» »

Antena

Antena

francka45 ::

Pozdravljeni!
Naredil sem si ta oddajnik da bi ga imel za poslušati mp3-je iz računalnika po hišnih radiih. zanima me kakšna bi bila najprimernejša antena za ta oddajniček(seveda doma-narejena)?
na tisti strani nisem ugotovil nič glede antene razen da je dobro če je postavljena vertikalno in dolga od 10-50cm
kakšna žica je najboljša za to?

LP

Azrael ::

V bistvu je pomembno le, da je žica kovinska, lahko tudi uporabiš teleskopsko anteno od kakšnega radijskega sprejemnika ali brezžičnega telefona.

V času ex. YU so take modulčke prodajali na veliko in za anteno je ponavadi služil kar keramičen kondenzator ~10pF, provzaprav njegovi neskrajšani priključki. En priključek je bil pricinjen na vezje, drugi pa je štrlel v zrak, lahko pa se je nanj priklopila teleskopska ali kakšna druga antena.

Edino še to opozorilo, zadeva ima, če je dobro izvedena, že samo s kondenzatorjem za anteno, od 50 do 100m dosega, zato ne pretiravaj z nevem kako dobro anteno, da ne boš deležen kakšnega uradnega obiska.
Nekoč je bil Slo-tech.

francka45 ::

Aha
hvala za obrazložitev

Me pa sedaj zanima le še to(da nebom dveh tem odpiral):
ali lahko sploh na ta oddajnik priklopim mp3 player ali pc?
Da bi namesto mikrofona dal audio izhod od pc-ja?

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Azrael ()

Azrael ::

To je možno izvesti na način, da kondenzatorski mikrofon nadomestiš z uporom 2.2k do 4.7k - moraš dobiti napetost 1- 1.5V na uporu R1 in na tisto točko, kjer je sedaj stik med mikrofonom in R1 dodati kondenzator 1uF, ki bo šel na levi ali desni kanal zvočne, maso povežeš direktno.

Problem je ker to ni stereo oddajnik in boš zvok prenašal v mono tehniki, samo tega, če radio, ki bo sprejemal ta "program" nima zvočnikov postavljeno tako, kot je treba za resnično stereo reprodukcijo (primeren razmak in položaj v prostoru) ne bo te pomankljivosti slišal nihče.

Še sorodna tema.
Nekoč je bil Slo-tech.

francka45 ::

hm
ne razumem čisto natančno...
a tako? z 3,4 je mišljen 3,4kohm upor-ali bi bil primeren?


men je treba vse narisat preden kaj zastopim =P
za stereo mi je pa vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Azrael ::

Tisti upor mora biti nekje v rangu od 2.2k do 4.7k Ω. Točno vrednost ni mogoče določiti, ker je odvisna od uporabljenega tranzistorja (odstopanja pri istem tipu pa so lahko zelo velika) in boš moral malo preizkušati. Finta je samo v tem, da moraš najti neko vrednost, da bo potem napetost na uporu R1 nekje med 1 in 1.5V.

Narisano je prav.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

francka45 ::

no zdej pa nevem kaj je narobe.
sem zdej dva oddajnika naredil in jima menjal tiste upore na razne možne načine od 2.2 pa do 4.7kohm pa nisem dosegel čisto nobenega razultata.
sem pa en oddajnik sestavil z mikrofonom in takoj ko ga priklopiš na napajanje zabrni in vse utihne na radiu v krogu cca. 5m
nato lahko govoriš in se zelo čisto sliši
na tem kot je na slikici z line in pa niti tega pojava ni-namreč, da bi kaj motil signal...:|
tako da nevem kaj naj

Azrael ::

Poskusi tako, da mikrofon obdržiš in samo dodaj signal (preko kondenzatorja) iz zvočne
kartice. Lahko je tudi signal prešibak, če ima tvoja zvočna možnost preklopi na speaker out (na vgrajen izhodni ojačevalec na zvočni; to možnost imajo samo ISA in nekatere PCI kartice, integrirane žal ne).

>vse utihne na radiu v krogu cca. 5m

Dve možnosti sta:

1.) Radio, ki je bolj slabo izdelan in ga moti vse (tudi mobiteli in stikala),poskusi še s katerim drugim
2.) Ta oddajnik zapaca celoteno frekvenčno območje (ne povečuj napetosti napajanja, da res ne dobiš kakšnega obiska)
Nekoč je bil Slo-tech.

francka45 ::

nope...
tut ne dela
niti malo signala ne da od sebe

sicer me pa bolj malo moti to da radio utihne saj je potem vse prazno za zvok od oddajnika =)
zdej sem najdu zasilno rešitev-namreč slušalko od mp3-ja sem zavezal na mikrofon.
zvok je sicer :| ampak za silo je

stromar ::

Tale oddajnik je nekoliko čudno narejen, tako, da ga s svojim ne morem točno primerjat. Poskusi dat poleg tistega upora in kondenzatorja še upor 2k2 tja, kjer sta priključka za mikrofon. Če ne dela, poskusi 10k. Če še vedno ne dela, priključi maso od avdio kabla na 3V

stromar ::

Sem našel shemo svojega

http://www.geocities.com/tomzi.geo/2-transistor/2-transistor.htm

Del vezja levo od baterije ne sestavljaš, ampak pripelješ avdio signal na C3. Masa od avdio kabla gre na maso vezja

moj oddajnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

francka45 ::

@stromar:

sem naredil a ne dela :O
zdej pa res ne vem a mam jest neko čudno sevanje tuki po hiši da mi nič ne dela karkoli nardim =P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisluškovalna naprava ( domača raba ) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13220446 (6114) Mamaplata
»

Napetostni vir in Tokovni vir

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
244928 (4494) A. Smith
»

Pomoč pri prevodu tehničnega "štromarskega" besedil

Oddelek: Pomoč in nasveti
61261 (1118) Okapi
»

prosim pomagajte ne najdem cisto nikjer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202212 (1727) Azrael
»

Enostavni radijski oddajnik-- problemček

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82088 (1869) VolkD

Več podobnih tem