» »

Kako najmanj boleče razdeliti internet med cca. 25 uporabnikov??

Kako najmanj boleče razdeliti internet med cca. 25 uporabnikov??

bastadu ::

V študentskem domu imam na lastno režijo kabelski internet, in sicer Arnes paket 6Mbit/768kbit, ki ga imam razdeljenega med cca. 25 študentov v naši privatni lokalni mreži, zaradi porazdelitve stroškov naročnine. Imam en računalnik namenjen kot router (2×PIII 800MHz, 768MB rama), na katerim je ClarkConnect 3.2 (iste težave sem imel tudi z verzijo 3.1 in 2.1). Težava je v tem, da zelo pogosto trpimo zelo povečane odzivne čase (ping), ki so tudi 100ms+ ali celo 200ms+ do Arnesovega prehodnega strežnika, do kamor bi naj bili okoli 10ms. Posledično je brskanje po internetu zelo počasno, uporabniki se pritožujejo, da ne morejo igrati online iger, še polovici najvišje celotne hitrosti se je zelo težko približati, paketki se izgubljajo, v mreži je tudi dosti študentov iz tujine, ki jim je pa uporaba Skype-ja zaradi prevelikih pingov otežena...

Spraševal sem tudi že po tujih forumih, v čem bi bila težava, pa sem bolj ali manj dobival enake odgovore, da ima preobremenjeno povezavo, da imam upload totalno zapolnjen, itd. Namreč vem, da preobremenitev uploada vpliva na upad download hitrosti in na porazne odzivne čase, ampak v mojem primeru to ne more biti težava, saj se povečani pingi pojavijo tudi ko je povezava minimalno obremenjena (beri: še četrtina celotne DL in UL hitrosti ni izkoriščena). Tudi povezavo imam omejeno glede na posameznega uporabnika (1,5Mbit/96kbit), tako da če eden oz. nekaj uporabnikov naenkrat na polno vleče (kar se zgodi zelo redko oz. nikoli) ne morejo popolnoma obremeniti povezave. Poskusil sem uporabiti tudi wondeshaper, ampak izboljšav ni bilo...

Če izklopim vse uporabnike in ostanem samo jaz, povezava dela kot šus ( DL je celo čez 850kB/s, UL pa dobrih 90kB/s, povprečni odzivni čas do prehodnega strežnika ob neobremenitvi povezave je pa okoli 6ms), ponavadi pa je takole (oba okna sta slikana istočasno).

Zanimivo je tudi, da sem imel lansko leto na enak način razdeljeno povezavo na routerju P120, 128mb rama, na katerem je CC2.1 in je povezava delovala celo šolsko leto brezhibno (na tej isti mašini letos tudi isti problemi, kot na CC3.2).

Prosim za kakeršnokoli pomoč in nasvete, saj je postalo že nevzdržno. Hvala v naprej!

kklemenss ::

koliko od uporabnikov pa downloada, mula torrenti itd? pomoje se zabase na serverju, ker se ustavi pri routerju in ne porazdeli zadev.. kam mora iti kaj...

para! ::

Sem ti že v prejšnji temi omenil QoS. Si pogledal kako je s tem? Vsak linux router ima vgrajen QoS.

lp
Death before dishonor!

just_a_cook ::

E, vis to tudi mene zanima. Mam podoben a manjsi problem. Enako clark 3.2 (obcasno preklopim na HDW Dlink ruter).

Kako bi posameznim userjem zmanjsal bandwith?
==================
Just a cook

Tarzan ::

Ni samo velikost uploada kritična, še hujši problem je, če se ti linija "zabije" s stotisoč majhnimi "leecherji", od katerih sicer vsakemu nalagaš 0.1KB/s, ampak... verjetno bo potrebno nekoliko omejiti število povezav, malo informiranja študentov bo verjetno potrebnega, saj je 25 uporabnikov res precej. Če vas bo samo polovica poskušala hkrati uporabljati kak P2P program za deljenje datotek, je zadeva obsojena na propad. Kaj pa ko bi to za vse delal eden, pa bi si filme potem lahko skupaj ogledali :P . Zadevo je mogoče poštimati, vprašanje pa na račun česa... V skrajni sili bi bilo potrebno nekoliko zapreti porte in pustiti odprte samo tiste najbolj kritične.

