» »

Svet brez piratstva

Svet brez piratstva

«
1
2

Jeebs ::

Serbus! Z Vice-om sva načela zanimivo temo, sicer malce off-topic pri novici ''Sledenje z GPS brez sodnega naloga'', pa me zanima mnenje drugih.:D Torej, začelo se je takole...

NoOrdinary:

hahaha gandalfar dobra, takim k modajo x-boxe pa kopirajo windowse bi blo treba roke odsekat z rjasto mačeto brez sodenja, edin tko se bo piratstvo zamnjšalo!

Jeebs:

Cene pa bodo ostale iste in posledično se bomo vrnili v računalniški srednji vek, kjer bodo računalniki rezervirani za premožne? Ker ne bo več toliko softwarea na trgu, tudi potrebe po ne vem kakšnem hardwareu ne bo, najebal bojo pomoje predvsem izdelovalci 3D grafičnih kartic , pisci iger, hitrih procesorjev (procesorji bi bili potem pomoje bolj namenski)... No ja, samo moje razmišljanje, če bi komu popolnoma uspelo ukinit piratstvo. Oziroma bolje rečeno preprečit.|O

Vice:

Jeebs res bi rad prebral kaj te je pripeljalo da takšnega sklepa. :D

Jeebs:

Vice: Mogoče spet mal off-topic, ampak a se ti ne zdi, da če nebi bilo piratstva, potem tudi ti sedajle nebi imel WinXP, najnovejšega Office... Vključno s tabo pa tega nebi imelo še nekaj milijončkov ljudi in se jim torej po večini sploh nebi sanjalo, kaj je to računalnik. Torej tudi nebi skoraj nič vedeli o teh stvareh in niti navadnega Worda nebi znali uporabljati. Svet pa se je razvil na današnjo stopnjo in se še naprej razvija predvsem zaradi visoke tehnologije, pri kateri brez računalnika ne gre?
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

borchi ::

eh, računalnikov bi blo za spoznanje manj kot sedaj. je pa res, da bi bil delež m$ programja VELIKO manjši in posledično delež (sj sploh ne vem, če si upam spustit v to herezijo) oss kode večji. simpl.
l'jga

Jeebs ::

Hm... Na to pa sploh nisem pomislil, da bi se verjetno potem odprtokodne rešitve bolj razvile.>:D
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

Jst ::

Piratstvo.

Ko si kupiš cigarete je prepovedano komurkoli dati kakšnega.

Ko dobiš kakšno potrdilo je prepovedano narediti kopijo.

itd...


...

Če se bo Trusted Computing razvil tako kot predvidevajo in bodo piratske vsebine izginjale, menim, da bi spet v modo prišli namenski računalniki, kot recimo Commodore, Amiga. Vendar tehnologiji primerno. MS bi svoj OS imel na Xboxih in namenskih napravah. Mislim, da bi se razširil MAC, ker za ceno MACa dobiš še mnogo programske opreme.

To bi pomenilo zelo težko portabilnost. Male razvijalske skupine in podjetja bi se morali odločiti, katero platformo bodo podprli. Mislim, da bi bilo manj prehodov med informacijskimi sistemi različnih poizvajalcev. Če bi se podjetje odločilo za TC, bi potem morali vztrajati na MSjevi platformi, ker bi bila migracija takorekoč nemogoča.

Kar se tiče hardware opreme, bi se po mojem mnenju razvijala naprej.

Open Source bi se tudi po mojem mnenju razvijal naprej.

...

Težko je pravilno kaj napovedati.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Tody ::

Če bi pač izkoreninil piratstvo bi se lahko zgodilo več varjant. Medrugim tudi ta da se folk zmeraj znajde in bi že kaj pogruntal v večini se strinjam z Jeebsom. Drugače bi pa res opensorce all the way sam od česa bi te programerji živel ????

Vice ::

Dejstvo je da to ni mogoče.

Se pa ne strinjam da:
Cene pa bodo ostale iste in posledično se bomo vrnili v računalniški srednji vek
Varijant je mnogo:
1. Šansa za odprto kodo
2. Danes če hočeš uradno delati moraš imeti tako ali drugače uradne programe
3. ljudje smo naravnani k inovativnosti
4. sam od česa bi te programerji živel politika opensource-a se je prisiljena spremeniti zaradi "preživetja", kar lahko še dodatno poceni izdelke konkurence.
5. Za zagotavljanje konkurenčnosti in boj med uporabniki programja bi podjetja pocenila izobraževanja
6. MS bi ponujal zraven vse več dodatnega šrota zaradi prevlade odprte kode.
7. Danes ko kupiš računalnik ga "dobiš" z OS-am v popolnem svetu pa z nakupom OS-a računalnik
8. Zaradi nedosegljivosti se najde vse več alternativ.
9. Dvig plač v ITju in s tem širjenje lastnega napredka...

