» »

"Umiranje" analognih fotoaparatov?

1
2
»

antonija ::

Digitalni zapis omogoca, da ga lahko nespremenjenega (neposkodovanega in nepostaranega) prenasas iz medija na medij. Ce bojo CDji izumrli, se bo podatke preneslo na nov medij. Tko kot je sedaj glasba na CDjih in na diskih v mp3 formatu, prej je bla pa na audio kasetah.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

[MYTiX] ::

Očitno eni še ne veste dobro kakšna prednost je, če imaš podatke v digitalni obliki.
podpis

Pyr0Beast ::


Saj pa noben ne umira , noben nebo umrl. ti. analogni fotoaparati še bodo dolgo 'burili duhove', in marsikdo bo jih še uporabljal. Vedno pa bo nekdo še imel nekaj starega. Mogoče je naslov mišljen, da počasi ne bo več analognih fotoaparatov na policah trgovin. Saj je logično da nova tehnologija izpodriva staro.

Mi mamo 3 navadne in 1 digitalnga, pa mi povej kje dobit objektiv dolg ~.5m za digitalca.:D
Timeshift
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Myth ::

Ob taki debati se lahko samo za glavo primem. :D

Saj pa noben ne umira , noben nebo umrl. ti. analogni fotoaparati še bodo dolgo 'burili duhove', in marsikdo bo jih še uporabljal. Vedno pa bo nekdo še imel nekaj starega. Mogoče je naslov mišljen, da počasi ne bo več analognih fotoaparatov na policah trgovin. Saj je logično da nova tehnologija izpodriva staro.

Sicer pa je vse večno, samo 'materija' se spremeni. >:D
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Brane2 ::


Mi mamo 3 navadne in 1 digitalnga, pa mi povej kje dobit objektiv dolg ~.5m za digitalca.:D


Nekaj v tem stilu ?

170-500mm zoom za Canon (Sigma)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Ali pa tole- 1200mm EF objektiv za Canonove SLR digitalce s 15mm senzorjem ?

1200mm Fixed focal length...
On the journey of life, I chose the psycho path.

antonija ::

Objektivi so kmpatibilni pri firmah, ki so delale tud "navadne" fotoaparate.

Drugac sta pa tista dva objektiva glede zaslonk zlo boga, ampak to je pac cena za sirok razpon in/ali za ogromne goriscne razdalje.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Brane2 ::

O.K. To so pač stekleni objektivi in verjetno bogost zaslonke ni zaradi tega, ker os za "elektronce"-pač omejitev tehnologije leč.
Zrcalni objektiv bi delal ravno tako dobro kot na klasičnem aparatu, ali ne bi ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

antonija ::

Cist vseen je ker objektiv das gor, na koncu pride ista svetloba do razlicnega tipala (kemicnega - film in elektronskega - senzor). Pri zrcalnih objektivih je jeba edino "flare" ki se pojavi zaradi enih interferenc v objetivu...

Zaslonke so pa boge pri teh "zoom" objektivih zato, ker morajo pri racunanju lec narediti kompromis med wideangle in telephoto objektivi. Posledicno se napake lece mnozi bolj kot se oddaljujemo od centra, zato je zaslonka omejena na visjo stevilko (manjso odprtino) kot bi bila pri lecah, izracunanih za eno goriscno razdaljo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

smash ::

Cobra: pa kako lahko kej tazga sploh napišeš??? a je tak problem presnet zadevoi na nov medij?? sploh ce gre za ene par dvd-jev..dej mau premisl predn kaj zinš

Kilgore T ::

Ocitno si rosno mlad. Poskusi prebrati podatke z luknjanih kartic ali karkoli s STASI-jevih racunalnikov o svojih drzavljanih DDR. Tudi datotek (Vizawrite 64) in programov za C64 imam problem brati. Lahko stopim do prijatelja, ki se ima delujocega. Vprasenje kako dolgo se?
A ima podoben problem tudi analogno. Marsikateri zapis starodavnih ljudstev je nerazvozlan.

MrStein ::

Celuloid (film) je trenutno najbolj trajen zapis podatkov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Izi ::

Očitno ste nekateri tukaj močno pozabljivi* [Edit by Stepni volk]

Digitalne podatke moraš prenesti na nov medij takrat ko je še čas in ne takrat ko starega medija nimaš več kam vtakniti.
Kje je tu problem.
Jaz sem vse svoje Spectrum, C64 in Amiga programe presnel na CD že pred leti in sedaj sem jih presnel še na DVD.
V vsakem primeru moraš vsakih par let preveriti, če so sploh še berljivi in narediti novo kopijo če je stara že izrabljena.
Kopiraš jih lahko neskončno mnogokrat in vsakič na najnovejši medij.
Svoje Spectrum programčke ali digitalne slike posnete že pred leti bom lahko čez 50 let še vedno imel na kakšnih kristalih ali karkoli bomo že takrat uporabljali za shranjevanje in še vedno bodo do zadjega bita enaki kot v trenutku nastanka.

