» »

vodno hlajenje....

vodno hlajenje....

mico ::

se opravicujem ker odpiram se eno 100x odprto temo, ampak tokrat bi rad izvedel vse o vodnem hlajenju ker ne vem popolnoma nic.

1. Kako deluje vodno hlajenje?
2. Katere dele rabis za vodno hlajenje?
3. Lahko kupis ze narejeto vodno hlajenje v trgovini in koliko stane?
4. Kaksni so rezultati(temperatura) z vodnim hlajenjem?
5. Koliko hrupa povzroca vodno hlajenje?
6. Videl sem racunalo z vodnim hlajenjem, temperatura pa je bla od -10 do -9 stopinj C. Kako je to mozno?
7. Se enkrat isto kot 3. kje lahko kupim in koliko stane to? Po moznosti bi imel taksnega od -10 do -9 C :))

hvala ze v naprej

Mate ::

No ja, mal ti bom spremeno vrstni red uprasanj.

2.) Rabis vodni blok (za na procesor), opcijsko se peltier, potem rabis crpalko, koristen je se rezervoar za vodo in pa seveda izmenjevalno povrsino.

1.) Tuki ti bom opisu "popoln" sistem.
Zgoraj nastete stvari povezes s cevmi ali slaufom v naslednjem zaporedju: Rezervoar, pumpa (je potopna pa v rezervoarju), vodni blok (na procesorju, pod njem peltier, pod peltierom pa buffer = bakrena ploscica), izmenjevalna povrsina (ohlajanje vode z zrakom)

Zdej je takole. V rezerovarju je voda, zato da se po ceveh ne pojavljajo zracni mehurcki, pa da vode ne zmanjka. potem je pumpa da vodo okol poganja (mora bit pred vodnim blokom, zaradi hlajenja same sebe) potem pride vodni blok, ki hladi hladno stran peltiera, peltier pa hladi buffer oziroma bakreno ploscico, ki je tu zato da onemogoci velika temperaturna nihanja na jedru procesorja, ker mu to skoduje. No potem gre voda, ki se v vodnem bloku segreje naprej v izmenjevalno povrsino, kjer jo ohladi zrak, od tu pa zopet nazaj v rezervoar in tako naprek.

3.) Ja se da kupit, samo mislm da ne pri nas, bi pa sigurno nasel na netu pr kasni online stacuni. Cena pa je milsm da med 20 in 30k brez postnine.

4.)Ce gres delat res ubitacno hlajenje z dvema peltierom, ki sta tud dost mocna, lahko dobis tud nekje do -40°C na procu, z enim peltierom so te temperature odvisne od moci peltiera in se gibljejo nekje med -10°C in +10°C, ce mas pa samo vodni blok so pa temperature na procu nekje okol 2-5°C visje od sobne temperature.

5.) ce mas lepo prirejeno izmenjevalno, tako da ne potrebujes venta, potem bo najvec hrupa v tvojem racunalniku delu napajalnik, al pa disk, ce rabis met pa vent pred izmenjevalno bo pa stvar pac glasna

6.) z uporabo peltierovega elementa. To je taka ploscica, ki na eni strani haldi na drugi pa greje, in ce ni obremenjen ustvari razliko do 60°C med obema stranema. Ce ga pa preobremenis pa zacne samo gret!

7.) isto kot tri... mislim da je neki senfui, pa sej mislm da je luni delu test tega hlajenja, malo poglej clanke pa teste

mico ::

ekola najlepsa ti hvala, zdaj bi blo pa sam se cool ce bi js to lahk vidu na kaksni sliki za boljso predstavo...je mogoce kje kaj poslikano?

mico ::

ok sm si vse ogledal v lunijevem clanku tak da mi je zdej vec ali manj vse jasno....sam neki mi ni jasno in sicer ta radiator....a ta radiator pritrdis na posodo z vodo da potem ta vodo hladi ali kako? pa se prosu bi da mi kaj vec povete o tem peltieru ker me strasno zanima kako lahko dobis -10 C ker mi se zdaj ne gre v glavo in ce ni to prevec drago bi si tudi jaz potem umislu kaksnega peltiera....

tec ::

Radiator namestis nekam na ohisje, najbolje, da na zunanjo stran. Potem pa speljes cevke iz posode kjer je voda, na blok na procesorju potem pa iz procesorja skozi hladilnik in iz hladilnika nazaj v posodo. Mislim, da je takole prav.
Peltier je pa en element, ki iz ene strani hladi iz druge pa greje. Namestis ga tako, da na procesor prvo nastavis eno bakreno plosco, na to plosco postavis peltier na njega pa potem vodni blok. Problem je samo zaradi kondenza. Da se tega resis, je potrebno vse skupi zalit z silikonom ali kaksno peno. Mislim, da so tukaj omenjali armaflex. Ampak to je za drasticna hlajenja. Jest imam blok brez peltierja in dela duron 800@1100 na 32 stopnij.
Vec o peltierju si lahko preberes tukaj

morphling1 ::

Tu imas se nekaj slikc za boljso predstavo moje vodno hlajenje
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

element ::

TEC ali peltierjev element je narejen iz dveh različnih kovinskih ploščic in ko skozi njega spustimo tok začne prečrpavati toploto iz ene strani na drugo. Na spodnji strani se zelo ohladi, na zgornji pa močno segreje, zato procesor zelo ohladi, z vodnim blokom pa odvedemo toploto na vroči strani TECa. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646341 (5078) LordWorm
»

Priklop peltierja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272207 (1898) TESKAn
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
513843 (3218) upirna
»

Baker vs srebro

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
192002 (1652) tec
»

Temp vode pri vodnem hlajenju?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
201560 (1265) salesky

Več podobnih tem