Nature - Ste se kdaj vprašali kako lahko Google Earth, vsem visokoolčljivostnim slikam navkljub, dela razmeroma hitro? Ob dobri internetni povezavi, bi za dolpoteg vseh slike v najvišji ločljivosti namreč porabili okoli 100 let, kar je vse prej kot sinonim za odzivnost.
Kar naredijo je, da elipsoid (Zemljo) aproksimirajo s poligoni. Dlje kot je naše gledišče, manj teh poligonov je potrebnih, da dobimo občutek ukrivljenosti in podrobnosti. Pri detajlnem pogledu pa po drugi strani ni več potrebno izrisevati celotne Zemeljske oble, število poligonov tako lahko ostane bolj ali manj nespremenjeno, le razrez je finejši in slike so natančnejše. Pomaga tudi bolj prizemljena tehnika hranjenja že videnih slik na uporabnikovem računalniku.
A nikar ne mislite, da je Google Earth le igračka. Daleč od tega! S slikami, ki jih servira, so si tako naprimer pomagali pri koordiniraju reševalnih akcij ob nedavnem potresu v Pakistanu in poplavah v ZDA.
Kako pa drugače. Meni nikoli ni bilo preveč jasno, kako neko sliko "ovijejo" okoli krogle, da potem izgleda kot zemlja. Že pri globusu sveta mi je to zanimivo, pri računalniku pa seveda še toliko bolj.
Na sliki pa se tudi vidi, da je v primeru f) obseg res že skoraj popolnoma okrogel. Že e) bi skoraj zadoščal. Ampak pri e) bi bil problem zaradi malo premajhnega števila trikotnikov "na zemlji" - bi bilo mogoče malo videti, da se npr. afrika v enem trikotniku kar prelomi..
Mene moti to da so nekatere mape slikane ponoči...
Mogoče kdo ve, se bodo te sliek kej updejtale, oz. če bodo tisti deli ki nimajo slik z višjimi ločljivostmi, da bodo jih dodal? Ker bi rad svoje mesto mal bl podrobno videl je pa sam en zmazek tam :) Pa tut mal so kraji zamaknjeni
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...
To ja, hvala. No ta zadeva je bila leta 1999 že hudo napredna. Skoraj na nivoju _današnjega_ google mapa. Da ne omenjam, da je veliko satelitskih posnetkov na google mapu tako starih, da sem jih videl že na terraserverju pred skoraj 10 leti. :)
@darkolord: To so uvedli šele kasneje. Na začetku je bilo vse dostopno, slike so bile velike in popolnoma nezaščitene. :) Samo tako je bilo le kako leto na začetku.
Tale 'novica' me bolj spominja na kakšen tutorial - 'Kako renderirati 3D kroglo'... Tukaj je bolj pomembno igranje s teksurami, ki jih precej dinamično spreminjajo.