» »

Sledenje z GPS brez sodnega naloga

1 2
3
»

BBB ::

Je se ena stvar, ki je vsaj zame moteca z vidika nadzora. Obcutek, da me nekdo stalno nadzira, mi vzbuja neprijetne obcutke in zavira sprosceno in ustvarjalno dejavnost. Ceprav muhe do ljudi niso krvolocne, so vseeno nadlezne. Tudi nadzor ljudi nad ljudmi je lahko izrazito nadlezen. Ce je pobijanje muh zaradi nadleznosti sprejemljivo, bi bilo po tem slposno uveljavljenem principu sprejemljvo tudi pobijanje policajev in drugih nadziralcev. Nadzor kar vsepovprek je zame povsem nesprejemljiv.

poweroff ::

BBB: čas je za filozofijo. :)

Predlagam, da si za začetek prebereš Panopticon od britanskega filozofa Benthama (iz 18. stoletja) (imaš na internetu), nato pa ti priporočam branje kakšnega dela francoskega filozofa Foucaulta. Recimo Nadzorovanje in kaznovanje ali Oko oblasti (v slovenskem prevodu). Tudi Deleuze ima en zanimiv tekst o družbi nadzora.

Na kratko pa tole: Foucault trdi, da oblast ni nekaj, kar bi bilo razporejeno v piramidi (se pravi Vodja na vrhu, Podložniki spodaj), pač pa pravi, da smo vsi vpleteni v oblastna razmerja - vsi smo podložniki in vsi izvajamo oblast.
Če povem bolj preprosto: tebe nadzoruje policaj, ampak ti nadzoruješ svoje otroke, sosede, kot volilec celo politike, itd.
Foucault sicer pravi, da je jasno, da niso vsi položaji v "stroju oblasti" enako pomembni - policaj recimo tebi lahko naredi z nadzorom več "škode" kot ti svojemu sosedu ali kot volilec, poanta njegovega razmišljanja pa je, da smo pravzaprav vsi Oblastniki in vsi koga nadzorujemo.

Zdaj, če praviš, da bi bilo sprejemljvo pobijanje nadziralcev, se ti hitro lahko zgodi, da bo kdo s tem za tebe našel razlog, da te pobije. Če sem recimo bolj konkreten, morda bi celo diktatorski politik našel razlog, da na ta način pobije svoje potencialne nadzorovalce - volilce nasrotnega kandidata. Zato je treba biti pri tovrstnem razmišljanju precej pazljiv. 8-)
sudo poweroff

Bellzmet ::

BBB: Sam nisem iz tega testa, da bi pozrl vse, kar mi je servirano. In si ne zelim nadzornika, ki bi me kontroliral ali servirano res tudi pozrem

Takšnega nadzornika si ne želi nobeden, je pa za VSE potreben, da ljudje kot družba sploh lahko živimo skupaj.

Itak pa nisem prostovoljno na tem svetu, pa tudi clanstvo v druzbi, ki sem si ga pridobil ob rojstvu, mi nalaga pravila, za katera me ni nihce vprasal, ali se z njimi sploh strinjam.

Seveda, da te ne bo nobeden vprašal, če boš sprejel pravila...tisti ki jih ne, so v zaporu. Življenje ni igra, kjer igraš po pravilik in lahko odstopiš od igre, če ti pravila niso všeč. Pravila so in se jih moraš držati, da stvar funkcionira. Sicer pa, če že nisi na svet prostovoljno prišel lahko vedno prostovoljno greš...

Pa piratsvo - predstavljaj si, da sediš v studiu/snemaš film/programiraš in vložiš veliko truda v zadevo, nato pa ti jo nekdo ukrade. Ljudje to delajo, so takrat v službi in rabijo denar za preživetje. In če ti raje podpiraš druge gospodarske veje je vsaj ta skupina ljudi na slabšem. In ta skupina je velika. In ta skupina tudi troši in podpira gospodarstvo oz. ne troši ker nima denarja zaradi piratsva.

Pa če se ponoči poščiješ v mestu to nekomu podnevi smrdi - in seveda kršiš javni red/čistočo. Sej smeti tudi neseš v smetnjak (upam) in jih ne streseš po cesti.

