» »

Kdo bere Fhm revijo?

Kdo bere Fhm revijo?

1
2
»

Reanimated ::

@nokia veš, saj ni važno koliko si star če vidiš, glavno je da vidiš... Pa tudi če si 5 leten otrok to drugih ne briga, naj pomislijo raje sebe če bi bili slepi kako bi potem odregirali če bi spet videli...
Res škoda ker si slep.... :/
im freakZ

nokia6310 ::

Ja škoda zakaj že?
Saj nasrečo se ljudje trudijo pa nam prilagajajo življenje kolikor je mogoče. Če bi se skos samemu sebi smilil potem nebi prišel nikamor in še vedel nebi kaj je računalnik in kaj se da z njim počet tako pa drugim odklepam telefone in jih učim zakaj je to in ono pa sem veliko bolj zadovoljen da je tako kakor je.

Alexius Heristalski ::

Drugače pa Alexius Heristalski kako bi to unovčil kako si to mislil? Ni vse v denarju rabiš ga toliko da lahko živiš .

Nisem imel nobene dejanske ideje. Navezovalo se je na to, da ti na Zavodu za zapslovanje ne dajo službe.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

nokia6310 ::

Tipični primer neurejene strani je fhm. Kljub dolgemu iskanju in sorazmeroma malo linki svoejega prispevka nisem našel.
Bol glupo kot je stran narejena nebi mogla biti. Slo tech je veliko bol zahtevna stran pa na njej vse najdem kar je treba.

Tody ::

Nokia moreš vedit da to ni lih neka stran, kakor si lahko videl so generični linki, večino na angleške strani, ta stran je pač tam zato ker mora bit, meni se zdijo tele bolj smešna ekipa kot resna, nekdo jim je dal licenco zdej pa mal prevajajo, velik se zafrkavajo, pa vsake tok časa tud kej resnega naredijo...

nokia6310 ::

Ja videl sem totalno brezveze. Če po pravici povem če bi prej vedel za kakšno revijo gre sploh nebi sodeloval. Tody povej mi kam moram it da najdem svoj prispevek al pa če mi lahko pejstaš link?
Pol ure sem iskal pa nisem našel nič posebnega našel sem sicer prispevke iz zadnje številke samo mojega ni bilo nikjer.
Kje naj torej gledam pod ker link moram it da ga bom našel?

Zgodovina sprememb…

BaRtMaN ::

nokia6310: Od vsebine imajo na netu tolk malo, da jih je lahko sram. Evo, ti prilepim link: vsebina zadnje številke FHM. Pa še en prilepek, česar te zanima:
Kako se počuti človek, ko... – ...ga ugrizne morski pes, oslepi, seksa s 125-kilogramsko žensko, si odtrga lastno roko, se prebudi iz 19. letne kome? 10 zgodb – 10 resnic!
Če si od rojstva slep, potem so ga spet pokronali.

Tody ::

Ubistvu če samo pogledaš slogan revije ti je vse jasno :) "hitro treba je izgubiti čas " in to je točno taka revija, za polet na plaži brat :D

Reanimated ::

Mogoče kupim zadnjo številko, pa bom kaj poiskal noter.
im freakZ

Alexius Heristalski ::

Če si od rojstva slep, potem so ga spet pokronali.

Sam res so zaj....., nokia6310, a si opazil?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

V-i-p ::

Se vidi, da ste sami mladi tukaj ;P. FHM je pravzaprav zelo dobra revija... Samo brat jo moraš "znat".
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Reanimated ::

V-i-p kaj ko bi nam naredu uslugo? :D
im freakZ

nokia6310 ::

Joj nisem opazil ko bom pogledal pa upam da bom.
V-i-p lahko bi kaj pripomogel k oplemenitvi te teme glede nato da se poznava pa kaj napisal.
No da omenim še nekaj kar do zdaj nisem:
Tudi izobražujemo se lahko na zvezi slepih imamo zelo bogato brajevo in zvočno knjižnico.
Zvočne knjige so posnete na audio kasetah ljduje so si morali vzeti precej časa da so jih prebrali.
Drugače pa imamo več tisoč knjig od kriminalk do različnih romanov.
Tudi družabne igre so nam poznane od domin do šaha človek ne jezi se celo karte za slepe obstajajo.