Pri analognih podatkih pa z vsakim presnemavanjem izgubiš na kvaliteti, če pa jih pustiš pa tudi propadejo sami od sebe.
Filmi se spremenijo v prah, razvite fotografije pa porumenijo in zbledijo prej kot v 50 letih.

Zgodovina sprememb…

Matako ::

Ok, še dva maloi čudna argumenta:

Ena prednost fotoaparatov na film je, da so nekateri popolnoma mehanični (imam eno tako SLR Yashico - zelo kul, ok, svetlomer bi lahko imel baterijo, pa se mi je ne da kupiti) - mi je prišlo prav zadnjič, ko so me dogodki presenetli s praznimi baterijami od digitalca ;)

Ena prednost digital. fotoaparatov pa je, da so na dolgi rok malo bolj ekološki. Sicer je elektronska industrija res ena velika svinarija, samo po drugi strani pa je proizvodnja filmov in fotopapirja tudi. Enkrat sem nekje bral, da je svoje čase kar polovica (???) svetovne proizvodnje srebra šlo v fotografski material. Pa to je kao težka kovina in to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Dead_Eye ::

tartaros: dej nehaj s takimi, sej že kar nekaj let obstajajo emulatorji za c64... Pa BTW meni dela samo gužvo v sobi en c64, pa še disketnik ima...

IzI: dobro povedano.

Analogni fotoaparati izumirajo, še posebej med "navadnimi" uporabniki.
The one and only

MrStein ::

dead_eye : kaj pa če ti ne leži v sobi ?
Kje boš Vizawrite dobil, če ga nimaš ?

Klinopis lahko brez problemov bereš po 3000 letih ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

freserovski ::

ne glejte vsi iz svoje "expertne" perspektive. Kaj pa kar en uporabnik, ki komaj zna posnet cd in ima na njem tistih par slik, katere bo mogoče moral v prihodnosti pretvarjat v drug format in presnet na popolnoma drug medij. S tem so tudi povezani stroški, še dobro, da bo kdo na tem zaslužil :D
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Brane2 ::

Nehajte sanjat. Realno- koliko so ti RES vredne igrice za C64/ZX Spectrum ?

Tudi če bi jih še imel v originalni- analogni obliki, misliš da bi se še vedno vse naložile brez napak ?

Kar pa se branja starih formatov tiče, originalne audio tape lahko še vedno bereš preko zvočne kartice. Ravno tako bi lahko prebiral papirne kartice- če ne drugače pa s skenerjem in posebnim programčkom.

Sploh pa- koliko so ti res vreedni podatki, ki se ti jih niti skonvertirat ne da, ko je še čas ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matev ::

jpg bo verjetno še kar lep čas berljiv
kar pa nikakor ne morem reči za razne raw formate - ki že danes niso vsi berljivi

Izi ::

Če se držiš standardov potem si lahko prepričan da bodo tudi naši vnuki lahko gledali kaj smo nekdaj posneli.
predvajalniki sicer napredujejo, vendar so vedno kompatibilni za nazaj.
Povsem normalno je da lahko sedaj v času MPEG-4 predvajalnikov na njih gledaš tudi MPEG-1 in MPEG-2

Za slike je standard JPEG in tudi če bomo nekoč iznašli boljši JPEG-2 bo do današnje slike še vedno berljive na istih predvajalnikih.
Za zvok moraš uporabiti MPEG-1 layer 3 in v prihodnosti ne bo treba nikoli konvertirati.
Za video pa trenutno MPEG-4 ali pa MPEG-2, če imaš še kakšen star DVD player.

Potrebno se je držati standardov.

Če si shranjuješ posnet video v WMV, zvok v WMA ali OGG in slike v BMP pa se zna precej verjetno zgoditi, da boš nekoč vse to konvertiral, če boš hotel da bo še kdo po tvoji smrti gledal tvoje mojstrovine >:D

Matev ::

vse stvari še zdaleč niso kompatibilne za nazaj

pri filmih je to zelo očitno - naložiš nove kodeke, pa ti stari filmi ne delajo več (mpg, avi ...)

freserovski ::

ma kot sem rekel, zgolj moje mnenje, ni nujno, da je pravilno. Se pa danes izjeme držijo standardov, že v *.web prostoru je kriza glede tega.
Mene zase sicer ne skrbi, da nebi mogel česa prebrati, ker sem pač v tem in bo moja služba kje v IT. Sicer pa tudi mnogi profesorji na faxu (FERI) govorijo, da kdor misli, da je v digitalni tehniki zapisano obstojneše brca v zelo črno temo. Tako, da potem tudi moj pogled ni za lase privlečen.