Če smatraš svobodo kot to, da lahko počneš kar hočeš se motiš. Takrat si "svoboden" samo ti. Ko pa se še nekdo drug odloči biti "svoboden" in tebi serje po glavi pa ti nisi več svoboden, ker te on omejuje. Se pravi je treba poiskati kompromis pri svobodi (pravila, zakone, norme, zdrava pamet,...). Popolna svoboda bi bila popoln kaos in propad človeštva.
Sicer pa če je zate svoboda, da lahko piratiziraš, prehitro voziš in ščiješ po ulicah pa ta svet res ni narejen zate.

Ampak, da nekdo dobim plačo, da ga ne povozi prehitri voznik in da mu ne smrdi pod oknom upam, da boš premislil o svoji "svobodi".

lp

BBB ::

Bellzmet:

Prekoracena hitrost se ne pomeni, da koga ogrozam. To je mocno odvisno od dane situacije. Sam sem tisti, ki prilagajam hitrost voznje skladno z razmerami na cesti (tako tudi svetujejo prometni policaji). Ko je treba, grem tudi krepko pod omejitev hitrosti. In nimam namena s svojo voznjo koga ogrozati ali povoziti. Ne samo, da nimam namena, skrbim da do tega ne pride. Ce bi si to res zelel, bi ponekod lahko marsikoga povozil povsem "varno" (v skladu z omejitvojo hitrosti in ustavljanjem pred prehodi, znaki ter semaforji).

Sredi noci, ko so v mestu lokali zaprti, se bom uscal v gmicek, ce ne bom mogel zdrzat. Toliko dostojanstva si pa lahko privoscim, da se mi ni treba v hlace (toliko svobode imajo tudi psi in macke).

Glede piratstva sem ti lepo obrazlozil, kako je. Za domaco rabo so placljive zadeve (igre, programi, glasba, filmi) obcutno predrage. Ce clovek tistih nekaj prisparanih tolarjev namesto za nakup nove igrice nameni raje za obleko, bo prav tako pomagal gospodarstvu, pa se zeblo ga ne bo. Tudi druge gospodarske veje imajo pravico do prezivetja. Ne vem, kaj je pri programski, igracarski, filmski in glasbeni industriji tako superiornega, da ima prioriteto pri financiranju? Sicer pa vsaj pri programih lahko mirne duse skenslas programerje. Uporabljas brezplacne programe in legalno zatres programsko industrijo, vsaj kar se tice neposrednega financiranja. Itak pa se da to posredno resit z raznimi sponzorstvi, ki crpajo denar iz drugih gospodarskih vej, njih pa zalagajo s programsko podporo. Ni ves sistem naravnan le na neposredno financiranje s strani fizicnih oseb.

Domace gospodarstvo slabijo tisti, ki vlagajo v tujino. Ker so kitajci cenejsa delovna sila in so zato dobicki vecji, k njim preselijo proizvodnjo. Unicevalci gospodarstva, a hkrati niso kriminalci, temvec priznani poslovnezi (naredijo neprecenljivo skodo gospodarstvu). Zakaj niso kriminalci: ker to zakon dopusca. Nasa mladina, ki je povecini na psu s kesom, ne naredi povsem nikakrsne skode gospodarstvu, ce se igra s piratskimi igricami (itak si jih vecina ne more privosciti). Pa vendar so kriminalci. Kje je tu smisel za pravico in moralo? Samo ne reci, da je vse, kar je po zakonu, pravicno in moralno, ostalo pa ne. Ce bi dal meni moznost, da jih napisem po svoje, bi se strinjal z njimi? Bi bil zadovoljen s suzenjskim sistemom, ki je bil npr. Egipcanom nekaj povsem normalnega (normalen v tem smislu, da nek zakon pa mora biti, da sistem lahko normalno funkcionira - pa se res je bil zelo funkcionalen in urejen, se zlasti ce upostevam takratne tehnoloske zmoznosti)?

