» »

Kako varno odstraniti LINUX ?

Kako varno odstraniti LINUX ?

Heisenberg ::

na Cju mam XPje
na Dju mam programe
nato pa imam se 15Gb za Linux, a bi se ga rad dal dol
pri zagonu imam zagonski meni z obema sistemoma

Linux je pa RedHat 7.3

Torej kako naj se ga varno znebim in dobim tistih 15Gb nazaj v en disk ?

Hvala in LP

bradek ::

z fdiskom odstranis particijo (15gb), naredis novo particijo iz praznega prostora (15gb), sformatiras particijo.

lp
Brad3K

Heisenberg ::

to razumem in sem to hotel tudi ze naredti
samo muci me malo kako je z zagonskim menijem ali se bo se vedno prikazoval ? ali se PC sploh ne bo hotel zagnati ?ali kaj tretjega ?

bradek ::

Boot menu je od windowsow, ali je LILO? Katerikoli je, ti lepo zbrisi particijo z fdiskom, sprosti 15gb, naredi novo particijo (15gb) z fdiskom (fora je da ti fdisk zbrise staro, EXT2/EXT3 in ti nardi novo FAT/FAT32, ker z linux particijami ne zna delat) in predn gres vn iz fdiska pojdi se v menu kjer dolocas aktivne particije in izberi particijo kjer imas windowse nalozene, in jo oznaci za aktivno. PC vedno isce boot fajle,... na particiji ki je aktivna, zato oznaci za aktivno tisto kjer mas XPje gor, zapustis fdisk, sformatiras 15GB particijo, restartas in to je to.

Tiger ::

Če imaš za boot LILO potem se mi zdi, da kot root v linuxu napišeš lilo /u /dev/hda in ti s tem povrne prejšni boot sektor.

Particijo pa lahko nato zbrišeš in narediš na novo z fdiskom.

ToniT ::

Računalnik zaženeš s CD-jem od XP in potem zaženeš setup XP, repair instalation with recovery console in tam napišeš FIXMBR.
Tako boš dobil nazaj boot od win xp. Ostalo pa je že napisano.

suse80 ::

ŠE MOJI PREDLOGI:

RAČUNALNIK ŠTARTAŠ Z ZAGONSKIM CD OD lLINUXA.
POŽENEŠ INŠTALACIJO. KO PRIDEŠ DO RAZDELITVE DISKA, IZBRIŠI LINUX PARTICIJO IN POTRDI, KO TE VPRAŠA, ČE RES HOČEŠ TAKO.
NATO IZKLJUČIŠ RAČUNALNIK.
zAŽENEŠ GA Z DISKETO OD WINDOWS ALI S CDROMOM OD WIN IN VTIPKAŠ:
FDISK /MBR

S TEM UKAZOM SI IZBRISAL LILO IZ MBR. STVAR DELUJE V WIN 98 TAKO DA V xp NE VEM.
POTEM Z DOS FDISKOM USTVARIŠ NOVO PARTICIJO NA PRAZNEM DELU DISKA (KJER SI PREJ IMEL LINUX.)
čE JE POTREBNO, AKTIVIRAŠ PRVO PARTICIJO KOT ZAGONSKO (C;).
pONOVNO ZAŽENEŠ IN FORMATIRAŠ NOVONASTALI POGON

FORMAT E:


JE PA ŠE SIGURNO 1000 DRUGIH NAČINOV. fat PARTICIJO LAHKO USTVARIŠ TUDI Z LINUXOM, PA JO POZNEJE SAMO FORMATIRAŠ NA NOVO.
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

suse80 ::

se opravičujem za vse velike črke zgoraj....
CAPS LOCK se mi je zataknil...
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

BadB0y ::

Lahko pa v linux napises kot root lilo -u ce se nemotim pa ti pobrise lilo pol pa brez skrbi zbrises particijo

LP

footprint ::

Jaz sem naredi to povsem enostavno (imam W2K, SUSE8.0, RH7.3 in K12-LTSP) vstavil sem zagonsko Win98 in v dos-u napisal ukaz " FDISK /MBR" s tem sem izbrisal master boot record, kjer se zapiše kje se nahaja LILO. Nato startaš WindowsXP in z disk managerjem ustvariš novo particijo z NTFS filesistemom.

Meni je to še vsakič do sedaj delal.

LP

matter ::

Neki me zanima. Ker men je tut LILO ostal (samo zbrisu sm
particijo od linuxa itd). Ali s tem fdisk/mbr ko zbrišem boot
record lahko potem sploh pridem v winME ? Al nima veze to z winsi.

10x

l-note ::

Mene tud zanima, če maš gor Winse pa si prej Linux zbrisu in ti je gor ostal boot od njega. A pol če v fdisku napišeš fdisk/mbr, se Winsi še zmer lepo štartajo al je treba še zagnat CD od XP-jev in napisat FIXMBR?????

footprint ::

fdisk /MBR je ukaz ki izbriše prvi zapis na disku imenovan Master Boot Record. Ta zapis je narejen pred samimi particijami. Linux za svoj zagonski lilo vedno uporabi MBR saj tu določi na kateri particiji se naj boota OS. DOS in Windowsi pa tega ne počnejo saj imajo zahtevo da se namestijo na prvo zagonsko particijo. Torej ko izbrišeš MBR Windowsi spet zalaufajo.

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202276 (701) MrStein
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151829 (1461) Michael7
»

Dva diska, dva OS, en GRUB -> kako izklopit grub in linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131747 (1585) zee
»

Deinštalacija SuSE 9.2 na dual boot sistemu z win XP

Oddelek: Operacijski sistemi
81462 (1374) suse80
»

Vse o MBR

Oddelek: Operacijski sistemi
121514 (1264) moj_nick

Več podobnih tem