» »

Slab kontakt na RF ojačevalcu

Slab kontakt na RF ojačevalcu

Mitch ::

Prosim, če mi lahko kakšen elektrotehnik med vami svetuje glede sledečega problema. Že dalj časa imam problem z TV signalom, ki prihaja z hrvaškega A multipleksa (oddajnik Mirkovica). Ko TV zgubi signal (ni slike) grem namreč na podstrešje, kjer imamo ojačevalec se rahlo dotaknem kablov iz RF ojačevalca in signal zopet pride. Nekaj tednov oz. mesecev vse deluje v redu potem se pa zopet izgubi signal in moram zopet na podstrešje malo "štokat" po kablih. Naj povem, da je bakrena žica iz koaksialnih kablov dobro prišraufana na vhode in izhode od ojačevalca tako da v tem ni problem. Če se komu slučajno kaj sanja v čem je problem, naj me prosim razsvetli...

SplitCookie ::

Odreži konce in naredi sveže povezave
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

it's_me ::

Model ojačevalca?

Mitch ::

it's_me je izjavil:

Model ojačevalca?

Ne vem, bom jutri pogledal...

Frenckie ::

Če imaš ojačevalnik z F - konektorji, je lahko sam konektor slabo navijačen na koax in nima srednja žila dobrega spoja z ojačevalnikom čeprav je konektor čvrsto privijačen na ojačevalnik).
Lahko je kje prekinjen srednji vodnik koaxa, lahko slab spoj na vijaku (če imaš ojačevalnik z priključki na vijak).
Če je instalacija že kar stara, kliče po obnovitvi.
Lahko je koax poškodavan od glodalcev.
Možno je, da je v koax prišla voda zaradi dotrajanosti na anteni in je prišlo do oksidacije Cu oklopa in posledično do slabega spoja na priključku ojačevalnika.
Naštel sem ti možne napake, na katere sem pri svojem delu največkrat naletel.

Mitch ::

Ojačevalec je PAO-2U,V 12V (Iskra Antene). Sem malo pofotkal, da si boste lažje predstavljali. Kot sem rekel, dost je, da malo koax kable pocukam, pa signal z hrvaškega A multipleksa pride. Ostali kanali pa delajo skoz normalno...

 RF Ojačevalec

RF Ojačevalec

Brane22 ::

Brez veze je ugibat nadolgo in široko, če nimamo dejanjskega dostopa do zadeve.

Če te zaj* samo en kanal, je verjetno da gre za antenokjer ta kanal je.

Kot je videti iz fotke, imaš dve anteni na en TV. Sedaj še rabiš podatek katera "gleda" omenjeni kanal in takrat boš vedu, kateri koax pocvikat in še enkrat zalotat.

Mitch ::

Samo hec je v tem, da z isto anteno lovimo oddajnik Mirkovica, kateri oddaja multipleks A in B. Multipleks B dela konstantno, A multipleks pa povzroča preglavice...

Brane22 ::

Mogoče je signaltega tako močan, da pride skozi...

Poglej tudi mrzle lote na tiskanini oziroma po potrebi prelotaj tistih par kontaktov.

Mitch ::

Sedaj sem videl v specifikacijah ojačevalca, da ima UHF1 vhod možnost regulacije ojačitve (+- 15dB). Morda bi premaknil (če je potrebno) anteno na ta vhod in povečal ojačitev?

Če ne bom pa snel ojačevalec in ga odnesel elektroniku na pregled. Morda tudi ne bi bila slaba ideja, da ga zamenjam za kakšnega kvalitetnejšega saj po Iskrinem katalogu sodi v "Basic Line"...

Brane22 ::

Ne rabiš nič kvalitetnejšega, saj tudi za "basic line" najbrž ni "feature", da izgublja stik med delom.

Če gre za mrzel lot, se ti to komot zgodi tudi na "advanced line", sploh po toikem številu temperaturnih nihanj.

Prelotaj teh 5 lotov na tiskanini, odcvikaj konček kabla in ga priklopi nanovo in probaj še enkrat.

Mitch ::

Žal nimam doma aparata za lotanje tako da bi moral ojačevalec snet in ga odnest komu, da bi mi zalotal. Se da kako z Multimetrom preverit, če je sploh lotanje potrebno?

Brane22 ::

V hoferju ga maš v akciji za €11

Pardon, v Lidlu, "spajkalna postaja":

Lidl

Ni treba z multimetrom nič preverjat.

