» »

ultra, serial ata, sata... WTF :P

ultra, serial ata, sata... WTF :P

Silver ::

No sm mal se z iskalnikom se že igral sam mi ni nič pametnega vn vrgl...:8)

Torej.. Premišljal sem o nakupu novega diska, se mal pozanimal za cenike, sam ne dohajam več vseh novih standardov...:\
kaj mi lahk prosim pove kdo kaj je prednost enih in drugih, pa če rabim podporo matične in podobno.

-Ultra ATA
-Serial ATA
- SATA

Pa še za raid0 polje, kako zgleda postavitev. Namen mi je jasn, sam nimam blage veze kako se to skp sprav. Rabiš kako kartico, maš to že na plati ipd..

Hvala za odgovore! ;)

chief ::

GOOGLE!

Silver ::

eh, če mam pa majstre na ST k mi točn lahk povejo kak se montira in u čem je fora pa kaj ma pri vsem tem zravn še zmrzovalna skrinja, da ne pozabim omenit da je 100x bolš če ti en iz prve roke pove in svetuje.

DominusSLO ::

ti samo napiši kakšno ploščo imaš in boš dobil nasvet kaj kupit...

Jan987 ::

serial ATA = SATA

pikachu004 ::

pri ata disih imas prenos podatkov: do 133 MB/sek (Ultra ATA/133) oz.
do 100 MB/sek (Ultra ATA/100) (pri starejsih).
pri sata diskih pa je prenos podatkov do 150MB/s.
pomembno je tudi kako hitro se disk vrti. starejsi (nekaj let) se vrtijo s hitrostjo
5400 o/min, novi pa z 7200 o/min oz 10000o/min (mislim da raptor od WD).
pomembna je tudi velikost predpomnilnika. pri novih je ponavadi 8MB, pri nekaj let starih pa tudi kaksnem novem je se 2MB.
ce hoces sata more pogledat ce osnovna plosca pospira sata

billy ::

am... to je prenos podatkov interfacea! torej kablovja iz čipovja. Kaj pe dejansko izstisni iz sebe disk je pa druga pesem. Načeloma razlik v hitrosti med SATA, SATA II, EIDE ni, ker je drobovje diska prepočasno.

Izi ::

Preveč komplicirate. Silver se bo samo zmedel, ker izgleda ni nek poznavalec >:D

Obstajajo samo dvoji različnio diski serijski (SATA) in paralelni (PATA). Razlika med njimi je v konektorju, ki ga vtakneš v disk.
PATA so starejši in uporabljajo široke 40 ali 80 žilne kable, SATA so novejši in imajo tanek okrogel kabel v katerem je samo par žičk.
Več ne rabiš vedeti.
Kaj boš kupil, pa je odvisno od tvoje matične plošče za katero moraš najprej ugotoviti katere tipe diskov ti sploh podpira.

Starejši motherboardi (MB) podpirajo samo PATA, novejš pa oboje.
Ali ima tvoja MB vgrajen RAID kontroler pa se moraš pozanimati sam (je odvisno od modela)
Da se kupiti tudi dodatno PCI kartico za RAID, vendar se to ne splača, ker je predrago.

Silver ::

Tnx za informacije!
Ma nism tak nepoznavalec, sam sata pa ata mi ni blo čist jasn u čem je fora sploh.

Glavn je da sm zdej na tekočem :D

billy ::

No ja..dodatna PCI kartica za RAID je dokaj poceni. Softwarsko voden raid pride že okoli 10 tisoč. Kakšne "profi" variante so pa res drage...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop zunanjega diska

Oddelek: Strojna oprema
493734 (2987) Stoyc
»

ABIT NF7-S V2.0 ali EPoX 8RDAE

Oddelek: Pomoč in nasveti
131581 (1139) t3hn0
»

Prostorni prenosni USB disk

Oddelek: Novice / Diski
446093 (4176) sv7874
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413688 (9292) matrix2
»

S-ATA ali navadni disk 120G, 8MB v MB

Oddelek: Kaj kupiti
171698 (1384) Zavo

Več podobnih tem