PersonaRudis ::

Nokia 6310, jaz te iskreno občudujem, da si vse to povedal, še bolj pa zaradi tega da vse to zmoreš. Sploh si nebi nikoli mislil da si prikrajšan za kaj koli. A ni fajn da obstaja internet, še posebej pa da je Slo-Tech...?0:) Menim da si lahko vzor za marsikoga, še posebej pa za veliki del (današnje)mladine, saj si moral in verjetno tudi sproti vlagaš mnogo več truda in časa za stvari, ki so večini samoumevne, samo zato, da bi kompenziral tisto, kar ti ni bilo dano ter da si zapolniš vsakdanjik. Občudovanja vredno, kar tako naprej! Če boš še karkoli napisal o tvojem delu z računalnikom ter 'sodobno' tehniko, bom z velikim zanimanjem prebral. Tako kot verjetno večina tu... lep pozdrav!

nokia6310 ::

PersonaRudis:
Hvala za pohvalo.
Ja internet je res zakon in kaj bi brez njega.
Ko sem dobil prvi računalnik sem rekel da ga bom prodal ker je to zame neuporabna stvar že čez kako leto pa sem ugotovil kako je to koristno in kaj vse se da z njim delat.
Razmišljal sem kaj bi se še lahko razvilo pri računalniku in spomnil sem se na program s katerim bi se lahko pogovarjal kot po telefonu pa tudi ta želja se mi je uresničila.
Zdaj pa res nimam več ideje.
Razviti bi se mogle aplikacije do te mere da bi bile tudi za nas poponoma uporabne recimo en tipični program ki ga nemorem uporabljati je bug doctor ali pa vnc.
Tudi na DCJU je včasih problem ker mi jaws ne pokaže gumba ali ikone čeprav je tam.
Programe imam urejene tako da vse delam z bližnicami recimo ctrl+alt+c je bližnica za cool edit ctrl+alt+i za internet itd.
Tako lahko v nekaj sekundah odprem veliko programov po hitri poti da mi ni treba hodit v menije.
Ko inštaliram nov program najprej pogledam funkcije in kaj se vse da delat z njim help uporabljam v izrednih primerih če res ne vem kako naj drugače nekaj naredim.
Z nokio pc switom povežem mobitel pa računalnik tako lahko veliko hitreje pišem SMSJE pregledujem imenik in nastavitve telefona.
Programiranje me zelo zanima mogoče pa se bom še s tem začel ukvarjat.
Tudi tv karto mam zaradi dnevnika in takih stvari ker so poročila na tv veliko bol izčrpna kot na radiju.
Za aplikacije imam nastavljeno veliko zvokov da lahko takoj vem kaj se dogaja tako imam recimo ob odpiranju programa poseben zvok ob zapiranju drugega ob napaki tretjega in to mi veliko pomaga če se mi jaws sesuje da znam tudi brez njega kaj naredit.
Edino kar je v biosu nemorem delat sam pa še to bi lahko če bi obstajal kakšen program s katerim bi lahko delal v windowsih.
Potem bi se sigurno ukvarjal še z navijanjem.
Do leta 2001 sem bil radioamater. Ko pa sem predvidel kam gre razvoj sem še pravočasno vse prodal. Pred leti ko se še nisem ustalil sem vsak mesec zamenjal mobitel in ko sem se vse menije in bližnice naučil napamet sem ga spet prodal itd.
Zdaj imam že nekaj časa nokio 6310 od tod tudi moj nick.

nokia6310 ::

Kakšna napaka?
Meni še vse dela kot mora.

