» »

Kako deluje Google Earth

Kako deluje Google Earth

vir: Nature
Nature - Ste se kdaj vprašali kako lahko Google Earth, vsem visokoolčljivostnim slikam navkljub, dela razmeroma hitro? Ob dobri internetni povezavi, bi za dolpoteg vseh slike v najvišji ločljivosti namreč porabili okoli 100 let, kar je vse prej kot sinonim za odzivnost.

Kar naredijo je, da elipsoid (Zemljo) aproksimirajo s poligoni. Dlje kot je naše gledišče, manj teh poligonov je potrebnih, da dobimo občutek ukrivljenosti in podrobnosti. Pri detajlnem pogledu pa po drugi strani ni več potrebno izrisevati celotne Zemeljske oble, število poligonov tako lahko ostane bolj ali manj nespremenjeno, le razrez je finejši in slike so natančnejše. Pomaga tudi bolj prizemljena tehnika hranjenja že videnih slik na uporabnikovem računalniku.



A nikar ne mislite, da je Google Earth le igračka. Daleč od tega! S slikami, ki jih servira, so si tako naprimer pomagali pri koordiniraju reševalnih akcij ob nedavnem potresu v Pakistanu in poplavah v ZDA.

16 komentarjev

Gizmo_X ::

Kako pa drugače.:D Meni nikoli ni bilo preveč jasno, kako neko sliko "ovijejo" okoli krogle, da potem izgleda kot zemlja. Že pri globusu sveta mi je to zanimivo, pri računalniku pa seveda še toliko bolj.0:)

Na sliki pa se tudi vidi, da je v primeru f) obseg res že skoraj popolnoma okrogel. Že e) bi skoraj zadoščal.:\ Ampak pri e) bi bil problem zaradi malo premajhnega števila trikotnikov "na zemlji" - bi bilo mogoče malo videti, da se npr. afrika v enem trikotniku kar prelomi..:D

Skratka: dober način, ki je več kot očitno uspel.0:)
Don't pay the BILL at the big GATES.

CWIZO ::

Sej a ni to v bistvu level of detail (LOD) tehnologija, kis e v špilih že dolgo uporablja?
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

antonija ::

...globusu sveta... :D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

necromncr ::

"Dle kot je naše gledišče".. DLE? Dlje?

3p ::

CWIZO: Se strinjam, ja.

gzibret ::

Živela matematika!
Vse je za neki dobr!

Roadkill ::

Se kdo spomni terraprojecta?
Zadeva je bila ekvivalent trenutnemu google mapu, s tem da je obstajala že okrog leta 1999 ali pa še prej.

Če sem čist odkrit, se niti ne spomnim, če se je projekt res tako imenoval. Vem le, da je imel v imenu "terra".
Ü

Littleman ::

Velika pomankljivost je da kakork koli obrneš zemljo za njo ni lune. :) Drugač pa faj nazdevca tole.

CWIZO ::

Mene moti to da so nekatere mape slikane ponoči...

Mogoče kdo ve, se bodo te sliek kej updejtale, oz. če bodo tisti deli ki nimajo slik z višjimi ločljivostmi, da bodo jih dodal? Ker bi rad svoje mesto mal bl podrobno videl je pa sam en zmazek tam :)
Pa tut mal so kraji zamaknjeni:)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

gzibret ::

Ej, kaj je sedaj s tem google earth-om?

Sedajle mi je odprl nek okenček, kjer hoče, da ga kupim..... WTF.... A ni to (več) brezplačen program in brezplačen servis?
Vse je za neki dobr!

3p ::

roadkill: verjetno se spomniš terraserver-ja.

Roadkill ::

To ja, hvala.
No ta zadeva je bila leta 1999 že hudo napredna. Skoraj na nivoju _današnjega_ google mapa. Da ne omenjam, da je veliko satelitskih posnetkov na google mapu tako starih, da sem jih videl že na terraserverju pred skoraj 10 leti. :)
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

darkolord ::

Pri terraserverju (vsaj nekaj časa) slik nisi mogu shranjevat... Če si screenshot naredu, si dobil nek napis namesto slike :D

3p ::

No, ko ste že pri zgodovini... Saj tudi google je zadevo kupil od keyhole in je zadeva že par let stara... Evo ena stara recenzija earthviewer-ja.

Roadkill ::

@darkolord:
To so uvedli šele kasneje. Na začetku je bilo vse dostopno, slike so bile velike in popolnoma nezaščitene. :)
Samo tako je bilo le kako leto na začetku.
Ü

neoto ::

Tale 'novica' me bolj spominja na kakšen tutorial - 'Kako renderirati 3D kroglo'...
Tukaj je bolj pomembno igranje s teksurami, ki jih precej dinamično spreminjajo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Maps - Slovenija sedaj nekoliko podrobneje

Oddelek: Programska oprema
74484 (4007) jype
»

program za satelicko sliko

Oddelek: Programska oprema
91553 (1360) Vanadium
»

Kvantna fizika

Oddelek: Znanost in tehnologija
214918 (4240) Thomas
»

Kdo ima najhitrejšega?

Oddelek: Novice / Ostale najave
92255 (2255) Izi

Več podobnih tem