» »

polnjenje notebookovih baterij

polnjenje notebookovih baterij

MagElan ::

pred kratkim sem nabavo notebooka (mojega prvega) in me zanima kake so vaše izkušnje, kaj ste slišali, oz. kaj mislite, kako je najbolje delati z baterijo.
ali je tako kot pri mobitelu (baje) uporabljaj čimdlje, da se sprazni šele nato daj polnit. ali je bolje čimvečkrat jo polnit, ali je to samo lari-fari in je najbolje polnit baterijo čisto nakljčno ;)
pa ko je baterija polna, pa če maš priključen adapter, ali je bolje met baterijo notri ali jo raje ven vzamem?

hvala za vaše odgovore. morda pa se bom celo po kakem ravnal :P
LP
-=MagElan=-

neoto ::

uporabi iskanje po forumu...

MagElan ::

briljantno. nikoli nebi sam pomislil na to... če bi sam pregledal, bi videl da o tem ni nič napisanega, vsaj na tak način ne... (če pa je, pa sem spregledal. 8-O pa mi prosim v bodoče napišite link do tiste debate).
-=MagElan=-

Šimpanz ::

Če notesnik uporabljaš kot pisarniški računalnik je najbolje da ostraniš baterijo in delaš na elaktriko. Vsaka baterija ima namreč določeno število polnenj in praznenj (ciklov), tako da več kot boš delal nanjo prej bo fuč.

neoto ::

Sorry, ne morem ti pomagat, če ne znaš iskat. Teme so, nimam pa ravno časa zdajle da jih pribezam na plano... Hm, čigav namen je že to??...

Če notesnik uporabljaš kot pisarniški računalnik je najbolje da ostraniš baterijo in delaš na elaktriko. Vsaka baterija ima namreč določeno število polnenj in praznenj (ciklov), tako da več kot boš delal nanjo prej bo fuč.
To je spet eden izmed mitov, s katerimi strašijo ljudi. Če imaš računalnik priključen na elektriko, se baterija ne polni in prazni, ampak samo ostaja napolnjena. Problem pri takšnem delu je to, da se v tem režimu (prikljopljen na napajanje) računalnik nastavi ponavadi tako, da dela na polno, kar pomeni, da se na polno segreva. To pa ni dobro za baterijo, še sploh če je pozicionirana kje blizu procesorja.

Drugače pa je baje najbolje Li-Ion baterije sprazniti do nekje 20% in potem polniti. Globoka praznjenja ne pomagajo, kvečjemu škodujejo. 1 cikel polnjenja pomeni, da baterijo iz 20% napolniš na 100%, ko jo imaš pa spet spraznjeno (npr. 50%) pa se še vedno isti cikel šteje do 70%. Torej 1 cikel - 100% (vir: Applova navodila za nego baterij).

Upam, da sem ti odgovoril na tvoje začetno vprašanje.

Moraš pa vedeti, da baterije lahko tudi nenapovedano crknejo (crkne ponavadi vezje v bateriji, ne celice same). Kako pa se proti takšni odpovededi zaščitit, pa ti ne znam povedat. Nekatera podjetja ti namreč potem zaračunajo mastne denarce, da ti baterijo ponovno 'kalibrirajo'.

MagElan ::

tega sem pa se že bolj razveselil :)) glede na to da odgovorov ravno ne mrgoli se bom kar po tvojem nasvetu ravnal. do okoli 20-25% pol pa polnit.

kar se pa tiče iskanja pa sem morda res sam kriv ker je izrazov za notebook malo morje ... tak da se za nevšečnosti opravičujem :)
-=MagElan=-


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvo polnjenje baterije

Oddelek: Strojna oprema
187200 (7064) blackbfm
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813140 (11057) Bor H
»

Li-Ion vs. Li-Poly (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8014007 (12572) Pyr0Beast
»

polnjenje lap-topa

Oddelek: Pomoč in nasveti
131512 (1131) tomaz-
»

Prvo polnjnje GSM-a - zakaj 16 ur?

Oddelek: Loža
264607 (3766) boych

Več podobnih tem