Reanimated ::

Pa še interview na katerega ste vsi dolgo čakali:
interview:
FHM: Kako si oslepel?
Nokia: V bistvu ne vidim že od rojstva.
Rodil sem se prezgodaj, po šestih mesecih nosečnosti,
in končal v inkubatorju. Rešili so mi življenje,
vendar mi vida niso mogli rešiti.

FHM: Ali vidiš kaj malega?
Nokia: Praktično nič, imam morda 0,01 odstotek vida.
Razločim naprimer svetlobo in temo, vendar tudi to ne vedno,
odvisno od vremena. Ne razločim pa postav ljudi.

FHM: Kako težko se je gibati?
Nokia: Z orientacijo nimam nobenih težav.
Po ljubljani se gibljem brez problemov, poznam okolico,
seznanjen sem z avtobusnimi redi. Tudi za gibanje po Sloveniji
nimam večjih ovir. Potujem lahko z avtobusi, če pa grem na morje, pogosto
uporabim tudi avto-štop. Drugače pa seveda uporabljam belo palico, ki
je dolga okrog meter in pol ter si z njo pomagam. Psa še nimam - že tako
so stroški življenja visoki, tako, da si ga trenutno ne morem privoščiti.

FHM: S čem se ukvarjaš v prostem času?
Nokia: Precej se ukvarjam z glasbo, pa tudi z računalništvom.
Imam posevej prilagojen računalnik in programe,
ki mi berejo vse, kar je na zaslonu. Sicer so narejeni za angleško
govorče trge, tako da je malce smešno, ko berejo slovenska besedila,
a se navadiš. Kot ste videli med fotografiranjem, rad tudi rolam.

FHM: Ja prav neverjetno. Kako dejstvo, da si slep, vpliva na tvoje
družabno življenje?
Nokia: Če pogledam družbo, v kateri se gibljem, to zame ni nikakršna ovira. Prijateljev imam kar precej in jih ne ovira to, da sem slep, Skupaj gremo večkrat v bar na pijačo, zvečer hodimo v diskoteke in nočne klube… Praktično počnem zelo podobne stvari, ki jih počnejo moji vrstniki. Tudi dostop do večine lokalov ni problematičen, redarji celo dodatno pazijo name, kot na kakšnega posebnega gosta.

FHM: Ali imaš težave s spoznavanjem deklet?
Nokia: Meni se zdi, da bi s tem imel težave, seveda pa težko ocenim, kako drugačna bi bila zadeva, če bi videl. Danes sem na avtobusni postaji spoznal tri dekleta. Zelo normalno smo začeli pogovor in se seznanili. Pomanjkanje neposrednega očesnega kontakta bi morda lahko bilo problematično za njih, saj je to najbrž najlažji način za vzpostavitev prvega stika, a mene to ne moti. Seveda pa ob poznavanju z ženskami moram gledati na stvari, ki jih drugi opazijo pozneje – razum, intiligenco, pamet. Veste, kako pravijo, lepota je minljiva, razum pa (upam da) ne. Seveda je lahko tudi to težava, saj pri spoznavanju izključim veliko dejavnikov, na katere gledajo drugi – kako je punca oblečena, ali ima dobro postavo in podobno. Mene mora vedno pritegniti osebnost.

FHM: Ali seks zate temelji na dotiku?
Nokia: Ja, kot sem že rekel, zame ni tako zelo pomembno, da ima dekle fenomenalno postavo. Intimni odnosi temeljijo na dotiku in mi vizualna komponenta ni pomembna, kot morda ostalim.


FHM: Kaj je največja zmota ljudi o slepih?
Nokia: To da na nas gledajo kot na ubožce. Vedno trdim, da se najbolj motijo tisti, ki me pomiljujejo zaradi mojega stanja. Včasih je prav tisti še večji revež, kot sem sam. Drugo je če me pomiljujejo samo zaradi (tiskarski škrat v interviewu) kjer sem res hendikepiran, ampak velikokrat se zgodi, da od strani slišim »ubogi« , pa sploh ne vedo zakaj.