Pač raztopiš spajko in mogoče dodaš kanček nove.

Pa dobiš kje kolofonijo, da se spajka lepše raztopi in to je to.

Preden se spraviš nad ojačevalnik, treniraj malo na kakh šičkah itd, da dobiš feeling.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Mitch ::

Ok, hvala za vse nasvete! V ponedeljek nabavim spajkalno postajo in grem v akcijo.
Upam, da kaj ne zašuštram.:D

Brane22 ::

Ne pregrevaj zadev. na to so še podebejobčutljivi polprevodniki.

To so na uni tvoji zadevi tiste tri črne tabletke, vsaka s tremi nogicami.

Fajn je, da imaš pred tem na čisti, ne zapacan konici že malo raztopljenega cina in da se z njo dotakneš podlage tako, da ima soolidno stično površino, katere se ta kapljica lahko oprime in jo segreje čimprej, preden začne toplota lesti v sam element.

Fajn je, da je konica tako topla, da se tudi ob stiku z elementom in cinom ne ohlad toliko, da bi nehala topiti cin.

In BTW, pri teh zadevah se nikakor NE uporablja "Cinol" spajkalne paste. Namesto nje se uporablja kolofonija ( tista, ki jo uporabljajo tudi mesarji, jaz jo imam razopljeno v priročni konzervi od Nivea kreme.).

Mitch ::

Ok, bom v ponedeljek probal, ko bom nabavil spajkalno postajo. Če ne bo kaj šlo, bom pa tukaj vprašal...

Brane22 ::

Saj Lidl dela tudi v nedeljo.

Mitch ::

Samo ne pri nas v Črnomlju...;)

Veron ::

Brane22 je izjavil:

V hoferju ga maš v akciji za €11

Pardon, v Lidlu, "spajkalna postaja":

Lidl

Ni treba z multimetrom nič preverjat.


lidl vrhnika jih nima (več).

Mitch ::

OK, nabavil spajkalno postajo! Če koga zanima, jih imajo v črnomaljskem Lidlu še 8.

Zdaj me pa zanima, če bi namesto paste nabavil spajkalno žico z vgrajeno kolofonijo (t.i. Rosin Core)?
Takšna se še posebej priporoča za lotanje elektronike. Bo ta iz Enaa trgovine dobra?

A. Smith ::

Spajkalna postaja iz Lidla ima spajko že zraven.

Poglej postajo iz obeh strani, na eni strni piše PUSH.

Pritisni tja, kjer je napis in odprl se ti bo predal, v katerem so rezervna konica in dva kolutka spajke, več kot dovolj, da dokončaš delo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mitch ::

Vem, da sta dve spajki priloženi (1,0 in 1,5 mm) vendar nikjer ne piše, če ima že vgrajeno kolofonijo.

Brane22 ::

Praktično vse imajo.

Sicer pa je ne glede na to dobro imeti ekstra kolofonijo.

Tale vgrajena ima zelo omejen učinek.

pa tudi konico je dobro ščititi s kolofonijo.

Gobica mora biti vedno rahlo namočena. Vanjo brišeš konico od umazanije.

Ko končaš, obrišeš konico, jo pmočiš v kolofonijo in daš gor čisto malo cina, da jo zaščiti pred oksidacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Veron ::

Mitch je izjavil:

OK, nabavil spajkalno postajo! Če koga zanima, jih imajo v črnomaljskem Lidlu še 8.

hja tale mi je malo daleč :/
mogoče ve kdo za kje v lj ali okolici?

Brane22 ::

Sem spraševal v štacunah, pa mi je bilo rečeno, da lahko pokličeš njihov info center in ti željeno robo dostavijo v štacuno, kamor jo lahko prideš iskat. Če je kje na zalogi, seveda.

Mitch ::

Ja madona, kolk časa pa rabi spajkalna konica, da se ogreje? Zdaj sem prižgal spajkalno postajo, nastavim na 200°C (mehko lotanje) in probam nanest malo cina na konico in ta se sploh ne topi. Čakam že ene 10 minut, da se konica ogreje pa nič...;(

Brane22 ::

jaz imam konico na vsaj 300°C, z "moderno" RoHS spajko tudi kaj čez.

Bolje je da je konica toplejša, kot da je prehladna, ker s prehladno samo greješ komponento brez pravega učinka.

Če je konica vroča, bo pač čas spajkanja lahko ustrezno krajši, ker se bo lot lepše razlil.

