» »

Lcd misterij od HT

Lcd misterij od HT

zcetrt ::

Znakovni lcd, krmiljen s hitachijem in znamke philips. Iskal datasheet neuspešno in nato sklanfal potrebne podatke iy premnogih pdf'jev in spletnih strani. Razlog: kronično nezadovoljen s kontrastom. Medlo vse skupaj. Prvi pin imam na nuli, drugi na +5 in kontrast brez uporov na nulo. Sivo. Drugi pin dvignil na en volt, kontrast tako dejansko na -1 V, nic. Isto. IN presenecenje:Žičko do prvega pina lahko kar odstranim in je vse skupaj isto. Kaj pa če odstranim še +5V? Vse postane čisto sivo, malo se še vidi. Resetiram in kontrast je perfekten. Ergo, ni minusa, ni plusa, je le kontrast na 0V in zapis je kontrasten. A dela le ena vrstica in pri kreiranju lastnih znakov prihaja do napak. In potem ne vem več, kaj se dogaja. Ve kdo od vas? Zaslon je kao philips ltn221r-10, 2x20 znakov.

Hvala!
4.

Tribal ::

Zelo razumljivo napisano. Kot pravi štromar :D Hec na stran.

Daj napiši v bolj razumljivi obliki... Tema ima samo trup. Glava in rep ji pa falita.

:D

Azrael ::

Če sem prav dešifriral, kontrast si usposobil, problem je ker zaslonček ne izpisuje v obeh vrstah? Lepo bi bilo, če bi v bodoče uporabljal odstavke.

Ne več če je to, ampak jaz imam zaslonček (jasno no name), ki na zunaj izgleda kot 1x16 v resnici pa je za software 2x8.

Poskusi še z drugimi nastavitvami, mogoče se bo kaj prikazalo, lahko je tvoj zaslonček 1x40 za software.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Brane2 ::

Lepo bi bilo, če bi v bodoče uporabljal odstavke.


Kako naj uporablja odstavke, če mu od dveh vrstic ena ne dela ? :\ :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

zcetrt ::

Se opravičujem za nepreglednost.

Lcd je tipa Philips, čeprav sumim, da gre le za dotisk. Oznaka, ki je na nalepki: LTN 221R-10 QJP434.
Ltn najbrž pomeni latinski nabor znakov, pod prvim delom oznake pa sem tudi našel nekaj inventarnih seznamov raznih trgovin, a datasheeta ni bilo. Razen na Partminerju, kjer pa želijo zanj 10 USD (po mojem gre za nateg).

Lcd kontrolirajo trije čipi, HD447800 (klasika) in dva HD44100.

Poiskal sem razne How To tutoriale o LCD-jih in spisal program na pica ter uspel inicializirati in pravilno priklopiti zaslonček. Konec koncev imajo vsi podoben razpored pinov: 1 za ground, 2 za Vdd in 3 za kontrast. Sledijo pini za kontrolo in podatke.

Lcd izpisuje vse pravilno, v deveh vrsticah, vprogramirani lastni znaki so pravilni. A kontrast je reven.

Sprva sem na kontrastni pin vezal ground preko 10k potenciometra in ugotovil, da kontrast ravno ne trga gat. Zato sem vezal kar z žicko. Je berljivo, a ni to to, kar sem videl na drugih LCD'jih oz na kalkulatorjih itd. Ako pa pogledam pod kotom kakih 50 stopinj, je slika takšna, kot si jo želim.

Poskusil sem vezati pin 1 tako, da bi bil na potencialu 1V in bi bil torej pin za kontrast na potencialu -1V, a se ni nič spremenilo. Malo sem se igral in ugotovil, da prvi pin sploh ne mrda displeja in da ga lahko popolnoma brez posledic odstranim.

Lcd ima sedaj na 2. pinu +5 in na 3. pinu 0V. Dela tako kot prej (berljivo, a ne kontrastno). Sedaj pa odstranim še drugi pin (+5V) in slika zbledi. A ko resetiram pica se pojavi slika, kontrastna kot je treba, a le v eni vrstici, prihaja pa do določenih napak pri vpisovanju lastnih znakov (delayev v programu nisem popravljal. Morda si želi LCD le več časa).

Misterij zame je, kako pripraviti LCD do naravnega kontrasta in kako da dela brez priključitve na napajanje. Sedaj je namreč prikljopljen le na osem podatkovnih linij in tri "statusne" (vse gre v pica) in kontrast nogico gredočo na 0V.


Hvala za odgovore.
4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zcetrt ()

Brane2 ::

Daleč od tega da sem ziher, ampak a ni za kontrast odgovornih zadnjih in ne prvih nekaj pinov ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

zcetrt ::

Zadnji pini so pri meni podatkovni (nekakšno osem bitno vodilo). Če ne bi bili, definitivno ne bi delovalo pravilno, saj tja pošiljam kodo za ukaze in naslove znakov, ki naj jih izpisuje.

Opcijsko pa sta zadnja dva (če je 16 pinov vsega skupaj) napajanje za osvetlitev.
4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zcetrt ()

Azrael ::

Priden:)) . Prostor na S-T strežniku še ni problem in se kar razpiši. Uporabniki neradi berejo besedila, kjer je v enem razvlečenem stavku stlačeno vse.

Nazaj na temo.

Jaz sem svoj zaslonček zvezal isto kot piše tu. Dela, samo je za krmiljenje 2x8...

Je pa na shemi napaka, za kontrast mora biti pot. 10k, za backlight pa 100 Ω. Kontrast se pri mojem zaslončku ne spreminja zvezno in sem s poskušanjem našel nastavitev kontrasta, ki daje dober kontrast, ne glede na resete zaslončka ali krmilnika (v mojem primeru LPT porta).

Preberi še teme o zaslončkih na tem forumu, linki so pod FAQ, mogoče najdeš kakšen namig ali rešitev.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Alec999 ::

zcetrt >>
probi povecat voltazo na pin 3
na pin 1 pusti priklopljeno ozemljitev
na pin 2 pa se naprej furaj 5V

vsekakor bos kontrast povecal ce bos povecal voltazo na pin 3
kasno voltazo pa imas na pin 3 sedaj?

Ce ima tvoj LCD tudi osvetlitev zvezi se pin 15 in 16

Lp,
Alec999

zcetrt ::

Hja, tretji pin na več kot ničlo dajati zadevo le še poslabša. Osvetlitve pa nimam. Veyano pa je točno tako kot v shemah (moj mikro in še nekatere druge), le da peljm vse skupaj na mikrokontroler.

Pa saj kontrast bi še prenesel, grizejo pa me zgoraj opisana nepotrebnost ničle na 1. pinu in celo 5V na drugem...

A vseeno grizem proti boljšemu kontrastu. Bi kdo na svojem lcdju spulil prvo žičko in po možnosti še drugo in poročal o rezultatih?
4.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo se spozna na ESP8266 in Arduino?

Oddelek: Pomoč in nasveti
182106 (1684) chiiiii
»

Znakovni LCD zaslon

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
183277 (2038) roli
»

lcd zaslonček (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
25123455 (13715) Mazo
»

LCD zaslonček...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
362043 (1598) kuglvinkl
»

Spet lcd zaslončki (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
585649 (4638) Yacksy

Več podobnih tem