Ce smo prisli v ta svet in nam je bilo stanje, kakrsno pac je, dano neodvisno od nas samih, ne vidim razloga, da ga ne bi spremenili po svojih zeljah. Tudi manjsina ima na spremeinjanje sveta lahko mocan vpliv, lahko celo ideje in vpliv redkih posameznikov (npr. Marx, Lenin, Hitler, Kopernik). Da si manjsina s svojimi precej drugacnimi nazori pridobi vecino, pa na kratek rok brez prelivanja krvi zal vecinoma ne gre. Tako kazejo zgodovinska dejstva. Seveda lahko prevladajo drugacni nazori tudi po mirni poti, vendar so za to potrebna stoletja, kar pa ni ravno prakticno za ljudi, ki bi radi uzivali sadove svojega truda.

Ce mi druzba, kakrsna je, ni vsec, naj se speljem, od koder sem prisel? Le zakaj. Morda pa lahko spremenim druzbo, ce se ze sam nocem. Veliko ljudi je nekriticnih in so pripravljeni za majhna ugodja zastaviti svojo "duso". Moznosti za manipulacijo vecine so gromozanske. Samo Busha si poglej, pa ni profi (je na nivoju Kekca in njegovih ukan), in s kaksno zabavo se igra z vojacki in tankci.

Vice ::

Itak pa nisem prostovoljno na tem svetu, pa tudi clanstvo v druzbi, ki sem si ga pridobil ob rojstvu, mi nalaga pravila, za katera me ni nihce vprasal, ali se z njimi sploh strinjam.
Vprašaj se ali bi živel v tem lagodju kot živiš, če teh pravil nebi bilo, ali bi ti bilo bolj všeč živeti na stopnji primata. Ker ljudje smo največje žvali in prasci na tem planetu.

Kaj dejansko je svoboda? Ce je to moznost, da pocnes, kar ti srce pozeli, potem vecina ni svobodna. Ce pa vecina sama meni, da je svobodna, potem je njihov pogled na svet izredno prazen, njihova domisljija pa je omejena le na fiktiven in ne na stvaren svet. Blagor jim, ubogim na duhu.
Če ti iz danega ne moreš imeti tistega kar si želiš potem je tvoja domišljija omejena. Vse kar družba zahteva v zameno je znanje in iznajdljivost.

Za domaco rabo so placljive zadeve (igre, programi, glasba, filmi) obcutno predrage.
To ni res. So tudi določene možnosti, ki jih ne znaš izkoristiti in glede na dobičkonosnost tega ne moreš ravno trditi.

Ce clovek tistih nekaj prisparanih tolarjev namesto za nakup nove igrice nameni raje za obleko, bo prav tako pomagal gospodarstvu, pa se zeblo ga ne bo. Tudi druge gospodarske veje imajo pravico do prezivetja.
Če bi živeli po tvojih "pravilih" bi vzeli kar nam bi pasalo, ne da bi plačali (nebi bilo ravno dolgo tako). Pač obleke, hrane, pohištva se ne da ukrasti tako na izi kot se je priklopit na net in pognati osla. Tako da te gospodarske veje bi enako trpele, če bi bile na "dosegu" roke tako, kot so igre, programi, glasba in bi se (in se) enako borile za svoj kos kruha, ker tako kot od iger, glasbe in programja se tudi od oblek hranijo določena usta in tudi obleke ali karkoli drugega za nekatere niso poceni

Domace gospodarstvo slabijo tisti, ki vlagajo v tujino.....Zakaj niso kriminalci: ker to zakon dopusca.
Zakaj pa naj bi bili kriminalci, saj pomagajo gospodarstvu v katerega vlagajo. Če nimajo možnosti uspeti v domačem okolju niso krivi oni temveč "lokalni" zakoni ki jih omejujejo (ali neznanje po tehnologiji), vedar jim pravila in zakoni še vedno dajejo MOŽNOST, da uresničijo svoje ideje. Se pravi nisi omejen, omejuješ se sam.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska policija omejuje anonimnost na spletu v Sloveniji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6211503 (9526) MrStein
»

Carrier IQ je zlata jama za FBI

Oddelek: Novice / Zasebnost
86057 (3249) Jst
»

Francoski zakon o cenzuri interneta LOPPSI 2 sprejet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6121835 (19937) Grey
»

Sledenje z GPS brez sodnega naloga (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10411565 (9473) Vice
»

Radio Slovenija o nadzoru interneta v Sloveniji

Oddelek: Novice / Zasebnost
272725 (2725) MrStein

Več podobnih tem