A. Smith ::

Mitch, tista spajka je brez svinca. Že spajka, ki vsebuje svinec, ima evtektično (talilno) temperaturo 270°C, brez svinca pa bistveno višjo. Kar lepo obrni tisti gumb na 350°C. Nekateri poročajo, da imajo za odspajkovanje spajke brez svinca celo na 390°C.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mitch ::

Samo kolk časa rabi, da se segreje na želeno temperaturo?

A. Smith ::

2-3 minute.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mitch ::

Ja zgleda, da brez kolofonije res ne bo šlo. Ko namreč probam malo cina nanest na konico se ta oblikuje v kroglice in odpade z konice. Brez cina na konici ne morem stopiti spoje na vezju...

Veron ::

lidl btc tud nima, klicu na infofon pa pravi razprodano, če go slučajno še kdo isku

mihec87 ::

200 bo res premalo ja..Cin z pasto se da dobiti tudi v merkurju taki modri koluti(felder lottechnik) sicer v našem sem videl samo 1kg kolut v nekem drugem pa so imeli manse 100g paste je 2,3% če se ne motim.Ne pa kupovat cinol paste saj ni za v elektroniko vezja pa se manj pač pa za žlebove..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Mitch ::

Brane pravi, da je boljše uporabiti kolofonijo kot cinol pasto. Mogoče kdo ve, kje bi se dalo nabavit kolofonijo?

Brane22 ::

Kmetijska oprema. Uporabljajo jo mesarji.

Kot vidim, jo ponujajo predvsem kot moko.

Pač nausješ malo tega v pločevinko in pogreješ nad tistih 100°C, da se stopi in to lahko uporabiš za spajkanje.

Za nameček lahko vzameš flaško, naliješ vanjo alkohol in dodaš to moko ter počakaš da se stopi.

Tako dobiš uporaben "lak" s katerim alhko zaščitiš npr tiskano vezje pred oksidacijo itd.

Ni pa mogoče najboljša za RF zadeve v tej vlogi ampak vsaj nima kislinskih preostankov, kot jih ima navadna pasta.

Lahko pa kje dobiš flux za spajkanje. To je profi zadeva, ki dela zelo dobro, samo dosegljivost navadnemu amaterju je vprašanje.

mihec87 ::

Um kolofonija če se ne motim se uporablja pri violini za mazanje nečesa(nisem siguren če jo poznajo pod imenom kolofonija) in je v celem kosu ne zmleta kot za pujse-je pa to v bistvu smola..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Brane22 ::

ja, ampak tista za violine je veliko dražja.

Mitch ::

Samo nekaj ne razumem. Na vseh Youtube videjih, ki sem si jih ogledal, nikjer ne uporabljajo paste, samo cinkalno žico z kolofonijo (rosin core). Pa vsem lepo rata nanest tanek sloj cinka na konico, samo pri meni se odbija kot noro...

Video 1
Video 2

Kaj mogoče uporabljajo kakšen poseben spajkalnik z magnetno konico?

Brane22 ::

Ne.

A si očistil konico ko je vroča ob vlažno gobico ?

Rabiš neko čistilo, ob kateri se bo spajka prijela na konico. Lahko je kolofonija, koneckoncev tudi pasta.

Le zatem spucaj konico in ne uporabljaj anvadne spajkalne paste pri spajkanju.

Mitch ::

Seveda, preden sem probal nanesti cink na konico sem to dobro obrisal na vlažni gobici.

Samo če si pogledaš zgornje videote boš videl, da nikjer ne uporabljajo paste oz. čistila.

Je pa res na njihov spajkalnik verjetno že dodobra uporabljan, tako da je morda že od prejšnje uporabe gor ostal nanesen sloj cina?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mitch ()

Brane22 ::

Je pa res na njihov spajkalnik verjetno že dodobra uporabljan, tako da je morda že od prejšnje uporabe gor ostal nanesen sloj cina?


To bo.

A. Smith ::

Kmetijska zadruga/trgovina, mogoče.

Drugače ima pa tisti cin, ki je s spajkalnikom, ravno tako luknjo v sredi (do zdaj si najbrž ugotovil, da imam tudi jaz tak spajkalnik v lasti). Luknja je razvidna, ker sta oba kolutka na koncu odščipnjena in sem precej prepričan, da je v tisti luknjici v sredi pasta.