Vice ::

No pozabil sem še eno najbolj možnih variant, predplačniški paket, plačaš licenco za en mesec. Npr. igra ki ti je všeč, kupiš licenco za 1k sit za en mesec, če se je naveličaš ne utrpiš tako hude škode, isto za programe, muzika je pa že po 1€ oz štiklc dobrih komadov te pride 10x ceneje.

Tako da nepiratstvo ni problem

Pancho ::

Jest pa mislim, da bi piratstvo lahko zelo zmanjšalo, če bi se cene software-a znižale. Jaz osebno bi kupil WinXP za recimo 10 jurjev. Špile pa po 5 ali 6k SIT. Pa mislim, da bi se še marsikdo tak našel. Da pa daš za špil 12 jurjev in ugotoviš, da ti ni všeč si vrgu stran precej denarja. Recimo stopnja piratstva v U.S. of A, je bistveno nižja, saj imajo software cenejši kot tukaj, pa še precej višji standard imajo. Kako bo šlovek s 100 ali 120 jurji plače kupil dva špila na mesec po 10-15 jurjev? A bo raje manj jedu?
I haven't failed, I just found 1000 ways that don't work...

Dman ::

Če bi izkoreninili piratstvo?
Gotovo velika priložnost za open source. Ampak hkrati ZAGOTOVO velikokrat nižje cene programja, tako da bi si dejansko lahko privoščil nepiratsko verzijo offica; skoraj sigurno bi imeli potem tudi bolj zrahljane zakone (ker bi jih itak vsi spoštovali) in bi ena licenca pokrivala vse računalnike, ki jih imap doma...


Kaj pa, če bi izkoreninili avtorske pravice in patente? Npr. pred 10 leti?
A je tukaj kdo, ki si upa trditi, da bi imeli tako zmogljive računalnike in user-friendly vmesnike? Ali bi imeli Sebastjana in POP stars? No, zdaj pa že prevečprovociram. O koristnosti znanstvenega in kulturno-umetniškega razvoja ne debatiram.

Tomay ::

Če ne bo več piratstva boma pač mulo na linuxu laufali pa bo. >:D

Resno, po moje bi bilo še več tega kar vidim po firmah, da laufajo win98 in win 95, ker so xp-ji dragi.
Voodoo 4Ever

Jst ::

In na bankomatih NT4 sp6. Nisem 100% za vse bankomate, ampak ABankini bankomati tečejo na omenjenem sistemu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Daedalus ::

Ja, tu pa tam znajo presenetit s kakim BSOD>:D Se mi je že zgodilo...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

borchi ::

0% piratstva ne bi spustilo cen samo po sebi niti za $. če ne bi bilo konkurenčnega open source-a bi verjetno cena bila celo občutno višja. pravljice, ki vam jih pravi M$, BSA & co., da piratstvo povzroča izgube piscem softvera, ki ga le-ti morajo potem kompenzirat z višjo ceno, so točno to, pravljice.

od česa bi živeli programerji???!!! pa pi*** dejte mal pomislt. od česa pa zdej živijo. tista tisočinka promila, ki je zaposlena pri M$ in obvladuje 90% OS tržišča in ne vem kolk office tržišča je irelevantna. programerji bi še vedno dobivali plače za svoje delo, le v firmah pri katerih delajo, bi plače programerjev postale relativno višja postavka, znižala bi se "hype-generation" postavka.

bojazen pred razdrobljenostjo OS tržišča in težave pri portabilnosti aplikacij? hja, če firme ne znajo napisat aplikacije tako, da bojo z malo ali nič stroški pokrili vsaj 3-5 glavnih plaform, so si pač same krive! če uspejo openoffice developerji pokrivat 7 platform, za linux je sploh škoda naštevat na katerih vse platformah dela, itd. pol bojo pa tut geniji pri M$ kj skup spravli office za linux. ja, seveda zahteva dodaten napor, lahko pa si ga olajšajo s stvarmi, ki so zasnovane z cross-platform v mislih ala java... bojo pač žrtvovali mal ciklov za VM, ta pa jim bo v zameno vrtel njihove aplikacije na nešteto platformah.