FHM: Ali je oblačenje težavno?
Nokia: Ni tako težavno – predvidevam pa, da je moškemu lažje. Stvari imam zložene in označene, tako da vem, kaj si kdaj oblečem. Seveda je lahko težava pri kombiniranju barv, ampak v takšnih primerih poprosim za mnenje nekoga drugega.

FHM: In za konec, kaj je najhujša stvar, ki jo lahko rečeš slepi osebi?
Nokia: Ne vem… Precej hudo je, ko kdo podvomi v mojo invalidnost. Enkrat sem recimo šel na avtobus, pa mi je nek človek rekel: »A si ti res slep ali se samo delaš slepega?« Ali pa drugi primer, nazadnje ko sem bil na zavodu za zaposlovanje, kjer sem šel zaprosti za služobo, pa so mi rekli da naj počakam še, malo, da mi mama umre, pa bom dobil pokojnino.

Zavod za zaposlovanje: Eni sami norci ;(( ki bi jih vrgel iz službe, in naj si rit naslanjaju še kje drugje!
im freakZ

nokia6310 ::

Reanimated hvala za prepis in objavo.

Reanimated ::

Ni kaj, če še kaj potrebuješ, potrebujete, kar povej, povejte!
im freakZ

Reanimated ::

Pa še celoten članek iz FHM-ja: Klik
im freakZ

matjash ::

nokia6310 drži se še naprej, tem prascem na zavodu pa upam da si kakšno debelo povedal!
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

nokia6310 ::

Saj me ni prizadelo to kar mi je svetovalec rekel prizadel me je bol način in malobrižnost do njihovih strank če z vsemi tako ravnajo je dosti žalostno. Take bi jaz dal na socialno podporo s tem da bi si morali plačevati sobo pa vse stroške kake dve leti potem pa bi videli kako je dejansko tako živeti. Seveda njim se jebe ker imajo stalno službo, zagotovljene plače in se znajdejo po svoje. Upam, da bo Janša res kaj naredil kot je obljubljal ali smo spet napačne volili?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jaz sem revijo kupil dvakrat. Prvic, da vidim kaj je to zaena nova zadeva. Zakaj sem jo drugic ne vem, mogoce zato, ker je bila Natalija na prvi strani. :P Obakrat mi je bilo zal.

Nokia, tebi pa thumbs up, pa, da bi se v kaki drugi reviji se pojavil, tam kjer je ciljna populacija, hm, no nevem. Se bom vzdrzal. :P

nokia6310 ::

BigWhale hvala za dobre želje.
Mediji me ne zanimajo preveč sej sem na netu še preveč mislim da je že to dovol.
Zakaj bi se preveč hvalil s tem kar znam.

nokia6310 ::

Še koga mogoče kaj zanima?
Sam nimam ideje če je kakšno vprašanje vi kar.

zile ::

Ja mene pa res nekaj zanima. A si se kej pozanimal kakšne so realne možnosti, da se ti po operaciji vid izboljša. Ne vem, za par procentov glede na sedanje stanje ali recimo na 75% glede na vid zdravega človeka.

nokia6310 ::

Zadnje dni sem bol malo aktiven na slo-techu zato se opravičujem za pozni odgovor.
Ko sem bil star 12 let so mi rekli da bo mogoče čez 10 let tehnika toliko napredovala da se bo dalo kaj narediti. Zdaj je že 12 let od tega vse je ostalo samo pri besedah. Mislim če tudi bi se dalo bi bilo to zelo zelo drago pa še vprašljivo.
Če bi vedel da bi operacija uspela bi se spustil v to drugače pa ne škoda časa živcev truda in denarja.
Za poizkuse sem že slišal ampak baje da američani znajo vse če jim pokažeš denarnico se pa mogoče nekaj od tega celo uresniči.
Mogel bi iti na kakšen pregled pa ne k slovenskim okolistom ampak k tujim naši verjetno še pojma nimajo kaj obstaja kje zunaj.
Drugo pa je sama želja, ki pa če priznam niti ni tako velika. Z dosedanjim življenjem sem čisto zadovoljen pa še navajen sem živeti na tak način tako da ne čutim potrebe po tem, da bi se dal operirat mogoče pa kdaj če.
Bom se pa res malo bol pozanimal o realnih možnostih.
Še dobro da ne jemljem tega preveč resno ker bi drugače bil celo življenje nesrečen ali pa v lažnem upanju pričakoval nemogoče.
Zato pa se ne smilim samemu sebi in tudi od drugih pričakujem da se jim ne bi.