Problem je, cina pravzaprav ne bi smeli ščipati ali trgati, ker potem fluks (pasta) steče ven ali izhlapi. In najbrž se je to zgodilo tudi pri tebi. Zato imam naslednji predlog: odvij dober ovoj cina (5cm) in ga na tistem mestu prekini s spajkalnikom. Potem še enkrat poskusi s cinom na tistem mestu.

In cin nanašaj lepo počasi, v nobenem slučaju ne bo šlo tako hitro, kot je to naredil tip na videu.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mitch ::

Pravzaprav mam cin namotan na kolutu, nič ga ne odcvikam. Sicer je pa ta fluks v trdnem stanju šele ko ga segreješ s konico se stopi...

A. Smith ::

Ti bi moral zdajle pisat, kako je vezje že popravljeno, ne pa da niti tega nisi razumel, kar ti pišem jaz.

Tisti, ki je cin navil na kolut, ga je na koncu odščipnil. Na koncu cina na obeh kolutih sta se zato videli luknjici. In niti približno ni nujno, da je fluks v spajki v trdnem stanju.

Pri sebi imaš delujoč spajkalnik in povsem primeren cin. PEBKAC.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Brane22 ::

Če imaš še težave s prijemanjem spajke na konico, nimaš pa dostopa še do kolofonije, lahko poskusiš s kosom kartona.

Spjakalnik segrej do fulla, nato pa pritisni nanj spajko tako, da pobeglo kapljo ujameš na kak karton. Nato _malce_ pritisni s konico in poskusi spajko vtreti vanjo na kartonu z malo drgnjenja. Če spajka kjerkoli prebije oksid konice, se bo tam prijela, razlezla pod njega in ta bo splaval kot umazanija na površje raztopljene spajke, nakar ga boš lahko enkostavno obrisal.

Mitch ::

Sem nabavil kolofonijo v kmetijski zadrugi (v kosih). Sedaj jo moram samo pretvorit v cinanju prijazno obliko. Naj jo torej v eni pločevinki segrejem do vrelišča in pustim, da se ohladi?

A. Smith ::

Lahko kar zariješ segret spajkalnik v zrno kolofonije, works like a charm. Pa na nek podstavek/krožnik lahko to potem daš.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Sicer pa, če želiš kolofonijo utekočiniti, jo lahko raztopiš z acetonom.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Brane22 ::

Mitch je izjavil:

Sem nabavil kolofonijo v kmetijski zadrugi (v kosih). Sedaj jo moram samo pretvorit v cinanju prijazno obliko. Naj jo torej v eni pločevinki segrejem do vrelišča in pustim, da se ohladi?


Ni treba do vrelišča, zadosti je malo čez tališče. ;o))

A. Smith je izjavil:

Lahko kar zariješ segret spajkalnik v zrno kolofonije, works like a charm. Pa na nek podstavek/krožnik lahko to potem daš.


Tudi res. Sploh kratkoročno- sedaj ko se ti mudi. Za nadaljnjo uporabo ej fajn imeti obliko ki je manj packasta. V taki razsuti obliki hitro narediš svinjarijo- vrečka pomotoma razsuje ali ti kos pade na tla, pa potem nanj stopiš ali čez zapelješ stol itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Mitch ::

Evo, sem včeraj naredil vse povezave na novo (ojačevalec, razdelilnik, zidna vtičnica) in programi na hrvaškem A muxu so začeli delat na dveh TVjih. Na tretjem TVju (Sony Bravia), ki ima vgrajen tuner pa spet zajebancija na A muxu. Sem si rekel, ker imam doma en ekstra digitalni sprejemnik, da probam, če je fora v vgrajenem tunerju in glej ga zlomka! Z zunanjim tunerjem je A mux tudi na tretjem televizorju začel delat brez težav. Zgleda, da tile tunerji vgrajeni v TVje za 1000€ le niso tako kvalitetni...

Kar se pa tiče spajkalnika mi še vedno ne rata nanest sloj cina na konico, tudi po tem, ko sem jo "namočil" v kos kolofonije. Verjetno bom odnesel spajkalnik na pregled k lokalnemu mojstru...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

spajkalnik

Oddelek: Kaj kupiti
244914 (4179) Filozof
»

Kakšen SPAJKALNIK ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313726 (3187) MadMax
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413700 (11949) VolkD
»

spajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
436198 (5594) frenk
»

Spajkalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
254722 (4206) SkIDiver

Več podobnih tem