X-Bit Labs - Intel je v petek potrdil, da bo ponudil poceni Pentiume 4 2,66 GHz s podporo 64-bitnemu procesiranju. Intelov Pentium 4 506, kakor se bo uradno imenoval, lahko pričakujemo že 27. maja, njegovo masovno prodajo pa 10. junija. Nov procesor bo imel megabajt dvonivojskega predpomnilnika in bo nadomestil model 505, ki teče enako hitro, le da ne podpira EM64T in Hyper-Threadinga. Posadili ga boste lahko na osnovne plošče LGA775, ki podpirajo 533 MHz sistemsko vodilo. Še cena: 163 dolarjev. Več o tem.
Kot smo že ugotovili v temah o AMD-ju, bo vroče poletje. Zdaj je na času da Intel vrne udarec nazaj z izdajo novih procesorjev in kakšnimi znižanji cen. In kolikor vidim je cena tega modela lepo nizka. V SLO še dodajmo kar procentov, pa lahko rečemo okol 50k.
Za resne namene itaq nobeni pravi profiji ne zaupajo prašekprocesorjem, tko da logično da bo na high-end marketih kot vedno kraljeval Intel. Zato jih nima kej skrbeti.
Za resne namene itaq nobeni pravi profiji ne zaupajo prašekprocesorjem,
ja men je tut zelo cudno, kako da kljub temu vecina "profijev" uporablja prasekprocesor...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Je kdo opazil, da na Intela prisegajo v veliki meri ljudje stari 30+ let? Vsaj glede na razmere na šihtu lahko tole rečem. Isti folk večinoma prisega na IE. Preprosto zato, ker dobro delata "odkar se spomnijo", sprobali pa niso ničesar drugega (govorim o večini, ne o vseh).
Ne vem kaj tako sovražite Intel. Od predstavitve Athlonov se z AMD-jem izmenjavata na vrhu tako v čisti zmogljivosti, kot razmerju med ceno in kvaliteto. Ampak bog ne daj, da bi kdo priznal, da je bil P3E ali P4C zelo dobra stvar, o zanič naborih za AMD (situacija se iz leta v leto sicer izbolšuje), pa tudi raje molčimo, kaj?
Owca, se skoraj strinjam. Northwoodi so bili (so še vedno) zelo, zelo solidni. Prescott je za moje pojme boljkone kiks, ampak dokler ne pokažejo česa novega bo dober... Slabe plate - rak rana AMDja! Čipset za čipsetom so ven prihajale precej hroščate zadeve, nekompatibilnost s pomnilnikom in podobne bedarije so me teple precejkrat. Tega pri edinem intelu ni bilo, je pa postal problem, ko mi je dva tedna nazaj crknil P4 Northwood. Edini nenavit procesor, pa še ta mi je crknil. AMDji furajo že več kot 2 leti pri frekvencah 2500MHz in tudi več, pa so TOK-TOK še vsi prisebni. Ker je bil procesor uvožen iz Amerike pa mu tudi garancije ne morem uveljavljati. . Kakorkoli, delal je kakšnih 7 mesecev. Ponavadi se defektni čipi že v krajšem času izdajo.
Sedaj nabavljam Celerona E, ker tenko piskam na finančnem področju. Bomo videli, kako se bo ta izkazal.
Sem pa mnenja, da bi moral intel P4 seriji narediti harikiri ter naprej forsirati Centrino/dothan serijo ter začeti delati na popolnoma novem čipu, ki bi bil zasnovan kot Opteron-killer. AMD ima precej adutov v rokavih ta trenutek, medtem ko Intelu zmanjkuje sape (frekvenčno).
Jaz ne pravim, da je intel slab... le moti me dejstvo, da preveč folka kupuje nekaj kar jim je dobro delalo leta 95 brez, da bi se pozanimali, kaj drugega na trgu sploh obstaja in kakšno je p/p razmerje.
B-D_: Aja? Katere resne namene in katere resne firme pa imas v mislih, ko to reces?
Ker npr. IBM, HP in Sun prodajajo Opteron serverje kot vroce zemljice, performance je ene 40% visji kot ga lahko za skoraj 50% visjo ceno ponudi intel, pa amdjevi MP chipseti so se izkazali za popolnoma ustrezno stabilne za gonit resno produkcijo.
