» »

Drenaža hiše

Drenaža hiše

gugi ::

Imam hišo staro 30 let v kateri je veliko vlage v kletnih prostorih kjer imam stanovanje. Sedaj sem se spravil delati drenažo z izkopom pod nivo temelja, kjer je veliko vode- podtalnice. Zanima me če je dobro da jaz stare temelje, ki niso ravni ponovno zalijem z betonom in nato celotni temelj izoliram z izotekom 4mm spodaj pa naredim posteljico z betonom za drenažno cev . Prosil bi za nasvete okoli drenaže.

Samson ::

Ce je veliko vode bo malce tezja zadeva. Naceloma se drenaza izvaja v visini temelja, oz. nekaj nizje, in sicer najbolje z betonsko posteljico kakor si omenil, toda naceloma je najbolje da naredis "lijak" na sredini, kamor das drenazno cev. To se imenuje mulda...Ko polozis cev, je priporoceno, ne obvezno dat cez cev filc, cez filc pa pesek debeline 16-32 mm. Kakor si omenil, je potrebno premazat se z ibitolom (takoimenovani hladni premaz), pocakat da se posusi, sele potem se navari se izolirka ali kaj podobnega...Zopet nekako najbolj priporocljivo debeline 4mm, to pa zato da slucajno kaksen kamencek ne prebije hidroizolacijo. Ce zelis pa za trotel ziher zadevo, potem cez hidroizolacijo polozi se tisto plasticno folijo, ki ima na seb izbocene kroglice...Naceloma zadeva zgleda kakor tista folija v katro je ovit naprimer kaksen artikel ki se lahka razbije in so notri mehurcki zraka. Kle pa so pac izvedeni reliefno. Kako se ta zadeva imenuje se ne spomnim trenutno. Imas pa se moznost da postavis cez hidroizolacijo npr. jacdur, ki je dejansko zelo trd stiropor ki se uporablja za cokle, ali fasade. Ce das 3cm jackdura, ni ga kamna ki ga bo prebil. Obenem dobis se toplotno izolacijo, glede na zemljo. Je pa odvisno kolk je dejansko vode okol hise in pa ce ob nalivih tudi zalije temelje. Upam da vsaj tega zalitja ni, ker se zna zgodit da bos kje racal po "cmoki". Upam da sem ti dovolj dobro opisal postopek in da bos uspel kaj potegnit ven iz tega...
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

gugi ::

Hvala za pojasnilo !
Imam pa še eno vprašanje: Voda teče tudi izpod temelja (manjši izviri) in če bi jaz naredil muldo do izoteka bi preprečil tej vodi iz temelja do drenažne cevi. Sedaj me zanima, če bi bilo dobro da ne delam nič mulde in dam spodaj filc nato pesek 16-32mm potem drenažno cev potem spet pesek in zgoraj filc, kar pomeni da bi bila drenažna cev obdana z peskom in nato pesek z filcom.
LP

Samson ::

Dejansko je bolje da naredis muldo, kjer zacnes iz enega kota hise, naredis padec proti druzgmu kotu in tako z druge strani ce je potrebno. Vse mulde se naj znajdejo na eni tocki, kjer bo odtok, ponikanica, peskolov ali karkoli druzga. Skratka padci morajo bit ce je podtalnica, da lahko voda hitreje odteka. Ce nebi bilo podtalnice, bi pa naceloma lahka pustil betonsko posteljico tudi v vaservagi, kajti voda bo ze odtekkla kamol lahka. Najbolja resitev pa je, da drenazno cev ovijes z filcom, ker je tako najbolj enostavno in ziher. Tako ovito cev pac polozis ob temelju v betonsko posteljico in cez pesek...Ostali material je poljuben, pac kar je okol hise...zemlja, pesek, blato...
:O)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

alexv ::

Koliko mora biti debela mulda, da s časoma ne spoka.
A bi lahko napravil drenažo brez mulde (spodaj je glina), ker gledam na različnih prospektih, da je prvo gramoz 16-32 caa 20cm pol drenažna cev potem pa spet gramoz 16-32, vse to je zavito v filc potem pa se nasipa gramoz nad 32 (kugle)

Koliko gramoza 16-32 nasipaš čez drenažno cev.

Kako moraš položiti filc in kakšnega je najbolje uporabiti (koliko gramskega).
Lep pozdrav ! Alex

ttommy ::

Na zadnji post pa nihče ni odgovoril takrat....Jaz zdaj delam to,pa bi rad čimveč koristnih informacij.
Imam 40 let staro hišo in delam hidroizolacijo.Je obvezno treba dat drenažno cev?Ali je dovoj,da dobro premažem z Ibitolom in potem čez Izotek?Če je res potrebno dat drenažno cev-kam naj jo speljem potem?Nimam kakšnega jaška nižje od temeljev,kamor bi jo lahko speljal.
Gamer

KandazaR ::

Je obvezno treba dat drenažno cev?


Nič ni obvezno :D. Je pa zelo priporočljivo. Edina druga opcija ki je kolikor toliko dobra je da hišo nato zasuješ z ilovico, (seveda ni primerljivo z drenažo) ki je neprepustna in ne pusti vodi do hiše. Aja pa ne pozabi še toplotno izolirat hiše z EPS (tržno ime stirodur), ki pride na hidroizolacijo.


Nimam kakšnega jaška nižje od temeljev,kamor bi jo lahko speljal.


Bo treba še ponikovalnico stran od bajte narest (okol 10m).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

ttommy ::

10 metrov oddaljeno?Kako globoko se pa skoplje potem za ponikovalnico?
No,sedaj imam odkopano okrog hiše(sem še na fino zametal tam kjer je bilo neravno) in,ko je bilo močno deževje,ni bilo okrog temeljev vode.Sicer imamo potopno črpalko in jaške za izmet podtalnice in že 15 let ni bilo vode v kleti.Pred tem,je pa ob vsakem močnem deževju bila voda v kleti.Stirodur potem tako pride 30 cm v zemljo,ko se bo delala fasada-je res potrebno do temeljev toplotno zaščititi?Mislim-ker je to pod zemljo...
Gamer

KandazaR ::

Kako globoko se pa skoplje potem za ponikovalnico?


Toliko da ti teče voda iz drenaže direkt v njo.

Stirodur potem tako pride 30 cm v zemljo,ko se bo delala fasada-je res potrebno do temeljev toplotno zaščititi?Mislim-ker je to pod zemljo...


Ravno sedaj ko maš odkopano zemljo se ti zelo splača hišo toplotno izolirat tudi pod zemljo (vsaj 5cm stirodura).

ttommy ::

Najbrž bom res tudi toplotno izoliral.
Hvala za nasvete in lep pozdrav.
Gamer


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delam igrišče za odbojko...na mivki

Oddelek: Loža
1612575 (624) JanOlMajti
»

KLIMA z samodejnim čiščenjem

Oddelek: Kaj kupiti
244964 (4160) easyrider3
»

Kapilarna vlaga v hiši

Oddelek: Loža
117061 (4732) otago
»

odstranitev cestninskih postaj - 600.000 €

Oddelek: Problemi človeštva
132608 (2403) Zheegec
»

Kakšna "mešanica" za beton

Oddelek: Loža
1923530 (23041) M-XXXX

Več podobnih tem