skratka, eliminacija piratstva bi veliko stvari postavila drugače. samo BSA vas skuša prepričat, da 0% piratstva pomeni "kupi Microsoft" in ne "kupi pametno in v skladu s potrebami".
l'jga

Jst ::

Daedalus: Vem ja. Pa zaradi softwareske napake v bankomatu sem ostal brez bančne kartice nekaj dni.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Vice ::

MS ne trpi toliko od piratstva kot druga manjša podjetja, ki BSA bolj rabijo kot MS.

Fury ::

1. OpenSource bo uspel takoj ko bo bolj user friendly. Enkrat v zivljenju sem si dal gor linux in kaj se zgodi? Za vsak mini programcek ki ga hoces instalirat moras zdownloadat 345873485 packagov, ki rabjo za delovanje se 45345 packagov. Komu (razen tisti pescici hardcore computerasev) se to da delat? Jest sebe stejem pod hardcore computerasa pa se mi ne da tega delat in mam raj Windowse ker mas install.exe in dela. Vecinoma.

Zdej bos ti hotel od uporabnika da gre se source compajlat po moznosti in se vse dependencije downloadat... pozabi.

Edino par stvari je ql.. recimo OpenOffice pa GIMP vem da sta zelo user friendly.. pohvalno!

2. quote:
bojazen pred razdrobljenostjo OS tržišča in težave pri portabilnosti aplikacij? hja, če firme ne znajo napisat aplikacije tako, da bojo z malo ali nič stroški pokrili vsaj 3-5 glavnih plaform, so si pač same krive! če uspejo openoffice developerji pokrivat 7 platform, za linux je sploh škoda naštevat na katerih vse platformah dela, itd. pol bojo pa tut geniji pri M$ kj skup spravli office za linux. ja, seveda zahteva dodaten napor, lahko pa si ga olajšajo s stvarmi, ki so zasnovane z cross-platform v mislih ala java... bojo pač žrtvovali mal ciklov za VM, ta pa jim bo v zameno vrtel njihove aplikacije na nešteto platformah.

Kot prvo lahko na VM kar pozabis.. nared game al pa 3d studio v javi al pa cemur kol kar dela preko VM pa bos vidu.. noben ne uziva pri 2 FPS. Druga stvar pa je, da se danes pac ne splaca portat in to je dejstvo.. itak pol ko na linux portas pol stvari ne dela med distribucijami, k ma vsaka neki drgac in preden vse to potestiras rabs 10x tok casa k testing za windowse in na koncu se ugotovis da itak 99% ljudi windowse uporablja, ker linux tut ce bi ga hotl, ne bi znal, ker ni pac vsak tak geek da bo za vsako stvar su v konzolo pisat 10 vrstic texta da se mu en paketek nainstalira... sej gre na boljse, ampak je se dolga pot pred opensourcom.

Ampak itak piratsva ne bomo nikol izkoreninil... se pac ne da.. kako ze gre reklo.. "what can be read can be copied" in to je to :)

hruske ::

Fury, to kar govoriš ni res, vsaj ne za vse distribucije. Si poskusil Ubuntu?

Dejansko imajo nekatere distribucije, recimo debian in ubuntu eno zelo dobro zadevo, APT (advanced package tool), ki ti uspe vse paketke, ki jih potrebuješ, da bo en program deloval, namestit sam. Vse kar moraš storit je stisnit enter.
In ena vrstica je dovolj, ne 10.
Če ti vrstice niso všeč, lahko nameščaš z grafičnim programom synaptic.

Seveda so izjeme, kot recimo mplayer, kjer se poraja vprašanje legalnosti.

Java je zelo v redu za portanje, je pa zanimivo, da jave za linux za ppc ni, tako da nekateri še vedno izostanejo. Portanje je nasploh drago, razen morda v javi.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Firebat ::

8-O :\ Ljudje smo čudna živalska vrsta, ki smo imeli v nerazvitih časih zeljo preživeti in s tem potolči vse kar nam je omejevalo življenski prostor, sedaj v času tehnološkega razvijanja pa si sami postavljamo meje z zakoni, ki ponujajo vecinoma humane razmere.

