» »

Mozilla podvojila svoj delež v 9 mesecih

Mozilla podvojila svoj delež v 9 mesecih

W3Schools - Iz znane strani W3schools, ki je posvečena spletnemu oblikovanju, so sporočili nove podatke o uporabi brskalnikov. Čeprav opozarjajo, da metodologija ni popolnoma zanesljiva vseeno pokaže dokaj dober približek realnemu stanju.

Tako dosegata Internet Explorerja po 70,5% (IE6) ter 7,0% (IE5) uporabe. Bolj zanimiva je statistika za Opero, ki ji je uporaba od začetka leta narasla za samo 0,2 odstotka na 2,3%. Zato pa je toliko bolj skokovita rast Mozille in njenih izpeljank (Firefox, Camino, ..). Od začetka leta jim je vsak mesec narasla popularnost za odstotek in sedaj obsegajo že skromnih 15% vseh brskalnikov.

Med platformami še vedno vodijo Windowsi XP s 53,2% ter Windowsi 2000 z 28,1%. Lepo je videti, da uporaba Windowsov 98 strmo pada in je sedaj na 7,0%. Še vedno je to več od Linux in Mac uporabnikov, ki dosegajo 3 ter 2,5% spletnih obiskovalcev.

Če se sprašujeta za katero ločljivost naj bo prirejena vaša spletna stran se boste še nekaj časa morali sprijaznit z 800x600, ki jo uporablja 35% odstotkov. Polovica uporabnikov uporablja 1024x786 tako, da časi, ko bo ta ločljivost privzeta niso več daleč. Prav tako uporablja 66% uporabnikov 24 ali 32 bitno barvno globino. Skoraj vsi (90%) imajo vklopljen JavaScript.

Za bolj podrobne podatke si le preberite stran s statistikami brskalnikov.

28 komentarjev

PARTyZAN ::

Ja samo opere se po defaultu predstavljajo kot IE6...

Poldi112 ::

Bravo Mozilla

hruske ::

le zakaj se opera predstavlja kot ie, ane... zato ker so gospodje pri MS tako prijazni, da ji v nasprotnem primeru podtaknejo (namenoma) pokvarjen css.
Rad imam tole državico. <3

M-man ::

Tudi jaz močno dvomim v točnost teh podatkov, ker ima recimo Opera v začetni nastavitvi Browser identification nastavljeno Identify as MSIE 6.0. Večina uporabnikov pa tega tako ali tako ne spreminja. Ne vem pa zakaj.
Alea Iacta Est. (Julius Caesar)

blabla ::

FYI

Identify as : Useragent string
Opera : Opera/X.Y (OS; U) [la]
Mozilla 5.0 : Mozilla/5.0 (OS; U) Opera X.Y [la]
Mozilla 4.78 : Mozilla/4.78 (OS; U) Opera X.Y [la]
Mozilla 3.0 : Mozilla/3.0 (OS; U) Opera X.Y [la]
MSIE 5.0 : Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; OS) Opera X.Y [la]

Kot vidite se Opera nikoli ne predstavi samo kot IE6. Vedno je zraven Opere samo dodan lažni browser ID.

še link

drola ::

Jst mam privzeto predstavitev kot Opera.
https://drola.si

pivmik ::

Prav ji bodi Operi!
Kaj pa so se začeli preseravat in zakompliciravat svoj brskalnik, namesto, da bi gradili na preprostosti.
Sicer jazst še vedno uporabljam Opero ampak se morem kar potrudit, da jo ukrotim - da grem čez vse nastavitve in jo napravim meni všečno.

FireFox zasluženo pridobiva na procentih.
LP, Gregor GRE^

darkolord ::

Vsaka stran ma svoje statistike... in smo ze velikokrat videli da se med seboj precej razlikujejo...

iNN ::

FireFox itq roxsa;) :D :D
==

MrStein ::

"Skoraj vsi (90%) imajo vklopljen JavaScript."

Uf, sem se že prestrašil, da bo počasi konec virusov >:D

Prilagoditev ločljivosti... ah ne da se mi pisat...
Ene strani lepo delajo tudi na 300x200 ( GSM telefon ) , eni pa "prilagajajo" :\

Microsoft ::

Se pravi, da se Opera predstavlja kot IE samo zato, da potem dela stran microsoft.com? Zaradi ene strani? Ostale delajo vredu?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Trinitron ::

Ma sej se Opera sploh ne predstavla kot IE... Sploh pa men so usi browserji isto sranje. Pri normalni uporabi med jimi res ni razlik. Zato jst uporablam kr IE 6. Edino kar mogoče pogrešam, je mal bolši download manneger, sam tist pr firefoxu je pa prou bedn. Še zmer mi je IE download manneger mal bolši, pa čeprou nima skor nč nastavitev...

pivmik ::

Sploh pa men so usi browserji isto sranje.

Še dobro da so samo TEBI isto sranje... tei ti itak vsi browserji spuščajo spyware, viruse in trojance.
LP, Gregor GRE^

Poldi112 ::

Ne, Microsoft ni edini bednik, kar se tice zafrkavanja non-ie browserjev. In s tem ne mislim tebe, Jimi, ampak tebi ljubo firmo.

CCfly ::

Se pravi, da se Opera predstavlja kot IE samo zato, da potem dela stran microsoft.com? Zaradi ene strani? Ostale delajo vredu?

