s
v1 = 15 m/s
m = 10 g = 0,01 kg

sprememba Wk = A = ½ m ((v1-v0)na kvadrat) = 0,625 J (joulov)

F= A/x = 0,002083 N (newtnov)
|O
Hvala!
  • spremenil: BaRtMaN ()

Thomas ::

Potencialna energija se sproti pretvarja v kinetično, to pa tudi odnaša zračni upor! To tle manjka.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BaRtMaN ::

Čist možno da manjka (no, vem), ampak mi naj bi nalogo nardil brez uporabe le te!:(

Brane2 ::

U kero smer zabrises kamen na vrhu stolpa ?
Vodoravno ? Po formuli sodec ga zabrises navzdol, ceprav v tekstu vprašanja ni videt, da bi blo to rečeno tako.

Vodoraven met bi bil sploh zanimiv >:D.

Tud ce je tko, kot si napisu, ti tezko pomagam, ker sem pozabu definicioj zračnega upora....

BaRtMaN ::

Kamen vržeš navpično navzdol. PROSM, ne me spominjat na vodoravni met!!!;((

Po Thomasovem nasvetu (upoštevanje potencialne energije), bi bilo delo (A) enako 30, 625 J (joulov) -> sila (zračni upor) pa 0,102083 N (newtnov)

Brane2 ::

Sila zracnega upora naj ne bi bila konstanta, ampak odvisna od hitrosti telesa.
Mislim, da eksponencialno narašča, čeprav so jo v nalogi verjetno kje v drobnem tekstu "zaokrožili" na linearno odvisnost od hitrosti....

Hocem rec, da bi resitev za zracni upor moru bit nek faktor k, ne pa konstantna sila, ki je kamen na poti od vrha do tal enakomerno upočasnjevala.

Paramedic ::

Da ne bom na novo odpiral matematične teme. Prosim rešite tole, ko boste z njegovo končali. Gre se pa za zaporeja.

Tri števila z vsoto 124 oblikujejo geometrijsko zaporedje, obenem pa so tretji, trinajsti in petnajsti člen aritmetičnega zaporedja. Poišči ta števila.

a3+a13+a15=124 - to vem :)

No, hvala torej!
End transmission.

Thomas ::

Zračni upor seveda ni konstanten na celi poti kamna. Najmanjši je na začetku, ko je hitrost 10 ms-1 potem pa stalno narašča, ko se hitrost približuje 15 ms-1.

Toda kljub temu, zračni upor odnese Wp+Wkz-Wkk energije.

Wp = 300 m * 9.81 ms-2 * 0.01kg

Wkz = 10 ms-1 * 10 ms-1 * 0.01 kg /2

Wkk = 15 ms-1 * 15 ms-1 * 0.01 kg /2

Izračunaj pa sam.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BaRtMaN ::

Ja, sm po tej formuli že zračunal rezultat (glej moj prejšnji post). Hvala, Thomas!;)
Kako pa si dobil efekt nadpisano/ podpisano? 8-ONa gumbih tega ni, razen če si uporabil HTML kodo kar na lastno pest, v glavnem izgleda carsko!

Brane2 ::

Vprasanje je blo "Kaksen je zracni upor kamna ?" in ne "kolk energije pozre zracni upor ?"

Brane2 ::

Paramedic:

a3=4
a13=20
A15=120

Thomas ::

barto, ok. (HTML - ja)

brane2

No, ti pa reši sistem diferencialnih enačb, če češ imeti tako natančen odgovor.

Upoštevaj linerni zakon upora in to, koliko energije odteče - pa boš v vsaki točki poznal silo!