"Urejena država" je pravzaprav lačna denarnih sredstev, ki jih kdorkoli predela. Svetovno gospodarstvo pa ni povsod razvito v taki meri, da bi lahko postavljali vseveljavna pravila in zakone.

Ta dejstva napeljujejo na iskanje boljše rešitve v coni "Brez lastniških pravic", kjer nekateri šele spoznavajo kako je razvoj potekal in se poizkušajo prilagoditi sedanjim razmeram v katere so pahnjeni. Ta cona se bolj ali manj ne razlikuje od modernega PIRATSTVA.

Kaj bi neka mogočna oseba ali firma pomenila, če bi ji odvzel lasniške pravice? Hja, pritožili se bi na sodišče... Kaj če bi razrešili sodišče? Ni ga vrag, da bi postavili še hujši režim. Če pa podremo še ta režim ima človeštvo le majhne možnosti za pametno ravnanje z sredstvi in življenskim prostorom, in bi sledila spet stopnja kamene dobe...

No, piratstvo se izogne tem zapletom in ponudi možnost tudi slabotnim, ki nimajo sredstev za plačevanje produktov, še posebaj pa lastniških pravic. Toda kaj moremo če si tudi vsi drugi, premožnejši, pravtako hočejo izogniti dragim plačevanjem blaga in lastništva.

Zaradi takih razmer so in še vedno propadajo države in se rojevajo nove, vendar manjše, ki naj bi razumele lokalne razmere. Ampak še vedno se vrtimo okrog denarja in te nove države "aka samotni otoki" posnemajo druge razvitejše. Pravica ljudskega razmišljanja je še vedno dobrodošla, toda oblast ima čisto druge načrte s takimi idejnimi pobegi.

Gusarstvo je znamenje izobraženstva ter tehničnega napredka ter pomeni takorekoč ljudski upor. Če ga boto zatrli pa nimam pojma. Toda dokler se debeli "prašiči" še bolj debelijo in suhe "prekle" tenijo na finančnem nivoju, je trganje rozic dobrodoslo celotni industriji saj se denar tako ali tako pretaka vendar vedno v novejse druge zepe in to je dobro znamenje za boljse življenske pogoje.
Toliko z moje strani razumevanja tega problema.

borchi ::

Kot prvo lahko na VM kar pozabis..

zelo zanimiva izjava od samooklicanega hardcore windows kompjuteraša, ccc...

MS ob vsakem trenutku ne pozabi omeniti dotnet??!! tako, da bom vseeno raje verjel M$ kot pa enmu, ki ne zna instalirat tuxracerja pod linuxom.
l'jga

Fury ::

hruske:
cool, nisem vedel, nazadje ko sem se s tem ukvarjal se zgubljal zivce od vsega dreka k ga mors nainstalirat.. predvsem pa od rekurzivnosti tega pocetja, ker so packagi, ki jih rabi program, rabili package, ki so rabili druge package.. sej si znas predstavljat :) Ampak zgleda grejo stvari na boljse.. zdej sam folk prepricite da linux uporablja pa nej bo vse res userfirendly (pac vecina ljudi ma lukno v glavi ko pride do racunalnikov) in bomo developerji delal tut za linux.

Zaenkrat kar se iger npr. tice se splaca delat samo dedicated serverje za linux, ker ti pa res vsi na linuxu laufajo :)

borchi:
ne vem zakaj si tok tecen, ampak jest nikjer nisem napisal da sem hardcore windows computeras. In nikjer nisem rekel da je .NET ql (men osebno ni ne vem kaj, ker se strinjam, da se da z Javo iste stvari naredi pa se platform independet so). Je pa res .NET uporaben za kasno simpl aplikacijo na hitr napisat v C#, ampak to je tut v javi izi :)

zalit pa tut ni treba ane? :) tuxracer.. nisem nikol niti probal nainstalirat btw :)

borchi ::

Fury said: Jest sebe stejem pod hardcore computerasa pa se mi ne da tega delat in mam raj Windowse

Fury said: ampak jest nikjer nisem napisal da sem hardcore windows computeras

???? kaj si naj zdej mislim?