Nejc Pintar ::

Vsekakor občudujem tvojo samozavest nokia! Zanima me še nekaj: Ali uporabljaš miško, tista miška ki vibrira bi verjetno znala biti uporabna?
Lahko je biti prvi, če si edini!

IČA ::

nokia:
sem se dolgo izogibal te teme, pač zaradi butastega naslova, potem pa wau. Res zanimivo branje. Zelo moram pohvaliti tvojo samozavest in ti samo čestitati za prilagodljivost. Res škoda, da ti ne ponudijo kakšne službe, ker si po mojem svoj handikep spremenil v prednost na drugih področjih in si sposobnejši od večine "normalnih". Kapo dol. Pa še hvala za podrobno predstavitev življenja in dela slepih, ker o tem prej nisem imel kaj dosti predstave.
Vse najboljše ti želim še naprej in upam, da se bo našel nekdo, ki bo znal ceniti tvoje sposobnosti tudi v finančnem smislu.

P.S. kar pa se tiče operacije, pa me to spominja na film AT FIRST SIGHT.
Če gre vse v redu, si očitno nekaj prezrl.

nokia6310 ::

Puschkin za tako miško sem že slišal res je zanimivo nisem verjel da obstaja kako pa deluje ko prideš na ikono vibrira kot mobitel?
Iča hvala ti na komplimentih.
Naj vam raskrijem da je naslov namerno takšen kakršen je zato, ker če bi odprl temo kako slepi delamo na računalniku bi to ispadlo precej nesamozavestno čeprav nebi bilo tako mišljeno mislim zato, ker bi me prej pomilovali kot pa me zdaj.
Tudi ko sem delal intervju nisem želel da bi tema tako ispadla.
Vglavnem še enkrat hvala za komplimente.

IČA ::

Te popolnoma razumem, glede naslova teme namreč. Kako pa kaj s filmčkom, ki si ga omenjal? Bi bilo verjetno zanimivo.
Pa še nekaj sem opazil. Zelo malo uporabljaš vejice kot ločilo, a je to kaj v odvisnosti od tvojih aplikacij ali pač nasplošno tako pišeš. Včasih je malce težko brati.

LP
IČA
Če gre vse v redu, si očitno nekaj prezrl.

Matek ::

nokia, kar se tiče vibrirajočih mišk, ne vem če obstajajo kake posebno prilagojene slepim in slabovidnim, vem pa, da je logitech naredil eno serijo (imenovala se je ifeel, če se prav spomnim) mišk, ki so vibrirale samo zaradi užitka v igrah (enako kot imajo joysticki in volani force feedback).
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

nokia6310 ::