Večina strani, kjer so oblikovalci preveč leni, da bi jo porihtali, uporablja nek zelo preprost if stavek. Uganeš kakšen je pogoj v tem stavku.

ajagodnik ::

Očitno nam ločljivost 800x600 ne uide pri oblikovanju strani.

Microsoft ::

if browser=Microsoft product
{
show normal page
}

else
{
show ugly old bad page
}

No, pa nisem vedel, da je vec takih strani z tem if stavkom. Vredu, za msn.com bi se pricakoval.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

Zanimivo jaz sem videl tole:
if browser=Microsoft branded product stolen from out competitors
{
show our crappy non-standard compliant page
}
else
{
just give a rude "we don't care" notice
}

pivmik ::

Jih je dooosti takih spletnih strani, še posebej takih nenadomestljivih:
Skoraj vse naše državne strani,
strani spletnih bank (i-net, klik, proklik, skb-net...),
danes sem opazil še, da vpis na univerzo ne dela na Operi (kar file not found, v IE dela),
spletne strani nakeaterih fakultet...

Žalost in sramota!
LP, Gregor GRE^

Microsoft ::

OK, sam kaj pridobijo te strani, ki nimajo kake veze z Microsoftom, da to pocnejo?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

MitjaP ::

Browser na katerga js prisegam je Safari.

Klik dela tud ce minas MSIE

Tarzan ::

Zakaj le? Uporamljajo MS produkte, pa se jim ne da naštudirat še kaj drugega, kot le klikniti sem, tja in mogoče še tja dol malo. Seveda se za izdelavo strani uporabi najkvalitetnejše orodje za tovrstno početje - Frontpage! Ko potem na koncu skropucalo prizkusijo (če sploh ga) in opazijo, da z nekaterimi brskljalniki ni kompatibilen v popolnosti, ker je narejen "With MS for MS", enostavno rečejo, uporabljajte IE, če ne stran ne dela...
Še dobro, da je IE postal tako zastarel in zanič, tako da se developerji zadnje čase nekoliko bolj trudijo (ne pa vsi! - nekateri še naprej trobijo v Microsoftov "khmm" rog [malo samocenzure ne škodi>:D ]).
Še vedno upam, da bo IE 7.0 zadevo nekoliko popravil in da ne bo za na kompost že ob svojem izidu (tako kot je to zdajšnja "popravljena" različica s pop-up blockerjem).

MrStein ::

PicNik, pa si ih opozoril, da strani ne delajo ?
Pa čez en teden spet ? Pa spet , dokler ne popravijo ?

V tričetrt primerih, ko opozoriš webmasterja na napako, jo tudi popravijo.
Sicer če gre za veliko delo potem to traja, pri manjših detajlih pa kar gre.

BigWhale ::

Javascript bi moral prepovedat,...

pivmik ::

MrStein:
Nisem jih opozoril da ne delajo. Itak ko bi omenil Opero ali FireFox bi samo rekel uporabi IE in dal /ignore.

Enkrat sem klical na eno banko, da mi 'to in to' ne dela. Pol pa on samo reku da mi bo neki poslal na email. Poslal mi je neka navodila za IE, s katerimi si nastaviš Varnost v Internet Exporerju na nižjo raven.. idioti.
Jaz pa sem imel FireFox, seveda on ni niti vprašal kakšen browser imam. No v bistvu to sem rihtal za eno starejšo sosedo ,tako da sem ji pol naredil bljižnico do IEja in spletne strani banke, pa sem ji rekel da ko rabi urejevat bančne zadeve na internetu naj klikne na to ikono.

BigWhale:
Se strinjam, čeprav JS zna biti uporabna stvar, a kaj ko jo 'webmasterji' uporabijo za oblikovanje, delanje raznih nepotrebih efektov in pišejo nestandardni JavaScript, ki deluje le v IE. V večini primerov bi bilo dovolj, da bi uporabili CSS in pravilno/sistematično HTML kodiranje.
LP, Gregor GRE^

MrStein ::

PicNik, jaz imam druge izkušnje. Nikoli mi še niso rekli, naj uporabim IE.
So pa imeli druge izgovore :
- nam dela :\
- nimaš prav nastavljeno broswer ...
- uh ah , tole se nam ne zdi tak pomembno ...
- ali pa sploh ne odgovorijo

BigWhale ::

> pravilno/sistematično HTML kodiranje

the clash of both worlds... webdesignerji niso koderji in koderji niso designerji, tam kjer znajo sodelovati je lepo ampak ponavadi ne znajo, ce ni to nek geek oriented site ;>

ahac ::

ja, Opera se po defaultu (ne vem če tud najnovejše verzije) predstavi kot IE, ampak poleg tega napiše še Opera zadaj
primer:
Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1) Opera 7.52 [en]
Tole pa večina strani zazna kot IE.. glede statistike pa ne vem.. možno da tudi..
ampak vseeno.. Opera se res veliko manj uporablja kot Firefox
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menuji, katere je možno po mili volji spreminjati.

Oddelek: Izdelava spletišč
111473 (1302) Tody
»

Design 3 div okvirjev ?

Oddelek: Izdelava spletišč
71524 (1443) mte
»

getElementById () problem [JavaScript+XMLHttpRequest]

Oddelek: Programiranje
6967 (930) rokpok
»

Mozilla in derivati občutno povečali tržni delež

Oddelek: Novice / Brskalniki
393753 (2704) ahac
»

Webpage help

Oddelek: Izdelava spletišč
101237 (1098) Penny

Več podobnih tem