» »

Znanost in tehnologija VIII.

Znanost in tehnologija VIII.

Slo-Tech -

Danes je prvič poletel Airbus A380, največje potniško letalo doslej. Na testni polet je A380 krenil iz Toulousa s šestimi člani posadke in 20 tonami opreme. Vse štiri ure poleta je A380 krožil nad Biskajskim zalivom. Pri vzletu in pristanku ga je spremljalo na tisoče letalskih navdušencev, med letom pa so ga inženirji spremljali tudi prek satelita. Preden bo A380 začel komercialne lete bo moral prestati še približno leto dni testiranj in pridobivanja certifikatov. Za več informacij BBC.

Znanstveniki ugotavljajo, da lahko z merjenjem možganske aktivnosti 'vidijo', kaj oseba misli. Trenutno lahko s to tehnologijo prepoznamo le vizualne vzorce, ki jih oseba vidi, a raziskovalci optimistično pričakujejo, da bodo lahko kmalu vedeli, na kaj je oseba pozorna, kaj kani storiti in kaj misli. Zdravniki bodo lahko s to tehnologijo ugotovili, ali so neodzivni pacienti resnično v komi. Omenja se celo možnost, da bi izdelali merilec zavesti (consciousness-meter), a treba je poudariti, da si nevrologi še niso povsem enotni, kaj točno spada v zavestnost. O razvoju nove vrste poligrafa zaenkrat le špekulirajo, ker možganski vzorci ob laganju niso zelo očitni.

Pozornost našega tajnega policaja je pritegnilo zimsko spanje: Znanstveniki marljivo delajo na tem, da ob besedni zvezi "zimsko spanje" ne bomo več najprej pomislili na velikega, globoko smrčečega kosmatega medveda, zvitega v kepo kožuha, temveč na svoj zadnji obisk pri zdravniku. Z izpostavljanjem miši zraku, v katerem je 0,008 % vodikovega sulfida, so le-te namreč pripravili do stanja podobnega hibernaciji in jih po šestih urah uspešno obudili brez stranskih učinkov. Vodikov sulfid naj bi zmanjševal količino kisika, ki ga celice zahtevajo zase. Mišji metabolizem se je tako upočasnil za približno 90 %, telesna temperatura je padla s 37 °C na 15 °C, 150 vdihov v minuti sta zamenjala dva. Uporabna plat je da bo tehnologija, če jo bodo uspešno prenesli na ljudi, namenjena medicini, saj obljublja dragoceni dodaten čas v kočljivih trenutkih (prevoz do bolnišnice, zahtevne ali dolgotrajne operacije ...). Nekateri, z očmi uprtimi v nebo, pa v njej že vidijo pot (ali vsaj bližnjico) do oddaljenih zvezd. (avtor: OwcA.)

Za konec še o podganah. Američani imajo načrt, kako jih zelo koristno uporabiti. Te glodalce lahko krmilijo z vsadki v njihovih možganih, ki so nato nadzorovani brezžično z razdalje več sto metrov. Podgane izpostavijo vonju substance, ki jo iščejo (naprimer mamila), hkrati pa simulirajo njen center za ugodje. Podgana oba občutka poveže in že imamo odličen iskalec min, drog ipd.

39 komentarjev

Myth ::

Zdravniki bodo lahko s to tehnologijo ugotovili, ali so neodzivni pacienti resnično v komi.

Zanimivo. Kak mislijo to narediti??
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Highlag ::

Boge podgane:O
Never trust a computer you can't throw out a window

nicnevem ::

Ja...bogi organski robotek, ki išče mino...
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

_n00b_ ::

a mi pa nismo bogi orgnski robotki, ki se tenutno v iraku pobijamo?

neoto ::

To s podganami je pa že zlo stara novica...

HyperKiller ::

Sicer poznam postopek, po katerem podgani ni treba prevrtati glave, in si bo vseeno želela heroina ...
:\
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

SebaR ::

iz 150ih vdihov na DVA?!? pa to si v napol mrtvem stanju :\
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

nicnevem ::

> a mi pa nismo bogi orgnski robotki, ki se tenutno v iraku pobijamo?

Jah, mi smo taki mal drugačni robotki....samozavedajoči in zato, ja, bogi...

Če za rešitev enega samega človeka pobijemo vse tiste sicer nadležne žverce, tako bodi...Iskanje min je že en pozitiven korak v to smer...
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nicnevem ()

keber ::

V glavnem, pustimo podgane, avionček je krasen. :)

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

BaRtMaN ::

"hkrati pa stimulirajo njen center za ugodje" verjetno.