IČA:
Vejic ne uporabljam ne zato ker mi aplikacije tega nebi podpirale ampak zato, ker jih pač pozabim napisat čeprav sem imel slovenščino 4 v srednji šoli tako da približno vem kje se jih uporablja.
Pa še nekaj o brajevi pisavi:
Brajeva pisava ali brajica je sestavljena v osnovi iz šestih pik. Kombinacije teh pik tvorijo črke. Določen predznak kot je znak za število ali znak za veliko začetnico, pa daje črkam napisanim za tem znakom drugačen pomen.
Recimo:
Črka a je prva pika črka b 1. in 2. pika.
Črka c pa je 1. in 4. pika.
Če tem znakom dodam predznak znak za število in napišem abc to pomeni v naši pisavi številka 123.
Na brajevi vrstici pa se mi izpiše 123 z dodano osmo piko, kar pomeni številko. Če je predznak za veliko začetnico samo na začetku to pomeni da je velika samo tista črka ki je napisana takoj za znakom, pri številkah velja pravilo da so vse številke, ki so napisane za znakom za število res številke. Če ima vsaka črka predznak za veliko začetnico pomeni da so črke velike, Če pa bi napisal A B C imajo te črke tak pomen kot jih vidite napisane tu.
V računalništvu so brajici dodali še sedmo in osmo piko. Sedma pika je predznak za velike črke osma pa za številke.
Včasih se malo lovim glede teh dveh pik ker sem prej toliko let delal samo s šestimi.
Tudi matematične znake poznamo + - * ( ) znak za potenco koren funkcijo itd.
V srednji šoli ko smo risali koordinatne sisteme smo uporabljali tako posebno folijo ko si nanjo kaj narisal s kulijem se je to poznalo v obliki črt in tako smo lahko delali tudi z geometrijo.
Tehnika nam res veliko pomaga.
Včasih so obstajale naprave ki jih sam sedaj ne uporabljam ultrawoch in posebna očala.
To sta dve različni napravi namenjeni pa sta opozarjanju na ovire z različnimi piski.
Samo v praksi to ni preveč zanesljivo.
Recimo 2 metra pred avtom sem vedel da je tam neka ovira in sem se lahko znašel vsaj mislil sem da se bom.
Čeprav je klasika še najbolša.
Včasih ko še ni bilo računalnikov smo pisali na poseben brajev stroj ki je pike ki mi jih zdaj pokaže brajeva vrstica odtisnil na poseben papir.
Problem je nastal ko se je v eni mapi nabralo 80 listov in je potem iz prvega bilo težje brati, ker so se pike pomečkale.
V brajevi vrstici pa so za pike uporabljeni tekoči kristali ki so veliko bol vzdržljivi kot pike napisane na navadnem papirju.
Brajev stroj ima 7 tipk.
6 se jih uporablja za črke sredinska dalša pa je presledek.
Ob strani na levi in desni sta še dve tipki ena je za pomik v novo vrstico druga pa backspace. S to kombinacijo pa potem pišem tekst.
Marsikdo si je želel da bi ga naučil brajico čeprav ne vem zakaj bi jo uporabljal.
Recognita recimo zna pretvarjat brajevo pisavo v videčo tako da bi lahko, če bi vam dal popisan list s skenerjem prebrali kaj sem napisal.
Tudi skener nam ogromno pomaga.
Z njim lahko berem časopise berem svojo pošto, ki je namenjena samo meni štejem denar dam recimo 5 ali 10 k noter pa potem s jawsom preverim vrednost bankovca itd.
Zadnjič recimo mi je brajev stroj prav prišel ko je bil na obisku en kolega. Poslušala sva musko in računalnik mi je naenkrat crknil.
Kulija nisem imel zato pa mi je kolega prebral iz monitorja napako in prepisal sem jo v svojo pisavo.
Potem pa sem vam lahko razložil v čem je bil problem.
Če nebi imel stroja vam nebi mogel razložiti kolega pa tudi nebi mogel napisati.
Upam, da nisem preveč zamoril teme.

Zgodovina sprememb…

IČA ::

res izčrpno pojasnilo, hvala.
Če gre vse v redu, si očitno nekaj prezrl.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neznani virus onemogoči vse programe za zaščito in upočasni sistem

Oddelek: Pomoč in nasveti
194481 (4004) nokia6310
»

Novi komp se resetira kaj naj najprej testiram?

Oddelek: Pomoč in nasveti
211978 (1507) tomanator
»

Ali so me poskusili ogoljufati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
565552 (3568) nokia6310
»

Jutri imam svoj 25. rojstni dan

Oddelek: Loža
271873 (1100) Nejc Pintar
»

Lions klub Slovenija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
646226 (4893) cryptozaver

Več podobnih tem