Right?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

Moja matematka je full zarjavela in ni mi glih všeč, kako sem pršu do rešitve, al evo:

A3+A13+A15=očitno 124
Kaj še vemo?

vemo, da je A3=A13/k=A15/(k*k), ker pravi naloga, da sestavljajo vsi trije členi tudi geometrijsko zaporedje, torej so si sosedi v fiksnem sorazmerju...
Druga enačba govori o sorazmerju členov, torej se lahko odločim, da v prvi enačbi nadomestim vse ostale člene z recimo ustrezno pomnoženim A3.

tako dobim A3+A3*k+A3*k*k=124

ali drugače rečeno A3(1+k+k*k)=124

mimogrede, 124=1*2*2*31

če zgornjo formulo delim z A3, dobim

k*k + k +1=124/A3

Kaj zdaj ?

Ker so očitno vsi faktorji v igri cela števila, to očitno velja za A3 in k.
Mislim A3 mora biti celo število, prav tako A13 in A15.
To pomeni, da je cel tudi faktor k.

Torej probam vse variante za A3.

Pri A3=1, dobim k*k +k + 1=124 ali k (k+1)=123
to pomeni, da je k+1=123/k

Drugače rečeno 123 bi moralo biti deljivo z dvema deliteljema, ki bi se med seboj razlikovala za 1, kar ni res.

podobno dobim pri predpostavko A3=2...
k (k+1)=61

in pri A3=2*2=4...
k (k+1)=30=5*6...
k=5 pri A3=4

in pri A3=31 dobim :
k (k+1)=3

Očitno je edina rešitev A3=4;k=5, kar pomeni

A13=A3*5=20
A15=A3*5*5=120

E, o aritmetičnih zaporedjih sem pozabu popolnoma vse, zato boš D (al kaj je že) moru najt sam:D








bond007 ::

Brane: sam si rekel, da Q=5 in mora biti a15 pol 100 ne pa 120:D

Pomoje bi šlo tak lažje:

a3=a1+2d a13=a1+12d a15=a1+14d


a1+2d + a1+12d + a1+14d =124

3a1+28d=124

a1=(-28/3)d + 124/3
(a1 vstaviš v spodnjo enačbo, pa dobiš d,pol ga pa vstaviš v 3a1+28d=124, pa dobiš a1, itd...)

((a1+12d)/(a1+2d))=((a1+14d)/(a1+12d))

Mislim da 4,20,100 niso rešitve


Thomas ::

Če ne boste vi ... bom jest.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

bond007:

Sori, zajeb pri prepisu.
Ja, mislu sem A15=100.

Sem zbrsku Bronštajnov math priročnik in tip pravi, da je pri aritmetičenm zaporedju razlika med sosedi fiksna- ni možnosti štelanja. Hm. se bom zavrtu še enkrat...

Brane2 ::

thomas:

>brane2

>No, ti pa reši sistem diferencialnih enačb, če češ imeti tako natančen odgovor.

>Upoštevaj linerni zakon upora in to, koliko energije odteče - pa boš v vsaki >točki poznal silo!

>Right?

Partially. Vprašanje je blo "kakšen je zračni upor kamna ?"

Mislu sem, da sprašuje za c. Sila valjda varira in c določa silo glede na hitrost...

Thomas ::

Seveda, da c določa silo glede na hitrost.

Toda vemo, da je sila nazadnje 1,5X večja kot na začetku.

Nadalje vemo, da je pospešek kamna vsak tenutek enak njegovi masi, deljeni z rezultanto sil, ki nanj delujejo.

To pa sta skozi enaka sila teže - in zračni upor, ki narašča linearno s hitrostjo.

Nadalje vemo, da je določeni integral F(h) dh od 300 do 0 enak "zapravljeni" energiji, ki jo že poznamo.

c lahko izračunamo!

Iz povedanega.

Right?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

bond007:

sem najdu še neki:

a3=12
a13=52
a15=60

Aja, d=4

Ni mi pa jasno, kaj pomeni, da vse tri cifre "oblikujejo geometrično zaporedje".
So to trije zaporedni členi ali pač neki členi ?

V prvem primeru sm mrzu, v drugem bi pa lahko dobu kak kretensko dolg Q, da bi elemente zaporedja pač zapeljal skozi vse tri točke...