bastadu ::

Ja itaq kar nekaj uporabnikov uporablja P2P programe, saj smo vendarle študenti:P Uporabljali so jih tudi lani, pa ni bilo problemov... Res pa je, da se je kar nekaj uporabnikov od lani zamenjalo, tako da so verjetno 'tanovi' krivi ta to...?

para!: Ja vem da si omenjal QoS, v zvezi z linuxom tako Wondeshaper. Kot pa sem v tej temi omenil že na začetku, sem ga uporabil, vendar ni bilo nič boljše... Bi moral nastaviti še kaj drugega kot omejitve DL/UL? Je pa en problem, namreč CC-jev bandwidth manager in wondershaper nekako ne delujeta skupaj, saj ob vklopu wondershaperja, omejitve za upload ne delujejo več, za download pa delajo normalno...

Tarzan: Ja tudi sam sem že nekako ciljal v to smer... Kako bi lahko na samem routerju nekako omejil št. povezav? Neka rešitev pomoje mora obstajati, saj npr. v študentih (v MB) imajo zelo hude linije in itak večina uporablja P2P (pa je še še veliko več kot 25 uporabnikov), pa so pingi čist vredu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

jRk0 ::

vsi p2p programi mislim da omogočajo, da je klient intštaliran samo na serverju. Vsak od 25 prispeva nekaj, nabavite en ali dva velika diska (tam 400gb recimo) in pol vse prek web interface-a ali kaj podobnega vsak samo pogleda kaj se vlece, kaj je ze dol in lepo da downloadat spet kaj novega. Tako imate zelo dober pregled nad downloadi, uploadala bo lepo ena masina, ki bo mela pol super ratinge. mapo z downloadi pa sheras, pa majo vsi dostop do vsega lepo.
You fuck up once, you loose two teeth.

bastadu ::

To se mi v našem primeru ne zdi dobra rešitev... ker prvo kot prvo ni neki ful denarja, kot drugo jih ne bi prispevalo vseh, ker vsi le niso tako navdušeni dolvleki...

Vprašanje 'v naslovu' tako še vedno odprto... A res nobeden ne ve, kako to rešujejo ISPji oz. kako imajo razdeljen net npr. v študentskih domovih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

m_a_t ::

Mislim, da imas pri clarkconnectu neke plugine, ki ti omogicijo blokiranje razlicnih p2p programov. Moj nasvet je, da jih omogocis cimvec, tistim, ki jih pa pustis, pa doloci najmanjso prioriteto. Poleg tega lahko vsakemu uporabniku določiš bandwidth in prioriteto. Sam tega nisem prevec uporabljal. Z kolegi smo se zmenli, da cez dan nihce ne uporablja p2p, oz. če jih kdo in to moti, potem pac onemogocimo p2p.

MTm2H37rqt7B ::

Na strani ki jo imam v podpisu bos med Clanki/Howtoji nasel tudi kako vsakemu ipju omejit ul/dl. Upam da ti bo pomagalo :))

bastadu ::

Saj sem že v prvem postu napisal, da imam omejeno povezavo na določenega uporabnika (uporabljam vgrajen CCjev bandwidth manager), tako da QoS je v polnem teku, problem pa ostaja... Je možno še nekako omejiti število povezav ali kakšen drug parameter, ki bi lahko vplival na ta problem? Ali pa mogoče kakšen program, s pomočjo katerega bi lahko identificiral uporabnika, ki (pre)obremenjuje povezavo in s tem povzroča zelo velike težave meni in ostalim uporabnikom v mreži?

m_a_t ::

Jaz bi na vasem mestu blokiral vse p2p programe, ker drugace nima nihce nic od interneta. Zato pa obstaja plugin. Ce pa noces blokirat pa obstaja tudi funkcija, ki ti omeji hitrost posameznega p2p programa.

BigWhale ::

P2P ukines, potem bo problem precej manjsi. Ali das pa vsakemu uporabniku na voljo le neznaten del bandwidtha... ;)

Hm, katere mrezne kartice imas?