Je pa res .NET uporaben za kasno simpl aplikacijo na hitr napisat v C#, ampak to je tut v javi izi :)

sj menda veš, da je ms jako navdušen nad C# in zato me tut čudi tvoje zgražanje nad VM konceptom.
l'jga

Fury ::

Naj ti razjasnim pomen tistega stavka:

Jest sebe stejem pod hardcore computerasa - to je jasno kaj povem
pa se mi ne da tega delat - torej, zajebavat z linuxom da usposobs kej ker je zlo user unfriendly (ceprov se ocitno spreminja, kot pravi hruske)
in mam raj windowse - namesto linuxa torej iz razloga navedenega zgoraj za uporabo preferiram windowse ker vecina stvari dela out-of-the-box in ker je velik stvari za windowse narejenih, za linux pa ne, ker je linux user-base pac premajhen zaenkrat.

Zdej pa ne vem kako si ti iz tega stavka lahko ustavu windows med hardcore pa computeras.. jest sem lih tok hardcore linux computeras kot sem windows. Ko bo linux dober, podprt in razsirjen in dejansko uporaben, ga bom zacel se jest uporabljat, prej pa pac ne, ker tok hardcore da bi mel nek perverzen uzitek iz postavljanja serverja na adsl liniji in gor hostane 3 php skripte, instaliran openoffice in firefox in mogoce quake3 k je ena redkih igrc k dela... nekaterim pa pac to pase in me nc ne mot.. jest pac nisem tak :)

hruske ::

Fury, mi das naslov, da ti posljem ubuntu install cd? :)
Rad imam tole državico. <3

Fury ::

Sej ga lahko downloadam, ceprov trenutno se ne vem zakaj bi ga? Prepricaj me :)

Gandalfar ::

Nova znanja in izkusnje in spremljanje napredka linuxa kot alternative obsojecim zaprtim resitvam.

hruske ::

Zakaj ga ne bi?
Rad imam tole državico. <3

Fury ::

Evo plusi pa minusi:

----------------- Doma ------------

- se vec igram iger.. nobena od njih ne dela na linuxu oz. dela zelo slabo (wine itd.)
+ vse ostalo kar uporabljam ima svoje ekvivalente na linuxu in bi lahko uporabljal linux.. sej ze dost open source uporabljam.. npr. openoffice, firefox, thunderbird, gimp itd.

Torej:
Ne morem igrat HL2, Counter-Strike (tega se da, ampak zelo slabo) in vecine drugih iger. Kaj ko ni nobenih normalnih driverjev za ATIjeve graficne kartice. nForce audio tut nima ne vem kaj za linux in to me ze preprica da mam raj windowse.

---------------- V sluzbi -----------

- Razvijamo zadevo za xbox in pc - uporabljamo torej directx (xbox). Vsi vemo kako je z linuxom in directx... linux odpade.
- zalozniki nimajo interesa da bi izdajali linux verzijo, zato ne dobimo denarja niti je ne moremo izdat, ker je ne bo noben tiskal in pakiral
- ce bi sli izdajat linux verzijo, bi eden mogu napisat OpenGL renderer, miles sound system poskrbi za sound na linuxu, poleg tega pa bi mogli it se cez veliko kode in jo popravt (ceprov mamo vse windows specific v enem dllju, je se vseeno veliko veliko popravkov, ki jih je treba naredit, ki stanejo in predvsem vzamejo veliko casa, ki ga nimamo...)
- development toolsi na katere je folk dolga leta navajen in za katere imamo napisane plugine, na linuxu stanejo isto kot na windowsih s tem da je pomanjkanje driverjev za grafiko (samo nvidia ma ql) torej jih bi velik mel probleme da bi sploh delal
- windowse imamo na computrih tudi zato da lahko delamo interni testing.. ce jih ze mamo gor jih itak placamo torej jih uporabljamo za development, zaradi zgoraj navedenih razlogov.
- publisher poslje en excel file sejvan z najnovejsim officom in ne vem kero vba skripto not... openoffice bo mel tezave in smo vsi najebal ker ga ne moremo odpret in editirat
- linux bi bil free, ampak stroski prehoda bi bli velikanski, krit bi jih mogli mi

+ blo bi free, sam so windowsi tut zlo pocen za developerje, pa vsi za katere delas in ki ti dajejo denar imajo windowse in uporabljajo office in tako si v to hoces/noces prisiljen tudi ti, ker te najmanjsi problemi s kompatabilnostjo ubijejo

Sem dost nastel.. da se se kej pomoje, sam zaenkrat bo dost :)

Gandalfar ::

Ubistvu ste Microsoft workshop.

