» »

Kaksen boso internetne strani v prihodnosti?

Kaksen boso internetne strani v prihodnosti?

Microsoft ::

Malo sem razmisljal, kaj se lahko se premakne naprej na podrocju izdelave internetnih strani.

Ena izmed moznih premikov naprej, ki sem jo dobil ob ogledu teh predstavitev, je predvsem nacin prikazovanja informacij. Sedaj je nekako dosti teksta, vse je loceno z ravno navpicno ali vodoravno crto in vse skupaj izgleda bolj tko tko. Mogoce je tu se ogromno rezerve.

Drugo, kar bo verjetno se potrebno narediti, bi naj bila prolagodljivost strani tako za Pc brskalnike, kot dlancnike in telefone. Verjetno bo tu res v prihodnje porast teh mansjih prenosnih naprav, ki bodo zmozne iti na internetne strani po infirmacije.

Drgace ma pa zanima tudi vase mnenje.8-)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Pegaz ::

Ne vem kje sem že bral, da bodo tudi dišale. Uporabnik si bo nabavu eno tako posodo z geli noter(če niso geli naj me nekdo popravi) pa bo dišalo po vsem živem. >:D

Sergio ::

Microsoft: Vprašaj mogoče konzorcij w3... :)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Tody ::

hmm za naprej ne vem lahko ti pa povem kaj se bo dogajal na sitepointu, pravjo da je roza in da so pomembni detajli, das se bo CSS še bolj uveljavil in da bo še neka stvar prišla nemsto flasha k bo baje obrnila splet naokol. Vir pa je bil SITEPOINT oz njihov časopis zato ti linka ne morem dat vrjetno so pa tud katero spregovoril na njihovih forumih.

Ziga Dolhar ::

Tody: Sitepointove newslettre maš objavljene tudi na njihovem sajtu.
https://dolhar.si/

Tody ::

Torej bodi tako dober in daj ljudem link ;) :D

Ziga Dolhar ::

Tod: maš seznam zadnjih newslettrov na _prvi_ strani sitepointa. Frontpejdž.

V katerem konkretenm pismu si to zasledil, pa ne vem.
https://dolhar.si/

upirna ::

Kaj dosti se ne bo spremenilo. Upam, da bo splet ostal enak v osnovi in ne bo postal čisto zaflešeran. Flash je denimo zelo dober za razne reklame itd. ne pa tudi za cele spletne strani. Največji napredek na spletu bi se zgodil, če bi Microsoft začel končno delati po stndardih. Microsot je z IE prav gotovo največja ovira razvoju interneta, saj ne upošteva standardov in novih tehnologij (CSS2). Upam, da bo CSS prišel še bolj do izraza in nekako izrinil java script, ker se v njem zopet ne upoštevajo standardi.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

OwcA ::

Tudi javascript je lahko standarden, če se drži DOM.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

upirna ::

Že, že. Samo java script se mi zdi nepotrebna tehnologija, saj ga lahko CSS zamenja skoraj povsod. Najbolj mi gre na živce, ker je treba java script zmeraj napisat za IE, Opero in Mozillo posebej. Grrr...;(
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Sergio ::

Javascript _NI_ standarden. Standarden je ECMAScript.

@upirna: do sedaj še vse, kar sem napisal v javascriptu, dela v vseh browserjih...
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Ziga Dolhar ::

upirna:

> Samo java script se mi zdi nepotrebna tehnologija, saj ga lahko CSS zamenja skoraj povsod.

Kaj -- razen rolloverjev [in emulacije posebnih učinkov kao-png] -- lahko namesto z javascriptom postoriš s CSSjem?
https://dolhar.si/

upirna ::

Malo sem se naredno izrazil. CSS bi lahko zamenjal java script brez problema (ampak ga trenutno in v bližnji prihodnosti sploh ne more, ker brskalniki večinoma sploh ne podpirajo CSS2, to pa zavira razvoj css v bolj "aktivnega")
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Sergio ::

upirna: mar res misliš, da je CSS2 enako močan kot javascript? Močno dvomim, res.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Ziga Dolhar ::

Kar se tiče grajenja aktivnih uporabniških vmesnikov (validacija, interakcija z uporabnikom ...) je CSS "imho" popolnoma neuporaben.

Tudi po svojem namenu: nadzoruje prikaz, ne delovanja.

(Tipičen primer bi bil recimo richtext editor -- CSS namesto JS? :))
https://dolhar.si/

upirna ::

Bleh. Nisem rekel da je CSS2 enako zmogljiv kot java script. Lahko bi pa bil, če bi se vsi držali standardov.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

root987 ::

Tody: Morda Morda 2005: The year of the DOM newsletter?

Sicer pa so napovedovali da bo Javascript doživel preporod, zahvaljujoč kompatibilnosti. Omenja pa se še XMLhttpRequest ...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

njok ::

XMLhttpRequest je zanimiva zadeva, sploh sedaj, ko so se pojavile prve (uporabne) implementacije.