Zanimive novice!

Geo ::

MA nemors to delat nedolzni zivalci...
SHIT!!! I did it again...

ČIP 009 ::

Kje so zdaj borci za živali? Ne pa da delajo vik in krik če vidijo bokserja brez repa!

Marjan ::

Za tiste, ki se jim podgane smilijo: Menite, da se zavedajo (pozitivnih / negativnih dražljajev)? Kako bi to lahko podkrepili?

ČIP 009 ::

Marjan se pravi tvoj kanarček čuti bolečino, kanalska podgana pa ne!

dux ::

V bistvu je vodikov sulfid, ne žveplov sulfid, saj le-ta sploh ne obstaja.
Upanje je v nasih odlocitvah

OwcA ::

dux, hvala.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

jype ::

Vsak sulfid je zveplov :)

nicnevem ::

> ...kanarček čuti bolečino, kanalska podgana pa ne!

Seveda jo čuti tudi podgana, prav tako zlobni pajek in kača. Point je v tem, da se ne zaveda, da se ti negativni občutki dogajajo njej. Obdeluje input brez "opazovanja" tega obdelovanja...

Če je možno na kak učinkovitejši način iskati mamila, pehotne mine itd. sem takoj za to da pustijo žvalce pri miru, navsezadnje le je nekaj malega usmiljenja do boge podgane, vedar popolnoma zbledi ob misli na možnost pohabljenja kakega otroka...Tako da zaenkrat naj ostane kot pač je...se pa mora tudi to spremeniti, če že ne zaradi drugega, ker povzroča določenim ljudem neprijetna čustva..
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

CCfly ::

Še ena zanimivost s področja fuzije (upam da se bo strežnik kmalu pobral):
http://rodan.physics.ucla.edu/pyrofusion/
http://msnbc.msn.com/id/7654627/
(vir: Slashdot)
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

SebaR ::

Če samo pomislim koliko podgan živi pod New Yorkom (v glavi mi šumi da veliko več kot samih ljudi :) ), bi se ob pogledu ko bi vse te prišle na ulice in začele tam kužit vse povsod...

Ja dokler ni druge alternative kot podgane je to pač bolje kot pa da se spravijo na kakšne ogrožene živalce :\
da na ljudi sploh ne pomislimo :(
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Brane2 ::

Hehe. Newest wireless model from Logitech... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Z-lot ::

Si že predstavljam...

HAL: Don't do this, Dave...

Lex ::

Nekteri rahlo prav pretiravajo (za moje pojme, da nau nesporazumov) s tem kak so te živalce oh in sploh boge. Vegiji pač očitno... In kaj zj če uporabjo par podgan za neki kar bo ljudem koristlo? Boljše to kot pa da po velemestih širjo nesnago in okužbe. Me zanima kak bi bli veseli te boge male podgane če bi jo videli priteči iz kuhinje v vaši najljubši restavraciji. :\ Al pa bogi levček.. lihkar me bo raztrgo pa živga požro, sam ga nebom ubil, ker se ne zaveda da se je spravo na razumsko bitje, ki je v svojem življenju že kr par ljudem naredlo usluge in jim pomagalo medtem ko je on preganjal in klal boge zebrice po stepah.
Nekatere živali je pač bolje uporabiti za nekaj, kar nam koristi kot pa da jih pustimo živeti same po sebi pa da nam škodijo.

Drugače pa zanimive novice. Sploh tista o "človeški hibernaciji". Zna rešit dovolj življenj. Me pa nekaj bega.. to bojo precej upočasnili metabolizem in vse, kaj pa staranje? Se bo tudi to premosorazmerno upočasnilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lex ()

Brane2 ::

Najbrž, vendar kot sem uspel razbrati, za to najbrž ne bo uporabno.

Baje (=nekateri domnevajo) je dolžina hibernacije omejena s problemi imunskega sistema.

Ko si namreč v hibernaciji, prenehajo tudi imunske funkcije in takrat si lahek plen mikrobov.

Baje da zaradi tega praktično vse živali vsake toliko za kratek člas padejo iz hibernacije ( enkrat na mesec ali dva recimo), da telo naredi varnostni checksum in poradira eventualne vsiljivce...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Malinovc ::

Lex..Vegiji...;(

Seveda..sam da je dobro za clovestvo...enako mislim kot ti kolega. Stem da tudi nebi imel nobenih moralnih zadreg, ce bi teb v 72 urni operaciji 30% tvojga mozganskega tkiva "ozicili" in ti stimurirali center za idling ter te poslal na fronto. Zakaj pa ne..sej je za cloveka dobro
( the SS in me talking ). Neamerisko definirej zivljenje potem pa med zanimivimi novicami govori taksne zadeve.