Pa se vsak resen serverski OS (npr. Linux) je danes ze popolnoma 64 biten, da resnih za 64 bitne procesorje prevedenih aplikacij sploh ne omenjamo.
Mimogrede, nedolgo nazaj sem se zmrdoval nad nedobavljivostjo opteron strežnikov... V neki trgovini v nemčiji so pred kratkem prenovili ponudbo strežnikov in iz recimo 10 Opteron based strežnikov jih je nastalo najmanj 40! Izbira je sedaj končno tako velika, da lahko skoraj vsak najde idealno rešitev za svoje potrebe. Samo da se še dual-core lepo usidra ter da se pocenijo navadni opteroni, potem bodo sanje o Opteron based serverju lahko postale resničnost! Po dveh letih .
Sem že nabavljal in so mi 10 kil robe pripeljal za slabih 6 jurjev. Sicer je bilo sranje, ker sem moral plačati vnaprej, ampak sem na splošno izredno zadovoljen. Glede na cene v SLO sem prišparal okoli 30%. Je pa res, da sem nabavljal SATA RAID kontroler od 3WARE-a, trde diske in podobno šaro, ki je v nemčiji neprimerljivo cenejša. Pa tudi glede feedbacka se nimam kaj pritoževati. Na vsak e-mail so mi odgovorili, včasih sicer šele po kakih dveh dneh, ampak pri kakem mlakomu včasih od desetih mailov razen enega vsi naletijo na glu(h/p)a ušesa.
zanimivo je to da na AMD prisegajo in po intelu pluvajo tisti,ki vec kot ocitno nimajo denarja za intel; med tem ko uporabniki Intela sploh nimajo tezav. Zanimivo a ne. (hinting the general idiotic population)
Roadkill ima iste izkušnje kot jaz... Starejša generacija se nekako ne more odvaditi intela ;)
Jaz nisem proti, le gledam, da dobim čimveč za svoj denar v danem trenutku... Po P200 je bil(je še vedno) v mojem ciljnem cenovnem razredu best buy amd...
Looooooka, ob takšni uri da to poveš. Ni kaj. Zdaj si šele razburil 3/4 populacije tega foruma. Resnica boli, da. To vsi vemo. Zato pa eni vedno nekaj tulijo.
Komaj čakam teh procesorjev tukaj. In seveda enih par testov spet. Pa sem spet na lovu na novo mašino.
animivo je to da na AMD prisegajo in po intelu pluvajo tisti,ki vec kot ocitno nimajo denarja za intel; med tem ko uporabniki Intela sploh nimajo tezav. Zanimivo a ne. (hinting the general idiotic population)
S2895 K8W plata - nimam cene pri roki ampak odoka nekje 135 kSIT z DDV 2x Opteron 240 (nekje 110 kSIT z DDV za par, ko se je še prodajal, sedaj ga je zamenjal 242)
Za ta denar bi verjetno dobil solidnega Intla na solidni plati, se ti ne zdi ?
Na področju strežnikov je Intel trenutno precej zaostal. Luknja med AMDjem in Intelom je še precej večja kot na desktop segmentu. Se pa to pozna tudi pri cenah, saj AMD novih procesov ne daje okoli "zastonj". Ko je AMD bil boljši in cenejši ga niso kupovali, zdaj, ko je spet na vrhu pa je tudi cene dvignil, tako da se o njihovih procesorjih ne more več govoriti, da so cheapa$$ materijal. Izgleda da ima zdaj pri prodaji precej več uspeha .
Se pa strinjam s prej omenjeno opazko, da starejši gospodje še vedno stavijo na Intel. Seveda na splošno to nikakor ne drži, je pa veliko višji procent ljudi starejših generacij navezanih na Intel. Če ne drugega enačijo ime Intel s kvaliteto, ker je v preteklosti bil večino časa to resnično proizvajalec najboljših procesorjev. Večina teh niti nima časa/znanja, da bi prebrali in razumeli kakšen članek ter test najnovejših procesorjev, zato gredo lepo v trgovino po Intela, ker se manj greje in je hitrejši. Poznam precej takih in se z njimi sploh ne prerekam glede tega - sem že davno izgubil upanje .
