» »

Kako se sploh lota na ploščico?!?

Kako se sploh lota na ploščico?!?

KontraCepec ::

Odprl sem enega daljinca in hotel "prevezati ene poti na ploščici drugam. Zato sem pot na ploščici spraskal z olfo (da sem jo prekinil), potem pa je nastopil problem...
Nikakor ne morem prilotat česarkoli na "potko". Krogljica cina se samo podi po ploščici gor in dol. Sedaj se trudim samo še "zakrpati" nazaj prekinjeno potko, pa ni šans. Ploščica se samo topi in ogleni po dolgo časa (črna barva), cin pa ni šans, da bi se prijel na ploščico.

Kako naj zakrpam sedaj te potke?!?
Krijejtiv

KontraCepec ::

Aja pa še to. Uporabljam tudi cinol pasto s katero namažm mesto prekinitve na ploščici, pa je še vedno ploščica kot drsališče za cin.
Krijejtiv

zlabo ::

Si z vezi dol spravil lak??

Pa ne uporablat cinol-a ker je crap za elektroniko, vsebuje namreč kisline;((
Uporabljaj cin ki ima fluks že v sredici.
Kakšen cin uporabljaš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

MarCollo ::

Ploščico zglancaj na pinu z krpo, priključno sponko namaži z cinol pasto. Vzemi spajkalnik, z ene strani drži polek pina spajkalnik z druge pa cin ko se cin začne topiti ga potegneš vstran 2 sek greješ
da se fajn zateče spustiš in ti more gratat. Če pa maš zelo star pilot neboš zloto ker element oksidira
in ga skoraj ni mogoče zlotat.

PPG78 ::

Niso vse vezi na tiskanem vezju iz bakra ... lahko so tudi iz grafita in podobnih snovi, kjer pa ti spajka in pasta ne pomagata nič.
Rešitev je da celotno vez nadomestiš z tanko žičko in jo prispajkaš direktno na element kamor to vodi (recimo upor, čip, ...) Problem nastopi če je to vez ki vodi na tipko, saj so te ponavadi iz grafita. Mogoče druga rešitev je uporaba prevodne paste (nekateri so jo kupovali v Konradu?)

LP, Peter

Azrael ::

Prilimaj sliko, bomo vsaj vedeli točno svetovati, kaj in kako reši problem.
Nekoč je bil Slo-tech.

KontraCepec ::

Ja hvala za nasvete. Nekako mi je uspelo zlotat vse skupaj (no 2 gumba od 4, ki bojo počakali na jutri).
Problem je bil, da sem jaz hotel prekinjeno vez kar direkt zacinat nazaj. Torej nekako razvlečt cin od ene strani do druge. Potem sem uporabil žičke (uau:\ ) in vse je šlo kot namazano.

Pa še vprašanje: a je mogoče ta zelen zaščitni sloj prežgat s spajkalnikom oziroma samo z vročim cinom? Namreč, če so potke zelo skupaj in jaz samo na srednji zdrgnem sloj stran in potem zacinam preko vseh sosednjih (na katerih nisem zdrgnil sloja, a je možno, da pride do stika med temi?

Pa še, zanima me, kaj cinol (oz kislina) naredi vezju?

A grafit je tista črna snov pod tipkami? Še nikoli nisem videl črnih potk.
Krijejtiv

icek ::

Ponavadi je tiskano vezje se polakirano in tam ti cin ne prime. Lak z olfa nozem spraskaj dol in probaj. Ne uporabljaj paste, ampak vzami cin, ki ze vsebuje v sredini pasto.
Rider of Theli
www.air-tv.net

KontraCepec ::

Ta cin ni tako dober kot uporaba paste. Stvari so bile na tem vezju tako drobne, da nisem mogel topit žičke cina direktno nad vozlišče, ampak sem cin najprej preoblikoval v majhno krogljico, to potem postavil na oglišče in raztopil. Medtem je seveda vsa pasta v sredini že izpuhtela v zrak.

Zato sem uporabljal cinol. A bo v redu sedaj, če celo vezje zdrgnem z acetonom?

Pa naj mi kdo pove kaj ta pasta naredi vezju...
Krijejtiv

Azrael ::

> kaj ta pasta naredi vezju?

Ker pasta vsebuje agresivne snovi, sčasoma razžre zacinjene spoje, ki postanejo "hladni spoji" in s tem vir težav. Ostanke paste je po končanem delu, potrebno odstraniti (aceton, špirit).

Na kratko: Pasta najprej pomaga narediti lep spoj, čez čas pa ostanki paste uničijo ta spoj, če pasta ni odstranjena pravočasno.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

telepilot ::

Pasto uporabljaj samo za popravilo loncev. Za spajkanje v elektroniki uporabi samo tinol žico, ki ima v sebi kalofonijo ne pasto. Tinol žica je Sn60Pb40. Še lepše se dela s tinolom, ki ima dodano 2%Cu ali 2%Ag. Kontakte predhodno očisti mehansko. Pri tiskanem vezju pazi, da ne odstraniš vsega prevodnika do pertinaksa oziroma epoksida.

BBB ::

Kolikor sem jaz slišal, postaja del pertinaksa, na katerem je cinol pasta, z leti prevoden.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čistilo za lot

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153124 (2543) steev
»

Slab kontakt na RF ojačevalcu

Oddelek: Pomoč in nasveti
494771 (4371) Mitch
»

Kakšen SPAJKALNIK ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313774 (3235) MadMax
»

Kakšne potenciometre? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13712890 (11058) Azrael
»

Uporaba kolofonije pri cinjenju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
94043 (3891) zlabo

Več podobnih tem