Brane2 ::

Thomas:

>Seveda, da c določa silo glede na hitrost.

>Toda vemo, da je sila nazadnje 1,5X večja kot na začetku.

>Nadalje vemo, da je pospešek kamna vsak tenutek enak njegovi masi, deljeni z >rezultanto sil, ki nanj delujejo.

Glih obratno, ampak v redu. Mislim a=F/m

>To pa sta skozi enaka sila teže - in zračni upor, ki narašča linearno s hitrostjo.

>Nadalje vemo, da je določeni integral F(h) dh od 300 do 0 enak "zapravljeni" >energiji, ki jo že poznamo.

>c lahko izračunamo!

>Iz povedanega.

>Right?

Ma right, sam odgovor je komičen. Mislim, cel cajt prčakujem da bom zagledu končno formulo za c (ki je ne poznam) in rezultat, ti pa praviš da dani podatki zadostujejo za izračun :D

Valjda zadostujejo. Saj naloge so verjetno preverjene. Vprašanje zahteva rezultat, ne pa ocenjevanje prfoksa, ki je sestavu nalogo...

Thomas ::

Evo, lapsus sem naredu - a=F/m! Res je. Rajš dam formulo za c jutri, da ne bo še kakšne napake. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

c=0.65
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bond007 ::

BRANE:da tri števila oblikujejo geometrijsko zaporedje pomeni da je količnik dveh sosednjih čelenov konstanten(recimo količnik drugega in prvega člena je enak količniku tretjega in drugega člena zaporedja) primer: 3,9,27 so zaporedni členi g. tzaporedja, saj je Q (količnik) stalen=3

Te tazadnje rešitve 12,52,60 (ki naj bi bile zaporedni členi geometrijskega zaporedja) pa so zlo verjetno spet niso prave prave, saj količnik ni stalen - ne velja da 52/12=60/52.

Brane2 ::

Ja, sam rečeno je blo, da OBLIKUJEJO geometrijsko zaporedje.

Lahko so recimo prvi peti in sedmi element geometrijskega zaporedja...

bond007 ::

če oblikujejo geometrijsko zaporedje pol morajo biti ti členi zaporedni(an-1, an, an+1), če niso pol ta podatek nima smisla saj to ni več zaporedje.

Paramedic ::

Dejte, pomagajte mal, jo morm danes rešit, se gre za življenje in smrt!
Thomas po tisti tvoji metodi - vstavljanje ulomkov - to ti pridejo take astronomske številke pol na konc, da so že iracionalna števila...
Oblikujejo pomeni, da so to zaporedna geometrijska števila.
End transmission.

Brane2 ::

a3=100
a13=20
a15=4

k=1/5 ( faktor geometrijskega zaporedja)
d= -8 ( razlika aritmetičnega zaporedja)

Game, set and match !:D

Thomas ::

Pomotu si se ob zastavitvi problema!:D

100%.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Paramedic ::

A jaz?
Problem se rešil tik pred zdajci, v šoli (brez vaše pomoči, ker je nisem imel :(). Rešu sm jo pa edini v razredu...:)
Brane2: rešitve niso bile problem, problem je bil postopek...
End transmission.

Thomas ::

Nam zaupaš rešitev?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Sicer pa mislim tkole: takole nalogco boš pa že rešil! (Če si se zmotil v koeficientih - ali ne)

No pa recimo, da se nisi!

a=3m+n

ak=13m+n

akk=15m+n

31m+3n=124

Takle sistemček enačb si rešu? Sam in edini?

Tako je prav! Čestitam!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matematika-zaporedja (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
565896 (4732) lebdim
»

zaporedja

Oddelek: Šola
181550 (1275) technolog
»

Ena matematična nalogca

Oddelek: Šola
182928 (2333) sherman
»

Matematika - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10425519 (22094) daisy22
»

Problem pri matematiki

Oddelek: Šola
272835 (2059) SaXsIm

Več podobnih tem