In ko pod vsem skupaj še potegnemo črto, ugotovimo, da je razlika med AMD Athlon64 4000+ in Intel Pentium4 660 (oz. P4 570J) le 10 tisočakov (oz. 15 tisočakov).
Še to! Intele so testirali z plato Intel D925XCV z 512 MB DDR 533 MHz. Amd so testirali z platami Epox 8KDA3+ (nForce3 250Gb) za Socket 754 in DFI LAN Party UT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra) za Socket 939. Na platah so bile dve ploščici 512 MB OCZ DDR400 Platinum EL rev2. Grafični sistem pa so predstavljali Gainward GeForce 6800GT v AGP oz. PCI-Express izdaji. Sistemi so bili hlajeni z AMD-ovim oz. Intel-ovim BOX hladilnikom.
Ne mislim se kregat z nikomer, samo hočem pokazat nekakšne rezultate testiranj in potrdit določene argumente zakaj je kaj bolše. Cene na vrhu se ne razlikujejo kaj preveč (za serverje ne vem kakšno je stanje, kr nisem na tekočem), ampak tu je bilo mišljeno 64 bitov za množice, torej ne za tiste, ki morajo imeti najbolši in najmočnejši comp na vasi! Pa še to! Celeron D325J se bolje izkaže v obdelavi videa kot Athlon64 3200+ (1024 kB)... Tudi to dejstvo govori zase, da ne govorimo o močnejših izdajah Celerona, ki pa cenovno še vedno ostaja pod 30 tisočaki!
Problem je ker se primerja 32 bitne Intele in 64 bitne AMDje na 32 bitnih programih. Torej v takih testih AMDji ne morejo pokazati vsega kar znajo. Je pa res da jih bo tudi večina kupcev (vsaj desktop) uporablajla le za 32 bitne programe tako da je to dokaj realno.
Drugače pa, Imam Athlona 64 3200+ in sem imel tudi Intel Pentium 4 3.0GHz HT. Iz prve roke lahko povem, da je odzivnost sistema z Athlonom napram P4 naravnost fenomenalna! Kljub temu, da sem imel na P4 dva diska v RAID polju, na obeh sistemih pa je bilo enako pomnilnika. Pa da ne bo pomote, dokler je Intel deloval je bil ODLIČEN procesor! Aplikacije, ki jih dolgi pipelini ne motijo in pridobijo veliko od SSE inštrukcij so naravnost blesteli. Athlon se tam ni mogel enakovredno kosati, vendar je takih aplikacij v mojem primeru precej manj, zato se zdaj tudi odločam namesto dragega procesorja za navadnega Celerona, ki bo popolnoma zadovoljil moje potrebe. Primerjal sem tudi čase nalaganja posameznih aplikacij na različnih OSih. Athlon 64 ima posnet 64 bitni Linux Gentoo, na P4 pa je bil Windows XP, ki ponavadi teče bolj gladko kot Linux. No, tako vsaj pravijo zagovorniki Windowsov. Rezultat je bil zame presenetljiv, saj na Linuxu prej z nobenim procesorjem nisem videl podobne hitrosti. Konqueror, ki je podobno kot IE vgrajen v sam KDE se je nalagal hipoma, primerljivo, če ne celo hitreje z IE. Firefox se je v KDE zaganjal vsaj za 100% hitreje kot v Windowsih (fresh install), Open Office dokumente je odpiralo povsem primerljivo z office datotekami. Thunderbird se v KDE naloži enkrat hitreje kot v Windowsih s P4... Primerov je še več, vem da zadeva niti slučajno ni primerljiva, ampak dejstvo je, da tudi v primerjavi Windows vs. Windows je bil Athlon64 boljši. Najbolj pa me veseli, da Linux tako lepo deluje. Windowse na Celeronu bom sedaj uporablajl le še za testne namene (takrat, ko mi ne bo zadostoval WindowsXP, ki teče na VMWare iz Linuxa ).
Kdo od vas, ki zagovarjate eno ali drugo stran ima pri sebi oba procesorja?
