» »

kozji test

kozji test

1
2
3

BlackHole ::

Pravila? V tisti dolgi tabeli so napisane vse možnosti. Kaj je narobe v mojem primeru. Verjamem da imaš prav, ampak nimam časa razmiš...

Thomas ::

Tisto niso pravila. Tisto je simulacija. Pravila so v prvem postu tega topica. Potem sem pa dal še en link. Malo kasneje.

Tista tabela je izpis simulacije, ki ponazori na pogled paradoksalno trditev.

Če boš hotu razumet - nekej časa si boš pa tud moral odtrgat. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

FRUDI: na kratko je ideja za vsem skupaj ta - bob izbere vrata A in ima verjetnost 1:3, da je za njimi avto. ko mu alice odpre vrata C, za katerimi je koza, bob ne izve nič novega o vratih A in zato verjetnost, da je avto za vrati A ostane 1:3. in ker je edina druga možnost, da je avto za vrati B, je torej možnost, da je avto dejansko za vrati B 1-1/3=2/3.

Ja, ampak ali Bob izve kaj tudi novega o vratih B? Namrec ce ne izve nic novega ne o vratih A, ne o vratih B, potem je verjetnost pri obeh se vedno 1/3, ker pa je izvedel nekaj novega o vratih C se je skupna verjetnost zmanjsala, torej vsota verjetnosti ni 1, pac pa 2/3... kar je pa isto kot 50:50...

BlackHole ::

V tvoji simulaciji, Tomas, si Bob vedno premisli, zakaj?

Thomas ::

Matthai



Seveda izve novega o vratih B.



Prej je vedel 1/3 da so A in 2/3 da so (B or C). Sedaj je zvedel (B or C)==>B.



Kar da 2/3 za B.



8-)

Markoj
Zato si premisli, da ugane v 2/3 iger. Če bi metal kovanec, naj se premisli ali ne, bi uganil v 1/2, če pa bi vedno vztrajal - pa v 1/3 primerov. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Markoj
Zato si premisli, da ugane v 2/3 iger. Če bi metal kovanec, naj se premisli ali ne, bi uganil v 1/2, če pa bi vedno vztrajal - pa v 1/3 primerov. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Thomas: Seveda izve novega o vratih B.
Prej je vedel 1/3 da so A in 2/3 da so (B or C). Sedaj je zvedel (B or C)==>B.
Kar da 2/3 za B.


Hja, ce informacija, ki jo je dobil (da je P(C)=0) vpliva na njegovo vedenje o B, ali ne vpliva potem tudi na njegovo vedenje o A?
Samo logiko B or C stekam, samo vprasanje je ali inforamcija ne vpliva tudi na vedenje o A? Vmes imamo se eno odlocanje, odlocanji pa sta med seboj neodvisni... ali ne?

BlackHole ::

No zdaj sem prebral tisti link in milim da mi je jasno.

Thomas ::

club of four now - Thomas, frudi, Jeronimo, Markoj ...



Waiting for the next - Orly? :)

Odločanji pa nista neodvisni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

ej, zakaj ne najavte prej, da bo kšna takale debata? mi je prov žal, da sem zamudil tole, hehe, ker je dobra fora.:D
Glejte, verjetnosti se nikoli ne računa po "zsravi pameti", temveč je treba matematično dosledno upoštevati vse možnosti in biti pozoren na malenkosti.
recimo, en primer za razmislek: v sobi imate 30 ljudi in stavite, da imata dva rojstni dan na isti datum. kakšne so vaše možnosti za zmago. Boste rekli (po zdravi pameti), da majhne? eeee, povem vam, da so možnosti ene 70% (če se pravilno spomnim, skratka precej več kot bi človek pričakoval po "zdravi pameti"). Vir: Branko (slavko?) Gradišnik - Igre, Ovčje in volčje (nekaj takega). Torej, pri računanju verjetnosti dostikrat pridemo do nepričakovanih rezultatov.