CSS3 se počasi prebuja (novejši brskalniki že podpirajo nekatere bonbončke, Opera kar precejšen del), počasi bojo tudi obiskovalci začeli uporabljati oblikovalcem prijazne brskalnike.

Vedno več avtorjev spletnih strani se z veseljem pohvali z ikonco valid XHTML/CSS na strani in trend se bo verjetno še širil. Tudi t.i. accessibility ni več tak tabu, in vedno več strani je prilagojenih omejenim uporabnikom (in iskalnikom, ki nekako padejo v isto kategorijo).

Semantiki (semantičnosti?) (X)HTML dokumentov še ni namenjena dovolj velika pozornost, čeprav se nekateri s tem že trudimo. Ko bo število ponudnikov teh storitev še naraslo, bo tudi več strani sestavljenih semantično pravilno, navsezadnje je to dobro tudi za avtorje same.

Tudi telefoni in ostale naprave so zmožni prikazovati kaj več kot "teletext", tako da bodo v prihodnosti strani servirane v obliki XHTML 2.0 (XHTML 1.1 bo verjetno izpuščen, ker je delež odjemalcev ki ima s tem težave še prevelik).

Težko rečemo, da se bo uporaba JavaScripta povečala, upam pa, da se bo uporabljala odjemalcu/uporabniku prijaznejše.

Loki ::

upirna: ne sanjaj.
poglobi se raje malo v CSS in JS, da bos videl, kako zelo si ustrelil v prazno.

je sicer res, da netscape ima (je imel) mesanico JS in CSS (nad textom v rdeci barvi), ampak nima veze z tvojim nakladanjem in se je seveda izkazala kot brca v prazno, saj je ne podpira noben drug (IE, opera).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

CCfly ::

Oblikovanje je irelevantno. CSS 1-3 urejajo vse kar bo zato potrebno ne glede na napravo, na kateri se vsebina oblikuje. Prav ta pa je glavno področje razvoja. Kako razsmetiti Internet. Skupinsko delo. Iskanje podatkov (plus data mining) in čim boljša integracija ostalih storitev, kot so npr. klasična telefonija. Tudi aural stylesheets bi se morale pogosteje pojavljati. Lahko pa se seveda motim in bo edina pridobitev le še en reklam polhen p2p program.

PS: JavaScript je še kako uporaben. V bistvu trenutno zanj niti ni nobene ustrezne zamenjave.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

upirna ::

Loki, kar dobro poznam tako CSS, kot java script. ;) In si močno želim da bi se CSS nekoč tako razvil, da bi lahko zamenjal CSS.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: upirna ()

Ziga Dolhar ::

[upirna: to zgori je "typo" al ima v sebi nek višji pomen? (css naj bi zamenjal css)]
https://dolhar.si/

Microsoft ::

Ziggga, to se je pesnisko izrazil in mores malo bolj globoko v te besede pogledat.:P


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

upirna ::

:D :D :D Tipkovnica šteka.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Loki ::

Upirna spomni se HTML 3.2 in zakaj so se pri W3c potrudili, da so ga cimprej zbrisali iz obstoja.
keywords: bloat, nepregledna koda, mukotrpno popravljanje...

iz tega sta se rodila dva standarda: (X)HTML in CSS.

Ziga Dolhar ::

Prav.

Ampak jest sem rahlo (precej) počasen, in ne dojamem tega ...

> In si močno želim da bi se CSS nekoč tako razvil, da bi lahko zamenjal CSS.
https://dolhar.si/

Nerdor ::

Prihodnost Web-a? :
- Open Source (ko se uskladita FF in Opera): XHTML 2.0 (z XForms 2.0), CSS3, SVG in itd.
- M$ ob splavitvi Longhorn-a: XML+DOM+JS based Avalon in XAML

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

Loki ::

ziggga:
CSS bo zamenjal JS (CSS == CSS_Advanced)
CSS_Advanced bo zamenjal CSS.

typo po moje.

Gandalfar ::

Hmm. Kako lahko opisni jezik zamenja skriptnega ne da bi sam pri tem postal skriptni in enak 'bloat'?

CCfly ::

Enim je očitno v veselje abusanje CSS-a. Verjetno ne poznajo pomena kratice.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1298342003 (1140) sunniegoldie
»

Kaj se učiti

Oddelek: Izdelava spletišč
322539 (1970) MrBrdo
»

Firesux - manjkajoče stvari

Oddelek: Izdelava spletišč
121585 (1369) AndrejS
»

Firesux & writing-mode

Oddelek: Izdelava spletišč
111634 (1436) njok
»

Alternative server side jezikom?

Oddelek: Izdelava spletišč
222423 (2075) CWIZO

Več podobnih tem