Phil ::

Ubistvu ste Microsoft workshop.

Prilagojeni so trgu. A je to narobe?
LP

Dman ::

Če gledam nase kot na domačega uporabnika, je zame največja prednost v uporabi linux OS v njegovi brezplačnosti. Ampak ta prednost ne pride do izraza, če je mogoče priti do plačljive programske opreme skoraj ali celi brezplačno. Potem je tudi win XP tam kot linux.

Zato ta post obravnava vprašanje "svet brez piratstva", kar je po mojem mišljeno kot svet brez kršenja avtorskih pravic. V takem svetu bi kvaliteta linuxa, ki je zame najpomembnejša prevladala.

Seveda bo nekomu bolj pomembna kakšna druga prednost linuxa, v tem primeru bo najbrž razmišljal drugače.

Kdor ni ravno komjuteraš in nima toliko prostega časa, da bi se privajal na nove programe in OS, bo po liniji najmanjšega odpora uporabljal najbolj enostavno rešitev. Po tem, ko sem preizkusil nekaj linux distribucij ostajam pri tem, da so windowsi bolj user-friendly.

Bi imeli pa mnogo več pristašev, če bi jih naredili s kako varnostno napako manj...

Phil ::

Bi imeli pa mnogo več pristašev, če bi jih naredili s kako varnostno napako manj...

Se niti ne bi strinjal s tem. Vsaj večina home userjev kljub napakam ne migrira na linux. Jim je preveč neznan/težaven/nekompatibilen. In obratno tudi če bi MS popravil večino bugov, linux userji ne bi nikoli migrirali na windowse. Jih (ga) preveč sovražijo.
LP

Gandalfar ::

Niti ne. Samo pogresamo tip dela, ki nam ga linux omogoca. Vecina je ze odrasla in trezna razmislila o svoji izbiri operacijskega sistema.

Zgodovina sprememb…

flipflop ::

Lahko uporabljam ICQ na Linuxu?

Gandalfar ::

flipflop ::

Bom pogledal, hvala.

borchi ::

MS ne trpi toliko od piratstva kot druga manjša podjetja, ki BSA bolj rabijo kot MS.

"trpi" je zlo ohlapen pojem. skoraj z gotovostjo bi si upal trdit, da je M$ softver najbolj piratiziran. VELIKO bolj kot softver od jožek s.p., ki ima v svojem asortimanu en trgovinski program in eno glavno knjigo.

to, da je seveda jožek brihtno presodil, da vsi itak uporabljajo Windows in bo svoji aplikaciji spisal kar v Visual Basic-u, je pa že druga stvar. v povezavi s tisto, da če si majhen je prednost v tem, da lahko hitro pokrivaš tržne niše. seveda je naš jožek hitro pomislil, da bi namesto windows-only aplikacij pisal cross-platform in bi recimo lahko prišparal 40k končnemu kupcu (ker, bi se ta lahko odloču za npr. linux platformo). seveda je naš jožek še tolk brihtn, da bi pravzaprav ponudil poleg same aplikacije še storitev namestitve linux platforme (seveda bi kupcu na željo namestil še openoffice, ssh oz. dial-in modemski dostop do računalnika, etc..) za četrtino stroškov instalacije windows OS.

edino kar omejuje našega jožeka je, da včasih malo pokuka na slo-tech in SPET čist žalosten ugotovi, da se na linuxu nič ne da nardit. zaradi mene lahko jožek s.p. tudi jutri propade, me sploh ne gane!
l'jga

hruske ::

borchi: FUD.

Mala in srednja podjetja se bojijo it na linux, ker bi jim microsoft ukinil support takoj, ko bi na en računalnik namestili linux.
Rad imam tole državico. <3

Loki ::

zakaj pa to?
kako bodo pa pri MS vedeli, da imajo pac en router/ mail/ web server pod linxuom?
identifikacijo se pa da tudi spoofat (recimo apachi ima ze v configu moznost rocnega urejanja le-te).

borchi ::

praviš, da ti M$ lahko ukine support za tiste proizvode za katere si ti plačal support? svašta!
l'jga

hruske ::

Borchi, teoretično ... ja, zakaj pa ne bi mogli? Saj so edini, ki nudijo podporo za Windows. Podobno kot se z EULA znebijo vsake odgovornosti.
Rad imam tole državico. <3

BigWhale ::

hruske, tole o ukinitvi supporta je bull.