zdaj pa k nalogi: sej je Thomas že vse razložil (in ima prav), če se Bob premisli, ima 2/3 možnosti za zmago, o čemer priča tudi tista simulacija, ki pokrije vse primere.
Lejte, bob prvič izbra na slepo in izbere ena vrata od treh (izbere A). Avto je lahko za vrati A(1/3 možnosti) ali pa parom vrat B in C - 2/3 možnosti . To je, upam, očitno. Imamo torej dve "skupini": skupina,v kateri so vrata A in ima 1/3 možnosti za zadetek, ter "skupina" B+C, ki ima 2/3 možnosti za zadetek.
No, Alice nato izloči eno od možnosti B+C (iz 2. skupine), vendar to ne spremeni dejstva, da ima 2. skupina SKUPAJ še vedno 2/3 možnosti (C: 0% možnosti, ker smo videli, da je tam zadaj koza, B: 2/3 možnosti, da bo verjetnost skupine B+C še vedno 2/3).
Sedaj imamo še vedno 2 skupini, v 1. so vrata A z 1/3 možnosti, v 2. so sedaj le še vrata B (brez C), ki pa imajo 2/3 možnosti (drugače rečeno: verjetnost vrat C je "prešla" na vrata B, ker je treba jemati B+C kot celoto z verjetnostjo 2/3, medtem ko vrata A niso dobile od te verjetnosti vrat C NIČ).
če bob vztraja pri A, ima 1/3 možnosti, če se premisli za B, pa 2/3, kar so nekateri ugotovili že zgoraj, večina jih pa še vedno noče/ne more razumeti. (alice vrat C ni izbrala naključno, pazila je, da ni odkrila avtomobila!!! tu je zanka v razmišljanju).

Pa upam, da se bo sedaj majhni skupinici (poleg mene) pridružil še kdo.

LP
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

poweroff ::

(alice vrat C ni izbrala naključno, pazila je, da ni odkrila avtomobila!!! tu je zanka v razmišljanju).
in seveda podatek da odločanji nista neodvisni.

Sem ze zraven.

Thomas ::

jeti, Matthai - welcome to the club! :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Bi že takoj prišel gužvo delat v vaš klub, če bi prej videl tole debato.

ampak priznam, najprej sem tutdi jaz bil trdno prepričan, da so možnosti 50:50, ampak ob branju sme se malo zamislil, še enkrat premislil in ugotovil, kar pač sem, očitno pa sem še nekoga zraven prepričal.:D

Thomas: ti pa, k si tok pametn, še kšn problem postavi, hehe.
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

Ko je prvic izbiral je bila možnost 1/3.
Izbral je A. Alice odpre C. Prazno.
To je zdaj zgodovina in Bob spet izbira, ampak samo med A in B, C je izpadel in ga ne upošteva vec.
Torej je možnost 50%.

Kaj ce je bilo vrat na zacetku 10 in Alice odpre vse od 4 naprej in so prazna?????
To sploh ni vec važno, ker ostaneta samo še A in B.
Bob pac izbere na random in ima 50% možnosti.

poweroff ::

Imam pa se eno vprasanje...

Kaj se zgodi ce Bob v prvo zadane... hocem reci ugane prava vrata. Ima potem se eno moznost ali ze takoj dobi?8-O

Thomas ::

Ne glede na to - če je zadel ali ne - sledi odpiranje vrat in možnost premisliti si. Če je imel smolo, da je prvič zadel - ga optimalna strategija pripravi ob avto!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

ahac, dej si malo preberi, kar sem napisal zgoraj (o tistih dveh "skupinah"). s tem, ko je Alice izločila možnost C, je vsa ta verjetnost "prešla" s C na B, na A pa ni šlo NIČ. (B+C MORA biti skupaj 2/3, zakaj, je tudi razloženo zgoraj).

Če še vedno ne verjameš, vprašaj kakšnega matematika.

LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

jeti ::

ahac, dej si malo preberi, kar sem napisal zgoraj (o tistih dveh "skupinah"). s tem, ko je Alice izločila možnost C, je vsa ta verjetnost "prešla" s C na B, na A pa ni šlo NIČ. (B+C MORA biti skupaj 2/3, zakaj, je tudi razloženo zgoraj).

Če še vedno ne verjameš, vprašaj kakšnega matematika.

LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

Verjetnost kar prehaja od enih vrat na druga?



To, da je prej izbiral med A,B in C čisto nič ne vpliva na to kako naj izbere zdaj.

A potem je tudi važno, če je na tem mestu kjer Bob stoji pred 500 leti stala cerkev ali mogoče tržnica?