Ja, WinXP x64... OS je ze final, driverji pa pac... ah, pac probajte, ce kaj ne dela ker ni driverjev ne mene krivit, raje si prej poglejte
Vsekakor pa je AMD z novimi Winchester in Venice (no ja, Venice je samo OC favorit, realno je pa cisto rahlo boljsi od Winnija) zadel v polno. Majhna poraba (no, relativno) in dobre performanse v vecini testov, razen encodinga, pa se mogoce cesa - vse za normalno ceno. Tudi platforma je OK, nForce4 Ultra ima podporo za vse in svasta. Intel pa vsekakor se ni odpisan, samo malo cenejsi bi moral biti.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
Jaz sem imel prej i875 in P4C 2.6. Potem sem kupil S754 A64 3000+ (NewCastle). In morem rečt naslednje. Edina zadeva, ki sem jo pogrešal pri A64 je HT. Za fotra sem delal eno testiranje in se je PC velikokrat obesil. P4 je nemoteno nadaljeval, med tem ko je A64 zabilo. Overall performance pa je z athlonom super.To je pa tudi vse kar sem rabil. Ko sem rabu keš, sm se odloču, da bom eno kišto prodal. Zraven mene je trenutno sicer ugasnjen, ampak je A64.
cell :P AMD vs INTEL: Jst kupujem vse p/p in tu vsekakor za MOJE potrebe zmaga AMD, ker je hitrejši v game testih. Mislm da je AMD zlo izkazu z athlon 64 in je intela prehitu na desktop področju, serverske sfere ne poznam.
Pa ne pripadam nobeni firmu ker je to STUPID in neracionalno. Kupm kar ima v tistem trenutko ko se pojavi potreba boljši p/p ratio.
Looooooka: tvoj post pa itak rula, upam da si se našu v eni izmed "CAPS" besedi.
Sam si očitno še vedno ne daste dopovedat, da kaj pomeni ta novica. To ni za tiste, ki hočejo met tabolši računalnik v soseski, ampak za tiste, ki bi radi meli 64 bitnega, za "male dnarje".
Normalno, da se ne da primerjat 32 in 64 bitnega, v 32 bitnih aplikacijah, ampak, žal je tak, da 64 bitnih trenutno primanjkuje za Windows. Linux je druga stvar!
Res pa bi bilo lepo testirat 64 bitne procesorje z Linuxom, namesto z Windowsom, ker ima Linux večjo podporo, medtem, ko pri Windowsih še mrogli hroščev !
Spet opozarjam, da tukaj ne gre za moč oz. hitrost, ampak uveljavljanje "novega standarda" pri ljudeh. S tem se bo tudi povečal tržni delž za 64 bitne aplikacije, čemur bo sledilo povečanje ponudbe 64 bitnih aplikacij. Ideja ni slaba in jaz jo z navdušenjem pozdravljam.
In ne morete primerjat Optrona in Pentiuma. Pa kje vam je logika ljudje. A vam je vso pamet krava pozizala?!?
In zakaj ne? V bistvu je Opteron sam po sebi še počasnejši kot Athlon FX ali Athlon 64 na 939pinskem podnožju. Če si seveda imel v mislih dejstvo, da je procesor namenjen strežnikom. Opteron definitivno lahko primerjamo tako s P4 kot s Xeonom.
Definitivno je Opterona ne moremo primerjat z Pentiumom, ker sta procesorja delana za različna tržišča. En je izključno serverski, medtem ko je Pentium delan tudi za navadnega človeka, ki uporablja comp za igranje igrc, surfanje, Word ipd.
To je tak koda bi primerjal Mercedes-Benz C180 in BMW X5 Neumnost! Oba sta delana za cesto, sam en je pač športni drugi pa terenc. Ampak oba sta višjega razreda, močna itn. Ampak ne moreš ju primerjat!
Opterona lahk primerjaš z Xeonom. Pa še to! Serverski procesorji niso delani za hitrost, ampak za moč, v čemer se razlikujejo od tistih, ki so namenjeni bolj ali manj za osebne računalnike. Seveda obstajajo tud variante, da se ti uporabijo v serverjih, ampak to ne pomeni, da so zanje delani!