» »

Izmenjevalna omrežja: mastne obloge na kablovju

Izmenjevalna omrežja: mastne obloge na kablovju

Vnunet - Podjetje Sandvine je objavilo rezultate raziskave o vplivu izmenjevalnih omrežih ala Kazaa na omrežno 'infrastrukturo'. Po njihovih rezultatih naj bi delež slednjih znašal kar med 40 % in 60 % vsega internetnega prometa -- o ekonomskih posledicah pa mi verjetno ni potrebno pisati. Klik!

Osebno sem bil nad tako veliko številko kar presenečen -- vendar ne začuden. Če samo pomislim, kako se je življenje mojega računala spremenilo s prihodom ADSL-ja: pred tem, ko sem bil happy ISDN user, je moj mesečni promet znašal 650 MB (ne hecam se -- ravno za en CD :)). Pa sem povezavico uporabljal za vse, kar sem dejansko potreboval. Kakorkoli, prvih 48 ur na ADSL-ju sem ustvaril za pol leta "ISDN prometa". Poslal nisem 5 emailov več, novic za Slo-Tech pa tudi ne napisal. Slaba vest?

15 komentarjev

NoUse4AName ::

dvomim da so ekonomske posledice tako slabe. Saj vecina ljudi kupi kabl/adsl zato da bi lahko uporabljala izmenjevalna omrezja. Ce teh omrezij nebi bilo tudi tako veliko stevilo broadband userjev nebi bilo.

Ziga Dolhar ::

Praviš, da večina ljudi kupi ADSL za piratiziranje, gospodarske škode pa tako ni sploh? :]

No, to na stran. Bolj zoprna stvar je zasedenost omrežja. Če ne bi bilo izmenjevalnih omrežij, bi lahko imeli manj internetnih hrbtenic? :]

Ker to sedaj je tako, kot da bi se po cestah 60 % ljudi vozilo samo gor in dol, brez nekega cilja... zato, da se vozijo! :]

Dax ::

Se strinjam. ADSL služi v 90% primerih za: mp3, divx in warez. Vsaj kar se prenosa tiče. Za vse ostalo je ISDN in dialup popolnoma dovolj...

mspiller ::

Dax: me prou zanima kako bos ti downloadu Mandrake linux distribucijo (3 cdji). Aja pa v zadnjem mescu pa pol jih je izslo ze ene par RC, pa prej se beta, tako da ...

Ziga Dolhar ::

MSPiller: izjema potrjuje pravilo.

poweroff ::

Glej no, kje ste pa sedaj nasprotniki spama? Resnica je torej taka. Spam povzroči po oceni EU 10% prometa, warez pa do 60%. Let's fight spam?

OK, samo naprej uničimo piratstvo do fundamenta. Ker očitno povzroča večjo škodo (da ne omenjamo neposredne finančne škode zaradi copyrighta, kajne?).

The Unknown ::

>> Ker to sedaj je tako, kot da bi se po cestah 60 % ljudi vozilo samo gor in dol, brez nekega cilja... zato, da se vozijo! :]

Super. Dodatne službe pri proizvajalcih avtomobilov, nafte, cestnih podjetjih, itd... Pa več denarja za razvoj.... Jaz sem za.

Ziga Dolhar ::

The Unknown: niti pod razno. Folk bi se gor in dol vozil brez razloga. Torej bi s tem ustvarjali le stroške -- bencin, avto. Ker ta vrsta vožnje "postrošnikom" ne prinaša prihodkov, ti tudi ne bi mogli kupiti rezervnih delov, kaj šele novih avtomobilov. Da o tem, da je nafta porabljena brez ustvarjanja nove vrednosti, ne govorim.

Sicer pa bi tudi pri inetrnetu lahko potemr azmišljal v tej smeri: super, več optičnih kablov in ojačevalcev.

Jeebs ::

Jst mislm, da SPAM kar precej več prometa naredi kot 10%. Vsaj pr men je okol 80% dnevnega maila sam ta preklet SPAM. :( Aja, pol pa tle še pridejo reklame po ircu...
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

Predator ::

moj average mail na hotmailu: 60kb
average divx : 700mb
-------------------------------------------
zdej pa zračuni :
700000/60 = 11666 mailov

za kolk desetletij spama ti to zadostuje? >:D

Ziga Dolhar ::

100 spam sporočil, vsako veliko recimo 30 kB (>> ZELO velik) >> 3 MB dnevno. 1 CD na pet dni .... Koliko MB dnevno? :]

ender ::

jaz bi rekel, da virusi/črvi, ki se širijo prek e-pošte vzamejo precej več bandwidtha kot spam, vsaj če sklepam po tem, kar vidim pri sebi. imam 3 e-poštne naslove, enega za mailing liste, enega "javnega" in enega "zasebnega". na javni naslov in na naslov za mailing liste dobim tudi do 800 kB črvov dnevno, ter morda 10 SPAM sporočil tedensko (ki pa skupno ne zasedejo niti 150 kB)...
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

TESKAn ::

Kdo pravi, da je piratstvo neproduktivno? Samo pomislite, koliko ljudi bi izgubilo službe, ker ne bi bilo več treba razvijat protipiratske zaščite...koliko bi jih izgubilo službe, ker ne bi bilo več treba delat zaščit proti kopiranju filmov itd.