Zgodovina ne vpliva na verjetnost!!!!

jeti ::

ahac lej, obstaja nekaj, čemur se reče POGOJNA VERJETNOST. Alice vrat C ni odprla naključno, temveč je izbrala tista vrata, za katerimi NI bilo avtomobila (ker potem je kviz brezveze, če bi mu takole pomagala, da kar pokaže, kje je avto). Pri pogojni verjetnosti zgodovina JE pomembna in tu moraš upoštevati, da je Alice izbirala glede na Bobovo izbiro, ne pa naključno.



Sicer pa, o tem se boš učil na začetku 4. letnika gimnazije.



LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

4. letnik gimnazije imam že za sabo, prav tako kot tudi 1. letnik faksa.

Alice je izbrala vrata za katerimi ni avtomobila, torej ostaneta še 2 in za 1 je avto. Torej 1/2 oziroma 50%!

Sicer pa bi se Bob odločil glede na to kaj pravi publika.

jeti ::

jah no, potem te pa pač ne morem prepričati....ampak za tem stoji sama matematika, verjemi. dolgoročno bi jaz v 900 kvizih osvojil 600 avtomobilov, ti pa precej manj...no, vsiljevat ti tega ne morem, ampak kdor ve, kakšna amtematika je za tem, bo potrdil, da je tvoje razmišljanje napačno...sicer pa poglej si sosednji topic, kjer je en problem o eni familiji...tudi tam jih večina trdi, da je verjetnost 50%, je pa v resnici 2/3, ker povoršno razmišljajo (pa brez zamere:)). če bi alice izločila vrata C na začetku, potem bi bile možnosti 50%, tako pa je treba upoštevati, da je to storila pod določenimi pogoji (ko je bob že izbral) - pogojna verjetnost in hipoteze, upam, da se še spomniš snovi.



LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

jeti:
Mislim, da ti preveč razmišljaš o stvareh, ki so čisto logične.

Thomas ::


ahac - to se tebi samo tako zdi. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Bob je dobil še eno možnost, da se odloči in takrat je izbiral samo še med A in B.

jeti ::

Hm, lej, že če takole pomisliš, a ni finta ravno v tem, da je naloga tako očitna, pa v resnici ni? Če bi blo res tako enostavno, kot ti predvidevaš, potem ne vem, če bi bilo sploh smiselno in zanimivo postaviti to vprašanje, kajne?

No, pa sej, če se upaš, greva igrati takle kviz za denar, recimo 100 serij, pa bova videla, kdo bo koga obral.:)
(kdor večkrat zadane avto, dobi stavo)

če bi poizkušal tole v praksi, bi videl, da je taktika, da se premisliš, uspešnejša, pa naj se sliši še tako neverjetno.
(ali pa tole: mečeva kocko, številk je šest, ti pa imaš 3 poskuse, da vržeš šestico - je pošteno, kajneda, ker številk je 6, povprečno se na 6 metov pojavi ravno ena šestica, ti pa imaš ravno polovico, torej tri mete?
seveda ne, čeprav to na prvi pogled ni očtino - možnosti, da vržeš šestico, je le 42% in ne 50%, pri našem problemu je pa podobno - ni vse tako, kot s ezdi na prvi(drugi, tretji...?):)) pogled).

Še enkrat, LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

Za denar ne bi igral, čeprav je možnost da zmagam 50%:))
Lahko bi pa igrala kar tako za foro.
Tole z kockami je pa čisto drugače.

jeti ::

ja, lahko igrava tudi za foro:), da ne bo potem hude krvi.



to s kockami je samo primer, da stvari niso vedno take, kot se zdijo na prvi pogled. V primeru boba in alice je past skrita še globlje kot pri kockah.



sicer pa, en bi lahko napisal program Kviz, pa bi ga vsak igral recimo 100 serij, pa bi potem vsak sam videl, da je pri bobovi taktiki uspešnost večja.:)



LP, zdej pa grem, oglasim se spet zvečer, tko da ne se čudit, če sedaj nekaj časa ne bom pisal, hehe.
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

Bom napisal program, če se mi bo dalo.

Thomas ::

Je že napisan v topicu malo više. Prevest in zagnat ga je treba. 8-)

(exeta pa ne dam - bo koj kdo reku, "da ne ve kako sploh dela - da je gotovo pristranski" ... ipd... ) 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Se bom ukvarjal z tem, ko pridem domov.
Zdaj sem na faksu.