Daedalus ::

Skini jim P2P, al pa s pomočjo kakega mldonkeya uporabi server kot edino mašino, s katero je možno dostopat do P2P omrežij. Mislim...dual P3 za router? Škoda računala, naj vsaj nekaj počne, no0:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

bastadu ::

Uh, očitno bo res treba centralizitari P2P...

BigWhale: za LAN je integrirana v Dell PowerEdge neka Intelova 100Mbit... Za v modema pa je navadna mrežna, z Realtek-ovim čipom. Bi lahko tudi tu kje bil problem??

shock ::

bastadu: Poslušaj priporočila BigWhala in Deadalusa. Dual P3 + 512 mb rama + linux (ClarkConnect) + mldonkey (za bittorrent in donkey) + vncserver in valknut (za direct connect protokol) = rešen problem za nekaj časa

Fl[A]sH ::

Hi!
Kaj tocno pomeni tista prioriteta ko jo nastavis? Kaka je razlika med 1 in pa 7?
Tnx, lp!

meacho ::

Mislim da sem enkrat nekje prebral, da je 7 default za vse, ki niso definirini.
Torej če definiraš neko pravilo pod 7 ima isto prioriteto kot vsi ostali, če daš pa man ima pa večjo.
Sam nism 100% prepričan da je res tako...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: meacho ()

Dark Angel ::

Kolker imam jaz izkušnje z mulo in podobnimi P2P res ni problem samo omejitev pipice. Lahko daš vsakemu 128/64 omejitev in bo še vedno zelo štekalo - izgaba pingov...

Problem je v tem, ker P2P ustvarja ogromno število povezav... Ruter ima notri pa pač omejeno velikost tabelce za posamezne povezave... In pri tebi lahko nastaja problem že če npr. eni 3-4je vlečejo par različnih popularnih stvari ("filmov") dol. Že samo ti lahko ustvarjo par tisoč povezav... Boh ne daj da bi pa npr. kakšnih 12 laufal P2P...

Tko da edina tvoja rešitev je ali zapreti P2P vsem uporabnikom(to zna bit problem pri torrentih ki lahko ima poljubne porte) in postaviti samo eno server z P2P ali pa omejiti število povezav na uporabnika... Samo z drugo rešitvijo bo pač za normalno uporabo potrebno tolk zlo omejit porte, da bo spet pri končnih userjih P2P postal neuporaben (razen mogoče torrenta)...

V vsakem primeru pa ne more vsak user pri sebi laufat P2P. ISPji imajo pa to poštimano z "malenkost" dražjimi rešitvami v centralah, kar se mi zdi da pa ni zanimivo za študenta.

Pač daj na eno mašino in naj kdor hoče imet P2P tudi kaj prispeva zraven, kdor pa noče naj bo pa prez P2P.

bastadu ::

In kako omejiti število povezav na določenega uporabnika?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

]Trix[ ::

http://www.m0n0.ch/wall/

Poskusi s tem...
Conscience is what hurts when everything else feels so good.

Brane2 ::

Po moje bo tudi centralizacija P2P edini pravi odgovor.

Saj ni treba da imaš nevem kak disk za to. Zadosti je že pardeset giga za trenutno aktualne stvari.

Kogar zanimajo, si jih bo že snel...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

SasoS ::

Kaj pa če kar z limit omejiš število forwardanih paketov...

iptables -A FORWARD -i $INTIF -o $OUTIF -s $INTNET -m limit --limit 10/s -m state --state NEW -j ACCEPT,
ostalo pa potem droppaš...

nekaj takega, s tem da daš poseben rule za vsako interno mašino...štimanje limite bi sicer zahtevalo nekaj testiranja...

]Trix[ ::

Z unim monowallom se da kokr sm vidu cist simpl dolocat prioritete paketov, portov,...
Conscience is what hurts when everything else feels so good.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LAN usage?

Oddelek: Pomoč in nasveti
121294 (1034) blackbfm
»

Optika 20/20 ft. linksys wrt54g (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
789169 (5398) Pyr0Beast
»

Windows QoS - a to obstaja

Oddelek: Omrežja in internet
71119 (886) Pesimist
»

Internet med več uporabnikov - kako se znebiti visokega pinga??

Oddelek: Omrežja in internet
121558 (1113) bastadu
»

JOJ pa ta PING

Oddelek: Omrežja in internet
111297 (1187) Hux

Več podobnih tem