Naj banda spusti cene, pa bom kupoval original igre. Ma da bi dal več kot deset jurjev za CD, škatlo za DVD in en listek papirja - jok brate, tega me pa ne bo noben videl narediti. In če ne bi bilo piratstva - mislite, da mi ne bi uspelo preživet brez teh 'oh in sploh' iger, ki so v 90% primerih en kupček govna? In sploh, kaj upraviči ceno nad 10 tisočakov? Stroški CDja in škatle? Lepo prosim, 500SIT/kos in nič več ni vredna tista plastika. Intelektualno delo? Jaz rečem, da bi zaslužili več, če bi prodajali po 3 - 4 tisočake. Potem bi bilo več prodanih kopij, po moje toliko več, da bi na koncu bil izkupiček večji, kot je sedaj, ko zaračunavajo krepko prek 10 tisoč.



In glede filmov - hej, koliko filmov, ki ste jih potegnili z kazaaja, bi šli gledat v kino, če ne bi bilo kazaaja? Enega? Mogoče. In nadaljevanke. Kaj ostane na naših programih, ko odštejemo telenovele? Skoraj nič? Jap. Skoraj nič. Tuji programi? Ja, lahko gledamo na npr. SAT1, ma meni nekako ni ravno v užitek gledat ameriške igralce z nemškim glasom...

In še malo z ekonomskega vidika, če bi tle v SLO čakali, da bodo ali naša nacionalka ali pa komercialni postaji kupili kako nadaljevanko, ki ni narejena za smrkajočo jokajočo nad življenjem razočarano publiko, bomo prej umrli. Pač ni interesa, in če ni interesa, da bi odkupili kako nadaljevanko ala Enterprise, Stargate...kašno škodo potem delam H'Woodskim studijem, če si epizodo potegnem z interneta? Lahko jodlajo, da bi dobili 2 centa/gledalca, ma kot sem že rekel - da bi bilo to res, bi morala kaka naša televizija nadaljevanko odkupit, kar se pa ne bo zgodilo (vsaj za časa naših življenj). Enako z filmi - kdaj je nazadnje bil kak NOV film, tak, ki ga še nismo videli že n-krat? Jaz se ne spomnim.



Na koncu poglejmo še piratske programe ala AutoCAD, Maya...vprašam vas, kdo si lahko privošči par tisoč dolarjev za licenco? Eden? Sem preveč optimista? Naj naredijo kako 'študent verzijo' za 10k, da si jo lahko privoščiš...



Glede same infrastrukture interneta, ki jo 'zabasujemo' z dolvlečenjem česarkoli pač že...bom rekel samo to. Če bi naenkrat vsi začeli uporabljat internet le in samo za tisto, kar bi bilo nujno...potem bi sedanje omrežje lahko obstalo za veliko let, ker bi bilo dovolj pasovne širine. Ne bi bilo več napredka na področju telekomunikacij (sedaj se morajo prekleto matrat, da lahko iz obstoječe tehnologije potegnejo še zadnji bit prenosa:D). Koliko ljudi bi bilo naenkrat nepotrebnih, ker pač ne bi rabili večjih prenosov? Koliko ljudi, ki delajo na novih tehnologijah prenosa podatkov, bi postalo nepotrebnih? Sedaj imamo povpraševanje po višjih prenosih. In imamo ponudbo. Če ni več povpraševanja...



Eh, dosti za sedaj.



P.S.: igre, programe in filme sem vključil zato, ker po moje spadajo pod 'ekonomske posledice uporabe P2P omrežji'.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Ziga Dolhar ::

Teskan: že 10x prežvečeno -- o ekonomskih posledicah nam verjetno ni potrebno govoriti. Kajneda?

TESKAn ::

Jah, sej maš prov...ma vseeno mi gre malo na živce to večno jamranje...pa bodi dosti tega.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

To se lahko zgodi samo pri nas

Oddelek: Omrežja in internet
422958 (1635) Robert_S
»

Siol - konec poceni ADSL? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
1018966 (5644) BluPhenix
»

Govorice, kaj namerava SIOL v prihodnosti (ADSL) - OMEJITVE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
1126910 (4734) MUC
»

Počasen ADSL

Oddelek: Omrežja in internet
262106 (1625) Radiant
»

Cene storitve ADSL

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
162478 (2478) Loki

Več podobnih tem