» »

natančni termometri

natančni termometri

snow ::

Zdravo.

Mene pa zanimajo zelo natančni termometri.. recimo takšni da merijo nekje v koraku 0.01°C ali manj. Pa merjenja bi recimo izvajal v zelo velikem razponu...od -70°C do 300°C.
Poznam recimo DS18B20.. 12bitni termometer... meri na 0.0625°C in sicer –55°C do 125°C.

Kolk bitni A/D konverteji kaj obstajajo (približna cena?) pa kakšne termo-zadeve se bi pri tem uporabilo?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Brane2 ::

Tu verjetno ne boš model uporabiti klasičen polprevodniški termometer, ker imajo ti preveč odstopanja.

Natančni so že lahko bolj ali manj, le točni niso prav dosti. Po moje boš moral uporabiti sodno kot je PT-100 in zunanji ojačevalnik z A/D konverterjem.

Kar se A/D konverzije tiče, se da dobiti 24-bitne modele, mogoče tudi kaj več, če gre za počasne meritve, vendar tam denarji za tako zadevo niso več majhni. Tudi pri konverterjih je treba stvari posznati v detajle. Niso vsi konverterji enaki in niso vsi točni do zadnjega bita.

Upam, da ti bo kdo drugi lahko povedal kaj več.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, nisi tudi navedel, a želiš TOČNOST ali NATANČNOST na 0.01°C pri tem obsegu.

Že natančnost bi bla zaj*, točnost pa sploh... >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

snow ::

Natančnost.

Točnost se da kalibrirat - par referenc za katere je znana točna in natačna temperatura :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

maticm ::

mogoče kakšna SHT sonda

radiator ::

To pa nebo tako enostavno. Treba je ločit med ločlivostjo in natančnostjo.

Jaz bi ti tudi priporočal Pt 100 ali Pt1000. No drugače ti 16 bitni ADC pri takem razponu nudi 0.00565°. Naprimer maximov uC MAXQ3120 ima vgrajene 16bitn A/D. Samo bo večji problem zagotovit takšno točnost meritve. Stabilizirat moraš napetostno referenco in analogne tokokroge moraš sparvit do tega da nebodo temperaturno driftali.

Jaz bi se tega lotil takole:
Sploh se nebi kaj dosti sekiral za analogno vezje. Naredil bi si en generator konstantega toka. Potem bi vezal Pt 100 in en dober(1%) upor v serijo. Na obeh bi meril napetost (seveda ločene žice). Tako bi lahko kompenziral napako v toku. Potem korak 2 pa je da daš senzor v stabilno temperaturo (mi smo na faxu delali to tako da si ga dal v vodo z ledom 0°C). Merilno elektroniko pa v klima kamro. Zdaj narediš meritve v nekem temeraturnem področju. Naprimer od -20 -do +40 °C. Veš da moraš vedno dobiti 0 °C. Tako dobiš pogrešek, ki ti ga daje tvoj merilec glede na temperaturo okolice. To korekcijo potem zapečeš v tvoj uC. Seveda je zato potreben še en senzor temp, ki meri temperaturo merilne elektronike. Potem lahko rečeš jaz merim v temperaturnem področju elektronike na xx°C natančno. Kaj natančnejšega pa se zdaj v 5minutah ne spomnim :). Seveda pa še je treba umerit tudi senzor.

Če si lahko dovolim vprašanje: Zakaj pa rabiš tako natančno merit v takšnem razponu. Ne vem če ti je jasno da zahtevaš 0.0028% natančnost glede na območje.
Kaj je jutri že bilo?

TESKAn ::

Da ne bom smetil okrog z novo temo - kje se da dobit pt100 in pt1000 sonde?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

snow ::

Hvala za odgovore!

Gre za eno DSC napravo, ki jo imamo na faksu. Sem šel pogledat točne karakteristike(od ene mašine za isto zadevo):
Temperature Range -170 °C to 730 °C
Accuracy / Precision ±0.1 °C / ±0.01 °C


Se pravi je območje veliko 900°C. Hm.. to pa pri 0.01°C natančnosti znaša mal več kot 16 bitov.

No uglavnem, sam zanimalo me je kako se zadevi streže... hvala!
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

radiator ::

mislim da jih po novem ima tudi HTE.

Načeloma ne rabiš več kot 16bitov. Lahko si narediš območja in potem preklapljaš med njimi (avtomatsko).
Kaj je jutri že bilo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Merjenje napetosti akumulatorja z Arduinom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
449133 (7861) Red_Mamba
»

Najnatančnejša meritev Avogadrove konstante (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7321851 (19117) Thomas
»

tiskana vezja - elektro - problemi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181633 (1207) T0RN4D0
»

termočlen

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
295658 (5210) YZY
»

Temperaturna dioda

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161448 (1310) the_unborn

Več podobnih tem