Poleg tega mala in srednja podjetja nikoli (oz zelo redko) koristijo direkt support MSja. V vecini imajo vsi svoje vzdrzevalce, ki jim vzdrzujejo sistem...

babylon9 ::

ce kdo od vas pogresa samo Asp slovarje na linux, naj si prebere tale clanek na

Sibilinem forumu clanek How-to prehod iz oken na linux -> slovarji .., kjer si lahko preberete http://forum.sibila.si/viewtopic.php?t=... pri sekciji Linux in ostali OS.

kot dodatek naj omenim, da je potrebno za zagon 32 bitnih slovarjev samo preimenovati datoteko ASP32RES.DLL in ASP32.exe ze delajo znotraj okna, ki ga odpre Wine.

Fury ::

Gandalfar:

By cman:
Prilagojeni so trgu. A je to narobe?
LP

Natanko tako.. povej mi kako nej resim ta scenarij brez prilagajanja trgu:

- zelo rad programiram in to bi rad pocel celo zivljenje
- zelo rad igram igre in jih zelo rad delam
- sem torej game developer in delam v teamu ljudi ki to sceno cist obvladajo
- to je fulltime zadeva (vsaj 10 ur na dan sem tam)

Kako nej prezivim brez denarja, ki ga dobim od zaloznika, ki mi ga da zato, da naredim igro za windowse, xbox in ps2? Kako naj nisem "microsoft workshop" kakor to ti slabsalno imenujes, ce ima 99% potrosnikov windowse ali xbox ali ps2 in ne PCja z linuxom? Se mi splaca za ta manj kot en procent zastonj delat pol leta (ce gledamo da cist nicesar ne delam zraven) in to zadevo izdat za linux, brez da dobim za to placilo.. torej cela firma dela pol leta zastonj.. premisli.

Gandalfar ::

Sej sem reku da ste Microsoft workshop. Pomeni da imate celo poslovno logiko narejeno po/z Microsoftovimi izdelki. Razumem da ne boste sli kar takoj na linux. Pravzaprav ce ste Xbox coderji niti ne vidim posebne prednosti tega.

Vsekakor pa je mozna alternativa za tvoj domaci racunalnik.

Fury ::

Slisal se mi je precej negativno/zaljivo. Ce sem narobe dojel se opravicujem :)

Linux je alternativa za domaci racunalnik, pod pogojem da vecino iger ki jih redno igram neham igrat, kar ni lih kul...

Gandalfar ::

Hmm, negativno. Nacin zivljenja pac ;)

Dman ::

Mene pa nekaj zanima, ko že debatiramo o Linux - MS in podobnih rečeh (sicer že povsem off-topic):

- kakšen software poganja zadeve na sondi, ki je ravnokar pristala na Titanu in če bi lahko izbrali samo med katerimkoli MS OS in katerokoli Linux varianto, kaj bi izbrali :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dman ()

Gandalfar ::

Pomojem da linux, ker imam vecji dostop do internega delovanja in ga lahko bolj prilagodim strojni opremi. Ceprav embedded WinCE verjetno tudi niso od muh. Vprasanje pa do kaksne mere bi jih lahko manipuliral.

hruske ::

Heh, verjetno bi vzel nekaj odprtokodnega, nekaj kar je torej že razvitega in stvar dodelal za ta namen. Linux ne vem če bi vzel, ker je za tako drago zadevo nekoliko rizičen... če izdajajo kernele, ki ti ob rebootu ugasnejo disk, potem tega nočem. Raje vzamem kako *BSD različico, ki pač ne uporablja specific P4 ukazov, ampak itak tega ne bom nosil na titan. Raje kak MIPS. Seveda je tudi odvisno kako je določena koda preverjena na kaki arhitekturi.

Sicer pa ... ja, več glav več ve, tako da - open source.
Rad imam tole državico. <3

Gandalfar ::

hmm .. netbsd then? :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali Ubuntu postaja resen igralec? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20018746 (12278) techfreak :)
»

Tržni delež Windows najniže v 15 letih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9210364 (6877) pecorin
»

Valve išče inženirje za prenos njihovih iger na Linux (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
10012682 (8099) BigWhale
»

Nič več reaktivacije Windows XP prek interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
797584 (5985) Jaka83
»

Nemčija za Linux, Slovenija za Microsoft

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
203965 (3965) CaqKa

Več podobnih tem