Pomoje sicer ni težko za nazaj držati združljivosti, ampak kam bomo pa prišli, se ne splača. Ali pač? Če že pogledam x86 procesorje, so itak zastareli in bi se na drugačne načine dalo kaj storiti boljše. Ampak za kaj takega zgleda nihče nima jajc, da bo začel kaj čisto na novo.
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Gundolf ::

Ampak original filma, ki je v nekem zelo standardnem formatu (in ne kot neka piratska kopija, ki je kompresirana po okusu pirata) bo pa še vedno berljiv. In ko se bo pokazalo, da se njen format stara in zastareva jo bodo skopirali v novejši format.

Problem ohranjanja digitalnih podatkov ni v minljivih digitalnih medijih ampak v glavah ljudi, ki še vedno razmišljajo v stilu - če hočem nekaj ohraniti mora to biti na kvalitetnem materialu. Jok, pri digitalnih podatkih kvaliteta materiala ne šteje kaj dosti, štejejo kopije.

Tako da on topic, največja prednost digitalcev je v tem, da se pretvorba iz analognega v digitalno zgodi zelo zelo zgodaj v procesu izdelave slike. In ja, mislm da bodo analogni fotkiči izumrli (razen za ljubiteljske štose), ko se bodo digitalni senzorji zadosti izboljšali.

Stepni Volk ::

Film je na svetu za malenkost dlje. Zato imamo tudi fizično dokazano obstojnost medija (negativ in pozitiv).
Digitalni mediji še niso dokazali svoje dolgoročne obstojnosti, npr. dve človeški generaciji.

Gledano iz čisto subjektivnega aspekta je lažje vzeti v roke fotoalbum, kot vsakih 5 ali 10 let preverjati in presnemavati.
Fotografije svojega pra-dedka še vedno vidim brez vklopa računalnika in brez konvertiranja. Iz tega razloga uspele digitalne fotografije shranjam v analogni obliki. Samo upam, lahko da se bodo lahko kosale s pradedkovimi.

Brane2 ::

JE pa še en drug aspekt vsega. Digitalni mediji postajajo vse gostejši.

Recimo največji slovenski porat za Atarija in Spectruma se je svojčas ponašal z mislim da 5.000+ disketami za STja. To goro disket si že pred leti lahko spravil na 10 CDjev, danes gredo brez problema na en dvoslojni DVD, jutri pa bodo lahko zasedali nek pozabljen kot na enem HD DVDju ali Blueray ploščku. še več, lahko jih spraviš na CompactFlash plošček ( obstajajo 8 Gb modeli) !

Enako velja za trud pri kopiranju. Kopiranje 5.000 flopijev bi ti vzelo verjetno vsaj mesec težkega dela. Kopiranje DVDja je gotovo v 15 min.

Ko bo prišel čas za kopiranje z DVDja na nekaj gostejšega. se bodo vse tvoje fotke pridružile vsem programom in ostali digitalni navlaki, ki se bo nabrala z leti in skopiral jih boš z lahkoto v eni potezi.

Tega pri analognih zadevah ni.
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

> Nehajte sanjat. Realno- koliko so ti RES vredne igrice za C64/ZX
> Spectrum ?

Jet Set Willy? Po mojem neprecenljiva zadeva... ;)

Brane2 ::

Ja, in ti ga seveda MORAŠ imet na originalni kaseti.

Pravzaprav, ne originalni ampak "originalni"- tisti, na kateri si ga dobil ob 11 drugih igrah na kaseti XYZ-softa ? :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Na microdrive-u... ;>

Furbo ::

Kera glupa debata, a avtomat za razvijanje barvnih slik iz klasičnega filma ima pa vsak doma ali kako ?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Matev ::

a avtomat za razvijanje barvnih slik iz klasičnega filma ima pa vsak doma ali kako


tudi klasičnega filma jaz nimam več doma
tako da bi bil aparat brezpredmeten
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony z novimi CMOS senzorji, kmalu s kar 12 megapiksli v telefonih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
858881 (6957) Gavran
»

"Umiranje" analognih fotoaparatov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
798845 (6164) Matev
»

Novi rekordni 111M CCD

Oddelek: Novice / Ostale najave
133383 (2628) Oxford
»

Razvoj analognih fotoaparatov pod velikim vprašajem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
21316311 (13676) BigWhale
»

Kako v dveh mesecih do pol milijona ameriških dolarjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
406203 (3719) antonija

Več podobnih tem