Jst sm vegi ne zaradi tega ker mam rad zivali ampak ker sovrazim zelenjavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Malinovc ()

poweroff ::

Zdravniki bodo lahko s to tehnologijo ugotovili, ali so neodzivni pacienti resnično v komi.
Eh, kaj bodo lahko naredili šele oglaševalci! Testiranje kateri oglasi so najbolj opazni, itd....>:D
sudo poweroff

GRainbow ::

Ko vsi tako jokate zaradi podgan si poglejte TOLE in se odlocite kaj je hujse.

STASI ::

Ja to je pa kar hudo, osebo bi lahko označili zrelo za kak obisk prečudovitega oddelka pri nas v Ljubljani v bljižini Fužin.;((
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

mchaber ::

.

gzibret ::

> Ja to je pa kar hudo, osebo bi lahko označili zrelo za kak obisk prečudovitega oddelka pri nas v Ljubljani v bljižini Fužin.

Ja, tudi psihologi morajo pisati članke, delati raziskave itd... Sicer pa, bolano ;( ! Enkrat je bila v Delu novica, da v Lj razstavlja slikar, ki slika z ritjo. Noter si nalije barvilo, ki ga pol zdriska na platno. Sem mislil, da je tisto bolano, pa vidim, da obstajajo še bolj bolane stvari. Resno.

Glede A-380: poraba kerozina pri polnem avionu na potnika na 100 km bo bore 3 litre. Bolj ekonomično kot avto (nepreverjena novica, vendar povedal mi jo je sostanovalec, ki je pilot).
Vse je za neki dobr!

STASI ::

mchaber hvala ti pa skoraj pred kosilom mi apetit kvariš. Fuj!;(
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

gzibret ::

Stasi - to so samo predsodki. V čem pa je podgana različna od kure ali ribe? Pa kura je dobra, podgana pa bljak ali kaj?

Pri zrezkih je malo bolje, saj zrezek ni v ničemer podoben kravi ali pujsu. Boljši občutek.
Vse je za neki dobr!

STASI ::

Mene predvsem moti način priprave hrane ne pa tako hrana. Res ap je da sem zelo izbirčen glede kaj jem. :|
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

CaqKa ::

ti še nisi nikoli vido kak se kuri glava odseka?

STASI ::

To pa nisem. Sem pa vidu pa sodeloval pri pujsemoru.
Drugače pa res nisem ravno nek intuzijas glede biti prisoten na dogodkih ko se spreminja živo v mrtvo.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Malinovc ::

Jst osebno tud ne razlikujem med kokosjo in podgani..je pa res, da ce bi bil moral jest neki tajga da bi prezivel, bi mi bilo vseeno ali je kura, podgana ali pa clovek :P...zru bi ve po vrst

Razmisljam binarno 1 ali 0, prov ali narobe...morala ( vmes ) je prepovedano stanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Malinovc ()

SebaR ::

hehe mchaber, prvih pet slik je malce krutih (priprava)ampak ko pa vidiš lepo zapečeno meso si pa zaželim kakšne dunajske za kosilo :)
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Lex ::

Malinovc: vem da me kljub vsemu ne boš razumel pa dobro. Poglej si link, ki ga je dal GRainbow. Proti temu sem jaz tudi. Ker nima smisla, je zgolj nepotrebno mučenje od katerega nima nihče nič, razen da par frikov lah razpravla o kopoziciji repa glede na ostale ostanke mačke ipd. Moteno. Kaj ti je bol pomembno, eno človeško življenje, ki ga mogoče lahko rešimo ali 5 podgan, ki jih za to žrtvujemo? Če se ti oboje zdi enokavredno potem pač, vendar lahko po mojem mnenju en človek naredi veliko več kot 5 podgan. Sočutje ipd.. gremo se neki več.. pa mi povej, kero drugo živo bitje razen nas ljudi v naravi še gleda na kaj drugega kot na svoje ugodje? Če sem sebičen zato ker gledam samo na svoje (in na človeško) dobro potem vredu, pač sem. :\


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TV prihodnosti: Prisiljeni v gledanje reklam? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
558177 (6424) poweroff
»

Eden prvih bioračunalnikov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
223986 (3026) antonija
»

Znanstveniki odkrili pojoči ledenik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
507557 (6226) BigWhale
»

rabim en poljudnoznastveni članek

Oddelek: Loža
91142 (1069) gzibret
»

Znanost in tehnologija VIII.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
394213 (3326) Lex

Več podobnih tem