TESKAn ::

Ta post je jako zanimiv, ma me niste prepričal, da je avto pod B.
In razložte mi, zakaj je treba B in C jemat kot skupino??? Ko prvič ugiba, ma 1/3 možnosti, da je A, 1/3 možnosti, da je B in 1/3 možnosti, da je C. Zdej, če C izločimo, se pač na A IN B prenese 1/6 verjetnosti z C. Torej je na A in B verjetnost avta 1/2 ali 50%. In sploh, ja, če ma možnost dvakrat ugibat - prvič reče A, Alice pa odpre C. On NI nč reku, naj odpre C, torej vztraja pri A, kar je še zmeraj njegov PRVI odgovor, torej lahko potem še enkrat ugiba. Torej bo 100% dobil avto:D. Aja, Alice pomaga Bobu, ampak on NI prosu za pomoč. Vsaj tko sm jst razumu. In nč ne piše v 1. postu, da je prosu za pomoč.
Pa še to - matematika pač pr tem v resničnosti ni lih v ne vem kok veliko pomoč - kaj pa, če je moderator igre 'zvit' in ve, da si bo Bob tako premislil in da zanalašč avto za vrata A, Bob pa gre pol stran z dolgim nosom?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Ja, pa še ena ideja: ko je Bob prvič reku A, je bil prepričan, da je možnost, da avto ni za A, 1/3, da pa avto ni za B ali C, pa 2/3. Torej, če odstranimo C, je po njegovem možnost, da avta ni za B, 2/3. Torej ma večjo možnost, da je za A. Kr'neki:D. Vse odvisno od stališča, ma jaz še zmeraj trdim, da je možnost, da je za A, 50% in da je za B 50%.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Try harder TESKAn! ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bajo1 ::

teskan sam tam kjer si napisu ni vstavi namest ni je pa dobis dokaz da je 2/3 sans da je avto za B pa tist je bil preprican odstran

jeti ::

Lejte, vsi dvomljivci, preizkusite to v praksi, pa boste verjeli (in gledali z dolgimi nosovi, kako čudno se tale verjetnost obnaša;)).

Zakaj je treba jemati B ali C kot skupino?

Ja lej, bom še enkrat poskušal razložiti: Bob reče A.
Verjetnost, da je tam res avto, je 1/3. Verjetnost da je avto pod "ne-A" (torej pod "B ali C") pa je 2/3.
Hipoteza1: avto je pod A (verjetnost 1/3)
Hipoteza 2: avto ni pod A(nasproten dogodek od hipoteze 1) - verjetnost: 1-(1/3)=2/3.

Zdaj pa, ČE velja hipoteza1, potem je avto pod A, kar se zgodi v 1/3 primerov.

ČE pa velja hipoteza2, potem avto NI pod A, temveč je pod "ne-A" (="B ali C"). Vendar asistentka pokaže, da avta pod C ni. Torej, ČE velja hipoteza2, je avto pod "B ali C", torej pod B (ker pod C ni).

Sklep: če vzameš A, mora veljati hipoteza1, da dobiš avto, kar se zgodi v 1/3 primerov, če pa vzameš B, mora veljati hipoteza2, da dobiš avto, kar se zgodi v 2/3 primerov (ker je verjetnost hipoteze2 = 2/3).

TESKAn, se nam sedaj pridružiš?:))
Pa če dodam še, da izbiraš med A in "ne-A", kjer je za "ne-A" 2/3 možnosti? Če izbereš "ne-A", potem sicer izbereš 2 možnosti (B in C), vendar ti je eno možnost (C) Allice izločila.
Če pa bi izbral "ne-A" (torej: B ali C) in ne bi vedel, kaj je pod C, potem bi moral v mislih še enkrat ugibati, šanse B proti C so 50:50. Torej v polovici primerov je avto pod B, v polovici pa pod C (50% od 2/3 (="B ali C") pa je 1/3 (tako za B, kot za C).

A ni lepo, da Allice namesto tebe izbira med B in C, ter ti izloči napačno možnost?:D

Sicer pa ste vsi zgrešili poanto, ki je:
"Allice, Allice, WHO DA FRUC IS ALLICE?!?"
Poučen nauk za konec debate, kajneda?

LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

ahac ::

C je zgodovina!!!!
Bob izbira SAMO še med A in B.
C ne obstaja več (ok, obstaja, ampak to nobenga ne briga, ker je že odprt)
Bob pozabi na C.
Bob se osredotoči samo na izbiro med A in B. In karkoli reče je možnost 50%!!!

btw.: Programa še nisem naredu, ker me je cel dan bolela glava.

BlackHole ::

Ahac, v teoriji ne.

Thomas ::

Niti v praksi - na žuru bomo probal! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Če neka stvar drži v teoriji, potem drži tudi v praksi, pod pogojem, da smo v teoriji upoštevali vse dejavnike in to popolnoma pravilno. Res je, na žuru poskusite.
Sicer pa bom za lastno zabavo čez kakšne teden, po dveh kolokvijih, napisal simulacijo kviza v Oberonu (do dzaj so me na afxu samo to naučili:D), pa se lahko potem igrate do nezavesti.

Aja, kot zanimivost: tale primer vedno bolj zažiga! Sem ga povedal danes na faxu pa smo kr eno dobro debato udarli, še večji hec pa je bil, ko mi je mat doma povedala, da je postavila ta problem v službi in so se vsi silni ter kvazi- misleci kregali, kaj je prav in kaj ne. Sicer jim je povedala mojo razlago, pa vednar jih je dosti še vedno skeptičnih, hehe. Tak folk je najbolj primeren za to, da se greš z njimi kakšno stavo, verjetnost pa dela tebi v prid.8-)

LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Thomas ::

To sem jest nekoč že naredu. Igra se ena igra s kartami, kjer so pravila v škodo bankirja. Pa seveda ne ve. Pa sem ga obral za ene 10 DEM. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Ok, se vam pridružim:D. Torej, v teoriji je bol verjetno, da je pod B, kaj pa v praksi? Tam je pa bl odvisno od tega, a tist, k organizira kviz, pozna to 'finto':D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

TESKAn

V praksi je pa tkole: Če je Bob prvič uganil - Alice nima nobene druge izbire, kot da odpre ena vrata s kozo.

Če pa ni uganil - lahko odpre samo edina preostala vrata s kozo.

Praksa - čisto po teoriji. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Tako je, režiser ne more vedeti, katera vrata bo izbral Bob, ko pa jih enkrat izbere, pa je, kakor je.
Če bob izbere vrata z avtom, je vseeno, katera vrata odpre, za obojimi je koza, če pa bob v 1. fali, potem pa ima alice itak samo eno možnost - edina preostala napačna vrata (avta seveda ne bo kazala, pol ni napetosti, hehe).
In potem, ko se bob še enkrat odloča med dvema možnostima, režiser ne more več premakniti avta, tudi če ve, da bo bob izbral vrata z večjo verjetnostjo.:)
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

MaJsTeR ::

1. skupina: Bobova izbira A

2. skupina: B in C



Katero skupino bi rajše izbrali?
Seveda 2. (1(A) proti 2(B+C)) s katero imamo večje možnosti kar ti kaže že navadna kmečka logika :) A se motim?

:|:D:))

Thomas ::

Majstr - seveda se NE motiš. Tako je.

Jeti

Ni čudno, da ne dojamejo mamini kolegi, saj je bilo celo profesionalnim predavateljem statistike težko dopovedat.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Majster:
Kakšne skupine?
Na začetku je možnost 1/3, potem ko Alice odpre C, pa ostaneta samo še A in B torej je možnost 1/2 oz. 50%.

Tud jaz sem spraševal frende, pa so vsi rekl 50%.

jeti: A si 1.letnik FRI?
Drugje itak ne delajo nič z oberonom.
UNI ali VSP?

Thomas ::

Ahac

Put your money where your mouths are!

Naredimo poskus. 100 kol tele igrce. Potem pa klub, ki "zgubi svoje prepričanje" - plača kosilo zmagovalnemu klubu!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MaJsTeR ::

Jaz sem za....let´s do it...:)

ahac ::

A ne bi rajš sam za pijačo?
Pa oba 'kluba' morata bit enak velika.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Python] Tutoriali za začetnika v Notepad++ (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7915231 (12325) black ice
»

Matematika

Oddelek: Šola
142972 (2252) lebdim
»

MAT formula

Oddelek: Šola
51498 (1364) shovty
»

matematika

Oddelek: Šola
132532 (506) $%&/()
»

Americas Army 2.3 - Drugi training

Oddelek: Igre
151265 (1090) zvery1

Več podobnih tem